Dodaj do ulubionych

Pytanie.Bardzo proszę o pomoc eksperta

08.01.05, 03:49
Witam,
Bede wdzieczna za pomoc.
Planuje sprzedac mieszkanie, ktore otrzymalam ok 4 lata temu w skutek
darownizny. Poniewaz obie strony skorzystaly z ulgi, mieszkania nie powinnam
sprzedawac jeszcze przez ok rok. Czy rzeczywiscie obie strony beda musiały
zaplacic gigantyczną kwote jeśli sprzedam mieszkanie przed uplywem 5 lat?
Mimo ze zamierzam kupic kolejne ?

Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • ciachciarachciach1 Re: Pytanie.Bardzo proszę o pomoc eksperta 08.01.05, 18:56

      zastanów się chwilę. Gdybyś mogła tak po prostu sprzedać mieszkanie, nie
      ważne czy po 4 latach to jakie znaczenie niby miałby ten termnin 5 letni?

      mafaya1 napisała:

      > Witam,
      > Bede wdzieczna za pomoc.
      > Planuje sprzedac mieszkanie, ktore otrzymalam ok 4 lata temu w skutek
      > darownizny. Poniewaz obie strony skorzystaly z ulgi, mieszkania nie powinnam
      > sprzedawac jeszcze przez ok rok. Czy rzeczywiscie obie strony beda musiały
      > zaplacic gigantyczną kwote jeśli sprzedam mieszkanie przed uplywem 5 lat?
      > Mimo ze zamierzam kupic kolejne ?
      >
      > Pozdrawiam
    • bebiak Re: Darowizna i ulga z art. 16 ustawy 08.01.05, 22:54
      Witaj Mafayo,

      mafaya1 napisała:

      > Planuje sprzedac mieszkanie, ktore otrzymalam ok 4 lata temu w skutek
      > darownizny. Poniewaz obie strony skorzystaly z ulgi, mieszkania nie powinnam
      > sprzedawac jeszcze przez ok rok.

      Rozumiem, że przyjmując darowiznę skorzystałaś ze zwolnienia od podatku, tak?
      Spełniałaś warunki do ulgi i notariusz nie pobrał podatku, tak było?
      Spójrz dla pewności do umowy - tam na końcu (jeśli dobrze myślę) powinno być
      napisane (przy opłatach):
      podatku od darowizny nie pobrano na post. art. 16 ustawy o podatku od spadków i
      darowizn - jest tak?
      Załóżmy, że jest (jesli jest inaczej - koniecznie mi napisz).

      >Czy rzeczywiscie obie strony beda musiały zaplacic gigantyczną kwote jeśli
      >sprzedam mieszkanie przed uplywem 5 lat?

      Czy gigantyczną - tego nie wiem (zależy od wartości przedmiotu), ale wyjaśnię
      Ci w czym problem.
      Jeśli słusznie się domyślam, że przyjmując wtedy darowiznę skorzystałaś z tego
      zwolnienia od podatku a chcesz zbyć lokal przy czym jeszcze nie minęło 5 lat (a
      taki warunek przy tej uldze też jest!!) to co do zasady urząd skarbowy cofnie
      Ci zastosowaną wówczas ulgę i wymierzy podatek od darowizny - sięga on w I-szej
      grupie podatkowej do 7% rynkowej wartości przedmiotu darowizny.
      Nie wiem czy US nie ma prawa przypadkiem doliczyć odsetek - tego nie wiem.

      W ustawie jest tylko jeden wyjątek od tej zasady:
      możesz zbyć taki lokal przed upływem pięciu lat ale dla utrzymania ulgi musisz:
      1. w ciągu SZEŚCIU MIESIĘCY od dnia zbycia (tylko tyle - pamiętaj!) nabyć inny
      lokal lub budynek lub uzyskać pozwolenie na jego budowę;
      2. uprawdopodobnić, że ta zmiana była spowodowana koniecznością zmiany warunków
      mieszkaniowych.
      Oba warunki muszą być spełnione łącznie oczywiscie.

      Uczulam Cię na ten drugi warunek (pierwszy jest jasny): pojęcie "konieczność"
      jest wg mnie niezbyt jasne i może powodować różnicę w jego rozumieniu. Zanim
      cokolwiek zrobisz mając pewne plany co do dalszych działań zapytaj chyba
      najlepiej w US czy to co chcesz zrobisz bedzie uznane za tę koneiczność, o
      której mówi ustawa.

      Wierząc, że jasne wszystko dla Ciebie - pozdrawiam Cię serdecznie. B.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka