Dodaj do ulubionych

Umowa MPK z Solarisem na dostawę 100 autobusów

IP: *.aster.pl 10.05.11, 17:46
no tak, to dlatego od jakiegos roku trabia o tym ze MPK jest nierentowne (choc na tle innych miast jedno z najbardziej rentownych) i ze trzeba podnosic ceny biletow i reformowac rozklady jazdy (czyli pewnie zmniejszac liczbe polaczen). klimatyzacja, ekrany w autobusach - no tak to najwazniejsze. Nie no, to miasto to porazka...
Obserwuj wątek
    • Gość: Waginiak Klima! IP: *.dynamic.chello.pl 10.05.11, 18:03
      Z klimą super!
      • Gość: Lukas Re: Klima! IP: *.aster.pl 10.05.11, 18:21
        A blokada okien będzie ?
        Po cholerę klima jeśli nie !
    • Gość: mel Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.11, 18:08
      taa... ponoć 3/4 krakowskich autobusów ma klimatyzację, ale zeszłego lata trafiłam tylko raz, no, może ze dwa razy na autobus, w którym była włączona. Kierowcy oszczędzają benzynę i zakładają, że pasażerowie otworzą sobie lufcik pod sufitem i w temperaturze czterdziestu kilku stopni, zlani potem przejadą sobie z radością z jednego końca miasta na drugi. Nie chwalcie się nowymi autobusami z klimatyzację, tylko każcie kierowcom włączać ją w tych, które już jeżdżą po Krakowie.
      • Gość: sikor Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.ceti.pl 10.05.11, 21:22
        na ok 500 autobusów chyba niecałe 80 maja klime. wiec nie 3/4 a ok 1/6
      • Gość: Czandra Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.net.autocom.pl 10.05.11, 22:28
        Dokładnie tak jest. Po co nam nowoczesne autobusy i tramwaje, skoro mają maleńkie okienka, bo są zaprojektowane do używania klimy, której się w naszym mieście nie włącza ze względu na oszczędność. Ryby w puszce mają lepiej niż krakowianie....
    • Gość: ciachon Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.compower.pl 10.05.11, 18:08
      Solaris <3
    • cinunia Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów 10.05.11, 18:20
      A na skawine i tak syfy puszczą.o pomyłka jeden urbino jeżdzi.jeden na 8 lini! gmina która co rok MPK dopłaca miliony dostaje jeden porządny autobus
      • Gość: Lukas Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.aster.pl 10.05.11, 18:24
        Nie opłaca sie dawać nowych autobusów do skawiny bo w drodze zgubią podwozie gdzieś na dziurach
        • Gość: CINUNIA Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.adsl.inetia.pl 10.05.11, 19:06
          No tu cie zaskocze.drogi na terenie skawiny są w dobrym stanie.a to ze dziury sa na trasie to juz nie nasza wina.bo przypomne ci ze to jest droga krajowa nr44.i nawet jakbyśmy chcieli ja wyremontować to nam niewolno.a pozatym nawet niewiesz ilu ludzi do pracy z krakowa jezdzi do skawiny
          • Gość: Lukas Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.aster.pl 10.05.11, 19:49
            wiem mieszkam tu
      • Gość: janek Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: 80.48.213.* 10.05.11, 21:06
        Nowy solaris już nie jeździ ani jeden ostatnio przez dwa dni chyba przez pomyłke jeździł nowy merc. Ale masz racje najgorsze autobusy to chyba faktycznie dają na Skawine. Przy dopłacie dla mpk ok. 3 baniek.
      • Gość: krakus Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: 77.236.26.* 10.05.11, 21:16
        niestety jak niszczycie to szkoda dawać wam nowe ... a jak się nie podoba nikt was tu nie zaprasza
        • Gość: janek Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: 80.48.213.* 10.05.11, 21:37
          a skąd wiesz że niszczy się autobusy. Chyba że wiesz to z autopsji.
    • Gość: Lukas Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.aster.pl 10.05.11, 18:23
      jeszcze jedno takie zamówienie na ok 100 sztuk i kraków wyprze wszystkie jeżdżące trupy
      • Gość: Lukas Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.aster.pl 10.05.11, 18:28
        no i jeszcze z 130 składów tramwajowych (100 % LF, klima, mogą być 2 kierunkowe) i pozbędziemy się syfu... warszawa sobie zamówiła ok.200 szt. za jednym razem :)
        • Gość: KM:KM:: Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.aster.pl 10.05.11, 20:42
          I wówczas MPK stanie się monopolistą w Krakowie do końca świata .
        • Gość: rębilas Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.05.11, 15:59
          warszawka zamówiła sobie 130 szt tramwajów co w porównaniu do długości linii daje mniej niz nasz 50 i 24 (już zamówione).
    • Gość: ppppp Kupujmy polskie produkty IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 10.05.11, 18:33
      Super informacja. Jakby więcej ludzi kupowało polskie produkty wszyscy by na tym zyskali. A pamiętacie ten kawał, co wstaje typowy Polak, używa zagranicznych kosmetyków, jogurt mullera, wsiada do hondy, kupuje zagraniczne ciuchy, itd. itd. a potem kładzie się spać i mówi... w tym kraju nigdy nie będzie lepiej... Nie mówię, żeby kupować polskie auta, bo takich praktycznie nie ma, ale wtedy co można naprawdę trzeba wybierać polskie produkty. W krajach skandynawskich od małego uczy się, że mają kupować wszystko made in Finland...
      • Gość: Kazik Re: Kupujmy polskie produkty IP: 77.236.26.* 10.05.11, 19:06
        Finlandia to nie Skandynawia. Spytaj Norwegów, Duńczyków lub Szwedów.
        • eminey Re: Kupujmy polskie produkty 10.05.11, 20:59
          Ciiiii, psujesz monolog :)
          • terrtt Re: Kupujmy polskie produkty 11.05.11, 00:40
            Spytaj Łotyszy co sądzą o poglądach Szwedów :]
    • Gość: Slayer Re: Umowa MPK z Solarisem na dostawę 100 autobusó IP: *.dynamic.chello.pl 10.05.11, 18:41
      MM jak w/g ciebie "to miasto to porażka", to po kiego tu przyjechałeś wieśniaku
    • Gość: mk Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.bb.online.no 10.05.11, 18:57
      Witam.
      Mam przyjemnosc pracowac w norweskiej firmie autobusowej. Mamy tutaj Mercedesy, Volvo(wyprodukowane w Polsce), Scanie i Solarisy. Volvo i Solarisy, ktore zostaly wyprodukowane w Polsce to autobusy trzeciej kategorii(jakosc wykonania). Co z tego ze polskie fabryki sprzedaja teraz duzo autobusow jak za kilka lat upadna. Szefostwo mojej firmy juz zapowiedzialo ze nigdy wiecej nie kupi autobusow z Polski. To samo mowia Szwedzi, ktorzy wycofuja powoli autobusy polskiej produkcji.
      Podsumowujac.. nie ma co sie cieszyc z tego zakupu bo kupiono bubel. Naprawde lepiej wydac te 12 milionow wiecej i miec niezawodne autobusy. Przyklad: na 200 autobusow z Polski w warsztatach stoi teraz kolo 20, a na 200 autobusow z Niemiec w warsztacie stoi tylko jeden...
      pozdrawiam
      Mk
      • Gość: s Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.ceti.pl 10.05.11, 21:26
        racja - tej zimy żaden mercedes nie mial powaznej awarii a solarki mialy - wiem bo jezdze nimi
    • Gość: Mikolaj Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.home.aster.pl 10.05.11, 19:05
      Tam i tak mieszkaja podpiepszace i starzy komunisci ktorzy sie dorobili dla mnie moga na sankach jezdzic Chodzi o Skawine
      • Gość: CINUNIA Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.adsl.inetia.pl 10.05.11, 19:10
        To po cholere do nas przyjezdzacie? a pchajcie sie autostrada a nie za darmoche przez miasto si e pchac
        • Gość: laes Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.skawsoft.com.pl 10.05.11, 19:34
          Ciniunia, co Ty się tak upierasz na te Solarisy? Też jestem ze Skawiny i wole żeby tutaj jeździły Scanie albo Jelcze, a nie Solarisy, które są beznadziejnie małe. Miejsc siedzących w nich jest może 15 (z 10 mniej niż w Scanii), a często siedzenia są tak rozmieszczone, że osoby siędzące naprzeciwko siebie nie mają gdzie nóg położyć kisząc się jak ogórki w słoiku.
          NIE dla Solarisów w Skawinie!
          • Gość: CINUNIA Re: Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.adsl.inetia.pl 10.05.11, 20:27
            Za to skanie maja świetne okienka.u mnie w bloku lepiech dmucha z wentylacji niz w SCANIACH w lecie.
    • eminey Niech nam zyje imperium bizantyjskie! 10.05.11, 20:37
      Jasne, ze moznaby zrobic przetarg i wylonic firme, ktora swoimi autobusami wozic (jak Mobilis). Mozna...ale po co. To tyle zachodu. Te wszystkie formalnosci, przetargi...nie, szybciej po prostu kupic autobusy. Sa! Ha!
      Kazdemu kto bedzie w opozycji do mnie zadam proste pytanie: czy zamawiajac taksowke placicie za kurs, czy jeszcze kupujecie kierowcy samochod, zeby was zawiozl? Dlaczego zatem inaczej jest w Krakowie?

      Na przykladzie Mobilisa (tez zolte autobusy): przewoznik, ktory ma wszystkie autobusy wlasne(kupione za swoje pieniadze), nieskopodlogowe, z odczytywanymi przystankami, z dzialajaca (sic!) klimatyzacja i...za nizsza cene niz MPK.
      Dlaczego zatem dalej, kolejny rok brnac w mpk...i jeszcze im autobusy nowe kupowac?

      Ale skoro bogaci jestesmy i stac nas...
      Dlatego wszyscy wzniesmy okrzyk: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! Hip! Hip! Huuuurra!
      • Gość: sikor .... IP: *.ceti.pl 10.05.11, 21:33
        miales przyklad ostatniego przetargu na 7 linii. MPK dalo najniższą ofertę cenowa (mialo juz zamówione autobusy) a wygrał PTS z ofertą droższą o 1,2 mln rocznie i z wirtualnymi auutobusami. Mobilis tez mial droższą ofertę. Co do kosztów to MPK : zajmuje sie obsługą przystanków, automatami biletowymi (kupuje za swoje a powinien je kupowac ZIKIT), finansuje takie inwestycje jak np. tramwaj na Golikówke czy estakade nad Nowohucką bo miasta na to nie stać. I stad się biorą rzekomo większe koszty MPK.
        • eminey Re: .... 10.05.11, 22:27
          PTS wygralo, bo zaproponowalo wozenie pasazerow autobusami na LPG - co bylo premiowane w przetargu (wzgledy ekologiczne).
          Niestety niemozliwe okazalo sie(min przez przepisy) dostarczenie - nowatorskich wtedy - autobusow z instalacjami gazowymi, przez co Solbus nie mogl ich wyprodukowac
          (no tu jeszcze mozna dodac wpadke z plonacym autobusem).
          ZIKiT zmeczony czekaniem wypowiedzial umowe - tyle.

          Co do autobusow, to chyba oczywiste, ze nikt nie ma w garazu zaparkowanych kilkudziesieciu solarisow. Po wygraniu przetargow autobusy zostalyby zakupione (tak zreszta zrobil Mobilis).

          Z tym, ze jest to historia i...nie bardzo widze podstawy do tego, ze przez jeden nieudany przetarg zaniechac szukania konkurencji dla MPK.
          Nie slyszalem o korzystnych monopolach (choc moze Ty znasz taki przyklad), a rywalizacja moglaby oznaczac tylko wzrost jakosci i spadek cen.

          Nie rozumiem, co znaczy, ze MPK kupuje za swoje. A skad te swoje bierze? Wydobywa cos, wytwarza? Rozmowce nizej juz pytalem o zrodlo pieniedzy w MPK.
          Zeby nie pytac retorycznie powiem krotko - miasto daje.

          Tak samo wspomniane nizej inwstycje.
          MPK nic nie finansuje, bo MPK nie ma swoich pieniedzy. Fakt, miasto starajac sie obejsc ograniczenie deficytu na poziomie 60% przychodow miasta, zadluza spolki miejskie.
          Stad mozna bylo wziac kredyt na MPK, by te pieniadze przeznaczyc na inwestycje.
          Powtarzam jednak, ze MPK samo nie zarabia. Te pozyczki i tak bedzie musialo splacic miasto.

          PS Skoro MPK jest takie stabilne finansowo, to dlaczego naciaga miasto na ~150 mln strat (roznica w kosztach obslugi i przychodach z biletow)?
          Mam nadzieje tez, ze te 115 mln nie beda wziete z moich pieniedzy, tylko mpkowskich. Tak bedzie...prawda?
          • Gość: Jan Winnicki Re: .... IP: *.dynamic.chello.pl 11.05.11, 07:05
            Amatorszczyznę poznać po szczegółach wypowiedzi.
            1. Weż najpierw doczytaj co to miał być za gaz. Jakie instalacje są do niego potrzebne. Zapewniam, że nie był to LPG...
            2. Jakie naciąganie miasta na 115 mln pln? MPK ma płacone za kilometr przejechanej trasy. Mobilis ma tak samo płacone. Fair enough? Chyba tak.
            A to, że ceny biletów są nierealne tylko mocno zaniżone to całkiem inna sprawa. Ale UMK z umiłowaniem strzela sobie w stopę i kolano uchwalając coraz durniejsze ulgi.

            Miejski przewoźnik to powinno być oczko w głowie miasta. A tak amatorzy z ZIKiTu próbowali zrobić "konkurencję". I co? Pewnie to MPK zrobiło sabotaż i dywersję i spaliło jedyny prototypowy autobus zasilany gazem... doczytaj sobie jakim.

            Bardzo dobrze, że jest wymieniany tabor na całej jednej zajezdni. Scanie muszą już iść na emeryturę.
            • eminey Re: .... 11.05.11, 17:11
              1. Mea culpa, skroplony gaz ziemny. Rzeczywiscie moj blad :)
              Choc tak na marginesie zapytam - czy ma to jakies znaczenie w tej dyskusji?

              2. A kto zaplaci za autobusy?

              Niestety, ale predzej czy pozniej trzeba bedzie podniesc ceny biletow, zlikwidowac te seniorskie za pol darmo i przywrocic oplate za przejazdy do obiektow kultury etc.
              Byl chyba artykul w gazecie, ktory to wszystko wymienial...

              A jakie ma znaczenie to, co bylo kilka lat temu z PTS?
              Raz przetarg nie wyszedl, to zaniechamy ich w ogole? Idac tym tokiem myslenia nic w miescie nie zbudujemy...

              No ja tam wole byle jak jechac, niz wygodnie isc. Jesli wiesz, co mam na mysli...
              • Gość: Jan Winnicki Re: .... IP: *.dynamic.chello.pl 11.05.11, 17:56
                Ad 1. Ma znaczenie w ocenie Ciebie jako partnera do rozmowy. Przygotowany merytorycznie nie polegniesz.

                Ad 2. MPK. Finanse MPK są jawne. Sprawozdania dostępne. MPK jest finansowane nie "z biletów i dotacji" a "za wozokilometr". To naprawdę duża różnica dla samej spółki.
                I z tych pieniążków za wozokilometr i wypracowanych zysków na innej działalności (reklamowa, jazda na zlecenia obce itp). Miasto nie daje specjalnie 100 milionów i "mata, kupta se tabor". To MPK z własnych środków musi je kupić, żeby nie paść na pysk z powodu starego taboru.

                Ad PTS i konkurencji. Żenada jak do tej pory. Podejdz do sprawy jeszcze od innej strony - zabierając MPK pracę przewozową MPK redukuje zatrudnienie. Ta sama praca przewozowa trafia do innego przewoźnika - oni z kolei przyjmują tych zwolnionych w MPK (suma sumarum takie założenie dla uproszczenia). Owszem - miasto może zaoszczędzić na stawce za kilometr. Ale czy naprawdę to jest taka realna oszczędność? Popatrz na kierowców Mobilisa. Wyglądają jak ostatni szmaciarze. Krótkie portki, różowa koszula, krawat? Zapomnij. To też jest swego rodzaju koszt. Na takim wizerunku się traci.

                Nie zaciemniam oczywiście dobrych stron wprowadzonej konkurencji. Pojawiły się pojazdy z klimatyzacją. I to chyba jedyna dobra strona wprowadzenia prywatnego przewoźnika do miasta.

      • Gość: P Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! IP: *.aster.pl 10.05.11, 21:53
        kim są ci oni co kupują MPK autobusy? sponsorzy z Marsa? nowe autobusy to zakup pochodzący ze środków inwestycyjnych firmy, spółki prawa handlowego, jak każda firma świadcząca usługi MPK dba o to aby miała czym usługi świadczyć, to takie nienormalne jest?
        • eminey Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! 10.05.11, 22:07
          Pieniadze z biletow i reklam na autobusach/przystankach trafiaja automatycznie do kasy miejskiej.
          To skad MPK czerpie pieniadze? Na banki napada?

          Na obsluge linii ma pieniadze z ZIKiTu...czyli tyle, ile da rada miasta.
          Natomiast nowe autobusy kupuje juz miasto osobiscie...ewentualnie zadluza MPK, by je kupic. Ale na jedno wychodzi, bo te pozyczke i tak bedzie musialo splacic miasto.

          Te miliony bardzo by sie przydaly na inwestycje miejskie, albo obsluge linii.
          Po wakacjach gazeta napisze o cieciach w liniach i kursach. Dlaczego? Bo pieniedzy nie bedzie :)
          • Gość: sikor Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! IP: *.ceti.pl 10.05.11, 22:51
            A Mobilis to niby zarabia bo produkuje? tez dostaje to co zikit zaplaci. Jest wyceniony km/wóz i miasto placi za zrealizowaną usługę, taka sama jest sytuacja z MPK. Miasto zleciło wykonanie określonej usługi za określone pieniądze i płaci. MPK jeżeli z wlasnej winy nie zrealizuje km/wozów to też płaci karę do miasta.
            I miasto nie robi łaski że wyrównuje różnice pomiedzy biletami a faktucznymi kosztami za km/wóz. Żeby komunikacja finansowala sie tylko z biletów i była rentowna (dla miasta) to bilet powinien kosztowac ok 6 zeta. I nigdy komunikacja miejska nie bedzie rentowna dla miasta.
            • eminey Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! 11.05.11, 17:04
              Prawda. Czy ja pisalem, ze jest inaczej?

              Moze z jednym ale. Na poczatku (nie wiem jak teraz po podwyzkach) Mobilis jezdzil za nizsza cene, a wszystkie autobusy to nowe solarisy.
              Poza tym jak najbardziej zgoda.

              Tylko, ze ja protestowalem nie przeciwko placeniu MPK za kursy, a za pojazdy...
          • Gość: sikor Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! IP: *.ceti.pl 10.05.11, 22:54
            pieniadze z biletów ida do kasy miasta, ponieważ to miasto jest organizatorem komunikacji miejskiej w Krakowie. Natomiast pieniadze z reklam, wynajmu pojazdow i innych usług świadczonych przez MPK idą do kasy spółki. MPK działa tak samo jak MPEC oraz MPO. Autobusy kupuje nie miasto a MPK ponieważ jest na tyle rentowną spółką, że może ubiegać sie o kredyty
            • eminey Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! 11.05.11, 17:05
              Ehhh, ta licytacja nie bedzie miala konca.

              Prosze o wykazd zrodel finansowania mpk, najlepiej poswiadczajacy, ze za te autobusy miasto nie da ani zlotowki.

              MPK rentowne...dobre :)
              • Gość: Jan Winnicki Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! IP: *.dynamic.chello.pl 11.05.11, 18:05
                Nie widziałem jeszcze sprawozdań za 2010r. bip.mpk.krakow.pl/pl/majatek/document,248.html
                tu są za 2009 jak zawsze w porównaniu z 2008r.

                Śmiejesz się z rentowności? Ano zysk netto jest symboliczny - ten za 2009r. Ale jest.
                To przecież komercyjna Spółka Akcyjna będąca przedsiębiorstwem użyteczności publicznej.
          • Gość: Jan Winnicki Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! IP: *.dynamic.chello.pl 11.05.11, 09:24
            Ja mam bardzo uprzejmą prośbę. Przestań zabierać głos w dyskusji ponieważ Twoja wiedza jest mierna. Opierasz swoje argumenty na nieprawdzie i piszesz dyrdymały. Wszystkie informacje dotyczące finansowania MPK znajdziesz w internecie. Informacje o przetargach również. Bilansy, cash-flow itp itd. Wszystko. Wystarczy się doedukować - wtedy ma się merytoryczne podstawy do podejmowania dyskusji. A nie tak łup na pałę i a nuż się uda...
            • eminey Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! 11.05.11, 17:06
              Z pokora przyjmuje krytyke ;)

              PS Lubie argument "wygoogluj sobie" - bardzo cenny i rzeczowy :)
      • Gość: bylby problem Re: Niech nam zyje imperium bizantyjskie! IP: 151.193.120.* 11.05.11, 09:24
        Problem w tym, ze musiano by zwolnic duzo osob z panstwowego MPK, zlikwidowac przywileje pracownikow MPK (darmowe przejazdy dla calych rodzin, sponsorowane osrodki wczasowe MPK nad morzem itp) a wtedy Majchrowski stracilby wiernych wyborcow ....
    • Gość: ty Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.dynamic.chello.pl 10.05.11, 21:04
      Komfortu jazdy i samych siedzisk w Scanii CN113CLL nic nie zastąpi.
    • Gość: krakauer Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: *.dynamic.chello.pl 10.05.11, 21:31
      Brawo MPK brawo Prezes Pilszczek !
      kolejnych 30 lat !!!!!!!!!!!!!

      ps. szkoda że nie 200 :)
    • Gość: PUNKracy Re: Umowa MPK z Solarisem na dostawę 100 autobusó IP: *.ghnet.pl 10.05.11, 23:33
      MM przenieś sie na Śląsk.Tam bedziesz wygodnie jeździł 20-30l autobusami z demobilu z Niemiec.Tak za 1/10 ceny naszych autobusów.I zapewne to też Ci będzie przeszkadzać.Ludziom to nigdy nie dogodzi...
      Cieszę się,że wygrała polska firma Solaris.i nie wnikam w różnice miedzy Mercedesem a Solarisem bo ile opinii,tyle ocen.Po prostu fajnie,że wygrała polska firma założona od podstaw.Da się i w Polsce?Da się.Takie przeciwieństwo Jelcza,któremu się należało...
    • Gość: julek Umowa MPK z Solarisem na 100 autobusów IP: 83.238.5.* 11.05.11, 09:46
      i nie ma kasy? Dla kogo te nowe autobusy? w Krakowie mamy przecież bardzo nowoczesny tabor pojazdów. Lepiej by obnizyli ceny biletów nie mówiąc już o darmowej komunikacji: fakrakow.wordpress.com/2010/09/16/a-gdyby-transport-byl-bezplatny/
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka