Dodaj do ulubionych

Światowy kryzys dopadł recykling

26.12.08, 23:44
Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
Obserwuj wątek
    • Gość: ? :-) IP: 77.236.12.* 27.12.08, 06:29
      "zdaniem środowisk zajmujących się monitoringiem rynku odpadów wtórnych, aby ich
      odbiór był opłacalny, a dochody firm, które się tym zajmują, stabilne, Polska
      musi zmienić przepisy. Producenci kupowanych przez nas dóbr, muszą dopłacać do
      usuwania z koszy opakowań, w których je sprzedają"

      brawo lobby śmieciowe wprowadzi nowy podatek :-)

      a słupki rosną.....
    • gandharwa zmiana przepisów - TAK!! 27.12.08, 11:53
      Słuszna uwaga o zmianie przepisów. Myli się mój przedmówca, że to lobby
      śmieciowe proponuje nowy podatek. Nie oni, a lobby spalarniowe go proponuje,
      dokładnie mi chodzi o "opłatę za odzysk i unieszkodliwianie", którą wg dokumentu
      rządowego miałby płacić każdy od końca 2009 roku niezależnie od tego, czy
      sortuje odpady czy też nie. Odpady miałyby być utylizowane w instalacjach
      wskazanych z góry, bez możliwości zmiany.

      To oznacza, że jak w Krakowie powstałaby spalarnia odpadów to miałaby zapewniony
      wsad po określonej cenie, niezależnie od tego cza krakowianom chciałoby się
      sortować czy też nie.

      Jaki wpływ miałby ten parapodatek na recykling? Żaden. Dlatego "lobby
      recyklingowe" nie promuje takiego rozwiązania, tylko

      a) wprowadzenie realnej opłaty produktowej na opakowania. Każdy producent
      płaciłby za każde opakowanie wprowadzone na rynek. Cena za opakowanie byłaby
      wykazana przy cenie produktu, byłyby różne ceny za różne typy opakowań, bardziej
      problematyczne w recyklingu byłyby droższe. Klient sam wybiera czy litr mleka za
      2 PLN chce kupić w szklanej butelce za 5 gr, tetrapaku za 7 gr czy woreczku
      polietylenowym za 1 gr. Jego wolny wybór. Dziś w Polsce płaci się tylko za te
      odpady opakowaniowe, które wyprodukowało się poza limit zbiórki określony przez
      rozporządzenie. Wystarczy więc zbierać odpady od hurtowni i hipermarketów i już,
      reszta opakowań jest zbierana na koszt miasta czyi podatnika.

      b) wprowadzić obowiązek selektywnej zbiórki odpadów biodegradalnych , w tym
      odpadów zielonych. Mokre odpady przeszkadzają w recyklingu ( sklejają,
      zabrudzają, namaczają inne odpady ) do tego są problemem środowiskowym.
      Kierowanie odpadów zielonych do fermentowni lub kompostowni oraz selektywnie
      zebranego papieru do papierni ( taki paper jest cenny dla papierni ) pomoże
      przeprowadzenie porządnego recyklingu odpadów pozostałych.

      c) przenieść własność odpadów na gminy, jednak selektywnie zebranych opakowań na
      producentów. W ten sposób miastu będzie zależeć na selektywnej zbiórce odpadów (
      odpady niewyselekcjonowane pozostają kłopotem miasta ) z drugiej zaś problem
      niesprzedanych opakowań z recyklingu pozostanie problemem producenta a nie
      konsumenta. W Niemczech niektóre firmy wracają do opakowań wielorazowego użytku,
      bo to....bardziej im się opłaca.
    • Gość: oburzony Światowy kryzys dopadł recykling IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.12.08, 14:42
      Chciałbym się dowiedzieć czy kryzys dotknął MPO w Krakowie że wywóz
      (śmieci)podrożał bagatela tylko sześć zł.,czym to jest
      motywowane,może by ktoś wyjaśnił..
    • Gość: trew Światowy kryzys dopadł recykling IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.12.08, 16:14
      Witam, to co sie dzieje odnośnie cen za surowce to kpina i chwyt
      poniżej pasa, jeszcze niedawno widziałam reklamę promujacą
      segregację i w imię czego ona tam leci. Nawet na stronie MOŚ nie ma
      jednej wzmianki o sytuacji (przynajmnie ja nie znalazłam)na temat
      kryzysu surowców, a ile razy przełączano mnie z pokoju do pokoju w/w
      instysucji to sama nie wiem i tak sie niczego nie dowiedzałam,urzędy
      miejscowe też na ten temat nic nie wiedzą (wszędzie słyszę tylko o
      rany no trudno), wiec sądzę, że kryzysu nie ma, zresztą Rząd nasz
      też zapewne nic nie wie, bo i skąd przecież oni za darmo nie robią
      tak jak ja, nie ciapią sie w śmieciach, nie myślą jak wypłacić
      pensje pracownikom, zusy, skarbowy nie mówiąc o drucie, który muszę
      zakupić i co dla mnie zostaje odpowiedzcie sobie sami.Polska jest
      bardzo bogatym krajem skoro moze płacić kary unijne i jeszcze jedno
      mam pytanie po co w załączniku do ustawy jest wzór KPO - do dziś nie
      wiem, skoro nikt tego od sklepów nie egzekwuje a one segregacje mają
      w ... i coraz cześciej słyszę ja to palę, a po co mi itd...

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka