Dodaj do ulubionych

tekst przysięgi

25.11.07, 11:28
Czy możecie zapodać mi tekst przysięgi żołnierskiej innych państw
jestem ciekaw czy są tak uniwersalne jak nasza

Czy są tak piękne?

JA ŻOŁNIERZ WOJSKA POLSKIE
przysięgam
Służyć wiernie...
Obserwuj wątek
    • axx611 Re: tekst przysięgi 25.11.07, 17:20
      W czym dostrzegasz piekno tej przysiegi? Osobiscie nie widze nic
      nadzwyczajnego a raczej mam pewne watpliwosci. Ostatnia jest z 3
      pazdziernika 1992 roku i zapewnie nie jest to ostatnie slowo w tym
      temacie. Soldateska co pewien czas swiadomie zmienia tekst i zakres
      odpowiedzialnosci w zaleznosci od sytuacji i swojego interesu.
      Zawsze podpiera sie KK. To juz tradycja. Powiedzmy" przysiegam
      sluzyc wiernie Rzeczypospolitej Polskiej" To juz historia.
      Rzeczpospolita istnieje tylko na papierze. Bronic jej niepodleglosci
      i granic. Granice nie istnieja podobnie jak niepodleglosc. Obrona
      pod znakiem zapytania. "Stac na strazy Konstytucji" rowniez czeste
      zmiany w temacie i zakresie."Strzec honoru zolnierza
      polskiego,sztandaru wojskowego bronic" wiadomo.
      "krwi wlasnej ani zycia nie szczedzic" walczac o demokracje w
      gorach Afganistanu czy pustyni irackiej.Dziekuje. Tak mi dopomoz
      Bog.
      A zalaczeniu sa podobne twory z lat poprzednich. Cikawostke moze
      stanowic ze przysiega z roku 1928 byla dla 3 glownych wyznac. Te dla
      mahometan mozna by a nawet trzeba zaflancowac obecnie.
      Za duzo w nich kosciola. A wiadomo ze Bog nie pomaga biednym a
      tylko bogatym i tym ktorzy na niego nie licza. Zatem kleska
      wrzesniowa i honor zolnierz polskiego przypiety do guzika. Rzad
      sanacyjny czy plk. Kuklinski moga stanowic dobra odpowiedz na ten
      slogan a takze stanowic wzor do nasladowania. Dwa obywatelstwa sa
      mile widziane.
      pl.wikisource.org/wiki/Rota_(tekst_przysi%C4%99gi)
      www.historycy.org/index.php?showtopic=34159
      pl.wikipedia.org/wiki/Przysi%C4%99ga_wojskowa
      Jest oczywiscie znacznie wiecej informacji w tym temacie ale
      poszukaj sobie sam.
      • billy.the.kid Re: tekst przysięgi 25.11.07, 17:40
        tak jakoś nie moge sobie wyobrzić zeb jakakolwiek
        przysięga,kogokolwiek, do czegokolwiek zobowiazuje.

        najsmieszniejsze jest to HONORU ŻOŁNIERZA POLSKIEGO.
        • ja_adam Re: tekst przysięgi 25.11.07, 18:10

          Honor się ma albo go się nie rozumie...
      • ja_adam Re: tekst przysięgi 25.11.07, 18:08
        gdy mówię o przysiędze nie mówię o cedzeniu słów przez pryzmat poprawności
        legislacyjno- historycznych...
        mówię o klimacie, oddaniu, uroczystym ślubowaniu...

        Polskie teksty rot znam...większość słów, odniesień jest dla nas oczywista.
        Interesuje mnie np. do czego odwołuje się przysięga służb np. w Japonii...
        • axx611 Re: tekst przysięgi 25.11.07, 22:18
          Zapewnie do tego samego co i polska. Umrzec za partie,czy do
          ostatniej kropli krwi, w sojuszu z ..( odpowiednie wstawic),rozciac
          sobie brzuszek bo to nie tylko przyjemnosc ale i obowiazek. Tak
          zapisane maja wszystkie te wytwory soldatesek tego swiata szukajace
          frajerow gotowych zginac za jakies pomysly powiedzmy Ryska co
          chce kolejny milion. Ma honor przypiety do krawata ale dal sie
          zlapac Ziobrze. Soldateski lubia ten pic a jezeli chodzi o sama
          przysiege to nasza soldateska opanowala to do perfekcji. Pieknie
          podstrzyzone wlosy,opalone zdrowe karczki naszych chlopcow ,
          wyglancowane buty jak
          psie jajca (tylko prosze nie uzywac sztandaru do tej roboty), no i
          oni kapelani w pieknych szatach liturgicznych,
          generalicja,zaproszeni goscie a pozniej wielki pochlaj.Dobrze jest
          oddac zycie w mlodym wieku W Afganistanie czy Iraku za to aby
          Rysiek mial sie super.
          • billy.the.kid Re: tekst przysięgi 25.11.07, 22:34
            a najdzielniej biją króle
            a najgęściej giną chłopy...
            • matrek Re: tekst przysięgi 26.11.07, 08:36
              billy.the.kid napisał:

              > a najdzielniej biją króle
              > a najgęściej giną chłopy...

              Teraz nie ma juz chlopow. Poszli w dyby razem z Panska Polska.
      • sagger "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 10:00
        jest to w naszej przysiędze? obowiązkowe? czy wg własnego uznania?
        a jak ktoś jest niewierzący? to czy odmowa dopowiedzenia tej formuły
        jest traktowana jako odmowa złożenia przysięgi?
        • matrek Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 10:01
          sagger napisał:

          > jest to w naszej przysiędze? obowiązkowe? czy wg własnego uznania?
          > a jak ktoś jest niewierzący? to czy odmowa dopowiedzenia tej formuły
          > jest traktowana jako odmowa złożenia przysięgi?

          wg uznania
          • axx611 Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 13:06
            Chyba ze pozniej rozmowa z kapelanem w cztery oczy a pozniej WSW.
            Po kilku seansach pasek,ubikacja lub AK-47 uprzednio zabijajac
            kaprala czy sierzanta. To oczywiscie tylko scenario i nic takiego
            nie mialo miejsca w WP,ale napatrzylem sie amerykanskich filmow o
            demokracji jak matrek i taki jeden pamietam "Full Metal Jacket"
            • matrek Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 13:36
              axx611 napisał:

              > Chyba ze pozniej rozmowa z kapelanem w cztery oczy a pozniej WSW.
              > Po kilku seansach pasek,ubikacja lub AK-47 uprzednio zabijajac
              > kaprala czy sierzanta. To oczywiscie tylko scenario i nic takiego
              > nie mialo miejsca w WP,ale napatrzylem sie amerykanskich filmow o
              > demokracji jak matrek i taki jeden pamietam "Full Metal Jacket"



              Zwlaszcza biorac pod uwage, ze przysiega jest skladana w takim tlumie innych
              zolnierzy, ze wlasciwie mozesz nie wypowiedziec ani slowa Roty.
              • niec-nota Re: "tak mi dopomóż Bóg" 26.11.07, 15:41
                matrek napisał:

                > Zwlaszcza biorac pod uwage, ze przysiega jest skladana w takim
                tlumie innych
                > zolnierzy, ze wlasciwie mozesz nie wypowiedziec ani slowa Roty.

                Dlatego potem każdy własnoręcznie podpisuje tekst roty wydrukowany
                na kartce papieru.
    • crannmer Re: tekst przysięgi 25.11.07, 22:50
      Ich gelobe/ich schwöre, der Bundesrepublik Deutschland treu zu dienen und das
      Recht und die Freiheit des deutschen Volkes tapfer zu verteidigen

      Slubuje (sluzba zasadnicza)/przysiegam (terminowi i zawodowi) wiernie sluzyc
      Republice Federalnej Niemiec i dzielnie bronic prawa i wolnosci ludu niemieckiego.

      Krotko i rzeczowo.

      MfG
      C.
      It's a pleasure that is bound to satisfy, so why don't you try?
      • axx611 Re: tekst przysięgi 25.11.07, 23:16
        A gdzie jest Bog ? Kiedys byl na klamrach skorzanych pasow a teraz ?
        • crannmer Re: tekst przysięgi 26.11.07, 08:14
          axx611 napisał:

          > A gdzie jest Bog ? Kiedys byl na klamrach skorzanych pasow a
          > teraz ?

          Jak widac, sa panstwa, gdzie konstytucyjny rozdzial panstwa od religii jest
          traktowany powaznie.

          Z historii mozna sie czegos nauczyc, jak sie chce. Nawet z wlasnej.

          MfG
          C.
          It's a pleasure that is bound to satisfy, so why don't you try?
      • teclaw Re: tekst przysięgi 30.11.07, 13:31
        Und ich schwoere nie mehr in Warschau stehlen..."
        "I przysiegam nigdy więcej nie kraść w Warszawie..."

        To mogliby dokładać do przysięgi - tak na wszelki wypadek...;)

        Mit besten empfehlungen.
        Tec.
    • niec-nota Re: tekst przysięgi 26.11.07, 09:29
      Znalazłem artykuł o przysiędze rosyjskiej. Tyle, że jest dośc długi
      i napisany bukwami. Tłumaczenie idzie mi powoli, bo mój rosyjski
      mocno zardzewiał. Jak ktoś to zrobi szybciej to niech streści.
      mirslovarei.com/content_his/VOINSKIJ-DOLG-46271.html
    • niec-nota Re: tekst przysięgi II RP 30.11.07, 09:33
      Znalazłem na innym forum:

      Dz. Rozk. 19/1928 por. 223. – Ustawa z 18 lipca 1924 o podstawowych
      obowiązkach i prawach szeregowych Wojska Polskiego, ogłoszono w
      jednolitym tekście jako załącznik do obwieszczenia ministra spraw
      wojskowych z 15 lipca 1927 – Dz. U. R. P. Nr 68 poz. 603:

      Chrześcijanie - Przysięgam Panu Bogu Wszechmogącemu, w Trójcy
      Świętej Jedynemu być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej
      Polskiej, Chorągwi wojskowych nigdy nie odstąpić. Stać na straży
      konstytucji i honoru żołnierza polskiego. Prawu i Prezydentowi
      Rzeczypospolitej Polskiej być uległym. Rozkazy dowódców i
      przełożonych wiernie wykonywać. Tajemnic wojskowych strzec. Za
      sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w piersiach. I w
      ogóle tak postępować, aby mógł żyć i umierać jak prawy żołnierz
      polski. Tak mi dopomóż Bóg i święta Syna jego męka. Amen.

      Niechrześcijanie prócz mahometan - Przysięgam Bogu Wszechmogącemu
      być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczpospolitej Polskiej, chorągwi
      wojskowych nigdy nie odstąpić, stać na Straży Konstytucji i honoru
      żołnierza polskiego, prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej
      być uległym, rozkazy dowódców i przełożonych wiernie wykonywać,
      tajemnic wojskowych strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do
      ostatniego tchu w piersiach i w ogóle tak postępować abym mógł żyć i
      umierać jak prawy żołnierz polski. Tak mi dopomóż Bóg. Amen.

      Mahometanie - Przysięgam Panu Bogu Jedynemu być wiernym Ojczyźnie
      mej, Rzeczypospolitej Polskiej, chorągwi wojskowych nigdy nie
      odstąpić, stać na straży Konstytucji i honoru żołnierza polskiego,
      prawu i Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej być uległym, rozkazy
      dowódców i przełożonych wiernie wykonywać, tajemnic wojskowych
      strzec, za sprawę Ojczyzny mej walczyć do ostatniego tchu w
      piersiach i w ogóle tak postępować, abym mógł żyć i umierać jak
      prawy żołnierz polski. Bereetjum Mine Allachivy Veresulini
      illeclezine a hetdeteum minel masiurkine BilWałłagi, Tałłagi, Amin.
      • billy.the.kid Re: tekst przysięgi II RP 30.11.07, 11:17
        jakos tak smiesznie w onych latach dla tych co w żadną bozię nie
        wierzą nie przewidziano nic.
        • niec-nota Re: tekst przysięgi II RP 30.11.07, 12:22
          Ateizm to też wiara.
      • azyata Uwagi 30.11.07, 13:56
        1. Przy rozpoczynaniu służby w Sztabie Głownym WP oficerowie byli
        powtórnie zaprzysięgani. Z taką informacją spotkałem się chyba we
        wspomnieniach Kuropieski albo Romeyki (?).

        2. Rota przysiegi Armii Krajowej zdaje się nie przewidywała innej
        formuły, niż chrześcijańska.

        3. Jak widać z treści roty przysięgi, uznawano ją w II RP za akt
        ściśle religijny. Choć w WP kapelani mieli mniej do powiedzenia niż
        teraz - vide sprawa biskupa polowego Gala, którą Piłsudski załatwił,
        jak chciał. Obecnie - niewykonalne.

        pzdr
        • billy.the.kid Re: Uwagi 30.11.07, 16:32
          jestem pełnym ateistą- i jakoś nie uważam sie za wierzącego.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka