Dodaj do ulubionych

Sa Wyniki AD 5/05

18.10.06, 17:04
Jak w temacie. POwodzenia!
Obserwuj wątek
      • byly_eurokrata Re: Sa Wyniki AD 5/05 18.10.06, 21:32
        praca nudna, nie da sie ukryc, ale nie okreslalbym tego jako kupienie. Zreszta
        ja i tak robie teraz te sama robote, wiec wole za to samo nudne zajecie wiecej
        zarabiac. Ale rzeczywiscie malo osob sobie zdaje sprawe z tego, ze to jest
        prawie jak praca na tasmie, dzien w dzien podobne teksty. No ale to chyba
        trzeba bylo przed konkursem sie zastanowic? ....
      • Gość: Ex_Eneko_ex post Re: Sa Wyniki AD 5/05 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 18.10.06, 21:38
        Gość portalu: taka_jedna napisał(a):
        > bo to jest tak potwornie nudna praca.

Ja bym tego nie określił jako nudnej pracy, a uwierz, mam prawo być znudzonym. Z
        płatnych zajęć to pewnie jedno z ciekawszych, powiedziałbym nawet, pewien
        gatunek sztuki. Oczywiście zależy co i jak tłumaczysz, można niedbale malować
        sceny z końmi, można starannie tworzyć arcydzieła. Na początek warto poczekać na
        zaproszenie i wtedy decydować.
      • sprzedekranu Re: Sa Wyniki AD 5/05 19.10.06, 08:39
        To jest fascynująca praca, tylko nie dla każdego. Trzeba to lubić, być trochę
        samotnikiem i dłubaczem. Po co poświęcać rok życia na zdobycie pracy, której
        się nie lubi???
        (merit group 1 :-)
        • Gość: radecka Re: Sa Wyniki AD 5/05 IP: *.dyn.luxdsl.pt.lu 18.10.06, 22:20
          Morgoth, mi tez zabraklo kilku punktow, szkoda bo dosyc daleko zaszlismy, ale
          to nie powod zeby sie na EPSO obrazac, bo ktos zawsze odpadnie. Wczesniej czy
          pozniej, ale wszyscy nie moga przejsc. my odpadlismy na koncowce, tymbardziej
          przykro, ale coz, gra wartra swieczki. Ja w kazdym razie do nikogo nie mam
          pretensji, do EPSO tym bardziej, wiec jak bedzie kolejna okazja to pewnie na
          jakis konkurs sie zapisze, wkoncu jakas wiedze mam po tych przygotowaniach,
          wiec ja wykorzystam znowu :-)) Pozdrawiam i glowa do gory!
      • Gość: mi Do taka_jedna IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.10.06, 09:18
        Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale takim stwierdzeniem próbujesz
        nas obrazić. Ale chyba efekt jest dokładnie odwrotny, bo dzięki takim
        wypowiedziom utwierdzamy się, że jesteśmy na właściwym miejscu. Praca tłumacza
        nie jest nudna w ogóle, tylko nudna dla Ciebie. A to duża różnica i powinno Ci
        to dać wiele do myślenia, bo skoro już teraz nudzi Cię ta praca albo sama myśl
        o niej, to co będzie później? Szkoda Twojego cennego czasu. Faktycznie w Twoim
        przypadku byłoby to sprzedanie się. Dla mnie to szansa robienia dokładnie tego
        samego co robię obecnie, ale za godziwe wynagrodzenie. Tłumaczenie jest
        zajęciem ciekawym i kreatywnym. Inne pozornie dużo bardziej różnorodne i
        bardziej prestiżowe zajęcia bywają w istocie koszmarnie nudne. Ale zależy kto
        co lubi, nie można uogólniać.

Pozdrawiam wszystkich wirtuozów klawiatury :) a szczególnie tego najbardziej
        wytrwałego ;)
    • mrumru74 Re: Sa Wyniki AD 5/05 19.10.06, 09:25
      Mimo spoznienia na ustny (byly-eurokrata oblalby mnie za to o ile dobrze
      pamietam !) i zera praktyki w tlumaczeniu zdalam !!! Druga grupa.
      Teraz pytanie: czy jest szansa po tym konkursie na prace nie czysto
      tlumaczeniowa ale pokrewna, cos jak edytowanie tekstow, praca nad terminologia,
      jakies pisanie glosariusza UE...?
      • byly_eurokrata Re: Sa Wyniki AD 5/05 19.10.06, 09:31
        mrumru: masz racje, za spoznienie bym cie oblal! ;-) Ale szczerze gratuluje!

Co do drugiej czesci pytania: terminologie itd. robia wybrane jednostki OBOK
        zwyklej pracy tlumacza
        Edytowaniem tekstow itd. zajmuje sie tzw. pool, czyli dziewczyny (i ew.
        chlopaki) z AST.

• Gość: mczapl Gratulacje!!!! IP: *.europarl.eu.int 19.10.06, 09:58
      Serdeczne gratulacje dla wszystkich ktorzy zdali! Liczymy, ze zjawicie sie
      licznie i ze bedzie mozna z wami opic wasze sukcey albo w Old Oaku albo w Luxie!

Rownoczesnie serdeczne wyrazy uznania dla tych, ktorym sie nie powiodlo, ale
      nie podlamali sie! Zanuccie sobie "always look on the bright side of life..." :)
      • Gość: Ex_Eneko_ex post Re: Gratulacje!!!! IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.10.06, 10:00
        Gość portalu: mczapl napisał(a):

> Serdeczne gratulacje dla wszystkich ktorzy zdali! Liczymy, ze zjawicie sie
        > licznie i ze bedzie mozna z wami opic wasze sukcey albo w Old Oaku albo w Luxie
        > !
        > Rownoczesnie serdeczne wyrazy uznania dla tych, ktorym sie nie powiodlo, ale
        > nie podlamali sie! Zanuccie sobie "always look on the bright side of life..." :

Dziękuję uprzemie,tylko czemu jeszcze nikt nie dzwoni ? ;)
          • byly_eurokrata Re: Gratulacje!!!! 19.10.06, 11:49
            im wyzsza grupa, tym wiecej punktow dany kandydat uzyskal ogolem ze wszystkich
            3 czesci egzaminu (2 tlumaczenia plus ustny).

Teoretycznie powinno sie przyjmowac w pierwszej kolejnosci osoby z MG I, potem
            MG II itd. Ale w praktyce podobno tak nie jest, bo po poprzednim konkursie
            osoby z drugiej i trzeciej grupy dostaly od razu oferty a te z pierwszej
            czekaly miesiacami. Nikt nie wie do konca, jak to jest.

Zarobki te same, grupa nie ma znaczenia.
          • przemas_ue Re: Gratulacje!!!! 19.10.06, 11:50
            no to teraz bedzie dopero konkurencja o te (jak ktos kiedys obliczyl)
            rachityczne 15 etatow tlumaczy na ponad setke laureatow

mam tylko nadzieje, ze Epso nie bedzie robilo sobie jaj z przypisywaniem do
            konkretnych instytucji
            • byly_eurokrata Re: Gratulacje!!!! 19.10.06, 11:56
              ja sadze ze oni mimo wszystko nas podziela na kontyngenty wirtualne, ale wedlug
              jakich kryteriow to leci? Ktos kiedy mowil, ze niby wiekszosc z MG I jest
              przypisywana do Rady, a tam w ogole nie ma etatow hehe
                • byly_eurokrata Re: Gratulacje!!!! 19.10.06, 19:19
                  boze gosc, co ty wypisujesz, nie badz smieszny.

Napisalem hehe, bo to absurd. Najlepsi maja trafiac do najwazniejszej
                  instytucji jaka jest rada, ale w radzie nie ma juz wolnych etatow, powiedziala
                  mi to na ustnym przewodniczaca mojej komisji, ktora byla wlasnie z rady.

Ja nikomu nie zazdroszcze, z wlasnej nieprzymuszonej woli napisalem ze jestem w
                  MG III i gratuluje kazdemu, kto sie dostal do MG I. I moim zdaniem klarowne
                  zasady bylyby lepsze i nie mialbym zadnego problemu z tym, gdyby przyjmowano
                  konsekwentnie najpierw z MG I, potem z MG II a na koniec z MG III. Dostalem
                  mniej punktow, to zrozumialbym takie postepowanie.
                  Ale poczytaj sobie najpierw na tym forum, jak bylo na wczesniejszych
                  konkursach. zero logiki. Dlatego sie smieje. Ale jakies sfrustrowane osobki
                  twojego pokroju musza dorabiac do tego zaraz cala ideologie, boshe
                  • Gość: a Re: Gratulacje!!!! IP: *.dyn.luxdsl.pt.lu 19.10.06, 19:57
                    Jesli myslisz, ze to absurd, to napisz, ze to absurd, a nie hehehe. Jak swiat
                    swiatem, "hehe" nie uzywa sie w celu stwierdzenia, ze cos jest absurdalne.
                    A jesli chodzi o kolejnosc zatrudniania, to czesto wynika to z kombinacji
                    jezykowej i co dana instytucja potrezbuje.

Skad Pani w komisji moze wiedziec, ze w Radzie nie ma etatow? Oznaczaloby to, ze
                    wszyscy w Radzie sa po poprzednim konkursie i nie ma tam tempow, czyz nie? Czy
                    Pani wiedziala juz, ze wszyscy na stanowiskach tempow zdali?
        • byly_eurokrata Punktacja 19.10.06, 13:55
          Poprosilem EPSO o podanie mi punktow za poszczegolne egzaminy, ale dostalem - o
          dziwo superszybko - odpowiedz, ze kandydatom, ktorzy przeszli, nie podaje sie
          takich informacji ze wzgledu na chec "rownego traktowania" (Gleichbehandlung)
          wszystkich laureatow.
          Wiec jak ktos inny nosi sie z mysla, by o cos takiego poprosic - mozna sobie
          podarowac.
          • Gość: gosc Re: Punktacja IP: *.commerzbank.com 19.10.06, 14:00
            to w takim razie nie pojmuje twojego toku myslenia, ze lepsi dopstali sie do
            Grupy MG I a gorsi do MG 3, skoro chodzi im o takie same traktowanie
            (Gleichbehandlung). prosze o zastanowienie sie nad tym i odpowiedz, wszystkich,
            ktorzy maja choc troche wiedzy na te tematy (a nie chetnie chcieliby ja miec).
            pozdrawiam
            • byly_eurokrata Re: Punktacja 19.10.06, 14:10
              gosc,

popatrz na juz czesciowo opublikowana liste rezerwowa naszego konkursu,
              zobaczysz, ze sa tam MG I-III, z nieba one nie spadly, jak przeczytasz warunki
              konkursu, to zrozumiesz, jak to sie robi.

Dlaczego EPSO teraz uzyswa slowa "Gleichbehandlung", nie mam pojecia. Ja
              chcialem praktycznie tylko sie dowiedziec, ile punktow dostalem na ustnym. Ale
              widocznie nie udzielaja takich informacji. Gdzie tu jest logika, nie mnie
              oceniac.
    • byly_eurokrata Re: Sa Wyniki AD 5/05 20.10.06, 07:22
      abstrahujac oczywiscie od very unlikely przypadku, ze ktos ze statutowych w
      Brukseli zrezygnuje z pracy i zwolni swoj etat. Ale ile takich przypadkow
      bedzie w ciagu nastepnych dwoch lat????.....
      • Gość: Asiek Re: Sa Wyniki AD 5/05 IP: *.w86-202.abo.wanadoo.fr 20.10.06, 11:44
        A ja sie zastanawiam nad tym przypisaniem. Czy myslicie, ze kazda instytucja
        rezerwuje sobie taka sama liczbe laureatow? Czy propocjonalnie do ewentualnych
        wakatow? Bo jesli kazda instytucja bierze taka sama ilosc lauretow to jest to
        troche niesprawiedliwe. Bo jesli w Radzie nie ma wakatow, w Parlamencie najwyzej
        3 miejsca i okolo 20 w Komisji to osoby przypisane do Rady i Parlamentu sa z
        gory skazane na niepowodzenie. A te, ktore beda przypisane do Komisji beda mialy
        wieksze szanse. Co o tym myslicie?
        • byly_eurokrata Re: Sa Wyniki AD 5/05 20.10.06, 12:07
          Pamietam, jak swego czasu w kontekscie preselekcji do tego konkursu
          napisalem "konkurs - pic na wode". Jak mi sie za to oberwalo, ze sie wymadrzam,
          ze ludzie beda masowo zwalniac stanowiska, ze beda przeciez tworzone nowe itp.
          Chyba jednak pomylilem zawod: powinieniem byl zostac wieszczem a nie tlumaczem.

Ja juz widze te skrzynki emailowe polskich HoU, kazdy pisze to samo,k ze jest
          rzutki, elasytyczny, wykwalifikowany, gotowy i w ogole. Jestem naprawde
          ciekawy, co wyjdzie z tego totolotka.
          • danka44 Lux wita :) 20.10.06, 14:31
            Ja już wam proponuję przenieść ten wątek na forum luksemburskie. Tu w pierwszym
            etapie wyląduje najwięcej szcześliwców.
              • danka44 Re: Lux wita :) 21.10.06, 20:33
                Gość portalu: mi napisał(a):

> Hm, a czy moglibyśmy uprzejmie prosić o rozwinięcie tej myśli :)
                > Czy "najwięcej" znaczy kilka, kilkanaście, czy może więcej?

Z początkiem roku kończą się kontrakty około 20 tłumaczom i na to miejsce
                szybko będą potrzebni nowi, bo ci co pozostaną długo nie pociągną bez wsparcia.
                    • byly_eurokrata Re: Lux wita :) 21.10.06, 20:46
                      liczba tempow jest bardzo demonizowana, tych, ktorzy zdali egzamin moim zdaniem
                      nie ma wiecej niz 20-25, czyli 20 etatow na 100-osobowe liste, tez duzo lepiej
                      to nie brzmi.
                        • byly_eurokrata Re: Lux wita :) 21.10.06, 20:56
                          czy nie bylo tak, ze KAZDY musial miec angielski, niemiecki lub francuski jako
                          pierwszy jezyk?
                          OK, ci co znaja dwa albo trzy z tych jezykow, maja prawdopodobnie lepsze szanse.

Jakby tak bylo, tym lepiej dla mnie, ja znam dobrze pierwsze dwa i podstawy
                          trzeciego plus jeszcze jeden jezyki (niderlandzki)
                          • Gość: Asiek Re: Lux wita :) IP: *.w86-196.abo.wanadoo.fr 21.10.06, 21:10
                            Owszem, bylo tak, ze KAZDY musial znac przynajmniej jeden z trzech jezykow
                            glownych, ale osoba, ktora ma niemiecki i wloski ma wedlug mnie mniej szans niz
                            osoba, ktora ma angielski i francuski! Te dwa ostatnie jezyki sa najwazniejsze
                            bo nawet mi komisja o tym mowila. Zreszta wiem, ze na przyklad w Parlamencie
                            najwiecej pracy maja wlasnie ci z ang i francuskim, a bardzo malo jest
                            dokumentow po niemiecku czy wlosku. W zwiazku z tym tlumacze z mniej popularnymi
                            jezykami maja malo roboty a ci z ang i fr full. Dlatego logiczne byloby
                            zatrudnienie wlasnie tych ludzi, ktorzy maja te jezyki.
                              • Gość: Asiek Re: Lux wita :) IP: *.w86-196.abo.wanadoo.fr 21.10.06, 21:31
                                Tego to sie akurat nie dowiemy bo na liscie nie sa przeciez precyzowane jezyki.
                                Pozostaje uzbroic sie w cierpliwosc. Ja sama mam te dwa jezyki (chociaz pierwszy
                                jezyk to francuski) ale za to jestem bez doswiadczenia dlatego jakos trudno mi
                                zachowac optymizm i cieszyc sie z bycia na liscie.
                              • jan.kulczyk Re: Lux wita :) 22.10.06, 14:12
                                Hehe ja jestem z angielskim i francuskim a do tego wpisałem sobie zaawansowany hiszpański i początkujący germański. A wcale nie jestem pewien, czy mam chęć na przeprowadzkę do Luksa...Popaprane, nie?
                                  • Gość: Elf kolejność zatrudniania i inne przemyślenia IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 22.10.06, 18:16
                                    Jak tak już tutaj spekulujemy, to może rozważmy inne teorie dotyczące
                                    możliwych sposobów rekrutowania laureatów ;-)

Ja na przykład zastanawiam się, czy to aby na pewno kombinacja językowa
                                    będzie decydującym czynnikiem. Bo może np. zamiast ludzi z ang. i fr. lub z
                                    trzema czy czterema językami i doświadczeniem w tłumaczeniu instytucje będą
                                    preferować tych, którzy mają konkretną specjalizację, czyli są prawnikami,
                                    ekonomistami, itp...?

Myślę, że ktoś, kto orientuje się, jak przeprowadzono rekrutację po konkursie w
                                    2004, mógłby wiele w tej kwestii wyjaśnić.
                                    Bez wątpienia jednak możemy zaryzykować stwierdzenie, że jako pierwsze
                                    zatrudnione zostaną osoby z 3-4 (głównymi) językami, doświadczeniem ORAZ
                                    specjalizacją w postaci dodatkowych studiów ;-)
                                    PS. Mam jednak nadzieję, że takich osobników znajdzie się na liście nie więcej
                                    niż 19. W takim przypadku zawsze mogę, jako "nie aż tak idealna kandydatka"
                                    liczyć na to ostatnie (powiedzmy, dwudzieste) miejsce pracy ;-))
                                    Na razie chyba jednak warto po prostu cieszyć się z bycia na liście. Przecież
                                    już to, samo w sobie, jest sukcesem godnym świętowania :-) (moim zdaniem).
                                    Bardzo chciałabym zachować pewien dystans do tego, co dalej i nie tracić
                                    dobrego humoru. Świetnie byłoby dostać tę pracę, pewnie, ale jeśli nie, to
                                    przecież w życiu tyle jest innych ciekawych ścieżek i możliwości :-) Życzę
                                    sobie (i Wam również), aby, niezależnie od końcowego wyniku, myśl o tym
                                    konkursie pozostała miłym wspomnieniem, a nie powodem do zwątpienia czy
                                    frustracji.
                                  • jan.kulczyk Re: Lux wita :) 23.10.06, 11:38
                                    No to powiedzcie mi w takim razie, co was tam ciągnie do tego Luksa, szczególnie np. ciebie Asiek. (były zdaje się nie chce do Luksa). Mieszkasz w cywilizowanym kraju, zarabiasz pewnie ok. Ta unijna pensja jest aż takim magnesem, takim wielkim awansem, żeby się skazywać na banicję w tej bardzo sympatycznej owszem, ale tylko mieścince?
            • Gość: Asiek przypisania IP: *.w86-197.abo.wanadoo.fr 24.10.06, 17:35
              Wyslalam do EPSO maila z zapytaniem o przypisanie do instytucji i odpisali mi,
              ze najlepiej skontaktowac sie z nimi pod koniec listopada. Wtedy powinny juz byc
              przypisania. A co do ewentualnych ofert pracy to nie wiedza, ale doswiadczenie
              pokazuje, ze zanim przedluzaja waznosc jakiejs listy to juz z 80%, 90% ma prace.
              Hmmm, z naszych wspolnych wyliczen wynika, ze nawet polowa nie dostanie oferty
              pracy. Jakos trudno mi wierzyc w optymizm epso!
              • byly_eurokrata Re: przypisania 24.10.06, 18:41
                Hm, ja mam wrazenie, ze EPSO znowu traktuje ten konkurs globalnie, a nie z
                punktu widzenia Polakow.

Co do ich optymizmu: to jak wyjasnic konkurs LA17/04 dla niemieckich tlumaczy?
                Lista rezerowa miala obejmowac dwa razy wiecej osob niz rzeczywiscie obejmuje.
                Do pracy przyjeto praktycznie tylko tempwo (wiem z pierwszej reki), a ludzie z
                poza (wiem tez z pierwszej reki, bo to kolezanka z mojej pracy) dalej czekaja,
                lista konczy sie w grudniu 2006 r.....

Jak mowi stare chinskie przyslowie: za obiecanki EPSO Volvo sobie nie kupisz ;-)
                  • byly_eurokrata Re: przypisania 24.10.06, 19:02
                    mi:zadnej urazy, ja jak czasem cos napisze i potem sam to przeczytam, to zaluje,
                    ze na forum nie ma funkcji "edytuj".....;-)
                    Mam nadzieje, ze tego nie przeczytal zaden decydent znajacy jezyk polski!

Aha, zapomnialem o pozytywnym akcencie. Inny kolega, ktory pracuje w komisji i
                    ktory czekal na zatrudnienie 1,5 roku zamiast obiecanych 3 miesiecy, napisal mi,
                    ze w komisyjnych sekcjach jezykowych starych panstw czlonkowskich robia reklame,
                    zeby tlumacze z tych sekcji przechodzili na etaty administracyjne, zeby zrobic
                    miejsce dla ludzi z nowych list NMS
                    • Gość: mi Re: przypisania IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.10.06, 20:43
                      To dobrze, że się nie gniewasz. Mi tylko chodzi o to, żeby po którymś takim
                      razie nie zacząć bezwiednie pisać z błędem, bo jestem stuprocentowym wzrokowcem
                      i przykleja się do mnie to, co widzę.

To w sekcjach językowych starych państw pracują ludzie, którzy tłumaczą na
                      języki NMS??? W jaki sposób?
                      • byly_eurokrata Re: przypisania 24.10.06, 21:29
                        > To w sekcjach językowych starych państw pracują ludzie, którzy tłumaczą na
                        > języki NMS??? W jaki sposób?

Nie, zle mnie zrozumialas. Na kazdy jezyk "przysluguje" tyle samo tlumaczy, bez
                        wzgledu na wielkosc kraju. Tylko Anglicy, Francuzi i Niemcy maja wieksze sekcje
                        jako tzw. pivoty. Czyli powiedzmy (wszystkie liczby sa kompletnie FIKCYJNE!), ze
                        w komisji pracuje w sumie 1.500 tlumaczy.
                        Trybunal Obrachunkowy w swoim raporcie stwierdzil, ze w niektorych sekcjach,
                        szczegolnie tych pivotowych, sa "nadwyzki mocy przerobowych". Ja przypuszczam,
                        ze oni chca przesunac pare etatow z tych sekcji do nowych. Ale nie ma sie co
                        ludzic, to sa jedynie kosmetyczne poprawki, bo przeliczajac na poszczegolne
                        sekcje (w naszym przypadku polska) to moze oznaczac plus rzedu 1-2 tlumaczy. No
                        ale zawsze ziarnko do ziarnka