lubczykwroc
02.07.04, 07:55
Ku przestrodze dla prowadzących działalność gospodarczą, a przede wszystkim
dla tych którzy działalność tę zawieszają. Ci którzy to robią, wiedzą o co
chodzi.
A więc tak:
Przed reformą ubezpieczeń społecznych, którą nas obdarzyli od 1 stycznia 1999
r. osobiście czytałem w prasie, że osoby prowadzące działalność gospodarczą
będą mogły ubezpieczać się na wypadek choroby dobrowolnie, a nie jak to było
do końca 1998 r. obowiązkowo. Przytaczano również przykłady, że jak ktoś nie
będzie opłacał dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, a zachoruje, to aby
nie płacić obowiązkowych składek w czasie tej choroby (powtarzam,
obowiązkowych składek) będzie mógł wyrejestrować się w ogóle z ubezpieczeń, a
po ustaniu choroby (lub innej przyczyny) ponownie zgłosić siebie do
ubezpieczeń i nadal wykonywać działalność gospodarczą.
W ten sposób przewidywano, że wiele osób chcąc zaoszczędzić na składkach ZUS
nie będzie opłacało dobrowolnych składek chorobowych, a w razie ich choroby
ZUS nie będzie musiał wypłacać chorobowego, które to świadczenia pochłaniały
niemałe sumki z budżetu państwa. Wyrejestrowując natomiast się samemu z
obowiązujących ubezpieczeń i nie prowadząc w tym czasie działalności
gospodarczej, każdy kto by to robił działałby tylko i wyłącznie na swoją
niekorzyść, ponieważ w każdym przypadku, to tylko ZUS korzystał, gdyż w
czasie choroby nie wypłacał chorobowego, a w późniejszym czasie ewentualna
emerytura lub renta danej osoby też była by odpowiednio niższa, ponieważ
składki na koncie ubezpieczonego były by dużo niższe, gdyż ich w
rzeczywistości nie opłacał.
A teraz przedstawię działanie ZUS-u wobec takiego wyrejestrowywania i
rejestrowania do ubezpieczeń.
ZUS uznał takie działanie za bezprawne i zażądał opłacenia pełnych składek w
takiej wysokości jakby ta działalność była wykonywana w sposób ciągły (bez
żadnych zawieszeń).
Wymowne jest także to, że nawet sami pracownicy ZUS-u udzielają informacji
jak działalność "zawiesić". Wystarczy tylko w ZUS-ie (tam gdzie przyjmują
deklaracje rozliczeniowe), zapytać jakie dokumenty należy wypełnić aby to
zrobić.
Tysiące osób (jak nie więcej) w podobny sposób zawieszają i odwieszają
działalność.
Jeżeli kogoś to nie interesuje, to nie ma potrzeby klikać na poniższe posty,
w których zostały umieszczone (po zeskanowaniu) pełne teksty:
1. Decyzja ZUS
2. Odwołanie od tej decyzji
3. Wyrok sądu w tej sprawie
Jeżeli natomiast ktoś uzna, że go to interesuje, niech klika do woli.
Z oczywistych względów z wymienionych tekstów usunięte zostały tylko i
wyłączne dane osobowe osób, które z imienia i nazwiska zostały wymienione w
tych dokumentach.
Być może ktoś chciałby wyciągnąć jakieś wnioski dla siebie (jeżeli zawiesza
działalność), to w tym celu najlepiej przytoczyć pełne wersje powyższych
tekstów bez żadnych skrótów.
Jeżeli zobaczysz niniejszy wątek na innych forach nie denerwuj się. Odnośniki
do dego wątku umieszczę właśnie także na innych forach, ponieważ problem może
być szerszy i powinien dotrzeć do wielu osób.
Może pojawią się jakieś konkretne, interesujące komentarze lub wnioski
zainteresowanych forumowiczów w przedstawionej kwestii.
Jakieś opinie dotychczasowego finału sprawy?
Z oczywistych względów z wymienionych tekstów usunięte zostały tylko i
wyłącznie dane identyfikacyjne wszystkich osób wymienionych z imienia i
nazwiska.
----------
Człowiek uczy się całe życie, a i tak głupi umiera.