Dodaj do ulubionych

Dużo pomników, za mało troski

IP: 88.156.63.* 13.06.07, 02:16
Dla rozwoju turystycznego Olsztyna dużo więcej zrobi obelisk upamiętniający
pobyt, nawet najkrótszy, Napoleona niż pomnik Piłsudskiego większy od
ratusza. Pomniki itp. upamiętniają pewne "zadrzenia" historyczne związane z
miejscem ich wzniesienia. Chyba, że chcemy dogonić tradycję ZSRR z
pomnikomanią bez względu na zdrowy rozsądek.
Obserwuj wątek
    • Gość: Gzyms Re: Dużo pomników, za mało troski IP: *.uwm.edu.pl 13.06.07, 08:39
      A na Jarockiej, przy kosciele, jak sie jedzie na Butryny, ktos zapierdzielil
      tablice upamietniajace Kętrzynskiego/Warminskiego albo jakos tak. Od kilku
      tygodni nie ma? Moze tym sie GW zainteresuje
    • Gość: dx Szubienice IP: *.olsztyn.net.pl 13.06.07, 11:12
      Inne pomysłu na "szubienice":
      1. Postawić przy pomniku tablicę wyjaśniającą, kto go sporządził i na czyje
      zamówienie oraz że mieszkańcy Olsztyna są WDZIĘCZNI żołnierzom Armii Czerwonej
      za SPALENIE Starego Miasta kilka miesięcy po wyzwoleniu.
      2.Szubienice przenieść na cmentarz żołnierzy radzieckich. Niech nie drażnią w
      centrum tyle lat po wyzwoleniu spod władzy PZPR.
      3. Przerobić na jakiś inny.
      4. Rozebrać, tak jak rozebrano mauzoleum Hindenburga (pamiątkę historyczną po
      tamtych czasach, taką samą jak pamiątki po komunie) i materiał wykorzystać do
      budowy innego pomnika.
      5. Pozwolić, aby WMPD wyprodukowało z niego tłuczeń lub sprzedać kamieniarzom
      na pocięcie z uwagi na bardzo niewielką wartość artystyczną (znanym rzeźbiarzom
      też zdarzają się knoty, a to jest o odczuciu wielu olsztynian jadnak knot).
      6. Zostawć tego knota dla przyszłych pokoleń, aby mogły zobaczyć, jak wygląda
      knot, choć temu knotowi daleko do Leninów i Dzierżyńskich.
      • Gość: Xawery Re: Szubienice IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 14.06.07, 11:48
        sam jesteś knot !
    • Gość: Mieszkaniec Re: Dużo pomników, za mało troski IP: *.uwm.edu.pl 12.08.08, 14:28
      Jak zwykle brak staranności redakcji - nie ma Bogusława "Marshalla".
      Jest rzeźbiarz Bogusław Marschall.
    • Gość: * Re: Dużo pomników, za mało troski IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.08.08, 15:22
      Problem "pomników" polega na tym, że znakomitą większość mógłby postawić sobie
      każdy rolnik w jakimś zakątku. A tak nawiasem mówiąc, wliczanie do pomników
      płaskorzeźb, tablic i kamieni pamiątkowych, czy pomp bądź fontann jest dużym
      nieporozumieniem. Jest to taka sama taktyka, jak wliczanie dróg polnych i
      leśnych do kategorii dróg szybkiego ruchu. Na dobrą sprawę w Olsztynie są chyba
      dwa pomniki, a nad resztą wypada tylko smutnie pokiwać głową.

      Brak jest natomiast pomników nie tylko bardziej okazałych, ale i takich, na
      których można by było zawiesić oko ze znacznie większą przyjemnością odbiegającą
      od oglądania kiczu i prostactwa. Kolejny obelisk aż wysokości 1m wcale nie
      odbiega od tego, czym Olsztyn jest tak zaćpany.

      Osobiście uważam, że miasto w tym zakresie nie ma nie tylko żadnej koncepcji,
      ale włodarze też nic innego nie potrafią poza wtykaniem ich w niezbyt
      przemyślane miejsca nie wyłączając zarastających je później chaszczy.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka