Gość: kiko IP: *.punkt.pl 17.06.08, 22:25 Jeszcze troche a beda slaskie tablice! Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: ghost Re: Chcą bronić śląskiej mowy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.06.08, 07:58 Znakomita inicjatywa! Gratulacje Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: GoBo Re: Chcą bronić śląskiej mowy IP: *.punkt.pl 18.06.08, 10:01 Jako polski Ślązak jestem oboma rękami za! Byłoby mi pardziej miło, gdyby na Śląsku kultytowano otwarcie rodzimą, śląską mowę i tradycje, a nie wyłącznie politycznie poprawne akcenty kolonizatorów niemieckich. A do autora artykułu pozdrowienia za profesjonalizm! Nie istnieje Politechnika Gliwicka. Politechnika z siedzibą w Gliwicach nazywa się Politechnika Śląska. No i ten nieszczęsny Cottbus! Po co używać wtórnej, zniemczonej nazwy, kiedy znana jest polska nazwa, niemal tożsama z łużycką - oficjalną - Chociebuż (por. pl.wikipedia.org/wiki/Chociebu%C5%BC). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: slůnsko nacyjo Zaproszenie na konferencj IP: *.adsl.inetia.pl 18.06.08, 10:22 Zaproszenie Konferencja 30 czerwca 2008 Sala Sejmu Śląskiego Urząd Wojewódzki w Katowicach ul. Jagiellońska 25 Śląsko godka – jeszcze gwara czy jednak już język? Pod patronatem Wicemarszałek Senatu RP – Krystyny Bochenek Wojewody Śląskiego – Zygmunta Łukaszczyka Rady Języka Polskiego PAN Na konferencyjne spotkanie zapraszamy wszystkich, których interesują sprawy Śląska, a przede wszystkim języka, jakim posługują się mieszkańcy Śląska, tych, którzy badają mowę śląską, tych, którzy piszą po śląsku, tych, którzy propagują śląsko godka, tych, którzy mówią po śląsku, kerzy godają, tych, którzy chcieliby godać, tych, którym istnienie, rozwój, dobra kondycja śląskij godki leży na sercu. Czy śląsko godka da się skodyfikować? Czy można ją ustandaryzować i znormatywizować? Liczymy na to, że powszechna dyskusja, połączenie wysiłków środowisk naukowych, uniwersyteckich oraz pracy praktyków, działaczy, twórców, publicystów przyniesie efekty w postaci wielkiej śląskiej zgody. Wypracujmy wspólne stanowisko i razem weźmy się do roboty. Zapraszamy do wielkiej śląskiej dyskusji!!! PROGRAM: Otwarcie konferencji: Wicemarszałek Senatu RP – Krystyna Bochenek Wystąpienie Wojewody Śląskiego – Zygmunta Łukaszczyka 10.15 – 11.15 Część I dr hab. Jolanta Tambor (UŚ, Katowice): Czuć pismo nosem. O potrzebie kodyfikacji grafii śląskiej prof. dr hab. Bogusław Wyderka (UO): O kodyfikacji śląskiej leksyki dr Tomasz Kamusella (UO): Czy śląszczyzna jest językiem? Spojrzenie socjolingwistyczne dr Artur Czesak (UJ): Mowa Górnoślązaków – nowe otwarcie? 11.15 – 11.45 Przerwa na kawę 11.45 – 12.30 Część II: Łukasz Grzędzicki (Wiceprezes ZG Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego): Kaszubszczyzna – droga do języka Andrzej Roczniok: Gwara nierówna językowi, ale zapis ten sam Bogdan Kallus: Propozycja normatywizacji pisowni regionalnego języka śląskiego Grzegorz Wieczorek: Pomiędzy konwencją a dowolnością, czyli jak świadomie przeciwdziałać rozpływaniu się śląszczyzny w języku ogólnopolskim? Kilka słów o potrzebie edukacji językowej Ślązaków 12.30 – 14.00 DYSKUSJA 14.00 – 15.30 Poczęstunek i rozmowy kuluarowe Konferencję poprowadzi: Krystyna Bochenek Podsumowanie i wnioski: prof. dr hab. Walery Pisarek (Honorowy Przewodniczący Rady Języka Polskiego PAN), dr hab. Jolanta Tambor (Instytut Języka Polskiego UŚ) Wstęp wolny Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy Organizatorzy konferencji: Przymierze Śląskie oraz Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego Odpowiedz Link Zgłoś
heterofob2 "DANGA" - świetna nazwa. 20.06.08, 11:38 Prawdziwy Ślązak nie jest homofobem, i tym się różni od Polaka. heterofob.republika.pl/silesiana.html Odpowiedz Link Zgłoś
svatopluk Re: "DANGA" - świetna nazwa. 20.06.08, 11:55 www.polskatimes.pl/dziennikzachodni/stronaglowna/8102,bedzie- slaski-elementarz,id,t.html Będzie śląski elementarz Agata Pustułka 2008-06-19, aktualizacja: 2008-06-19 21:25:38 Językiem domowym ponad 56 tysięcy mieszkańców naszego województwa jest śląski. Pierwsza, więc o wymiarze historycznym, konferencja poświęcona przyszłości języka śląskiego odbędzie się już 30 czerwca, w sali Sejmu Śląskiego. Zaproszeni na obrady przedstawiciele Stowarzyszenia "Pro Loquela Silesiana", kultywującego i promującego śląską mowę, chcą powołania komisji, która ustali zasady pisowni w języku śląskim. - Szukamy ekspertów, którzy wezmą udział w pracach komisji, zbieramy też ekspertyzy dotyczące możliwości uznania śląskiego za język regionalny - mówi Rafał Adamus ze stowarzyszenia. - Mam nadzieję, że ponad istniejącymi podziałami politycznymi i językowymi dojdziemy do porozumienia, a język śląski zostanie wpisany do ustawy jako regionalny - przekonuje Krystyna Bochenek wicemarszałek Senatu. - Warunkiem ustawowego uznania języka jest standaryzacja jego pisowni - dodaje prof. Jolanta Tambor, językoznawca z Uniwersytetu Śląskiego. Stąd pomysł powołania komisji złożonej z ekspertów i użytkowników śląskiej godki. Kaszubi, których język został uznany za regionalny mają swoją gramatykę oraz elementarz. Także na Śląsku musi powstać elementarz, czyli ślabikorz. - Zwrócę się do marszałka śląskiego o przeznaczenie środków na kodyfikację - mówi poseł Lucjan Karasiewicz, który już w minionej kadencji Sejmu z grupą 23 parlamentarzystów wystąpił z inicjatywą uznania śląskiego za język. Odpowiedz Link Zgłoś
svatopluk Re: "DANGA" - świetna nazwa. 20.06.08, 11:56 Regionalny, nie narodowy Agata Pustułka 2008-06-19, aktualizacja: 2008-06-19 21:08:07 Z profesor Jolantą Tambor rozmawia Agata Pustułka Czy śląski jest językiem? Nie. To "mowa", "etnolekt". Status śląszczyzny nie jest jasny. Niektórzy nazywają ją gwarą, dialektem, niektórzy językiem. Każda z tych etykietek da się obronić przy przyjęciu pewnych kryteriów. I w tej sprawie powinniśmy się tu, na Śląsku wreszcie dogadać, by mówić w miarę jednym głosem. A może stać się językiem? Tak. Jeżeli regionalny język śląski wpisalibyśmy do dokumentów ratyfikacyjnych Europejskiej Karty Języków Mniejszościowych i Regionalnych lub gdyby śląski język regionalny znalazł się w polskiej Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, to wtedy śląszczyzna, etnolekt śląski, bądź mowa polska stałaby się językiem. Nie ma argumentów językoznawczych za tym byśmy jakąś mowę uznawali za język lub dialekt. Nie da się pokazać jak dużo cech różniących musi wystąpić między językiem narodowym a mową aspirującą do roli języka, by za tokowy go uznawać. Między kaszubskim i ogólnopolskim, między śląskim i ogólnopolskim różnic jest więcej niż między serbskim a chorwackim, a serbski i chorwacki zostały uznane za odrębne języki narodowe, państwowe, bo taką decyzję podjęły parlamenty obu państw. Kaszubski jest już językiem. Językoznawcy dość długo "kłócili się" o status kaszubszczyzny, czy to dialekt, czy język. Językoznawcy niemieccy i amerykańscy ciągle mówili, że to język, a niektórzy polscy naukowcy uznawali mowę Kaszubów za dialekt. Ja do 2005 roku studentom na dialektologii mówiłam, że to dialekt i wskazywałam jego cechy. Od 6 stycznia 2005 roku mówię, że to język regionalny, bo wtedy język ten został wpisany do Ustawy. Uznanie śląskiego za język jest decyzją polityczną? Tak uważam. Przy czym trzeba zaznaczyć, iż istnieją pojęcia: język narodowy (takim jest np. polski) i język regionalny (to np. kaszubski). Ja jestem zwolenniczką uznania śląskiego za język regionalny i odcinam się od wszelkich pomysłów uznania go za język narodowy. Ślązacy nie są narodem i nigdy nim nie byli. Są grupą etniczną, czy też regionalną. A może śląski to język wymierający? Nie zgadzam się. Tysiące osób mówią po śląsku, a niektóre nigdy nie nauczyły się polszczyzny ogólnej. Nie jest to więc ożywianie języka, ale próba jego usankcjonowania. Najpierw trzeba jednak skodyfikować pisownię. Ile mamy odmian śląskiego? Trzy podstawowe: cieszyńską, opolską i górnośląską, choć tej ostatniej nazwie wielu historyków się sprzeciwia. Kaszubi swoją literaturę mają bogatą, a my? Dużą rolę popularyzatorską odegrał Marek Szołtysek. Powstaje też mnóstwo amatorskich słowników, prób powieści i opowiadań, jak "Klachula Cila". Śląszczyzna zaczyna wchodzić do kultury wysokiej. Rewelacją jest "Cholonek", przetłumaczony z niemieckiego na polski w wydaniu książkowym, a potem na śląski dla teatru. Do tego trzeba dodać sztukę "Polterabend" napisaną po śląsku przez absolwenta naszego Uniwersytetu. Odpowiedz Link Zgłoś
svatopluk Re: "DANGA" - świetna nazwa. 20.06.08, 11:57 www.polskatimes.pl/dziennikzachodni/kultura/8096,slaski-wsrod- jezykow-swiata,id,t.html Agata Pustułka 2008-06-19, aktualizacja: 2008-06-19 21:19:28 W zeszłym tygodniu Sąd Rejonowy w Opolu zarejestrował stowarzyszenie o nazwie Tôwarzistwo Piastowaniô Ślónskij Môwy "Danga" tj. Tęcza, z siedzibą w Cisku. W województwie śląskim od stycznia 2008 roku działa "Pro Loquela Silesiana" - ferajn do pjastowańo a průmowańo ślůnskij godki, czyli stowarzyszenie kultywujące mowę śląską. To tylko dwie ostatnio powołane organizacje, które chcą ocalić język śląski od zapomnienia. O dziwo, chcą go pielęgnować coraz młodsze osoby. Wśród młodzieży istnieje moda przesyłania esemesów po śląsku, rekordy popularności bije Radio Piekary, którego spikerzy godają, a w internecie ujawnili się "Łowcy Felerów", dbający o czystość śląskiego języka i wyłapujący wszystkie błędy, jakie pojawiły się w mediach. Jeszcze niedawno w jednej z gmin na Śląsku Cieszyńskim osoby, pretendujące do urzędniczych stanowisk, musiały wykazać się znajomością gwary. Na szczęście pomysł zarzucono, bo posługiwanie się gwarą nie może być miernikiem profesjonalizmu. Wszystkie te fakty świadczą jednak o jednym - mowa śląska przeżywa swój renesans. Stała się naszym dobrem regionalnym, ale dobrem, z którego nie potrafimy skorzystać, bo gwara wciąż nie jest uznana za język. - A to umożliwiłoby między innymi wsparcie finansowe z kasy państwa regionalnych ścieżek edukacyjnych, czyli lekcji o śląskiej kulturze - mówi Rafał Adamus z "Pro Loquela Silesiana". 30 czerwca w Sali Sejmu Śląskiego powinno dojść do przełomowych decyzji i powołania komisji, składającej się ekspertów oraz użytkowników języka, którzy ustalą jego jednolitą gramatykę oraz ortografię. Sprawa nie jest prosta. Przede wszystkim dlatego, że ma podtekst polityczny. Przeciwnicy standaryzacji języka śląskiego podnoszą fakt, że motorem kodyfikacji jest Ruch Autonomii Śląska oraz walczący od 12 lat o rejestrację Związek Ludności Narodowości Śląskiej. Obu organizacjom przypisywane są ciągoty separatystyczne. - Od uznania języka do uznania narodowości droga będzie otwarta. Dla mnie śląski, obecny w mojej rodzinie od pokoleń, to jeden z dialektów języka polskiego - ocenia Piotr Spyra, prezes Ruchu Polski Śląsk. Warto dodać, że Słowacy uznają Ślązaków za mniejszość narodową, zaś we wspomnianym spisie powszechnym narodowość śląską w województwie śląskim zadeklarowały 173 tysiące mieszkańców. To dzięki inicjatywie RAŚ oraz ZLNŚ 18 lipca 2007 roku językowi śląskiemu został nadany kod międzynarodowy przez ISO 639 Joint Advisory Committee, czyli Wspólny Komitet Doradczy ISO 639. Współtworzą go m.in. Międzynarodowe Centrum Informacyjne w Zakresie Terminologii w Wiedniu, założone przez Unesco w 1971 roku, oraz Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie. Właśnie ta największa i najbardziej prestiżowa instytucja tego typu na świecie wpisała język śląski do swojego rejestru języków świata! - Odrzućmy politykę. Na konferencyjne spotkanie zapraszamy wszystkich, których interesują sprawy Śląska i języka, jakim posługują się mieszkańcy Śląska. Tych, którzy badają mowę śląską, tych, którzy piszą po śląsku i propagują śląsko godka, tych, którzy mówią po śląsku, kierzy godają, tych, którzy chcieliby godać, tych, którym istnienie, rozwój, dobra kondycja śląskij godki leży na sercu - apeluje prof. Jolanta Tambor jedna z organizatorek spotkania.osób zadeklarowało podczas ostatniego spisu narodowość śląską Odpowiedz Link Zgłoś