Dodaj do ulubionych

3 księży na ślubie

13.08.09, 14:01
Mam dylemat.
Najprawdopodobniej będziemy mieć na ślubie trzech księży.
Jeden, wiadomo, musi być z parafi. Natomiast dwóch pozostałych to
rodzina i chcielibyśmy, że koncelebrowali mszę. I teraz jest
problem, bo chciałabym, żeby każdy ksiądz "po równo" uczestniczył we
mszy, a nie wiem jak podzielić ich udział. Na pewno chcemy, żeby
wujek udzielił nam sakramentu małżeństwa, bo udzielał też rodzicom
męża i jego bratu. Ale wolałabym żeby nie mówił kazania, a już w
szczególności żeby nic nie czytał (albo b. mało). Jest rodowitym
amerykaninem i pomimo, że mówi po polsku to msza ślubna brata męża
poszła mu tak sobie delikatnie mówiąc. Jak czegoś nie mógł
przeczytać, to poprostu zabełkotał cicho pod nosem wink Czytania
wolałabym, żeby miał ksiądz z parafii, a kazanie drugi ksiądz
(przyjaciel rodziny męża), który nas zna i powiedziałby kazanie do
nas i o nas, a nie jakieś dywagacje oderwane od rzeczywistości. Taką
mam przynajmniej nadzieję wink
Jak to rozwiązać? Pójść po prostu do proboszcza i z nim to
przedyskutować? Czy ktoś miał jeszcze taki dylemat?
Obserwuj wątek
    • nerri Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 14:11
      Pójść i przedyskutować chyba najlepiejsmile Przynajmniej będziesz
      wiedziała na czym stoisz...
      A jak proboszcz normalnie podchodzi do wszystkiego i jest ok to nie
      powinno byc problemuwink

      Ps. Pomysł z kazaniem wygłaszanym przez księdza który zna PM jest
      super...sama tak miałam i różnica jest kolosalnasmile No i czuc ją i
      słychaćsmile
    • zia86 Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 14:12
      Tzn. tak z tego co wiem ksiądz z parafii nie musi być na ślubie. Jeśli
      jednak się uprze to myśle, że taki podział jaki zaproponowałaś jest
      super. smile Każdy coś dostaje. A myśle, że najpierw powinnaś
      przedyskutować to z proboszczem a później zrobić spotkanie księży. smile
      • tabakierka2 Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 14:17
        my mieliśmy 3.
        Poprosiłabym proboszcza, żeby się wszystkim zajął, z naciskiem na
        kazanie (miał je mówić proboszcz męża) i udzielenie ślubu (nasz
        proboszcz). Reszta nie miała dla mnie większego znaczenia, kto
        będzie prowadził.
      • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 14:22
        Mnie się wydaje, że ksiądz z parafii być musi. No bo jak sobie
        poradzą inni księża, którzy nigdy wcześniej nie odprawiali w tym
        kościele mszy? Np. w katedrze tabernakulum jest w nietypowym miejscu
        i skąd taki obcy ksiądz ma o tym wiedzieć?
        Poza tym chciałabym, żeby mszy "przewodniczył" ksiądz proboszcz. Jak
        ktoś wie, to będzie wiedział o kogo mi chodzi, bo w św. Annie był
        wcześniej proboszczem smile

        • assiab Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 14:34
          Emily,
          powinnaś zdecydować, który z nich ma być głównym koncelebransem. Rozumiem, że
          chciałabyś, by był nim ks. Bartołd i wtedy z nim najlepiej omówić podział zadań
          każdego z księży.
          Ksiądz z parafii musi być obecny, ponieważ on swoim podpisem potwierdza akt
          zawarcia małżeństwa.
          Pamiętaj też, że czytania może czytać ktoś z gości: świadek, rodzice, rodzeństwo.
          Na moim ślubie czytanie czytał mój mąż a ja śpiewałam psalm smile
          Ale nie każdy się odważy.
          Pamiętaj też, że możecie sobie wybrać czytania - to jest Wasz przywilej jako
          Państwa Młodych smile.
    • b_ogna Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 15:11
      U mnie też będzie kilku księży, wydaje mi sie, że najwygodniej jest
      dać im samym "podzielić się obowiązkami" będa wiedzieć najlepiej
      jak to zrobic żeby było dobrze. Ja bym nie wtrącała sie w ich
      kompetencje. Zgadzam się żeby kazanie mówił ktoś kto jest z wami
      zaprzyjaźniony ale nie przesadzaj z dykaturą i wyznaczaniem każdemu
      co i kiedy ma robic.
      • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 15:30
        No znowu jakaś dyktatura!
        Ja się tylko pytam. Napisałam - chciałabym, a nie muszę mieć. A to
        jest różnica wink

        Doprecyzuję kwestię. Chodzi mi o to czy ksiądz, który udziela ślubu
        musi również wygłosić kazanie? Czy to jest jednoznaczne czy mozna to
        rozgraniczyć?
        • assiab Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 15:39
          Emily,
          to nie jest żadna dyktatura. Warto przecież uprzedzić księdza, że chciałabyś, by
          powiedział kazanie. Jasne jest, że nie będziesz dyktować im, co który ma w danym
          momencie czytać z mszału.
          I odpowiedź na Twoje pytanie. Ksiądz, który błogosławi (bo sakramentu małżeństwa
          udzielacie sobie nawzajem z narzeczonym) nie musi mówić kazania. Ja często
          spotykam się na ślubach moich znajomych z sytuacją, że mszę koncelebruje kilku
          księży. Przy 3 najczęściej wygląda to tak, że główny koncelebrans wiąże i
          błogosławi, drugi ksiądz czyta czytania (albo ewangelię i lekcje, albo tylko
          ewangelię, gdy lekcję czyta ktoś z rodziny), a trzeci mówi kazanie.


          • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 15:56
            Assiab,
            O to mi właśnie chodziło smile Do tej pory nie byłam jeszcze na ślubie
            gdzie było więcej niż jeden ksiądz. Oprócz tego wyjątku ze ślubem
            brata męża. I tam ten sam ksiądz zarówno błogosławił jak i mówił
            kazanie. Natomiast drugi ksiądz, ten z parafii, właściwie robił za
            tło wink
            Może i był niepotrzebny, ale pewnie ze wględu na księdza-
            obcokrajowca, wolał mieć go na oku wink Chociaż wujek jest sam na
            swojej parafii i świetnie sam sobie daje radę. Ja nie mam kompletnie
            nic do jego kompetencji, chodzi tylko i wyłącznie o jego problem z
            naszym polskim językiem wink A ponieważ drugi ksiądz też jest
            zaprzyjaźniony, to chciałabym (podkreślam to "bym", to nie jest
            żaden dyktat wink), żeby też aktywnie uczestniczył we mszy.

            Obiecuję, że grzecznie poproszę. Nie będę nikomu nic nakazywać tongue_out
            • assiab Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:12
              Co do grzecznego proszenia to wierzę w Ciebie wink

              Pamiętaj o tym, o czym pisałam wcześniej - na tej mszy możecie sobie wybrać
              czytania. Najczęściej na ślubach jest "Hymn do miłości", ale w lekcjonarzu
              ślubnym jest wiele pięknych czytań. Trzeba tylko wcześniej powiedzieć księdzu,
              że chcielibyście wybrać czytania. Ks. Bartołd to były duszpasterz akademicki,
              więc jest przyzwyczajony do niezwykłych par młodych smile - nie powinien stwarzać
              żadnych problemów.

              • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:19
                Ale kazania surowe prawi z tego co pamiętam wink
                Odpowiedziałaś tym samym, na moje jeszcze nie wyartykułowane
                pytanie, na temat proboszcza wink
                Dzięki kwiat

            • assiab Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:22
              jeszcze jedna kwestia

              Jak będzie ich trzech, to dobrze by było przygotować intencje, bo każdy z nich
              teoretycznie powinien sprawować mszę w innej intencji.
              Jeden - za Was, zostają jeszcze dwie. U mnie było dwóch księży i jeden odprawiał
              mszę w naszej intencji, a drugi za mojego zmarłego tatę. U moich znajomych
              "nadprogramowi" księża modlili się o zdrowie i błogosławieństwo dla rodziców
              państwa młodych itp.
              Warto to wcześniej ustalić.
              • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:28
                O tym nie pomyślałam?

                A czy wszyscy mogą odprawiać mszę w intencji PM?
                Taka trochę zachłanna jestem wink

                A na poważnie to musimy się nad tym zastanowić.
                Ale mogłoby być podobnie jak u Ciebie: jedna za nas, druga za mojego
                zmarłego tatę i trzecia za rodziców. Fajny pomysł!
                • assiab Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:47
                  Podzwoniłam, skonsultowałam się ze znajomym księdzem i już wiem smile
                  Główny koncelebrans powinien sprawować mszę w Waszej intencji, pozostali też
                  mogą, ale nie muszą. Oni właśnie mogą sprawować mszę w intencji rodziców
                  zmarłych lub żyjących itp.
                  Podsumowując, 3 księży może sprawować mszę albo w intencji państwa młodych
                  (wszyscy) lub każdy z nich w innej, związanej ze ślubem (np. w intencji pary
                  młodej, rodziców państwa młodych, o błogosławieństwo dla rodziny, w intencji
                  zmarłych rodziców).
                  W każdym razie dobrze to z nimi ustalić.

                  • assiab Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:48
                    właśnie przeczytałam swój post i widzę, że dwa razy napisałam prawie to samo -
                    jakaś zakręcona dziś jestem...
    • sagaaga Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 15:44
      Wydaje mi się, że nie musi byc księdza z parafii, w której bierzecie
      ślub (u mnie nie było)
      A co , jak , gdzie może ksiądz z parafii przekazać wcześniej wink
      • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 15:59
        sagaaga napisała:

        > Wydaje mi się, że nie musi byc księdza z parafii, w której
        bierzecie
        > ślub (u mnie nie było)
        > A co , jak , gdzie może ksiądz z parafii przekazać wcześniej wink

        Z tym, że akurat my byśmy chcieli mieć na naszym ślubie proboszcza z
        katedry smile
    • madziaq Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:16
      Nam ślubu udzielał mój chrzestny. Miał być też ksiądz z parafii i mieli
      odprawiać we dwóch a wujek miał tylko powiedzieć kazanie i udzielić nam ślubu.
      Tak było uzgodnione. Ale jak już czekaliśmy przed kościołem, ksiądz parafialny
      podszedł i powiedział, że uzgodnili z moim wujkiem, że on (wujek) odprawi całą
      mszę, a ksiądz parafialny "czaił" się tylko przy wejściu do zakrystii, pewnie na
      wypadek jakby coś nawaliło, wujek nie mógł czegoś znaleźc itp.

      Na pewno musicie pójść do proboszcza i z nim porozmawiać, to oczywiste. Jeśli
      proboszcz jest jakiś sensowny, to nie będzie robił problemów. Możesz powiedzieć,
      że chcielibyście, żeby sakramentu udzielał wujek, a kazanie powiedział znajomy.
      Wtedy dla proboszcza w naturalny sposób zostanie "reszta" czyli czytanie, no i
      oczywiście wszyscy trzej będą sprawować normalnie mszę, czyli we trzech dokonają
      konsekracji itp.

      Myślę, że żadnego kłopotu z tym nie będzie, tylko trzeba wcześniej obgadać.
      • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 16:21
        No to fajnie smile
        Już się bałam, że znowu wyskoczę z jakimś pomysłem od czapy i mnie
        zjecie tongue_out
        • b_ogna Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 17:10
          Oki oki nie dyktatura już sie nie denerwuj smile
          U mnie księża załatwiają to między sobą tzn mój wujek dogaduje się z
          ks. proboszczem. A tak nie na temat to ślub bierzesz w
          Archikatedrze tongue_out Katedra jest na Floriana tongue_out
          • emily_valentine Re: 3 księży na ślubie 14.08.09, 21:38
            Oj no wiem, ale katedra to taki skrót myślowy wink
            Za długo trzebaby pisać - archi wink
        • najta Re: 3 księży na ślubie 13.08.09, 17:26
          W mojej parafii proboszcz nie odprawia mszy, jeśli młodzi mają jakiegoś "swojego" księdza. Siedzi sobie tylko z boku, w zakrystii i wszystko obserwuje.
          Co do problemu, że ksiądz nie może sobie niczego znaleźć, to zawsze możesz wziąć sobie ministranta z tej parafii, coby służył do mszy. Ale nie jest to konieczne, z reguły ksiądz i tak musi stawić się chwilę wcześniej w kościele i wtedy proboszcz mu wszystko powie smile

          Ja będę miała podobny problem z podziałem ról, bo będę miała czterech zaprzyjaźnionych księży (w tym dwóch zakonników)big_grin Także nie przewiduję nawet miejsca na proboszcza mojej parafii!! big_grin

          Ale raczej będzie tak, że podczas przysięgi będzie nam towarzyszył brat pana młodego (zakonnik), kazanie powie mój stryj a nasi dwaj przyjaciele księża dostaną jakieś inne funkcje. Nie wiem jeszcze jakie, bo chciałabym, aby przynajmniej jedno czytanie czytał ktoś z rodziny (nie ksiądz).
    • marina111 Re: 3 księży na ślubie 14.08.09, 00:57
      ja mam dylemat podobny. Chce jednego ksiedza ale nie wiem którego. smile młody
      ksiadz jest fajny, ma dobre kazania (ludzie je lubia) ale zero wartosci
      sentymentalnej i trzeba by kombinować bo go przenoszą do innej parafii.
      Dawny proboszcz, był w parafii kiedy się urodziłam, przygotowywała mnie do
      komunii i bierzmowania pomysląłm ze fajnie było by gdyby dał nam ślub ale on sie
      myli w imionach...
      proboszcz miły, proboszcz wiec taki "wazniejszy" ale jak mowi kazanie to się
      flaki wywracaja (wykłada w seminarium)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka