niesamowita.natka.pietruszki 26.12.08, 23:44 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: ? :-) IP: 77.236.12.* 27.12.08, 06:29 "zdaniem środowisk zajmujących się monitoringiem rynku odpadów wtórnych, aby ich odbiór był opłacalny, a dochody firm, które się tym zajmują, stabilne, Polska musi zmienić przepisy. Producenci kupowanych przez nas dóbr, muszą dopłacać do usuwania z koszy opakowań, w których je sprzedają" brawo lobby śmieciowe wprowadzi nowy podatek :-) a słupki rosną..... Odpowiedz Link Zgłoś
gandharwa zmiana przepisów - TAK!! 27.12.08, 11:53 Słuszna uwaga o zmianie przepisów. Myli się mój przedmówca, że to lobby śmieciowe proponuje nowy podatek. Nie oni, a lobby spalarniowe go proponuje, dokładnie mi chodzi o "opłatę za odzysk i unieszkodliwianie", którą wg dokumentu rządowego miałby płacić każdy od końca 2009 roku niezależnie od tego, czy sortuje odpady czy też nie. Odpady miałyby być utylizowane w instalacjach wskazanych z góry, bez możliwości zmiany. To oznacza, że jak w Krakowie powstałaby spalarnia odpadów to miałaby zapewniony wsad po określonej cenie, niezależnie od tego cza krakowianom chciałoby się sortować czy też nie. Jaki wpływ miałby ten parapodatek na recykling? Żaden. Dlatego "lobby recyklingowe" nie promuje takiego rozwiązania, tylko a) wprowadzenie realnej opłaty produktowej na opakowania. Każdy producent płaciłby za każde opakowanie wprowadzone na rynek. Cena za opakowanie byłaby wykazana przy cenie produktu, byłyby różne ceny za różne typy opakowań, bardziej problematyczne w recyklingu byłyby droższe. Klient sam wybiera czy litr mleka za 2 PLN chce kupić w szklanej butelce za 5 gr, tetrapaku za 7 gr czy woreczku polietylenowym za 1 gr. Jego wolny wybór. Dziś w Polsce płaci się tylko za te odpady opakowaniowe, które wyprodukowało się poza limit zbiórki określony przez rozporządzenie. Wystarczy więc zbierać odpady od hurtowni i hipermarketów i już, reszta opakowań jest zbierana na koszt miasta czyi podatnika. b) wprowadzić obowiązek selektywnej zbiórki odpadów biodegradalnych , w tym odpadów zielonych. Mokre odpady przeszkadzają w recyklingu ( sklejają, zabrudzają, namaczają inne odpady ) do tego są problemem środowiskowym. Kierowanie odpadów zielonych do fermentowni lub kompostowni oraz selektywnie zebranego papieru do papierni ( taki paper jest cenny dla papierni ) pomoże przeprowadzenie porządnego recyklingu odpadów pozostałych. c) przenieść własność odpadów na gminy, jednak selektywnie zebranych opakowań na producentów. W ten sposób miastu będzie zależeć na selektywnej zbiórce odpadów ( odpady niewyselekcjonowane pozostają kłopotem miasta ) z drugiej zaś problem niesprzedanych opakowań z recyklingu pozostanie problemem producenta a nie konsumenta. W Niemczech niektóre firmy wracają do opakowań wielorazowego użytku, bo to....bardziej im się opłaca. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: oburzony Światowy kryzys dopadł recykling IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 27.12.08, 14:42 Chciałbym się dowiedzieć czy kryzys dotknął MPO w Krakowie że wywóz (śmieci)podrożał bagatela tylko sześć zł.,czym to jest motywowane,może by ktoś wyjaśnił.. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: trew Światowy kryzys dopadł recykling IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.12.08, 16:14 Witam, to co sie dzieje odnośnie cen za surowce to kpina i chwyt poniżej pasa, jeszcze niedawno widziałam reklamę promujacą segregację i w imię czego ona tam leci. Nawet na stronie MOŚ nie ma jednej wzmianki o sytuacji (przynajmnie ja nie znalazłam)na temat kryzysu surowców, a ile razy przełączano mnie z pokoju do pokoju w/w instysucji to sama nie wiem i tak sie niczego nie dowiedzałam,urzędy miejscowe też na ten temat nic nie wiedzą (wszędzie słyszę tylko o rany no trudno), wiec sądzę, że kryzysu nie ma, zresztą Rząd nasz też zapewne nic nie wie, bo i skąd przecież oni za darmo nie robią tak jak ja, nie ciapią sie w śmieciach, nie myślą jak wypłacić pensje pracownikom, zusy, skarbowy nie mówiąc o drucie, który muszę zakupić i co dla mnie zostaje odpowiedzcie sobie sami.Polska jest bardzo bogatym krajem skoro moze płacić kary unijne i jeszcze jedno mam pytanie po co w załączniku do ustawy jest wzór KPO - do dziś nie wiem, skoro nikt tego od sklepów nie egzekwuje a one segregacje mają w ... i coraz cześciej słyszę ja to palę, a po co mi itd... Odpowiedz Link Zgłoś