16.07.08, 19:39
Czy warto szczepić dzieci przeciwko kleszczowemu zapaleniu opon
mózgowych?
Mieszkam na terenach neizalesionych, ale mamy ogródek i w tym
sezonie wyciągnęłam już 5 kleszczy ( wtym 2 jednemu dziecku). Nie
planujemy wyjazdu na tereny zalesione.
Trochę odstrasza mnie cena (80 zł, a szczepi się trzy razy, amm
czwórkę dzieci). Nie wiem też, cyz dobrze jest tak szczepić jak
leci - na wszytsko.
Co radzicie?
Obserwuj wątek
    • malgosiek2 Re: FSME 17.07.08, 06:48
      Teraz to "musztrda po obiedzie"i nie ma sensu szczepić,ponieważ
      prawdiłowo szczepi się w sezonie jesienno-zimowym,no może ew.jeszcze
      np.w kwietniu.
      Ale teraz?nie ma już po co.
      Smaruj/psikaj czymś p/komarom.
      Pzdr.Gośka
      • mma_ramotswe Re: FSME 17.07.08, 09:28
        nie, no jakąś odporność po II szczepionce można uzyskać - czyli w
        przyspieszonym trybie po 2 tygodniach. A kleszcze szaleją do
        października - więc czasu jeszcze trochę zostało. Poza tym pytam też
        trochę przyszłościowo - to szczepienie nie jest tylko na ten rok
        • malgosiek2 Re: FSME 17.07.08, 10:28
          Ale ta odporność i tak nie jest od razu,a w przyśpieszonym trybie też od razu
          nie zadziała.
          No i odporność po przyspieszonym trybie jest nico mniejsza niz po prawidłowym
          cyklu szczepień.
          • mma_ramotswe Re: FSME 17.07.08, 14:27
            malgosiek2 napisała:


            > No i odporność po przyspieszonym trybie jest nico mniejsza niz po
            prawidłowym
            > cyklu szczepień.
            Tak???
            Gdzie mogę o tym poczytać?
            • przeciwcialo Re: FSME 17.07.08, 14:29
              Cos mi sie tez kołacze że przy przyspieszonym cyklu szczepien trzeba
              podawac dodatkowa dawke. MOże na stronach jakiegos Sanepidu
              znajdziesz.
              • mma_ramotswe Re: FSME 17.07.08, 14:32
                Myślę, że to musi wiedzieć lekarz, zapytam.
                To i tak się podaje potem co 3 lata, więc w ogóle strasznie droga
                impreza
    • malgosiek2 Re: FSME 17.07.08, 10:58
      To już poczekaj te 3 mies.do października i zaszczep w normalnym trybie.
      Nie każdy kleszcz powoduje kzm.
      Prędzej ma sie boreliozę na którą nie ma szczepionki
      • mma_ramotswe Re: FSME 17.07.08, 14:29
        malgosiek2 napisała:

        > To już poczekaj te 3 mies.do października i zaszczep w normalnym
        trybie.
        Właśnei problem w tym, że przy czwórce dzieci, w sezonie jesienno-
        zimowo-wiosennym nigdy nie jest tak, żeby się dało zaszczepić -
        ciągle ktoś choruje. Dlatego chciałąm wykorzystać ten letni czas
        zdrowia


        > Nie każdy kleszcz powoduje kzm.
        Oj, wiem! Na całe szczęscie! Ja i sobie kilka kleszczy już
        wyciągnęłam i mózg mam jaki miałamsmile


        > Prędzej ma sie boreliozę na którą nie ma szczepionki
        Tak, to prawda.
    • kerry_weaver Re: FSME 17.07.08, 11:37
      Wiesz co, miesiąc temu powiedziałabym nie szczepić... mieszkam w
      bloku, z owadów to mam mrówki i pająki, w lesie bywamy tak raz na
      pół roku, i teraz pojechaliśmy na jeden dzień na wieś i co? I młoda
      złapała kleszcza po pół godzinie w lesie. Na szczęście szybko
      zauważony i wyjęty, pediatra nas uspokaja że przez 25 lat nie
      spotkała się z ani jednym przypadkiem KZM, że to głównie medialna
      histeria... ale strach jest i te 2 tygodnie czekania czy choroba się
      wykluje na pewno będą dla mnie wielkim stresem.
      Na jesieni szczepię oboje i nie ma gadania, nie chcę więcej takich
      nerwów.
      • mma_ramotswe Re: FSME 17.07.08, 14:31
        A ja właśnie nie miałam nerwów. Dotychczas się nie przejmowałam -
        wyjmowałam kolejnego kleszcza, obserwowałam cyz nie ma rumienia i
        tyle.
        Ale ostatnio znajomy zachorował na kzom, leży w szpitalu i tak jakoś
        mnie to przestraszyło. W dodatku średnio miałąm w sezonie 1 kleszcza
        na 1 dziecko, a teraz dopiero połowa lipca, a tu już limit
        wyczerpany z nawiązkąsad Nie wiem co o tym myśleć
        • przeciwcialo Re: FSME 17.07.08, 14:43
          w zasadzie zimy nie było wiec nie wymarzło tałatjstwo.
    • mama_marunia Re: FSME 17.07.08, 14:41
      Szczepiłam. W połowie maja pierwsza dawka. Na początku lipca II dawka. Lekarz
      twierdzi, ze po drugiej dziecko uzyskuje 90% odporności. A i kleszcza też już
      wyciągałam...
      • mma_ramotswe Re: FSME 17.07.08, 14:50
        A można wiedzieć, co Tobą keirowało, że szczepisz? Gdzie mieszkasz?
        Wyjeżdżacie w tereny zalesione?
        • mama_marunia Re: FSME 17.07.08, 15:08
          Mieszkam w W-wie i tu Młody kleszczy nie łapie, ale często jeździmy do mojej
          Mamy na wieś. Mieszka koło lasu - Marek uwielbia długie spacery po lesie, a poza
          tym Mama jest posiadaczką psa i 2 kotów.
          Gdyby nie kontakt i wyjazdy do Mamy, to pewnie bym nie zaszczepiła.
          • mma_ramotswe Re: FSME 17.07.08, 17:33
            to ile łapiecie kleszczy na sezon?
            • mama_marunia Re: FSME 17.07.08, 18:53
              A jakie to ma znaczenie ile? Nie liczyłam. Zresztą wystarczy jeden zakażony...
              • mma_ramotswe Re: FSME 20.07.08, 21:23
                Jednak ma znaczenie. Wiem, że wystarczy jeden zakażony - ale
                prawdopodobieństwo złapania tego jednego zakażonego jest większe
                przy 10 kleszczach niż przy dwóch
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka