ja_adam 25.11.07, 11:28 Czy możecie zapodać mi tekst przysięgi żołnierskiej innych państw jestem ciekaw czy są tak uniwersalne jak nasza Czy są tak piękne? JA ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIE przysięgam Służyć wiernie... Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
axx611 Re: tekst przysięgi 25.11.07, 17:20 W czym dostrzegasz piekno tej przysiegi? Osobiscie nie widze nic nadzwyczajnego a raczej mam pewne watpliwosci. Ostatnia jest z 3 pazdziernika 1992 roku i zapewnie nie jest to ostatnie slowo w tym temacie. Soldateska co pewien czas swiadomie zmienia tekst i zakres odpowiedzialnosci w zaleznosci od sytuacji i swojego interesu. Zawsze podpiera sie KK. To juz tradycja. Powiedzmy" przysiegam sluzyc wiernie Rzeczypospolitej Polskiej" To juz historia. Rzeczpospolita istnieje tylko na papierze. Bronic jej niepodleglosci i granic. Granice nie istnieja podobnie jak niepodleglosc. Obrona pod znakiem zapytania. "Stac na strazy Konstytucji" rowniez czeste zmiany w temacie i zakresie."Strzec honoru zolnierza polskiego,sztandaru wojskowego bronic" wiadomo. "krwi wlasnej ani zycia nie szczedzic" walczac o demokracje w gorach Afganistanu czy pustyni irackiej.Dziekuje. Tak mi dopomoz Bog. A zalaczeniu sa podobne twory z lat poprzednich. Cikawostke moze stanowic ze przysiega z roku 1928 byla dla 3 glownych wyznac. Te dla mahometan mozna by a nawet trzeba zaflancowac obecnie. Za duzo w nich kosciola. A wiadomo ze Bog nie pomaga biednym a tylko bogatym i tym ktorzy na niego nie licza. Zatem kleska wrzesniowa i honor zolnierz polskiego przypiety do guzika. Rzad sanacyjny czy plk. Kuklinski moga stanowic dobra odpowiedz na ten slogan a takze stanowic wzor do nasladowania. Dwa obywatelstwa sa mile widziane. pl.wikisource.org/wiki/Rota_(tekst_przysi%C4%99gi) www.historycy.org/index.php?showtopic=34159 pl.wikipedia.org/wiki/Przysi%C4%99ga_wojskowa Jest oczywiscie znacznie wiecej informacji w tym temacie ale poszukaj sobie sam. Odpowiedz Link Zgłoś
billy.the.kid Re: tekst przysięgi 25.11.07, 17:40 tak jakoś nie moge sobie wyobrzić zeb jakakolwiek przysięga,kogokolwiek, do czegokolwiek zobowiazuje. najsmieszniejsze jest to HONORU ŻOŁNIERZA POLSKIEGO. Odpowiedz Link Zgłoś
ja_adam Re: tekst przysięgi 25.11.07, 18:10 Honor się ma albo go się nie rozumie... Odpowiedz Link Zgłoś
ja_adam Re: tekst przysięgi 25.11.07, 18:08 gdy mówię o przysiędze nie mówię o cedzeniu słów przez pryzmat poprawności legislacyjno- historycznych... mówię o klimacie, oddaniu, uroczystym ślubowaniu... Polskie teksty rot znam...większość słów, odniesień jest dla nas oczywista. Interesuje mnie np. do czego odwołuje się przysięga służb np. w Japonii... Odpowiedz Link Zgłoś
axx611 Re: tekst przysięgi 25.11.07, 22:18 Zapewnie do tego samego co i polska. Umrzec za partie,czy do ostatniej kropli krwi, w sojuszu z ..( odpowiednie wstawic),rozciac sobie brzuszek bo to nie tylko przyjemnosc ale i obowiazek. Tak zapisane maja wszystkie te wytwory soldatesek tego swiata szukajace frajerow gotowych zginac za jakies pomysly powiedzmy Ryska co chce kolejny milion. Ma honor przypiety do krawata ale dal sie zlapac Ziobrze. Soldateski lubia ten pic a jezeli chodzi o sama przysiege to nasza soldateska opanowala to do perfekcji. Pieknie podstrzyzone wlosy,opalone zdrowe karczki naszych chlopcow , wyglancowane buty jak psie jajca (tylko prosze nie uzywac sztandaru do tej roboty), no i oni kapelani w pieknych szatach liturgicznych, generalicja,zaproszeni goscie a pozniej wielki pochlaj.Dobrze jest oddac zycie w mlodym wieku W Afganistanie czy Iraku za to aby Rysiek mial sie super. Odpowiedz Link Zgłoś
billy.the.kid Re: tekst przysięgi 25.11.07, 22:34 a najdzielniej biją króle a najgęściej giną chłopy... Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: tekst przysięgi 26.11.07, 08:36 billy.the.kid napisał: > a najdzielniej biją króle > a najgęściej giną chłopy... Teraz nie ma juz chlopow. Poszli w dyby razem z Panska Polska. Odpowiedz Link Zgłoś
sagger "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 10:00 jest to w naszej przysiędze? obowiązkowe? czy wg własnego uznania? a jak ktoś jest niewierzący? to czy odmowa dopowiedzenia tej formuły jest traktowana jako odmowa złożenia przysięgi? Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 10:01 sagger napisał: > jest to w naszej przysiędze? obowiązkowe? czy wg własnego uznania? > a jak ktoś jest niewierzący? to czy odmowa dopowiedzenia tej formuły > jest traktowana jako odmowa złożenia przysięgi? wg uznania Odpowiedz Link Zgłoś
axx611 Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 13:06 Chyba ze pozniej rozmowa z kapelanem w cztery oczy a pozniej WSW. Po kilku seansach pasek,ubikacja lub AK-47 uprzednio zabijajac kaprala czy sierzanta. To oczywiscie tylko scenario i nic takiego nie mialo miejsca w WP,ale napatrzylem sie amerykanskich filmow o demokracji jak matrek i taki jeden pamietam "Full Metal Jacket" Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 13:36 axx611 napisał: > Chyba ze pozniej rozmowa z kapelanem w cztery oczy a pozniej WSW. > Po kilku seansach pasek,ubikacja lub AK-47 uprzednio zabijajac > kaprala czy sierzanta. To oczywiscie tylko scenario i nic takiego > nie mialo miejsca w WP,ale napatrzylem sie amerykanskich filmow o > demokracji jak matrek i taki jeden pamietam "Full Metal Jacket" Zwlaszcza biorac pod uwage, ze przysiega jest skladana w takim tlumie innych zolnierzy, ze wlasciwie mozesz nie wypowiedziec ani slowa Roty. Odpowiedz Link Zgłoś
niec-nota Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 15:41 matrek napisał: > Zwlaszcza biorac pod uwage, ze przysiega jest skladana w takim tlumie innych > zolnierzy, ze wlasciwie mozesz nie wypowiedziec ani slowa Roty. Dlatego potem każdy własnoręcznie podpisuje tekst roty wydrukowany na kartce papieru. Odpowiedz Link Zgłoś
crannmer Re: tekst przysięgi 25.11.07, 22:50 Ich gelobe/ich schwöre, der Bundesrepublik Deutschland treu zu dienen und das Recht und die Freiheit des deutschen Volkes tapfer zu verteidigen Slubuje (sluzba zasadnicza)/przysiegam (terminowi i zawodowi) wiernie sluzyc Republice Federalnej Niemiec i dzielnie bronic prawa i wolnosci ludu niemieckiego. Krotko i rzeczowo. MfG C. It's a pleasure that is bound to satisfy, so why don't you try? Odpowiedz Link Zgłoś
axx611 Re: tekst przysięgi 25.11.07, 23:16 A gdzie jest Bog ? Kiedys byl na klamrach skorzanych pasow a teraz ? Odpowiedz Link Zgłoś
crannmer Re: tekst przysięgi 26.11.07, 08:14 axx611 napisał: > A gdzie jest Bog ? Kiedys byl na klamrach skorzanych pasow a > teraz ? Jak widac, sa panstwa, gdzie konstytucyjny rozdzial panstwa od religii jest traktowany powaznie. Z historii mozna sie czegos nauczyc, jak sie chce. Nawet z wlasnej. MfG C. It's a pleasure that is bound to satisfy, so why don't you try? Odpowiedz Link Zgłoś
teclaw Re: tekst przysięgi 30.11.07, 13:31 Und ich schwoere nie mehr in Warschau stehlen..." "I przysiegam nigdy więcej nie kraść w Warszawie..." To mogliby dokładać do przysięgi - tak na wszelki wypadek...;) Mit besten empfehlungen. Tec. Odpowiedz Link Zgłoś
niec-nota Re: tekst przysięgi 26.11.07, 09:29 Znalazłem artykuł o przysiędze rosyjskiej. Tyle, że jest dośc długi i napisany bukwami. Tłumaczenie idzie mi powoli, bo mój rosyjski mocno zardzewiał. Jak ktoś to zrobi szybciej to niech streści. mirslovarei.com/content_his/VOINSKIJ-DOLG-46271.html Odpowiedz Link Zgłoś
niec-nota Re: tekst przysięgi II RP 30.11.07, 09:33 Znalazłem na innym forum: Dz. Rozk. 19/1928 por. 223. – Ustawa z 18 lipca 1924 o podstawowych obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego, ogłoszono w jednolitym tekście jako załącznik do obwieszczenia ministra spraw wojskowych z 15 lipca 1927 – Dz. U. R. P. Nr 68 poz. 603: Chrześcijanie - Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, w Trójcy Świętej Jedynemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, Chorągwi wojskowych nigdy nie odstąpić. Stać na straży konstytucji i honoru żołnierza polskiego. Prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym. Rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać. Tajemnic wojskowych strzec. Za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach. I w ogóle tak postępować, aby mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Tak mi dopomóż Bóg i święta Syna jego męka. Amen. Niechrześcijanie prócz mahometan - Przysięgam Bogu Wszechmogącemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, chorągwi wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na Straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i w ogóle tak postępować abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Tak mi dopomóż Bóg. Amen. Mahometanie - Przysięgam Panu Bogu Jedynemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej, chorągwi wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach i w ogóle tak postępować, abym mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz polski. Bereetjum Mine Allachivy Veresulini illeclezine a hetdeteum minel masiurkine BilWałłagi, Tałłagi, Amin. Odpowiedz Link Zgłoś
billy.the.kid Re: tekst przysięgi II RP 30.11.07, 11:17 jakos tak smiesznie w onych latach dla tych co w żadną bozię nie wierzą nie przewidziano nic. Odpowiedz Link Zgłoś
azyata Uwagi 30.11.07, 13:56 1. Przy rozpoczynaniu służby w Sztabie Głownym WP oficerowie byli powtórnie zaprzysięgani. Z taką informacją spotkałem się chyba we wspomnieniach Kuropieski albo Romeyki (?). 2. Rota przysiegi Armii Krajowej zdaje się nie przewidywała innej formuły, niż chrześcijańska. 3. Jak widać z treści roty przysięgi, uznawano ją w II RP za akt ściśle religijny. Choć w WP kapelani mieli mniej do powiedzenia niż teraz - vide sprawa biskupa polowego Gala, którą Piłsudski załatwił, jak chciał. Obecnie - niewykonalne. pzdr Odpowiedz Link Zgłoś
billy.the.kid Re: Uwagi 30.11.07, 16:32 jestem pełnym ateistą- i jakoś nie uważam sie za wierzącego. Odpowiedz Link Zgłoś