Dodaj do ulubionych

studia za granicą a EKUZ

21.08.23, 09:03
student ma zaświadczenie z uczelni zagranicznej (po angielsku), że został przyjęty na studia od 1 września. oddział NFZ nie chce dziś wydać karty EKUZ, bo nie wie czy student podejmie naukę. student wyjeżdża już teraz na studia, które rozpoczną się 1 września. każą przyjść po kartę po 1 września. no paranoja jakaś.
wg strony NFZ:
"
Jakich danych wymagamy w zaświadczeniu ze szkoły lub uczelni

Zaświadczenie ze szkoły lub uczelni powinno zawierać:

nazwę uczelni lub szkoły z adresem i danymi kontaktowymi,
imię, nazwisko i datę Twojego urodzenia,
podpis osoby upoważnionej do wystawienia zaświadczenia,
dzień rozpoczęcia i zakończenia semestru lub roku akademickiego, w trakcie którego będziesz mieć status ucznia, studenta lub okres, w jakim będziesz odbywać praktyki,
informację, że praktyki nie wiążą się z uzyskaniem wynagrodzenia, w wyniku którego będziesz podlegać pod przepisy danego kraju,
datę wystawienia zaświadczenia (maksymalnie na 90 dni przed datą wniosku o EKUZ).

Pamiętaj. Informacja z uczelni o zakwalifikowaniu do przyjęcia na studia nie stanowi potwierdzenia, że masz status studenta. Kartę EKUZ uzyskasz dopiero po oficjalnym przyjęciu w poczet studentów."
No to tekst :" ...został przyjęty na studia stacjonarne na kierunku .....od 1 września 2023r.." chyba jest dokumentem potwierdzającym status ucznia?
Obserwuj wątek
  • gaskama Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:15
   Jaki kraj?
   • kamire12 Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:19
    holandia
    • gaskama Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:32
     To nie wiem. W DE musisz uznać EKUS w jednej z niemieckich kas chorych. Można pójść ze zwykłym EKUZ, wystawionym w ramach bycia uczniem. Ale kupa ludzi studiuje w Holandii, więc pewnie znajdziecie kogoś, kto wam doradzi.
     • kamire12 Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:39
      aktualnie ma kartę EKUZ do końca września, w ramach tego że jest uczniem LO. Tłumaczenie kobiety w NFZ jest co najmniej śmieszne. Skąd ona będzie wiedzieć, czy ktoś studiuje czy nie. Przecież w październiku można nie być już studentem, bo się zrezygnuje i co? ma kartę ważna rok. Ma zaświadczenie. I nie ważne, bo na nim jest że studentem jest od 1 września. A września jeszcze nie ma.
      • gaskama Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:58
       Wiem, to się zdarza. Zróbcie drugie podejście. Czasami upierdliwy jest konkretny urzędnik. Czasami takie wytyczne ma dany NFZ. Wiem od studentów, że daje się ubłagać i wydusić. Rozumiem, że EKUZ potrzebny do immatrykulacji? Spróbój z aktualnym uczniowskim. Pewnie wystawią do końca wrzesnia (jeśli już nie macie). Potem zawalczycie o kolejny już z Holandii
      • ib_k Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 11:03
       Ale tam jest jasno napisane co oznacza posiadać status student. I nie jest to potwierdzenie przyjęcia na studia. Nie widzę problemu, kartę można wyrobić poprzez profil zaufany z wysyłką na adres w kraju a ty prześlesz dalej, tym bardziej że do końca września ma ubezpieczenie wazne. O co więc bijesz pianę?
  • ichi51e Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:25
   A student studiując za granica nie powinien wchodzic w miejscowe ubezpieczenie?
   • ichi51e Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:26
    Dobra nie było pytania widzę ze w eu ekuz
   • ayelen40 Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:29
    Nie.
  • ulau Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:38
   U nas w PL status studenta uzyskuje się po złożeniu/podpisaniu ślubowania, co następuje zazwyczaj po rozpoczęciu nowego roku akademickiego, czasem uczelnie zaczynają 2-3 dni września wcześniej.
   Do tego czasu jest się osobą przyjętą na studia, ale nie jest to jeszcze pełnokrwisty student.
  • kadfael Re: studia za granicą a EKUZ 21.08.23, 09:51
   A spróbuj to załatwić elektronicznie. Jeśli nie teraz to 1 września.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka