Dodaj do ulubionych

nauczanie zdalne liceum / technikum

18.10.20, 11:49
Od poniedziałku syn zaczyna nauczanie zdalne. Poprzedni semestr to była jakaś kompletna porażka. Zaliczeniem było np. napisanie "jestem" na facebooku, prace domowe były przesyłane kilkoma kanałami i nigdy nie było wiadomo gdzie tego szukać, lekcje on-line można było policzyć na palcach jednej ręki. Od jutra ruszamy znowu. I w sumie poza informacją "zasady nauczania zdalnego są na stronie szkoły" to nie wiadomo nic. Napisałam prośbę o doprecyzowanie do wychowawcy to dostałam odpowiedź, że "musimy szkole wybaczyć". hmm.... Drugi syn w szkole podstawowej i tam lekcje odbywały się normalnie wg planu lekcji tylko trwały po ok 30 minut ( za to były mega treściwe i dostawaliśmy dodatkowy materiał do zrobienia samemu). Jak to wygląda u Waszych dzieci ?
Obserwuj wątek
    • andaba Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 11:54
      W techniukum syna - w zeszłym roktak jak u ciebie, teraz z tą różnicą że na razie jest informacja tylko o tym, że praktyki będą się odbywać normalnie, o nauczaniu zdalnym ani słowa.

Córka w podstawówce też miała bajzel, póki wzystko szlo przez librusa było ok, potem było przez kilka różnych kanałów, jakieś clasroomy, gmaile i pieron wie co, młoda się pogubiła i olała ostatnie dwa miesiące całkiem. Teraz się modli, żeby nie wróciło zdalne.
    • volta2 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 12:21
      my jako rada rodziców od maja naciskaliśmy na dyrekcję, by w wakacje opracowała zasady pracy zdalnej zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. i na koniec sierpnia spotkaliśmy się online z dyrekcją by nam przekazała, co zrobiono. ze swej strony sypnęliśmy kasą na wyposażenie nauczycieli w tablety graficzne, kamerki do komputerów i mikrofony, teraz jeszcze kupujemy im chyba? mikroporty czy jak to tam się zwie. i oczekujemy, że nauczyciel przyjedzie do szkoły na swoje godziny pracy i stamtąd będzie napierda...lał tak, jakby to robił na żywca w klasie.

tak więc jutro wielki sprawdzian, już jedna paniusia zapowiedziała, że ona w poniedziałki to tylko wyśle materiały, potem im wyśle filmiki i napier..alać będzie dopiero w piątek na żywo. pożyjemy, zobaczymy.

z tego co dyrka mówiła, to oczekuje 70% zajęc na żywo. nie wiemy jeszcze na jakiej podstawie.
      ale my - rodzice przypominamy, że szkoła jest zamknięta dla uczniów, nauczycielom nikt nie zakazuje przychodzenia do pracy. ich brocha, czy popracują z domu mając tam warunki(szkoła daje laptopy lub zaprasza do siedziby) czy wolą tarabanić się na 8 do szkoły.

zdam relację po tygodniu wdrożenia tych zasad, czy są respektowane czy nie bardzo.

od uczniów wymagane jest włączenie kamery na całą lekcję, dawania głosu na życzenie nauczyciela(by nie było podejrzeń, że śpi tylko rzeczywiście pracuje) pod sankcjami.
    • iwoniaw Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 13:26
      Od poniedziałku lekcje online wg planu, mają być na żywo przez platformę, jedyna zmiana to każda lekcja ma trwać 30 min. zamiast 45.
      Szkoła się do tego przygotowywała od wiosny, hdy ich pierwszy raz zamknęli - na początku był chaos lekki (głównie przez milion kanałów komunikacji), ale jak już w praktyce doświadczyli plusów i minusów różnych opcji,to zaczęli to unifikować, a we wrześniu już na pierwszym zebraniu przedstawiono nam plan pracy na wypadek zdalnego. Szkoda, że tak szybko muszą z tego korzystać 😢😢😢
    • snaefrid Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 13:35
      W LO mojego dziecka w wakacje został zmieniony statut szkoły - dodano tam szczegółowe zasady nauczania hybrydowego i zdalnego. Dla wszystkich przedmiotów obowiązuje jedna platforma, natomiast komunikacja organizacyjna tylko przez librus. Lekcje wg obowiązującego planu zajęć i przerwami wg dzwonków.
    • koko8 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 13:49
      Nauczanie zdalne dość sprawnie przetestowano w szkole mojej córki w ubiegłym semestrze, ok 90 % lekcji odbywała się wg planu w czasie rzeczywistym z wykorzystaniem różnych platform, Niestety diagnozy przedmiotowe przeprowadzone we wrzesniu pokazałyy dobitnie, że nie nauczyli sie praktycznie niczego. Zmarnowany czas.

ps. jedyną zmianą przy obecnym zdalnym jest obowiązkowo włączona kamera.
    • redwineiswhatilike Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 16:12
      U przyjaciółki w liceum dyrektor wiosną średnio się przejął. Żadnych platform, nic. Mieli po prostu przesłać cokolwiek librusem. Z domu oczywiście, bo w szkole słaby internet i stare komputery. Teraz za to strasznie się przejął i na prośby nauczycieli mają w końcu wspólną platformę, powoli się rozkręca. Zajęcia będą zdalnie plus część stacjonarnie bo mają przedmioty zawodowe.
    • asia_i_p Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 17:02
      Córki szkoła od poniedziałku ma zdalne (mimo żółtej strefy, mają dużo wewnętrznych zakażeń), dostaliśmy wytyczne, wychodzi z nich, że nauczyciele muszą korzystać tylko z dziennika i z wiadomości w dzienniku, z pozostałych narzędzi mogą, czyli pewnie nie wszystko będzie zdalnie.

U nas od poniedziałku hybryda - I i III klasy w szkole, II w domu (za tydzień zmiana). Sprzęta mamy, rozdano laptopy do klas (bo komputery klasowe są bez kamerek i mikrofonów), ale wielka niewiadoma to szkolny internet, dotąd jeszcze nie musiał uciągnąć kilkunastu-kilkudziesięciu lekcji online na raz.

Ja się już zresztą z tej okazji zdążyłam skompromitować. Ponieważ u mnie w klasie laptopy nie łapią internetu, więc mąż pożyczył mi "kamerkę z mikrofonem". Przetestowałam w piątek na przerwie, w pudełku była kamera na kablu i drugi kabel z takim małym czymś na końcu, podpięłam, połączyłam się z córką, wszystko grało. W domu się chwalę, tylko mówię, że ten mikrofon trochę dziwnie wygląda, jak jakaś wtyczka, no ale działa. Mąż mówi, że mikrofon to mam zintegrowany z kamerą i żebym mu pokazała ten, co tak dziwnie wygląda. Wziął to pudełko, otworzył, pokazał mi, gdzie na kamerze mam mikrofon i wyjaśnił, że gadałam do ładowarki od smartwatcha.
    • ga-ti Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 17:23
      Na razie jest plan taki, że lekcje będą online według planu, tylko 30 minutowe, pomiędzy dłuższe przerwy po prostu. Jeszcze nie wiemy co z zawodowymi, mają się zdeklarować w najbliższym czasie, jakie,kiedy i jak będą w szkole.
      W tamtym roku online były 2-3 lekcje w ciągu dnia, reszta przesyłana. Szybko się ogarnęli, mieli wspólną platformę, nauczyciele się przykładali. Pewnie, że dla dzieciaków ze szkodą, jedni się uczyli, inni kombinowali.
      Nie martwię się, że długo przed kompem, mają być przerwy, można się poruszać, przebiec wink najwyżej po lekcjach rezygnacja z gier tongue_out
      Oby to krótko trwało i przyniosło pożądane skutki społeczne uncertain
    • kurt.wallander Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 18.10.20, 20:05
      U dwóch córek w LO porządnie zorganizowane, praktycznie wszystkie lekcje będą, niektóre skrócone (nierozszerzane przedmioty). U trzeciej w sumie nie wiem, bo info wysłali tylko do młodzieży, u mnie w dzienniku nie ma żadnego komunikatu w spr. zdalnego nauczania.
        • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 15:14
          To wówczas osoba która już szczylem nie jest i wie do czego służą podręczniki, książki oraz zbiory zadań sama zabiera się za naukę. Do tego celu może też wykorzystać youtuba na którym wielu nauczycieli jak i pasjonatów umieszcza krótkie filmiki wyjaśniające wiele zagadnień .
          Nie wiem kiedy szkołę kończyłaś, ale za moich czasów ( lata 90) wymagało się od ucznia szkoły średniej ogarnięcia i samodzielnej pracy.
          • peggy1 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 17:38
            To po co szkoła? Przecież wszystkiego się można dowiedzieć w youtuba.

Oczywiście jestem w stanie pomóc dziecku z przedmiotów ogólnych nawet na wyższym poziomie niż szkoła średnia. Natomiast nie mam pojęcia o przedmiotach zawodowych, których syn ma całkiem sporo. Jesteś specjalistką w każdej dziedzinie i jesteś w stanie poprowadzić każdy przedmiot zawodowy? Nie ma do nich podręczników i jeśli nauczyciel nawet nie poda tematu to mogę sobie powróżyć z fusów. Maturę zdawałam właśnie w pięknych latach 90, ale jednak to nauczyciele przekazywali wiedzę. Nie musiałam sobie sama pisać podstawy programowej.

Na szczęście jest o wieeeele lepiej niż podczas poprzedniego zamknięcia.
            • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 20:53
              Widać nie zrozumiałaś tego co napisałam. TO NIE TY MASZ POMÓC NASTOLATKOWI, to on sam ma się za naukę wziąć, wszak nie ma wakacji ,w jakiś sposób te lekcje będą prowadzone i nie ma tu znaczenia czy w formie wykładu czy w formie prezentacji , czy też dokumentu z wyjaśnieniem tematu. Co do przedmiotów zawodowych, część będzie się odbywało w szkole, więc nie rób problemu tam gdzie go nie ma.
              • peggy1 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 21:58
                To Ty chyba nie czytasz ze zrozumieniem uncertain W poprzednim zamknięciu nie było ani wprowadzenia do tematu (a czasem nawet tematu lekcji), ani dokumentu z wyjaśnieniem, ani żadnej formy wykładu. I o to się czepiam, że z niektórych przedmiotów nie było nawet punktu zaczepienia. Pomijam, że taka np. fizyka w zakresie rozszerzonym jednak wymaga np. choć wprowadzenia i wytłumaczenia trudniejszych zagadnień.Przedmioty zawodowe w czerwonej strefie się niestety nie dobywają. A wątpię czy nasze wspaniałe miasto w najbliższym czasie z tej strefy wyjdzie. Więc jednak chyba problem istnieje.
                • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 22:27
                  Jeżeli twój syn chciałby się uczyć to zajrzałby do podręczników, a wyjaśnienia niezrozumiałych zagadnień szukałby w internecie choćby na youtubie.
                  Ciekawe co to za denna szkoła gdzie, żaden z nauczycieli nie wywiązuje się ze swoich obowiązków, aż ciśnie się na usta " jaki poziom uczniów, taki poziom nauczania"
          • volta2 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 19:04
            to co proponujesz, to jednak poziom studiów był dopiero a i tak na wykładach wypadało od czasu do czasu być, nie wspominając o ćwiczeniach.

szkoła średnia to jeszcze nie jest/nie był poziom samodzielnego zdobywania wiedzy, owszem, w zakresie jednego, dwóch przedmiotów uczeń mógł się rozwijać w swoim tempie i powyżej średniego poziomu ale nie ze wszystkiego.

bajki koleżanko lansujesz
            • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 20:50
              Szkoła średnia to był poziom gdzie nauczyciel na lekcji robił wprowadzenie do tematu, a do domu zadawał x zadań ze zbioru zadań Dróbki, rodzice natomiast nie wnikali co nastolatek w szkole przerabia.
              Tu natomiast nastolatek na naukę ma wywalone, a matka nastolatka, ucznia co najmniej klasy 2 szkoły średniej, dostaje sraczki .
              Toż na litość Boską kiedyś tym dzieciakom trzeba dać dojrzeć, a nie latać i załatwiać wszystko za nich. Toż w latach 90 to byłby zwyczajny wstyd gdyby matka ucznia klasy 2 pilnowała czy ten odrobił lekcje i czy się odpowiednio przygotował na sprawdzian.
              • peggy1 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 22:01
                Gdzie Ty wyczytałaś, że ktokolwiek ma wywalone na lekcje uncertain Gdyby miał wywalone, to nie miałabym pojęcia, że jest kłopot np. z komunikacją z nauczycielami ? Wydaje mi się, że to normalne, że rozmawiamy z nastolatkiem i wiemy z jakimi problemami się boryka ?
                • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 22:30
                  póki co to ty widzisz problem i roztrząsasz go na forum. Twój syn albo ma wywalone na naukę, albo jest nieogarem przyzwyczajonym, że mamusia za niego wszystko załatwi. Normalny szesnasto-siedemnastolatek wie, że jeżeli ma problem skontaktować się z jakimś nauczycielem to prosi o pomoc wychowawcę .
                  W pracy też będzież za niego latała do szefa i rozwiązywała jego problemy?
                  • peggy1 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 20.10.20, 08:07
                    Ale sobie dopowiadasz, aż to jest niewiarygodne. Nic nie roztrząsam - tylko pytam jak to wygląda w innych szkołach. Jeśli wychowawczyni pisze do rodziców, to ja mam prawo do niej odpisać i zapytać o zasady pracy zdalnej dla samej siebie. W imieniu syna do nikogo nie pisze - gdzie Ty to wyczytałaś? W pracy syn będzie pełnoletni. Obecnie nie jest i mam prawo, a nawet obowiązek zadbać o jego edukacje. Nawet jeśli miałby wywalone po maksie to uważam, że obowiązkiem rodzica jest jednak zadbanie o niepełnoletnie dziecko. Zawsze się zastanawiałam skąd biorą się rodzice, którzy mają w nosie swoje dzieci.
                    • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 20.10.20, 10:18
                      Obowiązkiem rodzica jest zadbanie aby nastolatek był świadomym swoich obowiązków nauki, jak również dostosowanie swoich wymagań co do edukacji dziecka do jego możliwości intelektualnych jak również chęci.
                      Pchanie kogoś na siłę do szkoły średniej bo matka ma parcie by syn zdał maturę, kończy sie właśnie tym że to matka lata, załatwia i użera się by nastolatka do nauki zagonić.
                      • iwoniaw Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 20.10.20, 10:48
                        > Pchanie kogoś na siłę do szkoły średniej bo matka ma parcie by syn zdał maturę,
                        > kończy sie właśnie tym że to matka lata, załatwia i użera się by nastolatka do
                        > nauki zagonić.

To wszystko wywnioskowałaś z pytania autorki "jak wygląda zdalna w liceach waszych dzieci?" oraz stwierdzenia, że nie podoba jej się brak lekcji online i jakichkolwiek wytycznych ze strony szkoły, co i jak uczniowie mają robić? 😂😂😂
                        • peggy1 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 20.10.20, 11:55
                          No właśnie też mnie to zastanawia. Bo ja go do niczego nie muszę gonić. Nigdzie nie latam i z nikim się nie użeram, zadałam wychowawcy pytanie, bo byłam ciekawa jak to będzie wyglądało. Byłam ciekawa jak to wygląda w innych szkołach. Zaskakuje mnie, że z takich lakonicznych informacji można wywnioskować na co ja mam parcie tongue_out Cieszę się, że syn wybrał szkołę zgodną z własnymi zainteresowaniami (swoja drogą makurokurosek masz wiedzę o technikum rodem faktycznie z lat 90-tych). Naturalnym mi się jednak wydaje, że interesujemy się życiem swoich najbliższych i tak jak pytam męża co słychać u niego w pracy, tak pytam dzieci jak im leci w szkole. Jak coś jest nie tak to wspólnie staramy się zastanowić jak można rozwiązać problem. Zastanawia mnie tylko dlaczego patrzysz przez pryzmat tylko tego, że nastolatek olewa wszystko? Może jest całkowicie odwrotnie? Ma wysokie aspiracje i czuje niedosyt? Zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkiego można się nauczyć samemu. Wiedza całego świata nie jest umieszczona na youtubie...

Póki co jest drugi dzień nauczania i syn DZIELI się ze mną spostrzeżeniem, że jest o wiele lepiej niż podczas poprzedniego zamknięcia szkół. Ja wiem - powinnam go odesłać do swojego pokoju i powiedzieć, że powinien mieć świadomość, że ma swoje spostrzeżenia zostawić dla samego siebie.
                          • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 20.10.20, 12:33
                            "No właśnie też mnie to zastanawia. Bo ja go do niczego nie muszę gonić. Nigdzie nie latam i z nikim się nie użeram, zadałam wychowawcy pytanie, bo byłam ciekawa jak to będzie wyglądało"

Ale co ciebie to interesuje. Czy przy zajęciach stacjonarnych też latasz i sprawdzasz jak poszczególni nauczyciele prowadzą lekcje?

"Naturalnym mi się jednak wydaje, że interesujemy się życiem swoich najbliższych i tak jak pytam męża co słychać u niego w pracy, tak pytam dzieci jak im leci w szkole"

I jak mąż ci powie, że wkurzył go przełożony, to też wysyłasz do jego przełożonego maile z prośbą o wyjaśnienie sytuacji ?

"Zastanawia mnie tylko dlaczego patrzysz przez pryzmat tylko tego, że nastolatek olewa wszystko?"

Dlatego, że szesnasto-siedemnastolatek jest w tym wieku, że sam powinien ogarniać szkołę, i sam powinien wiedzieć jak pewne problemy rozwiązać.
                            To są ludzie, którzy za rok, dwa wejdą na rynek pracy i muszą samodzielnie rozwiązywać pewne problemy.

" Ma wysokie aspiracje i czuje niedosyt? "

Gdyby czuł niedosyt to sam sięgnął by po książki, podręczniki , również te akademickie, programy popularnonaukowe z dziedziny która go interesuje, a jak widać wykazuje postawę pasywną.

"Wiedza całego świata nie jest umieszczona na youtubie..."

Na youtubie nie, ale w książkach już owszem.
        • ren.s Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 21:30
          moja szkoła ogrania od kwietnia w Teams. I ja, jako nauczyciel również. Niestety, to uczniowie nie ogarniają, dziś na zajęciach online w każdej grupie kilkoro nieobecnych. Gdy proszę uczestniczących w zajęciach online o udostępnienie pulpitu, żeby omówić zadane ćwiczenie w programie dostępnym w Office 365+, niestety większość odmawia. Bo oni tylko na komórkach odsłuchują, a ćwiczeń (jak się domyślam) nie wykonują. Po jednym dniu mam dość, bez zaangażowania uczniów to nie ma sensu. Krew w piach niestety.
            • ren.s Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 21:43
              Nie, nie mamy. Uczeń potwierdza obecność na zajęciach w Dzienniku elektronicznym w ciągu 24 godzin. Ja dodatkowo wymagam potwierdzenia obecności w zajęciach na żywo, ale to tylko do mojej oceny zaangażowania ucznia. I słabo to wypada, niestety. Jeszcze słabiej, jeśli poproszę ucznia o odpowiedź na żywo. Niektórzy się logują, ale wywołani do odpowiedzi, udostepnienia ekranu - milczą (czyli symuluja udfział w lekcji). Czuję sie bezsilna.
              • jagoda2 Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 21:46
                ren.s napisała:

> Nie, nie mamy. Uczeń potwierdza obecność na zajęciach w Dzienniku elektroniczny
                > m w ciągu 24 godzin. Ja dodatkowo wymagam potwierdzenia obecności w zajęciach n
                > a żywo, ale to tylko do mojej oceny zaangażowania ucznia. I słabo to wypada, ni
                > estety. Jeszcze słabiej, jeśli poproszę ucznia o odpowiedź na żywo. Niektórzy s
                > ię logują, ale wywołani do odpowiedzi, udostepnienia ekranu - milczą (czyli sym
                > uluja udfział w lekcji). Czuję sie bezsilna.

To słabo, przyznaję. Też czułabym się bezsilna i zniechęcona. Nie wspomnę, jak mówić o jakichkolwiek efektach nauczania w tej sytuacji?
              • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 21:47
                Ale dlaczego bezsilna, wszak to nie ty za rok czy dwa maturę uwalisz. Lekcje powinnaś prowadzić jak najlepiej dla tych którzy wykazują chęć skorzystania z niej, nawet jeżeli jest to tylko jedna osoba w klasie. Zapominamy, że uczniowie zwłaszcza szkoły średniej nie uczą się dla ocen tylko dla siebie i że za chwilkę wejdą w dorosłe życie. Jaki jest sens ciągnięcia za uszy kogoś, kto i tak za dwa lata będzie żył na garnuszku mamusi, bo tak go mamusia wychowała.
            • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 21:43
              U córki również kamerki i włączony mikrofon jest obowiązkowy, ale jeszcze raz napiszę to jest szkoła średnia jak ktoś się uczyć nie chce to i choćby miał super ekstra materiały przygotowane to i tak uczyć się nie będzie. To jest niestety konsekwencja tego, że mimo niżu demograficznego gminy bardzo niechętnie decydują się na zamykanie szkół średnich , efekt trafia do nich , zwłaszcza do technikum, bardzo dużo młodzieży która materiał szkoły podstawowej ledwo ogarniała, a z nauką jej totalnie nie po drodze.
              • ren.s Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 21:53
                niestety muszę tak do tego podejść - kto nie chce, nie musi zdać egzaminu, bo ja robię co mogę w tych warunkach i dużo czasu poświęciłam na dopracowanie technik nauki online, ale część uczniów nie współpracuje wcale. Jestem zniechęcona postawą uczniów już od pierwszego dnia.
                • iwoniaw Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 22:24
                  ren.s napisała:

> skoro tak, to jakim prawem państwo wymaga uczestniczenia w nauce zdalnej?

Nie wymaga, tzn.nie wymaga kontaktu online. Możesz pobrać ze szkoły zadania do rozwiązania na papierze i je odnieść odesłać, a nauczyciele w teorii mają obowiązek dostoswoać zdalne nauczanie do warunków, jakie mają uczniowie. Natomiast cóż, niewątpliwe to nie ci bez kompa z netem i woli w(współ)pracy najwięcej zyskają na edukacji zdalnej.

U nas szkoły robiły wywiad, czy uczniowie mają net i jaki mają sprzęt, zanim zdecydowały o formach zdalnego. Jeśli rodzic oświadczył, że dziecię ma telefon z kamerą/laptopa z windowsem/co tam jeszcze, to szkoła wymaga (a rodzice współpracują i np. zwracają uwagę, żeby dziecię włączało kamerę)
              • makurokurosek Re: nauczanie zdalne liceum / technikum 19.10.20, 22:33
                Owszem, szkoła nie ma prawa wymagać zakupu sprzętu, natomiast w chwili gdy uczeń sprzętu nie posiada szkoła ma możliwość mu go użyczyć, tudzież zapewnić dostęp do materiałów w formie papierowej.
                Zarówno szkoła córki jak i syna już rok temu oferowała uczniom laptopy

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka