Dodaj do ulubionych

Odsetki w banku - podatek

IP: *.ec.europa.eu 23.02.11, 10:09
Hej,

Temat juz sie przewijal ale mimo to bylbym wdzieczny za praktyczne rady.

Jak postepujecie w kwestii odsetek z lokat? Jako urzednicy powinnismy teoretycznie placic podatek od odsetek w Polsce, a nie w Belgii.

Rozumiem, ze w zwiazku z tym mozna zaniesc formularz do banku. Jak pozniej w praktyce wyglada rozliczanie sie w Polsce? A moze lepiej nic nie robic, pozwolic aby bank sciagnal podatek i nie bawic sie w rozliczanie podatku w Polsce.
Obserwuj wątek
  • katoda_ltd Re: Odsetki w banku - podatek 23.02.11, 10:42
   Są dwie szkoły, jedna mówi że jeżeli jest dochód ale podatek należny wynosi zero (bo w BE pobrali Ci więcej niż by pobrali w PL) to nie trzeba deklarować, druga mówi że trzeba, bo czasami US potrafi różne dziwne rzeczy wyczyniać jak nie dostanie potwierdzenia że mu się nic nie należy.
   Wszystko rozbija się o interpretację kiedy należy składać PIT - czy tylko wtedy gdy jest podatek do zapłacenia/odebrania, czy też zawsze, gdy jest jakikolwiek dochód, bez znaczenia czy na koniec wychodzi jakiś podatek do zapłacenia czy nie.
    • katoda_ltd Re: Odsetki w banku - podatek 23.02.11, 13:31
     Nie jestem na bieżąco, że tak powiem, ale coś mi się kołacze po głowie że od tego roku, jeżeli nie złożysz odpowiedniego dokumentu w banku (i tym samym nie wyrazisz zgody na przekazywanie do swojego kraju informacji o naliczonych odsetkach) to będą Cię łupać na 35%, więc sytuacja teoretyczna jak najbardziej może zamienić się w praktyczną :)
     • Gość: wgo Re: Odsetki w banku - podatek IP: 88.147.40.* 23.02.11, 20:14
      Rozliczyc sie w Polsce nalezy samemu, a formularz H... (nie pamietam dokladnie numeru) dostarczony do banku, powoduje, ze nie pobieraja podatku belgijskiego (15%, ale od sumy ponad duza kwote wolna od podatku), za to wysylaja informacje o naszych odsetkach do kraju-o czym informuja na informacjach dot. naszych odsetek. Co nasza skarbowka zrobi z tymi danymi...???? czy banki belgijskie wysla je zgodnie z obecnym prawem ...????? Wiele niewiadomych, nich kazdy decyduje co zrobic. Ja sie rozliczam.
       • katoda_ltd Re: Odsetki w banku - podatek 24.02.11, 10:40
        Ja z ING dostaję na koniec roku rozliczenie naliczonych odsetek, gdzie ładnie jest pokazane co i ile mi się naliczyło.
        Ważna uwaga: wg ustawy o PIT ważna jest data postawienia odsetek do dyspozycji i ona decyduje o roku podatkowym, w którym trzeba je uwzględnić w rozliczeniu PIT. Odsetki naliczone za rok 2010 zostały zaksięgowane na moim koncie 3 stycznia 2011, a więc nie mogę ich uwzględnić w PIT za rok 2010 a dopiero w PIT za 2011. W PIT za rok 2010 uwzględniam odsetki za rok 2009, które zostały zaksięgowane na moim koncie 3 stycznia 2010 :)
        Potem to już prosto: zgodnie z ustawą o PIT kwotę odsetek przeliczam na PLN, używając kursów mojego belgijskiego banku, a jeżeli takowych nie publikuje, to kursów średnich NBP z dnia poprzedzającego postawienie odsetek do dyspozycji (czyli de facto z poprzedniego dnia roboczego przed 3 stycznia 2010), obliczam 19% podatku, zaokrąglam, wpisuję w odpowiednie rubryki PIT-36 i wio... Osobiście używam do tego programu PITy z www.pity.pl - zaokrągla i wylicza wszystko sam.
        W tym roku kwotę obliczonego podatku wpisuje się bodaj w pola 197/198, podatek pobrany w BE w pola 199/200.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka