Dodaj do ulubionych

działalność gosp. w Belgii

26.01.06, 10:51
Czy macie może jakieś doświadczenia/wiedzę dotyczącą procedury rejestrowania
działalności zarówno osób fizycznych jak i prawnych mających siedzibę w
Polsce, które chcą świadczyć usługi w Belgii. Rozumiem, że zasadniczo podatki
odprowadza się w miejscu siedziby, co jednak trzeba zrobić by móc tu działać
(bo myśl że tutaj nic się nie płaci jest dla mnie trochę dziwna :) Interesuje
mnie wszystko w tym zakresie; czy np. pracownicy takiego podmiotu mogą tu
spokojnie pracować, co trzeba przedstawić i w jakich urzędach itd. Być może
ktoś z Was zna jakiś adres pod którym jest ktoś zobligowany do odpowiedzi na
takie pytania ... Będę wdzięczny za wszelkie sensowne informacje
Obserwuj wątek
    • Gość: Sofi Re: działalność gosp. w Belgii IP: *.cec.eu.int 26.01.06, 12:40
      Być może
      ktoś z Was zna jakiś adres pod którym jest ktoś zobligowany do odpowiedzi na
      takie pytania ... Będę wdzięczny za wszelkie sensowne informacje

>>> na poczatek jedno sprostowanie: Belgowie nie znaja takiego pojecia jak "byc
      zobligowanym do ...", to tak zebys za duzo nie oczekiwal
      >>> na szczescie czesto wykazuja duzo dobrej woli.
    • Gość: - Re: działalność gosp. w Belgii IP: *.cec.eu.int 26.01.06, 15:58
      Przygotuj sie na belgijskie wysokie podatki! Skoro osoba zatrudniona na etacie
      placi 50% podatku dochodowego, to jak myslisz, ile zaplaci osoba prowadzaca
      dzialalnosc? Do tego wszelki ubezpieczenia itd. Ja odradzam, bo ten kraj
      marnotrawi pieniadze placacych podatki obywateli. Dlaczego mialbys utrzymywac
      rzesze bezrobotnych tego kraju.Moze lepiej zerejestrowac sie w Polsce i
      prowadzic "eksport uslug"?
      • kiniox Re: działalność gosp. w Belgii 26.01.06, 16:20
        Z posta gruby76 zrozumiałam, że nie chodzi o zarejestrowanie nowej firmy w
        Belgii, ale o "osobyb fizyczne jak i prawne mające siedzibę w Polsce, które
        chcą świadczyć usługi w Belgii".
        Na stronie, do której link podałam wyżej, jest wyraźnie napisane: "Świadczenie
        usług nie jest związane z koniecznością rejestrowania w Belgii oddziału czy
        przedsiębiorstwa w Belgii." chociaż "Dostęp polskich firm do świadczenia usług
        w Belgii jest bardzo ograniczony, co wynika przede wszystkim z restrykcyjnych
        uregulowań narodowego prawa belgijskiego dotyczących swobody przepływu
        pracowników."
      • gruby76 Re: działalność gosp. w Belgii 26.01.06, 16:23
        Dokładnie taki jest plan - eksport (czy lepiej powiedzieć import) usług a jako
        ew. siłę roboczą pozatrudniać naszych, którzy już tu są. W Polsce jest kilka
        podmiotów które byłyby gotowe "wejść" w taki temat - i stąd pytanie o to, co i
        ile w takim wypadku się płaci ...
        dzięki za odpowiedzi ...
            • Gość: Sofi Ok, co konkretnie chcesz IP: *.cec.eu.int 26.01.06, 16:57
              wiedziec ?
              Jak dla mnie ta sa nastepujace opcje prowadzenie takiej dzialanosci gosp.

a) zarejestrowany w PL + fiz. przebywasz w PL dluzej niz 365/2 w roku - nic nie
              robisz i podatki placisz w Polsce. Pozostaje jedynie kwetia organizacyjna: kto
              i jak ma ci nagrywac zlecenia w Belgii ?
              b) zarejestrowany w PL ale fizycznie w BE - przy pobycie powyzej 365/2 i
              wykonywaniu uslug musisz sie zarejestrowac tutaj (raczej sie nie oplaca, przy
              obecnych mozliwosciach tax planningu w Polsce). Oczywiscie zlecenia moga nadal
              dziergac ludzie przebywajacy fizycznie w PL, ale to chyba i tak nie o to ci
              chodzilo.

Z najbardziej oplacalnych opcji: sp. z o.o. w PL, ty fizycznie tutaj jako jej
              wlasciciel, ludzie tam klepia w PC. To tak w skrocie, jak chcesz wiedziec
              wiecej, to gdzies to juz bylo na forum.
              • gruby76 Re: Ok, co konkretnie chcesz 26.01.06, 17:07
                suuper - konkrety są fajne. Forum przejrzałem, ale nie ma (albo ja nie widzę)
                opcji następującej: ktoś reprezentuje podmiot tu, świadczone są usługi też tu,
                powyżej 6 m-cy, ale zasadnicza część dochodu generowana jest w Polsce. Czy w
                takim przypadku zobligowany jestem do rozliczania się w jakiejkolwiek formie z
                urzędami belgijskimi ?? Innymi słowy czy działa tu też opcja rejestrowania
                obligatoryjnego po 6-miesięcznym świadczeniu usług w Belgii? no i pozostałe
                pytania bez zmian ... no i co w wypadku działalności pod postacią inną niż
                spółka kapitałowa ... ?
                tak czy inaczej dzięki ...
                • paw_dady Re: Ok, co konkretnie chcesz 27.01.06, 01:52
                  gruby76 napisał:

> powyżej 6 m-cy, ale zasadnicza część dochodu generowana jest w Polsce. Czy w
                  > takim przypadku zobligowany jestem do rozliczania się w jakiejkolwiek formie z
                  > urzędami belgijskimi ?? Innymi słowy czy działa tu też opcja rejestrowania
                  > obligatoryjnego po 6-miesięcznym świadczeniu usług w Belgii? no i pozostałe
                  > pytania bez zmian ... no i co w wypadku działalności pod postacią inną niż
                  > spółka kapitałowa ... ?

np. filia spolki z o.o np. dzieki temu placisz lokalnie zatrudnionym w BE maja
                  SS i mutualita ale CIT rozliczasz w PL (19% flat), ponial?

Wiesz urzedy da sie zawsze leglanie pokonac ;) ale jak zaczynasz firme w Belgii
                  od znalezienia ludzi w Polsce a nie klientow w Belgii zycze duuuzo szczescia -
                  bedzie ci potrzebne ;)
                  > tak czy inaczej dzięki ...
                  • gruby76 Re: Ok, co konkretnie chcesz 27.01.06, 08:16
                    Biznesu każdego elementarium: niech będzie robota ... bez tego nic nie będę
                    majstrował. Widzę szanse na to a ludzi wcale nie zamierzam ściągać z Polski. ALE
                    o ile ogarniam takie tematy jak polski CIT to SS czy "mutualita" to dla mnie
                    jakieś odległe obszary ... i czy jest taka opcja dla podmiotów niekapitałowych -
                    może należy molestować jakieś ich ministerstwa ?? - będę wdzięczny za lekcję
                    • Gość: kata Re: Ok, co konkretnie chcesz IP: 81.247.165.* 28.01.06, 17:50
                      Na belgijskim rynku uslug budowlanych dziala bardzo wielu Polakow(majacych
                      tutaj swoje firmy, osoby fizyczne ,spolki z o.o. czy SA)nie latwo bedzie
                      sie "przebic", bo praca zupelnie inna a i wymagania rozne(choc akurat te moim
                      zdaniem troche mniejsze). Jak chcesz to zorganizowac??
                      • gruby76 Re: Ok, co konkretnie chcesz 28.01.06, 18:37
                        co do wymagań tutejszego rynku usług budowlanych to rzeczywiście jest trochę
                        łatwiej. W Polsce na przykład to Ty musisz biegać za nadzorem bud. i molestować
                        ich - czy ewentualna zgoda jest już możliwa. Nadzór belgijski powie OK - a jak
                        Ty powiesz że to się zawali to mówią: to niech Pan przesuniem to tu a to tu -
                        potem i tak pewnie będzie na wykonawce ...
                        Co do mnie to chcę się zorientować co do możliwości takiego skonfigurowania
                        interesu (jest mi prawie obojętne; osoby prawnej czy fizycznej) aby tu świadczyć
                        usługi (zatrudniać ludzi itd) a podatki odprowadzać w Polsce; jak nie w całości
                        to przynajmniej w poważnej części i niekoniecznie to musi być budowlanka :)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka