Dodaj do ulubionych

Toruń mocno zbliżył się do autostrady A1

03.04.09, 12:46
1 km drogi..."przepychanka trwała 2 lata"

coś mi tu nie gra. W budżecie na 2007 i 2008 rok była zapisana kwota 5.0mln i
5.5mln zł na przebudowę tego odcinka Lubickiej. Więc chyba nie planowano
wiaduktów tylko drogę dwujezdniową ze skrzyżowaniem w jednym poziomie.

Przepychanka trwała 2 lata...

-------------------------------------------------

węzeł Kluczyki doprowadzi drogę do Andersa. Więc z drogi na Poznań i na
Bydgoszcz auta będą w Toruniu jeździć na stary most, Łódzką i Kujawską.
Obserwuj wątek
    • hecer węzeł Kluczyki 03.04.09, 17:48


      ulicę Andersa zaznaczyłem trzema kolorami

      img12.imageshack.us/img12/2310/ande.jpg
      - czerwonym, tam gdzie droga do węzła Kluczyki wymaga wyburzeń lub jest
      niemożliwa do przeprowadzenia (tereny wojskowe),

      - kolorem różowym tam gdzie wyburzenia zapewne są konieczne ale gdzie łatwiej
      przeprowadzić drogę,

      - kolorem zielonym tam gdzie łatwo i bez wyburzeń można przeprowadzić drogę i
      zbudować węzeł Kluczyki.

      Kolorem żółtym zaznaczyłem trasę nowomostową do S-10 wraz z mostem Waryńskiego.

      Jak widać trasa oznaczona kolorem żółtym oznacza że ulica Andersa w ogóle nie
      musiała być budowa ponieważ funkcję obwodnicy spełnia S-10 w standardzie drogi
      ekspresowej (a nie drogi miejskiej, którą jest Andersa) co oznacza dopuszczalną
      prędkość 110km/h.

      Trasa poligonowa doprowadza ruch z Poznania i Łodzi do węzła na na przedłużeniu
      Stawki - dalej można jechać na Warszawę, Gdańsk i Olsztyn przez most autostradowy.

      ...albo zjechać na ulicę Łódzką i jechać DK-1 do Łodzi. Odcinek w terenie
      zabudowany jest skrócony, ten odcinek Łódzkiej od skrzyżowania z Andersa do
      Czerniewic jest stosunkowo mało zabudowany w porównaniu z Andersa (która jest na
      Podgórzu).

      Dzięki takiemu rozwiązaniu zupełnie niepotrzebna byłaby budowa Trasy Średnicowej
      Połudn. czyli ulicy Andersa (35mln zł). Likwidacja węzła w Czerniewicach nie
      miałaby żadnego znaczenia.

      Poza tym, gdyby to rozwiązanie zostało zastosowane, dziś na węźle w
      Czerniewicach nie byłoby idiotycznych świateł. Te światła tam są bo auta jadące
      z mostu autostradowego na Łódź muszą przepuszczać auta jadące z Łodzi do Torunia
      ul.Łódzką.

      Gdyby wybudowano węzeł Stawki, auta jadące z Łodzi do Torunia już dziś
      skręcałyby w Czerniewicach na południową obwodnicę i na węźle Stawki wjeżdżały
      do miasta (nie jechałyby więc w stronę Toruńskiego Parku Technologicznego).
      Dzięki temu nie byłoby świateł i nie byłoby korków przy zjeździe z mostu
      autostradowego w Łódzką.

      Co więcej, już dziś auta jadące zarówno z Łodzi jak i Poznania wjeżdżałyby na
      stary most Łódzką i Kujawską. A dziś jest tak, że potok z Łodzi i Poznania łączą
      się tuż przez mostem, koło kempingu Tramp (plac AK).


      ===========================================================

      Dyżurny dureń tego forum zaraz zgłosi protest z powodu cmentarza i fortu...(choć
      sam projektuje przez firmy i forty w północnej części Torunia).

      To mam taką prośbę - porównajmy koszty odszkodowań dla firm i koszty ekshumacji
      i przeniesienia nagrobków z kawałka cmentarza... Bo grunty cmentarne należą do
      miasta, konieczna jest tylko ekshumacja.

      Koszt za jeden grób jest taki jak za pochówek (trochę niższy). A ile takich
      grobów można upchać na szerokości drogi? (dwie jezdnie po 7 metrów z
      chodnikami...).

      Faktem jest że droga z węzła Stawki do Łódzkiej w ogóle nie zahacza o cmentarz.
      Ale nawet gdyby zahaczała, koszty są marginalne.

      Podobnie z cmentarzem na Antczaka.

      Hektar (100x100 metrów) to maksymalnie 2 tys grobów (2.5 x 2 metra, bez
      uliczek). To już dość spory cmentarz i teren zupełnie wystarczający pod drogę
      przez cmentarz. Koszt przeniesienia jednego grobu to 2-5 tys zł. Koszt
      likwidacji takiego cmentarza to może być maksymalnie 10 mln zł, ale podejrzewam
      że nie jest wyższy niż 1-2 mln zł. Bo ani grobów nie jest dużo, ani koszty nie
      są tak wysokie jak podałem.

      10mln to otrzymają 3 firmy na Lipnowskiej, 55 mln wszyscy uprawnieni do
      odszkodowań pod 1 etap trasy wsch.

      Przenoszenie cmentarza to normalka. Przenoszenie firm i wyburzanie ludziom domów
      - to jest problem. Żadnym problemem nie jest cmentarz bo nie ma żadnych względów
      religijnych które utrudniałyby przenoszenie nagrobków.

      ...zwłoki generała Sikorskiego męczono. Niepotrzebnie w dodatku.
      • hecer cmentarz 03.04.09, 18:06
        a tu miejsce, którędy miała iść droga od mostu Waryńskiego do węzła na Stawkach:

        img26.imageshack.us/img26/4351/cmen.jpg
        jak widać jest wystarczająco miejsca między fortem a cmentarzem na drogę (na
        lewo od Starej Drogi).

        ...tylko komuś tak bardzo zależy aby uniemożliwić budowę że robi wszystko by do
        niej nie dopuścić... na przykład pozwala zabudować ten teren...

        podobnie dzieje się na południe od Kępy Bazarowej, przy torach kolejowych, w
        pobliżu miejsca gdzie ma znajdować się wylot z mostu Waryńskiego (okolice
        przejazdu kolejowego ze szlabanem przy Rudackiej). Ta sama sytuacja
        (nieruchomości na sprzedaż w bazie danych na stronie miasta - eboi, itp).

        Moim zdaniem to jest głupota. I jeśli ta głupota potrwa przez kolejne 2 kadencje
        to okaże się że miasto przegapiło swoją ogromną szansę płynącą z integracji z UE.
        • hecer dziś 03.04.09, 18:28
          tak byśmy jeździli dziś:

          img17.imageshack.us/img17/2691/dzio.jpg
          jak widać Łódzka byłaby mało wykorzystana, cały tranzyt szedłby poligonową do
          węzła Stawki. Na węźle w Czerniewicach nie potrzebne byłyby światła - ruch byłby
          bezkolizyjny mimo tego że stoi tam restauracja (sam węzeł czerniewicki zaś byłby
          nieco prostszy i tańszy, a węzeł Nieszawka ze zjazdami w Poznańską - zbędny).
          • hecer Re: dziś 03.04.09, 18:32
            no i chyba mniej korków byłoby na placu AK, koło kempingu Tramp (przynajmniej
            auta z Poznania jeździłyby Kujawską, choć te z podgórza nadal w części
            jeździłyby Poznańską...)
        • hecer jutro 03.04.09, 18:51
          a tak wyglądałby drogi jutro, tzn za 3 lata gdy powstanie A-1:

          img87.imageshack.us/img87/2420/jutr.jpg
          tutaj widać że w Czerniewicach jest węzeł tylko między A1 i poligonową S10 - a
          nie ma połączenia z DK1.

          Jak ktoś jedzie tranzytem z Bydgoszczy do Warszawy musi zapłacić za most.
          Zaznaczyłem taki korzystny SPO (pobór opłat) przed wjazdem na most. Jak będzie
          ostatecznie - tego nie wiadomo jeszcze (np czy powstanie PPO w Nowej Wsi itp).

          Jak ktoś jedzie z Bydgoszczy na Łódź i nie chce płacić za autostradę, może
          zjechać na węźle Stawki przez płatnym odcinkiem i pojechać Łódzką.

          Widać, że naprawdę ulica Andersa nie była priorytetem. I to zresztą okazuje się
          teraz - i poligonowa i Andersa są niewykorzystywane (bo zupełnie wystarczyłaby
          jedna z tych dróg - ekspresowa poligonowa poza terenem zabudowanym).

          Strumienie do centrum łączą się w Stawkach i idą Łódzką i Kujawską na stary most.

          Gdyby miał powstać nowy, to najlepszą lokalizacją jest Waryńskiego, na
          przedłużeniu ulicy Stawki Południowe.

          --------------------------

          ale można wszystko budować 10 razy - i za każdym razem chwalić się że "dużo
          inwestujemy w drogi". Albo 2 lata spierać się z GDDKiA o 1km ulicy Lubickiej...
          Albo jęczeć i stękać że nikt nam nie chce dać z 700-800 mln na głupi most którym
          będzie jeździć ze 20 tys aut... i drugie tyle na dokończenie tej inwestycji żeby
          nie zakorkować Kościuszki...

          ===============================

          Czas najwyższy na jakieś podsumowanie tej działalności drogowej z ostatnich lat.
          Czas na porządną debatę. I porządne argumenty.
    • hecer prezydent odpowiada jojujacemu:) 03.04.09, 21:30
      "

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka