Dodaj do ulubionych

LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j...

IP: *.naszasiec.net 05.10.13, 10:33
caly biznes bedize mial sens jesli trwalosc oprawy jest dluzsza niz 15 lat i po tym okresie przejda juz na wlasnosc miasta, bo tak to zadnych oszczednosci nie beidze
Obserwuj wątek
    • Gość: wojek LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.adsl.inetia.pl 05.10.13, 10:34
      2-3 tyś za samę lampę? to żart chyba.
      • Gość: gw86 Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: 195.150.190.* 05.10.13, 20:40
        Zamiennik zwykłej żarowej setki czyli 9W led kosztuje 50 zł. Zamiennik 250W sodowej lampy nawet po dwukrotnym przebiciu nie może kosztować więcej niż 250 zł!! A po cholerę wymieniać całą lampę?? Jeśli stara to rozumiem. Ale te jeszcze sprawne???

        Pachnie łąpówą!!
        • Gość: wojtekk Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: *.26.ftth.classcom.pl 07.10.13, 09:58
          > Zamiennik zwykłej żarowej setki czyli 9W led kosztuje 50 zł. Zamiennik 250W sod
          > owej lampy nawet po dwukrotnym przebiciu nie może kosztować więcej niż 250 zł!!
          Zamiennik sodówki 250W to LED ok. 130W. Czyli koszt co najmniej 750 zł. Jeżeli nie będą to chińskie "podkręcone" LEDy tylko markowe o wysokiej trwałości, to cena może być jeszcze wyższa.

          > A po cholerę wymieniać całą lampę??
          Sodówka wymaga lustra, a LEDy nie. Do tego dochodzi przetwornik i wszystko musi być skutecznie chłodzone. LEDy w przeciwieństwie do sodówek nie lubią wysokich temperatur.

          To nie ma być domowa "proteza" zastępująca żarówkę tylko trwałe urządzenie działajace conajmniej 15 lat bez awarii w zmiennych warunkach atmosferycznych.

    • Gość: inżynier LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.dynamic.chello.pl 05.10.13, 10:59
      dwa złote rocznie zysku na latarni da nam przez 15 lat az 30PLN!!! zysku na laternie. Zestawiając to ze "znikomym" kosztem inwestycji (2-3 tys na latarnie), daje nam to super okazje do zysku... już widzę ten sznurek chętnych do tego "partnerstwa" :)))
    • Gość: ensej LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.dynamic.chello.pl 05.10.13, 12:33
      Ładne dla oka? Wg mnie są gorsze niż obecne, które dają przyjemne pomarańczowe światło.
    • Gość: ixi monkey business IP: *.86.radiotel.com.pl 05.10.13, 13:57
      czyli miasto chce podpisać umowę na 15 lat i dalej płacić tyle ile płaci?
      poczekajcie rok czy dwa i ledowe lampy kupicie 3 razy taniej

      "Firma, która wymieni latarnie, będzie dostawać od nas taką sumę, jaką płacimy za prąd do tej pory, powiedzmy przez 15 lat. (...) - tłumaczy Hamarnik."
    • Gość: gosc LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.dynamic.chello.pl 05.10.13, 15:37
      Miałem okazję podziwiać LEDowe latarnie na odcinku ulicy Wielickiej i muszę przyznać, że dają bardzo dobre białe światło. Stare latarnie, które dają światło pomarańczowe zdecydowanie bardziej męczą oczy. Jestem jak najbardziej za, ale niech to zrobią tak by się opłacało bo śmierdzi już łapówką i praniem pieniędzy
      • Gość: abc Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: *.dynamic.chello.pl 06.10.13, 10:48
        Najpierw proszę zobaczyć oświetlenie LED na ul. Wielickiej na wysokości Kabla, a później napisać komentarz. Zastosowane oprawy nie spełniają wymogów normy PN-EN 13201, i ich użytkowanie naraża bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.
        • Gość: SZ Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: *.centertel.pl 11.01.14, 03:09
          mylisz się. Najpierw sprawdź a potem pisz!
      • Gość: Elektryk Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: *.static.chello.pl 06.10.13, 12:45
        lampy wyładowcze nie koniecznie musza być pomarańczowe. Pomarańczowe uliczne są chyba dlatego żeby więcej było widać we mgle a raczej bardziej kontrastowo.
        • tymon99 Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze 09.10.13, 10:32
          Gość portalu: Elektryk napisał(a):

          > lampy wyładowcze nie koniecznie musza być pomarańczowe. Pomarańczowe uliczne są
          > chyba dlatego żeby więcej było widać we mgle a raczej bardziej kontrastowo.

          są dlatego, żeby było tanio.
    • Gość: zikitowi_dzieki LED-owi urzednicy IP: 193.238.24.* 05.10.13, 15:41
      Zikitowi juz dziękujemy - juz wiele lat obciaza budzet miasta . Jak wielkie byly by oszczednosci gdyby zlikwidowac ZIKIT . Kazdy zapytany Krakowianin to potwierdzi . Nie zrozumiale jest jednak co wladze miasta na to wszystko jakie koszta generuje ta sztuczna instytucja pozostala po ubielgej epoce. ZIKITOWI JUZ DZIEKUJEMY .
    • Gość: qwer Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: *.60.citypartner.pl 05.10.13, 20:28
      Aaaa....to dlatego światło na Dietla jest takie zdechłe, szczególnie po deszczu mało co widać. Myślałem, że to wina kiepskiej farby na jezdni, a to te lansowane padliny Ledowe.
    • Gość: r_xxx LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.10.13, 20:38
      Komuś się liczby pozajączkowały.... Płacimy 20 milionów, a koszty dla jednej oprawy to 5 zł?
      Naprawdę? Naprawdę mamy w Krakowie 4 MILIONY ulicznych opraw?
    • Gość: ekspert LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 05.10.13, 21:05
      Niestety porównując LED do lamp sodowych wysokoprężnych, LEDY dają jedynie subiektywnie lepsze światło. Co do trwałości i zużycia energii (efektywności świetlnej) są bardzo zbliżone.
      • Gość: Hegemon Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: *.static.chello.pl 06.10.13, 12:46
        to jest mocne uogólnienie. Ledy bywają bardzo różne. Najlepsze światło dają lampy metalowohalogenkowe które też są lampami wysokoprężnymi, podobnie jak sodowe.
    • Gość: Jan LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.opera-mini.net 05.10.13, 21:22
      Już jakiś czas temu, przy okazji budżetu partycypacyjnego, proponowałem ekologiczne i ekonomiczne latarnie z panelami słonecznymi i wiatrakami: tiny.cc/75wh4w
      W sam raz na oświetlenie bulwarów wiślanych.
    • Gość: Olsza LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.10.13, 08:29
      ZIKiT, moim skromnym zdaniem, to szczyt szczytów niekompetencji.
      Ostatnio przeczytałem, że wg ZIKiT koszt jednej zatoczki autobusowej z wiatą (taki standardowy przystanek MPK) to koszt ca 300 tysięcy złotych. Na Boga! Za 300 tysięcy wybudowałem i wykończyłem dom (bez ceny działki)...
    • Gość: c7u LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: 176.221.184.* 06.10.13, 08:53
      Albo ktoś coś pomylił, albo ja nie ogarniam: "prąd płynący do jednej latarni to 5 zł rocznie, po przejściu na technologię LED-ową będą to 3 zł - tłumaczy Hamarnik". Zatem oszczędność na energii na jednej latarni to 2 zł rocznie, a koszt wymiany 2 tys. Czyli pod katem zużycia energii, inwestycja zwróci się za 1000 lat???
    • Gość: szary LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.dynamic.chello.pl 06.10.13, 11:54
      20mln zł dzielone na 70tys lamp daje 285 zł. Więc te 5zł to miasto raczej płaci tygodniowo.
      Jeśli macie lampy których utrzymanie kosztuje 5 zł rocznie... to poproszę taką ofertę (przyjmę i lampy i ofertę takiego prądu :) )
      ps: dobrze ktoś tu pisze... wygrywa zawsze drugi... lepiej poczekać chwilę i sprawdzić czy ktoś na tym zyskał.. a przez ten czas technologia potanieje 3x
    • Gość: march LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.dynamic.chello.pl 06.10.13, 12:18
      zastanawiam się po co w tym "artykule" jest podane tyle liczb skoro każda się ze sobą kłóci i żadne wyliczenia nie trzymają się kupy...
    • Gość: eleaar Czyli bedzie sie zwracac 1000 lat? IP: *.rom.net.pl 06.10.13, 12:31
      Czy ktos w tym urzedzie potrafi w ogole liczyc?

      Jesli oszczednosc wynosi 2zl rocznie na latarnie a koszt wymiany to 2 tyś zl, to inwestycja bedzie sie zwracac 1000 lat. Nie wiedzialem, ze nasi urzednicy mysla az tak dlugoterminowo...
    • Gość: Elektryk LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.static.chello.pl 06.10.13, 12:44
      Jak to możliwe że LED jest tańsza w utrzymaniu? !!! skuteczność świetlna LED bywa różna i maksymalnie to chyba jest koło 100lm/W natomiast skuteczność świetlna lamp sodowych to 200 lm/W.
      Dodatkowo lampy sodowe to technologia sprawdzona i lampy są stosunkowo długowieczne. Natomiast LED wymagają bardzo dobrego zasilania i stabilizowanego prądu.
      O co chodzi?
      • Gość: wojtekk Re: LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze IP: *.26.ftth.classcom.pl 07.10.13, 10:08
        > Jak to możliwe że LED jest tańsza w utrzymaniu? !!! skuteczność świetlna LED by
        > wa różna i maksymalnie to chyba jest koło 100lm/W natomiast skuteczność świetln
        > a lamp sodowych to 200 lm/W.
        > Dodatkowo lampy sodowe to technologia sprawdzona i lampy są stosunkowo długowie
        > czne. Natomiast LED wymagają bardzo dobrego zasilania i stabilizowanego prądu.
        > O co chodzi?
        Chodzi o precyzyjne kierowanie strumienia światła, o oświetlanie ulic i chodników, a nie nieba i wszystkich okolicznych mieszkań.
        • zderzenie.szarych.komorek wojtekk - jesteś sprzedawcą LED,że bzdury piszesz? 08.10.13, 10:11
          "Elektryk" ma rację, jednak większość ludzi podnieca się "technologią LED", tak samo jak podniecają się megapikselami aparatów fotograficznych mających plastikowe niby-obiektywy.

          Jeśli chcesz precyzyjnie kierować strumień światła, to możesz to zrobić również przy pomocy lampy sodowej, metalohalogenkowej, czy nawet żarowej. W rozwiązaniach potrzebnych na ulicach i chodnikach wystarczy odpowiednio zaprojektować reflektor z ruchomymi blendami, które ustawia się raz - podczas montażu lampy.

          Wszystko inne, co napisał "Elektryk" to prawda - jak na razie technologia LED w latarniach ulicznych to głównie bicie piany przez ludzi, którzy nie odróżniają napięcia od natężenia prądu, a wolt i wat to w zasadzie to samo.
    • Gość: bartii LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... IP: *.dynamic.chello.pl 06.10.13, 20:55
      Kiedys w poprzednim wieku na tej samej zasadzie w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego niestniejaca dzis firma Elektrim wymieniła nam za darmo wszystkie latarnie, zarabiajac wlasnie na zaoszedzonym pradzie. Pamietam wtedy jak poprawilo sie oswietlenie w miescie. Jesli teraz planuja to samo to zrobia w ten sposob. Jesli koszt utrzymania wynosi 20 mln zł (nie liczac kosztu wymiany), a po wymianie spadnie o 10 mln zł to firma zarabia na tym 5 mln rocznie, a Krakow utrzymuje za 15 mln (czyli tez taniej)
    • zderzenie.szarych.komorek Co za k... to liczył ? Nic się nie zgadza !!! 08.10.13, 10:05
      Dane, jakie podano w artykule to:
      1) Teraz oświetlanie miasta kosztuje nas 18-20 mln zł
      2) prąd płynący do jednej latarni to 5 zł rocznie
      3) w Krakowie latarni mamy aż 70 tys
      4) Wymiana jednej tradycyjnej latarni na LED-ową kosztuje 2-3 tys. zł

      Mam pytanie do punktu 1 - czy te 18-20 mln zł to koszt godzinowy, dzienny, tygodniowy, miesięczny, roczny, czy może liczony od momentu, gdy w Krakowie pojawiły się latarnie elektryczne ?

      Teraz zadanie dla ucznia 2 lub 3 klasy szkoły podstawowej:
      "Prąd prąd płynący do jednej latarni to koszt 5 zł rocznie, w Krakowie jest 70 000 latarni. Jaki jest roczny koszt energii elektrycznej zużywanej przez latarnie w Krakowie ?"

      Odp.: 5 zł *70 000 = 350 000 zł

      -----------------

      Drugie zadanie:
      "Teraz oświetlanie miasta kosztuje nas 18-20 mln zł (rocznie, mam nadzieję) a w Krakowie latarni mamy aż 70 tys. Ile kosztuje roczne utrzymanie jednej latarni ?".

      Odp: 18 000 000 zł / 70 000 = 257 zł

      A teraz pytanie - skąd się bierze taki koszt, skoro jedna lampa zużywa energii elektrycznej za 5 zł rocznie (tak piszą w artykule) a lampa sodowa o trwałości 20000 godzin kosztuje około 100 zł ? Rok ma 8760 godzin, więc nawet gdyby lampa świeciła się non-stop, to wytrzymałaby około 2,5 roku, więc roczny koszt lampy to byłoby 40 zł.

      PS. Oświetlenie uliczne LED ma sens ekonomiczny tylko i wyłącznie wtedy, gdy połączymy go z systemem pozwalającym na np. automatyczne zmniejszenie natężenia oświetlenia a nawet jego wyłączanie, gdy na ulicy nie ma ruchu itp. Jeśli lampy mają się włączać o zmierzchu a wyłączać o świcie, to zwrot inwestycji w wymianę wszystkich lamp na LED'owe to perspektywa od 30 do 70 lat !!! Trwałość lamp LED to według producentów 50 000 godzin, zaś trwałość nowoczesnej lampy sodowej to 20 000 godzin (a lampa sodowa kosztuje 100 zł). Przypuszczam, że w momencie wyeksploatowania lampy LED konieczne będzie wymienienie całej oprawy (za jakieś 2000 zł) , a w przypadku lampy sodowej, wystarczy wymienić jedynie samą lampę (czyli to, co wygląda jak żarówka) za 100 zł.

      Uwaga - "lampa sodowa" to nie cała latarnia ani nawet oprawa a jedynie to, co ma kształt i wygląd żarówki - choć ze względu na to, że źródłem światła nie jest żarnik, nie można jej zwać żarówką.
      • Gość: Gość Re: Co za k... to liczył ? Nic się nie zgadza !!! IP: 91.232.112.* 09.10.13, 09:54
        Zgadzam się z przedmówcą w 100%. Obliczenia dokonywane przez firmy walczące o kontrakty typu wydzierżawianie lub leasowanie oświetlenia miastu liczą nawet kilkanaście % kosztów finansowania rocznie!!! Do tego dochodzi koszt oprawy LED w granicach 1,5 do 4 kPLN. Stąd do obliczeń przyjmowane są np.: wszystkie koszty utrzymania latarni razem ze słupem i jego zawartością następnie porównywane do kosztów utrzymania wyłącznie oprawy LED. Jest to tylko jeden z przykładów pokazujących słabą jakość kalkulacji przedstawianych ZIKiT przez potencjalnych kontrahentów.
    • Gość: Gość Pracowałem w firmie, która miała idee IP: 91.232.112.* 08.10.13, 15:25
      Witam wszystkich. Miałem tę nieprzyjemność pracować w jednej z firm próbującej coś takiego wprowadzić w praktyce. Jako mieszkaniec Krakowa powiem szczerze, ZIKiT zapłaci jak za przysłowiowe zboże finansując oświetlenie jako usługę zewnętrznej firmy. Taniej wyjdzie finansowanie w ramach NFOŚ lub byle jakiego banku i zrobienie tego własnymi siłami. Inna sprawa, że żaden producent o zdrowych zmysłach nie da gwarancji dłuższej niż 5 lat. Może za dopłatą pochyli się na 6-7 lat. Trzecia sprawa to charakter ludzi, którzy w ten biznes chcą wejść (pomijam producentów). Są to osoby, które skaczą po biznesach jak tylko jest o czymś głośno np.: myjnie samoobsługowe, pośrednictwa finansowe, stal itp. Swoich pieniędzy na pewno bym im nie pożyczył!!!
    • krzysiozak LED-owe latarnie uliczne w Krakowie? Pierwsze j... 08.08.14, 11:57
      Co myślicie o oświetleniu mało uczęszczanych ulic w godzinach nocnych lampami z czujkami ruchu?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka