Gość: bcm Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.chello.pl 30.03.10, 00:44 Neinver dyktuje warunki słabym Katowicom. Prezydent Uszok umywa ręce, ale to on bierze odpowiedzialność za; - brak prawdziwych konsultacji z mieszkańcami, - brak planu miejscowego centrum, - brak międzynarodowego konkursu urbanistyczno-architektonicznego, - brak fachowców wokół siebie, - brak spójnej wizji miasta Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: bbb Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.chello.pl 30.03.10, 01:32 Na potrzeby kielichów i estakady wyburzono cenne architektonicznie kamienice. Teraz wracają zza grobu by się zemścić! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomek Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: *.siec2000.pl 30.03.10, 08:00 Zemsta na estakadzie pownna wystarczyć,bo kamienice były między Dworcową a 3-maja. Odpowiedz Link Zgłoś
shroeder1970 Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... 30.03.10, 08:07 Mnie się ten dworzec nie podoba, ale jestem w stanie zrozumieć fachowców. Było nie było nasz dworzec to dość rozpoznawalny element miasta. Natomiast zdecydowanie nie akceptuję firmy inwestora i mwi jej Nein! Ever! Jeśli firma już teraz usiłuje nas oszukiwać, manipulować, wprowadzać w błąd, mijać się z prawdą, to Uszok powinien jej podziękować i wygonić z Katowic. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomek Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: 62.29.253.* 30.03.10, 09:46 hmm... ciekawa opinia. ale zawsze warto wysluchac obu stron. polecam materiał z sobotniej wyborczej (27 marca): www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=182c82ddbe0487b6 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Żaku Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.03.10, 08:08 Nowy artykuł, więc napiszę jeszcze raz: Nowy blaszak jest okropny, stary dworzec jest bardzo funkcjonalny, przestronny i wygodny. Oczywiście należy mu się solidnie odświeżenie. Wywalenie bud, remont ruchomych i nieruchomych schodów, dobudowa wind, wymiana okien i drzwi, remont kas i peronów, zegarów, wyświetlaczy, adaptacja centralnego holu na poczekalnie z prawdziwego zdarzenia i wiele innych drobniejszych prac, ale do cholery nie jego całkowite wyburzenie! Nowy dworzec nie będzie tak funkcjonalny i przestronny, na pewno. Przecież powierzchnie handlowe muszą na siebie zarabiać. Inwestor na pewno nie uszczupli swojej kasy na rzecz wygody podróżnych. Market w centrum miasta to porażka. Jak tam w ogóle będzie można dojechać? Ktoś w ogóle poruszył kwestie dworca autobusowego? Niby ma być przesunięty na zachód, pytam po co? Gdzie i jak? Czy to znowu zostanie odłożone na później? Dlaczego nie można myśleć w tym cholernym mieście o całości? Tylko jakieś pseudonowoczesne plomby się wkłada, to tu, to tam? Wywalcie w końcu Pana Uszoka z urzędu, ja nie mogę, mieszkam w Siemianowicach. A sprawa firmy Neinver'a nadaje się do prokuratury. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: nm Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.03.10, 10:13 Gość portalu: Żaku napisał(a): > Nowy artykuł, więc napiszę jeszcze raz: Nowy blaszak jest okropny, stary > dworzec jest bardzo > funkcjonalny, przestronny i wygodny. Oczywiście należy mu się solidnie > odświeżenie. Wywalenie bud, remont ruchomych i nieruchomych schodów, dobudowa > wind, wymiana okien i drzwi, remont kas i peronów, zegarów, wyświetlaczy, > adaptacja centralnego holu na poczekalnie z prawdziwego zdarzenia i wiele innyc sęk w tym, ze nie ma na to kasy. Tak jak i na wiele innych rzeczy. Odpowiedz Link Zgłoś
g_rock Re: rere 30.03.10, 10:27 Ja również jestem z miasta ościennego i też zachęcam katowiczan do zrobienia porządku z władzami miasta, bo ten bajzel już za długo trwa. Dotyczy to wszystkich samonierządów w całej pseudoaglomeracji. Może ktoś oszacuje ile nas kosztuje utrzymywanie całej rozbudowanej machiny urzędniczej od prezydenta w dół, potem należy to pomnożyć przez "wszerz" i przez 14.Uzyskamy sześcienny obraz marnotrawstwa. Niewyobrażalne pieniądze. Wyobraźcie sobie, że moglibyśmy tylko z tej nie zmarnotrawionej kasy zatrudnić sobie kompetentnego zarządcę i co roku coś sobie kupić… normalnie za gotówkę ;-).. bez potrzeby zaciągania kredytu… jakąś autostradę, jak gdzie potrzeba to może szpitalik, albo jakiś Disneylandzik. Na komunikację nic już byśmy już nie musieli wydawać, by na siłę utrzymać ten zgniły tabor - mechaniczny i ludzki. Przykładowa firma – strzelam teraz..np. Hanowerska Ustra, bo akurat znam jakość ich usług - tylko za obietnicę 80 % przychodu (tak mi się wydaje)z komunikacji na Śląsku z własnej kasy w ciągu 3 lat wprowadzi nas do nowych, czystych, ciepłych i punktualnych i zsynchronizowanych w rozkładach jazdy tramwajów i autobusów. Pozostające u nas 20 % wystarczy na darmowe taksówki powietrzne. Co do meritum…. Oprócz dworca .. jeszcze coś innego tu śmierdzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Sallly Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.chello.pl 30.03.10, 08:20 Ten paskudny dworzec to największa porażka Katowic, nie jedyna zresztą... To śmierdzący, przesiąknięty sikami i brudem wytwór a się wmawia się,że to perełka architektury. Wyburzyłabym to śmiecie potem porządnie odkaziła ten morowy teren i dopiero potem wzięła za funkcjonalny projekt. Oczywiście bez GALERII handlowej w roli głównej. Żenada... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jojo Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.ip.netia.com.pl 30.03.10, 08:32 ciekawe jaki interes ma "GW" w obnie tego estetycznego koszmaru jakim kest ten dworzec? Kto Wam płaci? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jarek Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.gwardii.osi.pl 30.03.10, 09:28 Wyburzyć obydwa straszydła: i dworzec, i spodek. Albo sprzedać Agorze, by urządziła tam swoją drukarnię i redakcję. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: warsaw business Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.net.stream.pl 30.03.10, 09:45 Za garść szklanych koralików dostać od dziko wiwatujących tubylców plac w samym środku ich wioski pod budowę handlowej ubikacji, gdzie za chiński perkal przez lata znosić nam będą jeszcze złoty piasek... Takie rzeczy to tylko w Katandze. Albo w... zaraz, zaraz, jak dokładnie się ta pipidówa koło Sosnowca nazywa ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tzutz Zrobieni w lolo! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.03.10, 09:57 Szanowni Państwo, wydaje mi się, a w zasadzie jestem pewien, że jesteśmy cały czas "robieni w lolo". Chodzi mi tu zarówno o sprawę Dworca PKP jak i Supersamu... bo to w zasadzie ta sama sprawa. Dlaczego? Spieszę z wyjaśnieniem: Oczywiście chodzi o kasę i to niemałą, bo rzecz rozbija się o to, kto w ogóle i kiedy otworzy "swój stragan" - Neniver czy DT Centrum. Czy zwróciliście Państwo uwagę, na to w jakiej odległości od siebie znajdować się będa dwa centra handlowe? Wątpię aby to miało jakiś większy sens. Więc teraz obie firmy za pomocą przychylnych im koterii kopią się po kostkach. Kto jest na czyjej liście płac widać chyba dobrze, proszę zwrócić uwagę zwłaszcza na pewną Panią która rzekomo dba o zabytki tego miasta (czy nawet województwa), a bez mrugnięcia okiem jest skłonna posłać do ziemi katowicki dworzec. Równocześnie przypomniała sobie o istnieniu Supersamu właśnie w chwili, kiedy właściciel postanowił go przebudować? Przepraszam, ale za stary jestem, żeby wierzyć w takie przypadki :]. Przyjrzyjmy się jeszcze jednej sprawie, mianowicie kto jest w jakim położeniu i na czym ew. skorzysta: 1. Neniver - udało się im złapać kurę, która zacznie znosić złote jaja, czyli teren w samym środku miasta pod inwestycje komercyjną! Ba udało się im przekonać opinie publiczną(z niemałym wkładem Gazety ), że postawienie galerii handlowej na Placu Szewczyka = modernizacja dworca :). W ogóle jestem pełen podziwu dla maestrii z jaką przehandlowano Plac Szewczyka pod pretekstem remontowania dworca! Chapeau bas magistracie i PKP! I kiedy wydawało się, że wszystko idzie gładko, że przekonano już ludzi, że najlepszą metodą usuwania łupieżu jest dekapitacja, pojawiają się kłopoty. W tym największy czyli DT Centrum, które chcą niedalego postawić swoją galerię! I zrobi to z pewnością dużo szybciej niż Neniver, bo oni muszą zmagać się z komunikacją, ze starym dworcem, z dworcem autobusowym z magistratem i PKP... ogolnie nieciekawie... perspektywa złotych jaj się oddala... więc trzeba ukąsić oponenta w kostkę :) A oponent? 2. DH Centrum - niewiem jak przedstawia się sytuacja własnościowa gruntów pod Supersamem, ale jeśli są własnością inwestora to budowa nowego supersamu może zacząć się szybko. Tylko ta nieszczęsna hala, która spokojnie sobie umierała przez ostatnie 70 lat... i nikt o niej nie pamiętał... :] A projekt wydaje się budzić mniejsze kontrowersje niż "obcy" Nenivera, podpisał się pod nim uznany architekt (pana Koniora można lubić, można nie lubić, można z nim polemizować można nawet ignorować, ale trzeba przyznać że jest uznanym architektem i reprezentuje pewien poziom), przede wszystkim jednak nie wprowadza nowej funkcji, handel tylko większy, poprostu. Niewykluczone, że i firma DT Centrum robi wszystko, żeby zaszkodzić inwestycji Nenivera, bo w sumie leżałoby w ich interesie :). Istotnym jest to, że stajemy sie narzędziami w rękach kręcących cudze lody kosztem naszego miasta. Mamieni dogmatami estetycznymi i funkcjonalnymi, bredniami na temat wartości historycznych tego i owego tracimy energię na pierdoły zamiast powiedzieć BASTA! A zegar tyka... tyk... tyk... tyk Ceterum censeo Katovicem delendam esse. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mlody Re: Zrobieni w lolo! IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 30.03.10, 10:58 Trzezwe spojrzenie na sprawe! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mojah Re: Zrobieni w lolo! IP: *.saite.com.pl 03.04.10, 12:02 Wreszcie ktoś trzeźwo patrzy na sprawę, chociaż Tobie powtarzana mantra: bród, smród, zburzyć, wysadzić, nie zamydliła oczu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oes Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 30.03.10, 10:49 Czytam wypowiedzi na forum i włos mi się jeży na głowie, wygląda na to, że większość wypowiadających się tutaj nie przeczytała dokładnie wywiadu, ale postanowiła zmieszać z błotem ekspertów, wyburzyć pół Katowic podpierając to durnymi tezami o komunistycznej architekturze. Dworzec z kielichami jest nie do odtworzenia, a to co wciska nam Neinever, to kupa oszkolonego złomu, która już zan chwilę będzie straszyć w centrum i sypać się na potęgę jak większość tego typu budynków. Tych mniej wierzących zapraszam na rekonesans po centrach handlowych wybudowanych w ostatnim czasie - pooglądajcie dokładnie sufity, podłogi i może wtedy zrozumiecie, że dworzec jest wybudowany solidnie i z zachowaniem wszelkich zasad, dzięki czemu jeszcze stoi i stać będzie o ile cudowny Neinever z dającymi mu się uwieść kretynami nie wyburzy go. Co więcej kielichów mimo zapewnień Panów odtworzyć się zapewne nie będzie dało /brak fachowców/, no i nie będzie chciało /bo koszt będzie sakramencki, a firma Neinever lubi szybki i łatwy zysk/. Dworzec jest funkcjonalny, tylko należy zadbać o to by zaczęły tam działać schody ruchome, wyremontować go od środka, zadbać o estetykę sklepów i knajp, które tam się znajdą, można pomyśleć o wymianie szyb w hali głównej /ktoś o tym wspominał na forum. Może fajnie wyglądałyby niebieskie szyby na przykład, ale niech tym zajmą się fachowcy/. Pozbywając się dworca pozbywamy się części historii miasta, no i pozbywamy się obiektu jakiego nie ma nigdzie indziej Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mk Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.03.10, 11:19 weź pod uwagę to, ze Supersam (pierwotnie hala targowa) powstał w l. 30., a dworzec PKP w l. 70., czyli logiczne jest, ze konserwatora zabytków interesuje bardziej obiekt starszy, przedwojenny? Katowicki dworzec ma dopiero 50 lat, zaden z niego zabytek na dzień dzisiejszy. Można apelować o ochronę, wpisać na jakąś listę, ale na zdrowy, chłopski rozum NIE NA LISTĘ ZABYTKÓW i nie od konserwatora zabytków wymagać należy ochrony budynku zaledwie pięcćdziesięcioletniego! Poza tym konstrukcję supersamu projektował wybitny inżynier, który wybudował pierwszy drogowy spawany most na świecie, można się więc i w konstrukcji supersamu być moze czegoś nowatorskiego doszukać, nowatorskiego na owe czasy. O dworcu wiele się mówi, ale nie słyszałem słowa nowatorski, podobne, odlewane z betonu kielichy powstawały przecież wcześniej w innych miejscach. Odpowiedz Link Zgłoś
sqro Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S 30.03.10, 11:54 ja powstałem w latach 70 i nie mam 50 a 30 kilka lat - wiem matematyka trudna rzecz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: inzynier Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: 91.207.49.* 30.03.10, 11:52 Wiec tak..... w pełni zgadzam sie ze zdaniem naukowców których zreszta byłem studentem. Niestety mamy do czynienia z niewłasciwymi osobami na odpowiedzialnych stanowiskach (mam tu na mysli pania konserwator, która pewnie jak znam życie jest architektem czyli osoba majacą dość mierne pojecie o sprawach technicznych). Rozumiem tu wykonawce króry oczywiscie chcec zwiekszyć zakres prac a co za tym idzie i zyski z zlecenia, lecz opinia konserwatora wskazuje albo na skrajna głupotę i brak wiedzy albo na otrzymana odpowiednia prowizję od wykonawcy. Inną sprawą jest estetyka i wygląd dworca, może sie podobac lub nie, to rzecz gustu lecz nawet najładniejszy obiekt zaniedbany i nie remontowany stanie się w końcu straszydłem. Wracajac jeszcze do Pani konserwator to w mojej kilkunastoletniej praktyce zawodowej PIERWSZY RAZ widze konserwatora który tak łatwo i pochopnie podejmuje decyzję o wyburzeniu obiektu bedocego pod jeko opieką. Zawsze jest tak że to własnie konserwator staje okoniem jeśli ma podjac decyzję o wyburzeniu nawet w sytuacji gdy sygeruje to ekspertyza lub opinia techniczna. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: prawnik Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: *.chello.pl 30.03.10, 20:01 Dworzec nie jest pod opieką konserwatorską, gdyż nie jest objęty żadną formą ochrony, o której mowa w art. 7 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. W związku z powyższym konserwator nie posiada możliwości podjęcia działań władczych w ramach posiadanych kompetencji. Fajnie jest pisać o czymś się nie ma pojęcia, prawda? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: świadomy obywatel Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.microchip.net.pl 30.03.10, 12:27 Im ktoś ma mniejszą wiedzę czytaj jest większym durniem tym ma więcej do powiedzenia w kwestii dworca. Wasze gusta a raczej guścik w połączeniu z umiłowaniem kiczu doprowadzają ten kraj w okolice Białorusi lub innych krajów 3 świata. Rozpocznijcie kampanię wyburzania blokowisk w których gnieździcie się jak szczury. Jeżeli w jakiś obiektach śmierdzi i jest brudno to są to wasze bloki ograniczona umysłowo hołoto. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: obywatel Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: 89.174.130.* 30.03.10, 13:52 Glupota jest bronic takiego paskudztwa jak katowicki dworzec,juz nie moge doczekac chwili kidy tego potwora zneutralizuja,byle do lipca 2010 roku! Ps.Zacznijcie bronic prawdziwe zabytki,ktorych w miescie nie brakuje. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Kermito Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.chello.pl 31.03.10, 00:54 Dworzec jest wporzo, w dobrym stanie i bardzo funkcjonalny. Jedynym powodem do wyburzenia jest mozliwosc zmieszczenia wiecej powierzchni handlowej w tym miejscu.. Heja stolica kultury! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: barto Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.chello.pl 31.03.10, 00:56 Jak zwykle nieprzekonanych zapraszam: fucktherokokoko.blox.pl/2009/09/O-dworcu.html fucktherokokoko.blox.pl/2009/11/o-neiverze.html Odpowiedz Link Zgłoś
mieszkaniec_wsi_katowice Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... 31.03.10, 12:01 Miało być lepiej - wyszło jak zawsze; ba! nawet jeszcze gorzej. Chciałem tego uniknąć, ale chyba muszę to jednak powiedzieć - "wiedziałem, że tak będzie"... Nieudolnie zarządzane miasto oraz spółki PKP + Neinnever (który specjalizuje się w outletach, czy innych blaszakach) - to nie mogło wyjść nic dobrego... Jeszcze niewiele zepsuli, a już zaczynają kombinować, jak postawić na swoim (byle taniej, prymitywniej, bez polotu). A mieszkańcom pozostaje „cieszyć się”, że zmiany postępują (pytanie w jakim kierunku?!) Przykłady "modernizacji" możemy oglądać w wielu miejscach w Polsce (a w Katowicach np. dawne kino "Kosmos"). Podobnie przykład SCC, gdzie historyczna zabudowa poprzemysłowa jest jedynie małym dodatkiem do przeciętnej architektury i jakości wykończenia blaszaka centrum handlowego (podobnego jak większość innych na świecie). Nowe CH na pl. Szewczyka będzie takim właśnie SCC, tylko że w ścisłym centrum miasta. A miejsce to zasługuje na coś naprawdę wartościowego. Równie kuriozalny był, czy może jeszcze jest pomysł Społem, by z elewacji Skarbka zdemontować istniejącą elewację – tylko tu chyba każdy się zgodzi – o w miarę do przyjęcia wyglądzie tego budynku decyduje wyłącznie elewacja, która nadaje mu swoisty charakter, a każda „modernizacja” – styropian, szkło, czy inne materiały spowodują, że byłby to kolejny klocek bez wyrazu. Jedynym co można powiedzieć dobrego o tych i innych inwestycjach modernizujących spuściznę po PRL jest to, że przy okazji modernizuje się np. korytarze, sale i toalety. Poprawia się na pewno kwestia ogrzewania i budynki nie są tak energochłonne. Ale to jedyne plusy - większość poprawek niszczy pierwotne, często dobre założenia. Czytając cześć wpisów na tym forum dotyczących dworca można się załamać. Niby nic nie powinno mnie dziwić, jednak nienawiść do zastanego stanu i otoczenia i nieumiejętność właściwych interpretacji i poszukiwania konstruktywnych rozwiązań jest porażająca. Jak można domagać się zburzenia cennych architektonicznie, technicznie, wizualnie i estetycznie konstrukcji kielichów ze względu, że są "brudne", "śmierdzące" i nie remontowane od dawna?! A przesączona jadem nagonka na Agorę i/lub Gazetę Wyborczą, że broni jednego z wartościowych budynków z okresu PRL jest śmieszna. Gruntowne czyszczenie i remont oraz adaptacja do nowych celów istniejącego dworca powinno rozwiązać sprawę estetyki. Trzeba również uzupełnić wyrwę zniszczonej pierwotnej zabudowy obecnego pl. Szewczyka – tu pozostaje kwestia otwarta na dyskusję o jakości i wartości tego zaproponowanego obiektu – z mojej strony: „bez komentarza”. Przedstawiciel Nienever w najnowszym wywiadzie zarzeka się, że powinni być zaliczeni do grona osób chcących ochronić kielichy, ale mnie osobiście nie przekonują ich argumenty. Wciąż mam nadzieję, że Katowice jednak będą się rozwijać i staną się przyjaznym i ładnym miastem, gdzie będzie można normalnie mieszkać, ale… Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sqro Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: 157.158.55.* 31.03.10, 13:48 > Jak można domagać się zburzenia cennych architektonicznie, technicznie, > wizualnie i estetycznie konstrukcji kielichów ze względu, że są "brudne", > "śmierdzące" i nie remontowane od dawna?! Jak widać obrońcy dworca lubują sie w polemizowaniu z wygodnymi argumentami "brudu" które sami w dużej mierze podnoszą i wytaczają. Argumenty merytoryczne omijając szerokim łukiem. Nie bede sie powtarzać, ale gdy ktoś pisze "chcecie wyburzyć dworzec bo jest brudny" ten uprawia populistyczną demagogię - lista zarzutów jest dłuższa i poważniejsza, a stan obiektu jest tylko jej elementem Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cuc Zarzuty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 01.04.10, 00:13 Proszę w takim razie wymienić zarzuty z rzekomej listy. Czekam i gotów jestem do rzeczowej polemiki. Odpowiedz Link Zgłoś
mieszkaniec_wsi_katowice Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S 01.04.10, 09:38 Gość portalu: sqro napisał(a): > Jak widać obrońcy dworca lubują sie w polemizowaniu z wygodnymi argumentami > "brudu" które sami w dużej mierze podnoszą i wytaczają. Argumenty merytoryczne > omijając szerokim łukiem. > Nie bede sie powtarzać, ale gdy ktoś pisze "chcecie wyburzyć dworzec bo jest > brudny" ten uprawia populistyczną demagogię - lista zarzutów jest dłuższa i > poważniejsza, a stan obiektu jest tylko jej elementem Przeczytaj uważnie wpisy na forum pod artykułami w temacie dworca PKP, a doczytasz się, że większość osób wypisuje brednie typu "brudne, śmierdzi i wybudowane za komuny" - wskazuję ten problem - idąc dalej i trochę przesadzając można by się domagać zrównania z ziemią połowy tego miasta (czy w większej skali - kraju). Kwestie merytoryczne za/przeciw wyburzeniem - nie będę się tu rozpisywał na post na 1000 linijek. Jestem w stanie przyjąć niepodważalne argumenty za wyburzeniem, nie mogę natomiast przejść obojętnie obok mało rzeczowych wypowiedzi i "populistycznej demagogii" uprawianej właśnie przez zwolenników wyburzenia, a nie jak insynuujesz przeciwników. Przeczytaj sobie chociaż wywiad Ekspertyza_wcale_nie_nakazywala_wyburzenia_dworca Odpowiedz Link Zgłoś
tadeusz542 Spodek ma duszę i wygląd - jest dziełem 02.04.10, 19:39 Spodek ma duszę i wygląd - jest dziełem inżynierii, architektury, sztuki w jednym natomiast dworzec PKP i te kielichy to zwykłe dziadostwo aliści sztuką było to tak posadowić. Katowice wymagają miejsca na rozbudowę - albo te kielichy wezmą diabli albo połowa wieku XX na dziesiątki lat utrwalą stan obecny czyli marazm , syf i wiochę Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomek Słusznie Tadziu IP: *.siec2000.pl 02.04.10, 22:49 Nie ma się co przejmować zachwytami jakichś profesorków z Polibudy. Jak to mówili w ZOMO: Mądrej głowie, dość pałą w łeb! Wesołego Alleluja! Odpowiedz Link Zgłoś
tadeusz542 Tomku z Sosnowca odwal się od Katowic 08.04.10, 11:08 Pewnie ,że w twoim interesie jest utrwalić marazm w Katowicach a nic tak temy nie służy jak pozostawienie tego całego dziadostwa w centrum. Dlatego tak o to walczysz ale nie miej nadziei Sosnowiec nie zostanie stolicą województwa. In nomine Patris,et Noster,et Spiritus Sancti Amen. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomek A Filisa zjadłeś w Komunie IP: *.siec2000.pl 09.04.10, 09:43 Tadziu, nie komromituj się! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mojah Re: Spodek ma duszę i wygląd - jest dziełem IP: *.saite.com.pl 03.04.10, 12:18 Wytłumacz mi proszę i reszcie zwolenników pozostawienia kielichów dlaczego w skrócie: Spodek cacy, Dworzec be. Powstały w tym samym okresie, są konstrukcyjnie tak samo unikatowe, tak samo znane w świecie i w literaturze, jedynie funkcja tego drugiego w czasie się zatarła i teraz więcej tam budek z kebabem niż czynnych kas biletowych. Co do miejsca na rozbudowę krzykacze przeklinają tych co zburzyli bezpłciowe eklektyczne kamienice i postawili na ich miejscu dworzec a Ty chcesz dworzec wyburzać i razem z placem galerią handlową zabudować? Iście XXI wieczna ewolucja, ważną funkcję, jaką niewątpliwie jest dworzec, wymagającą przedpola i odpowiedniej oprawy zepchnąć w kąt, zamieść pod dywan nowej, pięknej, lśniącej galerii handlowej. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: mojah Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.saite.com.pl 03.04.10, 11:57 Ludzie czy wyście poszaleli? Mówią wam, trąbią, że to unikatowa konstrukcja, że solidna, że ponadczasowa, że nie do odtworzenia dzisiaj bo nie ma ludzi, którzy podjęliby się odbudowy, a wy tylko o smrodzie i syfie! Zamiast potępiać zarządce budynku aktualny stan budynku, wychwalacie pod niebiosa każdego z laską dynamitu za pazuchą, kolorowym obrazkiem i obietnicami. Przejedziecie się na tych obietnicach i potem będziecie szukać kolejnego inwestora na jeszcze lepszy, jeszcze bardziej XXI, jeszcze, jeszcze, jeszcze... Apropo galerii handlowych w centrach miasta i ich świetności i świetności inwestorów je budujących najlepszy przykład powinna dawać Galeria Krakowska gdzie inwestor po kosztach wybudował taki świetny budynek, że szklane tafle (wcale nie dodające uroku brzydkiej elewacji) cudem nie zabiły mieszkańców, szczęśliwych, że mają kolejną świątynie szopingu w centrum miasta. Odpowiedz Link Zgłoś
tadeusz542 przecież ten dworzec PKP to obrzydlistwo 08.04.10, 11:17 Zbudowali toto w pośpiechu bo pasażerów było po kilkadziesiąt tysięcy na dobę Na pasażu górnym i dolnym a w zasadzie tam gdzie teraz stoją kioski , budy i diabli wiedzą co jeszcze stały ławy dworcowe z oparciem i na nich spali lub siedzieli pasażerowie Teraz pasażerów jest co najwyżej kilka tysięcy na tydzień więc taki moloch nie jest potrzebny nikomu. Jeśli chcecie zachować unikatową konstrukcję to ją sobie przenieście gdziekolwiek a miasto niech się rozwija. Nie pyskujcie niczym Tomek z Sosnowca co to twierdzi ,że Rynek i Rondo leżą na tym samym płaskim jak stół terenie Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomek Tadzio słusznie ostrzega przed Sosnowcem IP: *.siec2000.pl 08.04.10, 23:34 Był przecież zbrojnym ramieniem towarzyszy z Czerwonego Zagłębienia i wie,że dla nich: Udupić Katowice, bezcenne. Tym decydentom w rodzaju Zawadzkiego, Gierka Grudnia i ich kumplom, juz sie prawie udało sprowadzić Katowice(miasto przed wojna najbogatsze w Polsce) do poziomu Sosnowca. Przedtem po prostu decydowali. Wyburzyć i cześć. Ratusz i rynek, bo potrzebny przejazd, którego nie ma od 50 lat i nie będzie. Wzdłuż Chorzowskiej,kamienice o jakich w Sosnowcu się nie śniło, wyburzono, bo potrzebna była średnicówka z Sosnowca do Gliwic akurat przez środek Katowic. Piękne budynki z pd strony placu Sejmu Śl wyburzono bo akurat tam trzeba było postawić blaszany December Palast. Kamienice między 3- maja a Dworcową, bo potrzebne miejsce dla obrzydliwej estakady na nowy dworzec. Sam ten nowy dworzec był wtedy potrzebny jak wrzód na dupie. Katowice miały dworzec piękny jak we Wiedniu i większy niż dworzec w 3 razy większym Krakowie. Za te same pieniadze mógł powstać na nieużytkach piękny stadion piłkarski i wiele km lini tramwajowych. Po wojnie nie zbudowano ani metra torów tramwajowych.Moze decydował o tym Tadzio , wróg tramwajów? Akurat w Sosnowcu ci sami decydenci decydowali odwrotnie. Zamiast autostrad i gigantycznych węzłów w centrum miasta, obowodnice na obrzeżach ( zachodnia w Katowicach na Murckowskiej), zbudowano dziesiatki km lini tramwajowych, zachowano i odnowiono dworzec. Teraz juz towarzysze z Sosnowca nie maja takich mozliwości rujnowania Katowic jak kiedyś. Ale jak stracimy rozum to się zrujnujemy sami. Będziemy burzyc i odbudowywać coraz gorzej, do usranej śmierci. Dworzec jest konstrukcyjnym unikatem na skalę światową. Trzeba go uporządkować umyć i polubić. Wymienić okna,uruchomic schody,przearanżować wnętrze. zajac się peronami. Również dla mnie, dworzec z zewnątrz, z większej perspektywy nie powala urodą architektury. Natomiast z bliska i od wewnatrz jest b. ciekawy i robi wrażenie. Gdyby inni mieli podobne odczucia to rada na to jest prosta. Trzeba go z zewnątrz częściowo przesłonić,i jego monotonną elewację przedzielić jakąś stylowa galerią,ale nie taką gigantyczną i okropną jak w projekcie Neinvera. W odróżnieniu od Spodka, z dworca korzystają dziennie dziesiatki tysięcy ludzi, a setki maja tam pracę. Dlaczego w Bielsku, Gdańsku, Gliwicach, Sosnowcu, Wrocławiu Bydgoszczy, Krakowie dworce moga trwać i pełnić funkcję 200 lat, a Katowice musza co 40 lat zmieniać dworce, z pięknego na unikalny a z unikalnego na blaszane pudło, za kazdym razem rujnując albo burząc. To czysty idiotyzm. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: sqro Re: Tadzio słusznie ostrzega przed Sosnowcem IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.04.10, 23:49 > światową. Trzeba go uporządkować umyć i polubić. bo.....? Bo tak chce snobująca sie cześc środowiska architektów. Polubić bo... "xxxx wielkim poetą był". Jedna wielka lipa. Jeżeli budynek jest odrzycany przez swoich odbiorców to... jest do bani. i jest to wina projektanta niestety. > Natomiast z bliska i od wewnatrz jest b. > ciekawy i robi wrażenie. Gdyby inni mieli podobne odczucia to rada > na to jest prosta. Gdyby... tego nie zadeklarujesz wstret do zdehumanizowanego potwora jest oddolnym niezadekretowanym odrucjhem społecznym. To różne takie Koziny i Malkowskie próbują propagandową machiną wywierać presję z miernym zresztą skutkiem społecznym, choć sporym naciskiem na decydentów (bo co prasa powie) > Dlaczego w Bielsku, Gdańsku, Gliwicach, > Sosnowcu, Wrocławiu Bydgoszczy, Krakowie dworce moga trwać i pełnić > funkcję 200 lat, a Katowice musza co 40 lat zmieniać dworce, z > pięknego na unikalny a z unikalnego na blaszane pudło, za kazdym > razem rujnując albo burząc. a zapytaj nawiedzonych bo to ich guru rozpoczeli te kołomyje. Dlaczego teraz jest taka potrzeba? Bo trzeba po pożal się boże modernistach trzeba posprzątać. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomek Re: Tadzio słusznie ostrzega przed Sosnowcem IP: *.siec2000.pl 09.04.10, 00:05 Gość portalu: sqro napisał(a): " Jeżeli budynek jest odrzycany prze > z > swoich odbiorców to... jest do bani." Na czym polega to odrzucenie przez odbiorców. Wśród tych żałosnych , kartonowych bud na dworcu pracują i przebywają dziennie dziesiatki tysięcy ludzi. Na zewnątrz, wokół dworca , tłumy krązą jak planety wokół słońca. Deptaki i knajpy im blizej dworca tym bardziej uczęszczane. Czy widok dworca jest tym wszystkim ludziom potrzebny na przeczyszczenie. Skad taka siła przyciagania tego obrzydlistwa ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: a Re: Tadzio słusznie ostrzega przed Sosnowcem IP: 213.227.108.* 09.04.10, 22:26 Bo stoi w samiutkim środku Katowic. Nie sposób ten gnój ominąć. A jak to dla ciebie słoneczko droga planeto, to odwiedź hipopotama w ZOO, on do wody robi miód dla ciebie. Odpowiedz Link Zgłoś
teyoo Re: Tadzio słusznie ostrzega przed Sosnowcem 30.04.10, 15:15 Gość portalu: tomek napisał(a): > Był przecież zbrojnym ramieniem towarzyszy z Czerwonego Zagłębienia > i wie,że dla nich: Udupić Katowice, bezcenne. > Tym decydentom w rodzaju Zawadzkiego, Gierka Grudnia i ich kumplom, > juz sie prawie udało sprowadzić Katowice(miasto przed wojna > najbogatsze w Polsce) do poziomu Sosnowca. Lecz się z nienawiści, bo to bardzo niekorzystne dla zdrowia, wiesz? Jak w Katowicach nie ma na kogo zwalić, to najlepiej na sąsiadów z Sosnowca. Wiesz, kto usprawiedliwia swoje porażki rzekomo cudzym wpływem? Nieudacznicy i zakompleksieni frustraci. Nie umiecie sobie dać rady z najprostszymi rzeczami.. no tak, to wina Sosnowca. A Sosnowiec ma piękny dworzec, którego możecie tylko pozazdrościć. Wasze obsmarkane kielichy to przy nim jak trabant przy ferrari:) P.S. Nie jestem ani z Sosnowca, ani z Katowic, żeby nie było. Znam dobrze oba miasta. Mieszkańcy tychże miast różnią się np. tym, że sosnowiczanie nie zwalają swoich porażek na nikogo i nie zieją jadem. Robią swoje, a katowiczanie wiecznie rozżaleni, szukają "wroga" i "układu". Bo całe ZUOOO to z Zagłębia, każdy Ślązak to wie. Dorośnijcie wreszcie :/ Odpowiedz Link Zgłoś
eruve.elen Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... 09.04.10, 22:22 Pogubiłam się. Jak to wyburzyć kielichy? Jak to 'odbudować'?! Po kiego grzyba burzyć i stawiać od nowa coś, co jest zdrowe acz brudne? Od kiedy to zamiast myć ręce amputuje się je i przyszywa nowe? Czy ktoś w ogóle jest w stanie stwierdzić na pewno, jak na dzień dzisiejszy wyglądają plany co do budynku obecnego dworca? Bardzo proszę o rzetelne info. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: kamil Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.adsl.inetia.pl 23.04.10, 01:53 Mieszkam w Katowicach od urodzenia a mimo to serce mnie nie boli jak słysze o takich planach. jak dla mnie to moga wyburzyć ten dworzec w całości... i czy on zachowa dotychczasowy wygląd po odbudowie czy wręcz "galaktyczny" nie robi różnicy... ważne żeby był czysty... ten smród, brud, ciemnica "ale z zachowanymi kielichami" to ma być wizytówka miasta? prosze Was... "Największy dworzec w Polsce" jest uznany za "meline"... to niby ma pasować do panoramy miasta? Ruina? Dworzec ma być :reprezentacyjny, sprawnie zarządzany, bezpieczny i przestronny... "Obrońcom zabytków" nie podoba sie pomysł? Tyle ze na tym "zagrzybiałym zabytkowym dworcu" przewijają sie miliony osób które desperacko walczą stojące miejsce na schodach, nie maja gdzie usiąść spokojnie by coś zjeść, kurczowo trzytmają się za rzeczy wartościowe bo strach się obrócić, nie mają gdzie wykorzystać wolnego czasu i wyjeżdżają stad z cudownymi wspomnieniami.... kolejki, smród i strach. Ale pzreciez kielichy są ważniejsze prawda? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tomek Zaczyna się.Podstawiony głos ludu! IP: *.siec2000.pl 23.04.10, 21:24 Socjotechnika bez zarzutu.Pan Kamil pisze,że mieszka w Katowicach od urodzenia,lubi czystość i porządek. To ważne.Śląskiemu etosowi trzeba oddać co mu się należy, a potem można Ślązaków robić w c...a. Czystości i porządku w zabytkach i pod kielichami p. Kamil sobie nie wyobraża.Największy dworzec w Polsce o rozstawie słupów 18m i ścianach złożonych z samych szyb to dla niego mało przestronna ciemnica, gdzie trzeba walczyć o miejsce stojace na schodach. Zauważmy. P.Kamil umieszcza swój tekst w wątku, w którym autorzy ekspertyzy kielichów, zarzucają Neinverowi nie tylko barbarzyńskie podejście do unikalnej budowli, ale też sfałszowanie wniosków z ekspertyzy. Te same wypociny p Kamil umieszcza w wątku, w którym Neinver obiecuje odbudowę takich samych kielichów, byle tylko pozwolono mu je najpierw wyburzyć. Wyglada na to,że to pozwolenie juz jest faktem i mozna uruchomić swoich pracowników przeciw odbudowie konstrukcji, której Neinver odbudować nie umie i nie chce. Po co odbudowywać ? Czy nie taniej jest wynająć za piwo głos ludu przeciw kielichom? Wyburzenie ich cienkościennej powłoki będzie tańsze niż wyburzenie parkingów pod Carrefourem.Ale odbudowa to już finezja i niepotrzebna fanaberia. Cały plac wypełni się blaszaną galerią, na końcu której umieści się fastfoody, ławki i automaty biletowe i szafki na przechowalnie bagażu, zegar, rozkład jadzy i budkę ze spikerem i informacją kolejową. I nie będzie się czego przyczepić. A przystanki KZK w katakumbach galeri handlowej to będzie cudo. Brudu,ciemnicy, meliny i uryny tam nie uświadczysz. Odpowiedz Link Zgłoś
teyoo Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... 30.04.10, 14:08 Ankieta gazety: "Kielichy z dworca PKP w Katowicach powinny zostać wyburzone?" TAK 57% Wyniki mówią same za siebie. A Gazetka dalej na krucjacie, lansuje ohydne Kielichy i wmawia ludziom, że to piękne, zabytkowe i rzadko spotykane (w to nie wątpię - kto normalny chciałby budować coś takiego?). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: gość Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.07.10, 12:51 bo osłów na Śląsku i w tym ktraju jest bez liku, może więcej niż te 57%. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Foxx Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: *.ibrokers.pl / 192.168.4.* 13.12.10, 09:19 Piszesz o sobie? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ceemte Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.sun.com 18.05.10, 18:57 Nie pochodze z Katowic ale mieszkam tutaj, wiec patrze na sprawe z pewnej perspektywy. Kielichy sa rozpoznawalnym elementem architektonicznym i powinny byc pozostawione. Nalezaloby je jedynie wyczyscic. Moim zdaniem wywoluja negatywne emocje nie ze wzgledu na forme ale estetyke powierzchni, a raczej jej brak. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: wojt2 Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.dip0.t-ipconnect.de 25.07.10, 23:36 pamietam jak to szkaradztwo budowano i wszyscy bylismy nie przekonani do tego projektu (znam geneze ich powstania w PRL-u) i dziwie sie ze ktokolwiek ich broni! TO BUBEL ARCHITEKTONICZNY ! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: k Re: Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić S IP: *.147.238.237.nat.umts.dynamic.eranet.pl 09.10.10, 00:37 krótko mówiąc-pie...sz Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomasz Jestem Z Krakowa, będziecie żałować... IP: 195.150.64.* 11.11.10, 20:11 u nas postawili turbo monopol w miejscu dworca, można sie zgubić... zero smaku Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: estet Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.net.stream.pl 11.11.10, 21:57 Oglądałem. Smutne są te kielichy. Należy je rozebrać i zbudować nowe, jeszcze piękniejsze. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: komnen3 Wyburzyć kielichy? To jakby chcieć wysadzić Spo... IP: *.jsn.osi.pl 14.12.10, 23:42 Często bywałem na katowickim dworcu i nie podzielam opinii, że jest niepraktyczny czy brzydki. poza tą estakadą, Mam nadzieję, że zostawią kielichy. Zabytki to nie tylko gotyckie katedry i barokowe pałace. A Katowice nie mają wielu innych obiektów godnych zainteresowania. Odpowiedz Link Zgłoś