Dodaj do ulubionych

Czytałyście?

24.03.21, 12:54
Mój poprzedni wątek poleciał (czemu?), ale wkleję jeszcze raz link: www.onet.pl/film/onetfilm/byla-szefowa-tvp-abc-wygrala-w-sadzie-z-nadawca-gorzka-satysfakcja/1104cn3,681c1dfa

Gówno mnie obchodzi, kto jest z jakiej partii. Nie obchodzi mnie tez, kto kim był za komuny. Tym bardziej nie interesuje mnie, kto jest czyjąś siostrą, żoną, szwagierką, czy znajomą od brydża. Mówię tylko to, co widzę. I z biegiem lat wyłania mi się coraz mniej ciekawy obraz.

Znajome dzieciaki (moje juz na szczęście za stare) włączają wzmiankowany w artykule kanal w podskokach, zupelnie jak Tik Toka czy durne filmiki na YouTube. A ja, gdy czasem skaczę po kanałach, jestem przerażona jego treścią: trafiam na same Trolle i Transformersy, hojnie przetykane reklamami leków i parabanków. Czasem jakiś nowszy polski niskobudzetowy, króciutki programik, nie niosący wiekszego przesłania. Z aktorami takimi, ze na co dzień grają chyba w filmach typu "Wielka podróż babci dookoła pieca na nieheblowanej desce", albo odgłos nadchodzących kroków w teatrze w Grudziądzu. A przecież (jeśli w kasie pustki, a starsze taśmy zgniły czy spłonęły), wystarczyłoby za grosze kupić jakiś fajny, edukacyjny program, zamiast tej czy innej durnej animacji. Mnóstwo się takich robi na całym świecie. Wystarczy tylko przetłumaczyć.

Jak juz pisalam, nie obchodzi mnie, kim oni są. Tylko dlaczego są tacy nieudolni? Szczęście, że nie pamiętam takich czasów, jak moje dzieci były małe, albo ja sama.. Zdążyliśmy się wychować na fajnych programach. Tylko widzów mi szkoda. A jest ich niemało, i nie bardzo mają wybór, bo wszystkie kanały są do złudzenia podobne do siebie. Nikt juz ich nie rozróżnia, jak na to patrze, przypomina się slawetna akcja "Media bez wyboru". A zapowiedzi były szumne: mialy być i fajne bajki, i teatry tv dla dzieci, i od groma nowych programów edukacyjnych.

I tylko nasuwa się pytanie: dlaczego?
Obserwuj wątek
  • fitfood1664 Re: Czytałyście? 24.03.21, 13:01
   Bo widz jest mało wymagający to można mu opchnąć byle co, np kupę gówna. Pamiętam moje zaskoczenie jak u rodziny obejrzałam jakiś programik dla dzieci, totalna improwizacja na pierwszy rzut oka, dorośli aktorzy przebrani w piankowe kostiumy. Nie wiem co to było, nie pytaj ale takiej chały nikt nie przebije.
   • tesiabusia Re: Czytałyście? 24.03.21, 13:34
    fitfood1664 napisał(a):

    > Bo widz jest mało wymagający to można mu opchnąć byle co, np kupę gówna.

    Tylko ze dla starszych są całkiem niezłe Historia czy Kultura, a co z dzieciakami? Próżno szukać na tych wszystkich kanałach kultury, historii, czy tym bardziej nauki skierowanej do dzieci. Do tego jeszcze wczoraj znajoma do mnie dzwoniła i mowila, ze kilka dni temu włączyła 8-letniemu dziecku rekolekcje na kanale regionalnym i zamiast Ziarna puścili księdza gadającego o próbach samobójczych... A szkola zawiesiła wtedy prace specjalnie na ten czas. Kto za to odpowiada?
    • zapomnialamnicka2021 Re: Czytałyście? 25.03.21, 12:51
     tesiabusia napisała:

     > fitfood1664 napisał(a):
     >
     > > Bo widz jest mało wymagający to można mu opchnąć byle co, np kupę gówna.
     >
     > Tylko ze dla starszych są całkiem niezłe Historia czy Kultura, a co z dzieciaka
     > mi? Próżno szukać na tych wszystkich kanałach kultury, historii, czy tym bardzi
     > ej nauki skierowanej do dzieci.

     Cała gorzka prawda! Przedszkola pozamykane, muzea pozamykane, teatry tym bardziej, w W-wie centrum nauki Kopernik tez zamkneli.. tak się możemy bujać ruski rok, a nawet więcej. A rok to w życiu każdego dziecka bardzo dużo. Na czym ja mam ukulturalniać dziecko?! Zresztą zobacz: jak na zawołanie powstał sasiedni wątek. Ktoś się glosno zastanawia, czy dziecko wytrzyma 8 godzin bajek. Jak widać w tym watku, nawet 10 min nie wytrzyma i z ulgą przełączy na TVN. No, chyba ze ktoś jest bardzo biedny (mentalnie), wtedy moze od rana do nocy ogladac programy Rydzyka i się nie znudzi nigdy. Dla najambitniejszych, o wysokim kapitale kulturowym, polecam zaś wyszukiwanie ciekawych programów po niderlandzku i niemiecku.
   • tesiabusia Re: Czytałyście? 24.03.21, 13:51
    alicia033 napisała:

    > a nas g.wno obchodzi pisia tivi.

    Mnie też szczerze powiedziawszy, prywatnie, gówno obchodzi. Po prostu nie oglądam. Ale jednak szkoda mi potencjalnych widzów. Jak moje dzieci były małe, kanałów było sporo mniej. Ale wybór byl dużo większy, coś naukowego, coś o historii, jakiś teatr, wszystko bardzo w atrakcyjnej (jak na tamte czasy) formie i poprawne merytorycznie. Parę lat temu państwówka powtarzała niektóre tamte programy, ale teraz wolą zbijać hajs na Transformersach. Bardzo szkoda...
     • tesiabusia Re: Czytałyście? 24.03.21, 15:14
      arthwen napisał(a):

      > Przecież jest bardzo dużo wartościowych programów i seriali dla dzieci. Tylko n
      > ie w publicznej telewizji i niekoniecznie po polsku.

      I o tym właśnie pisalam w startowym poście. Tylko ze nie kazde dziecko (zwłaszcza male) biegle zna jakikolwiek jezyk obcy, a np. dwujęzyczni to już w ogóle margines. Przydałoby się, żeby ktoś to sprowadzal do nas i tłumaczył, a publiczna tv (przynajmniej teoretycznie) ma najwięcej pieniędzy. Widać to chociażby po tym, że durne bajki zmieniają się tam jak w kalejdoskopie. No chyba, ze dostają je gratis, w pakiecie z filmami. Wtedy faktycznie nie stać ich na ani jeden mądry program czy film dla dzieci.
      • arthwen Re: Czytałyście? 24.03.21, 18:07
       Najwyraźniej telewizji publicznej się to nie kalkuluje. Niby ma misję, ale jak widać ta misja sprowadza się do stawiania ołtarzy PiSowi i promowania Disco Polo. Ale cóż - jacy wyborcy i widzowie, taki program.
       • tesiabusia Re: Czytałyście? 24.03.21, 18:50
        Może rozwiązaniem byłoby stworzenie dwóch kanałów dla dzieci - komercyjnego i "misyjnego". Rodzice sami by zdecydowali, który włączyć dzieciom. TVP ABC ma teraz bardzo dużą ogladalnosc, robi ogromną kasę na reklamach. Do tego jeszcze jest komercyjno-powtórkowa TVP Rozrywka (nie wiem z jaką ogladalnością) i cały szereg innych programów. Spokojnie moglyby zarobić na utrzymanie lepszego kanału. Tym bardziej, że odcinek niezłego zagranicznego programu czy filmu dla dzieci nie musi kosztować kokosów - wrecz przeciwnie, podejrzewam, że niektóre są dużo tańsze, niż najnowszy odcinek Trolli czy innych Transformersów. Zawsze można też sięgnąć głębiej do tak znienawidzonego ostatnio archiwum, jeśli nie w dzień, to parę programów nocą (jak startowało ABC ematki były zachwycone, ze w końcu kogoś tam wysłali). To nie muszą być jakieś bardzo wysilone programy, pełne efektów specjalnych. Część z programów robionych za granicą jest bardzo prosta, ale bogata w treść i ciekawa. U nas jest przerost formy nad treścią, już od dłuższego czasu. Mamy bajki, które są bardziej wizją artysty niż produktem dla dzieci i programy z aktorami, nad którymi pastwiłam się w startowym poście. Stać ich na plastikowe TVP Kobieta, będzie stać i na to.
  • wisniowy_sad Re: Czytałyście? 24.03.21, 14:54
   Telewizja jest dzieciom niepotrzebna. Moje dziecko uczy się zdalnie. Od rana do późnego popołudnia siedzi przed komputerem, a później do wieczora odrabia lekcje (na ogół też przy komputerze). Kiedy ma mieć czas, by w ogóle włączyć telewizor? No chyba, ze te wszystkie cudowne programy puszczą ok. 22, ale to nie pora dla dzieci, wg nich. Oni puszczą dobranockę i idą do domu, jak 30 lat temu. W moich czasach szkolnych jedliśmy wczesny obiad na szkolnej stołówce i wracaliśmy do domu. Czasem był jeszcze język obcy. I później mieliśmy praktycznie wolne, bo mniej zadawali. Choć nie ukrywam, że kiedy parę lat temu było luźniej, moja córka lubiła pooglądać TVP ABC, bo chyba o to Ci chodzi. Ale wtedy programy tworzyli specjaliści: pamiętam archiwalne programy z E. Jungowską, W. Mannem, później wszedł Petersburski i program jakiejś miłej dziennikarki z Teleekspresu (nie pamiętam nazwiska). Nie wiem, czy byli zatrudnieni po znajomości, czy po prostu tak wyszło.
  • milupaa Re: Czytałyście? 24.03.21, 18:20
   Nie wiem jaki ma związek treść artykułu z resztą twojej wypowiedzi moim zdaniem żaden. Ale co do TV ABC to akurat moje dziecko ogląda i to jest jedyny kanał dla dzieci, który da się oglądać. Chyba w ogóle nie znasz tego kanału skoro piszesz o Transformersach. Nie sledzę wszystkiego bo wybieram to co mi pasuje, ale oglądamy np Bolka i Lolka czy Misia Uszatka, ja z sentymentem. Fajne są Domisie i Mis i Margolcia. Nie obchodzi mnie w tym wypadku że to pisia tv. No ale moję dziecko ma prawie 2 lata, na programy edukacyjne jeszcze za wcześnie.
   • tesiabusia Re: Czytałyście? 24.03.21, 20:06
    milupaa napisała:

    > Nie wiem jaki ma związek treść artykułu z resztą twojej wypowiedzi moim zdaniem
    > żaden. Ale co do TV ABC to akurat moje dziecko ogląda i to jest jedyny kanał d
    > la dzieci, który da się oglądać. Chyba w ogóle nie znasz tego kanału skoro pisz
    > esz o Transformersach. Nie sledzę wszystkiego bo wybieram to co mi pasuje, ale
    > oglądamy np Bolka i Lolka czy Misia Uszatka, ja z sentymentem. Fajne są Domisie
    > i Mis i Margolcia. Nie obchodzi mnie w tym wypadku że to pisia tv. No ale moję
    > dziecko ma prawie 2 lata, na programy edukacyjne jeszcze za wcześnie.

    Miś i Margolcia ostatnio bardzo się popsuli - dorobili się jakiegoś ekstra muppet show w sobotę czy niedzielę (dziecko mojej znajomej, tej od nieudanych rekolekcji w tv od razu się przestraszyło i odmówiło dalszego oglądania). Ja, po sprawdzeniu, szczerze mówiąc tez się tego boję - program jest odpychajacy, coś jak kiedyś "O czym szumią wierzby", a tego starszego jegomościa wzięli pewnie spod budki z piwem. A tak milo się kiedyś oglądało "Mama i ja" i jakoś i kukiełki i prowadzacy mieli bardzo ladną aparycję i budzili zaufanie.

    Co do związku mojej wypowiedzi z artykułem - pamiętam ABC za kadencji tej niesłusznie zwolnionej redaktor i takie numery nigdy by nie przeszły, choć pieniędzy było pewnie dużo mniej. Programy, jak pisała wisniowy_sad, były delikatne i wyważone. Teraz to skład najgorszej zagranicznej szmiry i kiepskiej polskiej chałtury. Ale komuś się ubzdurało, że jak pani pracowała w tv od 1984 r, to musi wylecieć na zbity pysk. Choc nie pracowała w "Dzienniku telewizyjnym" itd., a reszta tv byla wtedy apolityczna.
   • wisniowy_sad Re: Czytałyście? 24.03.21, 22:50
    milupaa napisała:

    > Nie wiem jaki ma związek treść artykułu z resztą twojej wypowiedzi moim zdaniem
    > żaden. Ale co do TV ABC to akurat moje dziecko ogląda i to jest jedyny kanał d
    > la dzieci, który da się oglądać. Chyba w ogóle nie znasz tego kanału skoro pisz
    > esz o Transformersach. Nie sledzę wszystkiego bo wybieram to co mi pasuje, ale
    > oglądamy np Bolka i Lolka czy Misia Uszatka, ja z sentymentem. Fajne są Domisie
    > i Mis i Margolcia. Nie obchodzi mnie w tym wypadku że to pisia tv. No ale moję
    > dziecko ma prawie 2 lata, na programy edukacyjne jeszcze za wcześnie.

    Dla malutkich dzieci faktycznie od biedy jeszcze coś się wybierze - teraz jest taka fajna nowa bajka (o dziwo polska) o małych zielonych bobaskach, wcześniej była Agatka (nie wiem czy nadal jest), pare lat temu Florka czy Agi Bagi, albo baranek Timmy. Ale wszystkiego nie więcej niż kilkanaście minut, bo to dosyć krótkie produkcje, i bardzo szybko znikają z ekranu (producenci stawiają zaporowe ceny?). Za to Transformersy rzeczywiście emitowali, kiedyś bezpośrednio po Domisiach. Brakuje czegoś dla grzeczniejszych, starszych, ciekawych świata dzieciaków. A potem przychodzi covid, pandemia, kwarantanna, tsunami, trzęsienie ziemi, wojna atomowa i atak kosmitów naraz i Kurski lamentuje, że szuflady są puste, a trzeba za wszelką cenę zatrzymać dzieciarnię w domach. Stąd robiona na gwałt i kompletnie niedopracowana Szkoła z TVP, czy ferie w tym roku. Te ostatnie powstały zresztą chyba tylko dlatego, żeby dać Roksanie Węgiel zarobić. Choć rekolekcje (niestety tylko na fb, w tv nie trafiliśmy jak słusznie zauwazyla ktoraś z poprzedniczek) moje dziecię obejrzało z dziką rozkoszą mimo że nie jest jakoś bardzo religijne. Przy okazji dowiadując się w sprytny sposób czegoś z chemii i fizyki (czyli jednak da się). Ale to już stare wygi, Ziarno leci ponad 30 lat (zaczynali jeszcze za Urbana) i żadna władza nie ośmieli się ich wygryźć. Wiedzą, jak robić program, chociażby przez doświadczenie.
    • wisniowy_sad Re: Czytałyście? 25.03.21, 10:22
     hanusinamama napisała:

     > Najgorsze gwno jakie jest puszczane dla dzieci. Pojedyncze programy moze ujdą.
     >

     Chyba wszyscy wilcy w lesie pozdychali: nareszcie zgadzam się z Twoją wypowiedzią w całej rozciągłości smile Moje dziecko w czasie tegorocznych ferii z TVP po prostu przełączyło na baranka Shauna na Pulsie 2 (choć lubi Roksanę Węgiel), i wcale się jej nie dziwię - kompletnie nie było czego ogladac. W moich czasach teleferie to była swietosc. Oglądało się "od dechy do dechy" i nikt nie ośmielił się nawet skakać po kanałach (choć konkurencja byla spora, bo TVN, Polsat, niekodowany Canal+ itp. emitowali sto razy lepsze niż teraz bajki). Czytałam nawet oburzenie jednej z forumek, ze w tym roku w czasie ferii puścili jakiś pełen przemocy film, ewidentnie dla dorosłych (jak dobrze, ze córka tego nie widziala). Czyli: publicznej trzeba teraz patrzeć na ręce.
  • zapomnialamnicka2021 Re: Czytałyście? 25.03.21, 11:50
   Zgadzam się w całej rozciągłości z większością z Was. Telewizja dzieciom to teraz już tylko pobożne życzenie. Z jednym ale: TVP wcale nie jest taka bogata, za jaką powszechnie uchodzi. Wszelkie dotacje od razu rozdaje Rydzykowi i tym podobnym ważniakom. Jak czytałam pare lat temu, widownia wszystkich programów (nawet bajek) rekrutuje się przeważnie z emerytów, a na nich się wiele nie zarabia. Zresztą znam sporo nauczycieli właśnie w wieku przedemerytalnym, którzy parę lat temu ponagrywali co nieco z TVP i przed pandemią pokazywali uczniom. W starszych klasach wychowanych na cwaniakujących youtuberach takie programy wywołują raczej kpiny czy uśmieszki, ale część uczniów, zwłaszcza młodszych, ogląda z otwartą buzią. Niektórzy chcą nawet wziąć udział w konkursach ogłaszanych w tych programach. I tu dochodzimy do ściany - żadna telewizja, nawet najlepsza pod słońcem, nie wyemituje po kilkakroć programu (szczególnie dla najmlodszych - bo dla dorosłych czasem takie są), w których zagadki są dawno rozwiązane, a nagrody rozdane. A na wynajęcie sensownych ludzi, zbudowanie takiego zaplecza jak w latach 90-tych, TVP po prostu nie stać. Cóż - zawsze pozostaje włączyć dobranockę u Rydzyka, albo oglądać wartościowe filmy po niemiecku.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka