Dodaj do ulubionych

patelnia żeliwna

19.12.20, 10:55
muszę kupić nową patelnię, kusi mnie patelnia z żeliwa... macie? używacie? warto kupić? wiem że ciężka, ale to mi nie przeszkadza
Obserwuj wątek
    • milka_milka Re: patelnia żeliwna 19.12.20, 10:59
      Mam grillową żeliwną. Ma ją już chyba z 5 lat, jest świetna. Ale do zmywarki nie włożysz, trzeba pamiętać, że nie zalać gorącej zimnym, bo może pęknąć, rozgrzewać powoli i nie odmaczać. Tak miałam napisane w instrukcji. Ja czasem trochę odmaczam, bo ciężko domyć, ale staram się jak najmniej. No i dobrze płukać, bo bardzo chłonie zapach płynu do mycia naczyń. I dobrze suszyć.
      • kokosowy15 Re: patelnia żeliwna 19.12.20, 11:19
        Mam zeliwna patelnie, chyba stuletnia. Kilka razy wymieniany był uchwyt. Patelnia pięknie pokryła się warstwa węgla, nic nie przywiera, larwa do mycia. Nie myje w zmywarce, nawet nie trzeba używać płynu do mycia.
    • enigma81 Re: patelnia żeliwna 19.12.20, 13:12
      Mam taką wysoką, używam do robienia w niej gulaszu, rolad etc.
      Ciężka w cholerę i nie powinno się myć w zmywarce. Poza tym same plusy. Lubię ją, mimo że ma swoje lata.
    • lumeria Re: patelnia żeliwna 19.12.20, 13:17
      Musisz spróbować - jedni uwielbiają, dla innych to nie jest to.

Mam dużą nie-emaliowana i zgrabna mniejszą emaliowaną. I tej mniejszej właściwie nie chowam, bo jest w ciągłym użytku - super na szklenie cebulki, odsmażanie czegokolwiek, jajecznice. Dużą używam do smażenia czegokolwiek - ze względu na powierzchnie właściwie nie przywiera, a tłuszczu wystarczy odrobina. Łatwo wstawić do piekarnika by coś zapiec.

Moje uwagi - im grubsza tym lepsza. Mam taka średniej grubości żeliwną patelnie, ale to nie jest to. Miałam tez taka z drewnianym trzonkiem, ale nie można było jej wstawić do piekarnika, a trzonek, mimo ze drewniany, za mocno się nagrzewał by go złapać golą ręką.
    • lellapolella Re: patelnia żeliwna 19.12.20, 19:36
      Mam starą, jeszcze cygańską, uwielbiam ją. Jest ciężka i siada mi nadgarstek, dlatego do naleśników kupiłam leciutką. Ostatnio przy robieniu porządków wywaliłam dwie stalowe i jedną emaliowaną- nie ma się co oszukiwać, one tylko kurz zbierają u mniewink
    • ren.s Re: patelnia żeliwna 19.12.20, 19:50
      Mam płytę żeliwną w grillu gazowym i jest świetna, nie wymaga do smażenia tłuszczu (gdy smażę rybę czy fileta z kurczaka, tylko lekko pędzelkiem smaruję), wysoka temperatura gwarantuje soczyste mięso czy rybę, warzywa też super wychodzą. Też się rozglądam za patelnią, chętnie poczytam co polecają ematki smile

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka