Dodaj do ulubionych

Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę

26.03.06, 12:37
Co to jest ta sepsa? Czy jest zarazliwa ? Jesli tak to w jaki sposob?
Dlzczego dziennikarze tego nie tłumaczą?
Obserwuj wątek
    • umo Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 12:45
      pl.wikipedia.org/wiki/Sepsa tu masz wszystko wytlumaczone.
      • ohmygoodnes Dzieki za informacje! 26.03.06, 17:03
        dobrze ze w komentarzach mozna sie dowiedziec, bo dziennikarz z gory uznal ze
        kazdy wie co to jest ta SEPSA


        newsy z 26 marca 1956:
        Mleko skondensowane pierwszy raz na rynku
    • sebastunio Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 12:45
      Sepsa jest chorobą nie tylko powszechną, ale też często śmiertelną w skutkach.
      Na podstawie dostepnych danych można stwierdzić, że w Stanach Zjednoczonych
      sepsa jest główną przyczyną zgonów w niekardiologicznych oddziałach intensywnej
      terapii i jedenastą przyczyną zgonów w ogóle. Śmiertelność u pacjentów z sepsą
      wynosi od 28% do ponad 50%. Na podstawie liczby przypadków sepsy w ciągu roku i
      przy znanej śmiertelności możemy przewidywać, że z powodu tej choroby umiera
      codziennie ponad 1400 ludzi na całym świecie.
      Szczególowe dane zbierane w Stanach Zjednoczonych pozwalają na stwierdzenie, iż
      częstość występowania ciężkiej sepsy narasta w Stanach Zjednoczonych i oczekuje
      się, że na początku XXI wieku wzrost ten się utrzyma. Przyczyny oczekiwanego
      wzrostu są rozmaite i obejmują zwiększoną świadomość istnienia choroby,
      starzenie się społeczeństwa, coraz częstsze stosowanie inwazyjnych metod
      diagnostycznych, monitorujących i leczniczych, jak również wzrost liczby
      pacjentów z zaburzeniami odporności, a więc ze zwiększonym ryzykiem zachorowania.

      W chwili obecnej dane epidemiologicznego dotyczące częstości sepsy w Polsce nie
      są dostepne.

      Ze względu na to, iz u podstaw sepsy leży wiele przyczyn (uraz, zabieg
      chirurgiczny, wyniszczenie, choroby przewlekłe oraz przewlekła terapia
      np.immunosupresyjna, nowotwory) doprowadzających do zakażenia (bakterie, wirusy,
      grzyby, inne czynniki patogenne) obraz kliniczny u konkretnych pacjentów może
      nie być łatwy do diagnostyki i postawienia właściwego rozpoznania.

      Sepsa to zespół określonych objawów chorobowych, spowodowany gwałtowną reakcją
      organizmu na infekcję lub uraz, prowadzący do postępującej niewydolności wielu
      narządów i śmierci.Reakcja ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego,
      obejmującego cały organizm oraz silnej aktywacji układu krzepnięcia krwi z
      wtórnym zahamowaniem fibrynolizy (zdolności "rozpuszczania" mikrozatorów).
      U podstaw patomechanizmu sepsy leży uszkodzenie komórek śródbłonka naczyniowego
      mikrokrążenia z następowym rozwojem "błędnego" koła samonapędzających sie
      procesów nadmiernego krzepnięcia i zapalenia oraz zahamowania fibrynolizy.
      Doprowadza to do tworzenia się mikrozakrzepów w krążeniu, dalszego uszkadzania
      komórek środbłonka, upośledzenia przepływu krwi (oraz dostarczania tlenu,
      usuwania produktów przemiany materii) w narządach. Tak nasilona odpowiedź
      organizmu prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia narządów, a nastepnie
      bardzo często do zgonu chorego.

      Sepsa może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno zdrowych jak i cierpiących
      wcześniej na inne choroby.Wiele czynników determinuje ewentualne rokowanie w
      sepsie. Najważniejszy zdaje się być stan układu immunologicznego chorego.
      Obecność chorób współistniejących, niewydolność narządów, immunosupresja,
      niedożywienie zwiększają śmiertelność związaną z sepsą. Ponadto na przebieg
      sepsy ma wpływ rodzaj mikroorganizmu, miejsce zakażenia. Rokowanie pogarsza
      pojawienie się nowych zaburzeń czynności narządów, wzrost ilości punktów
      wyliczonych na podstawie skal prognostycznych, nieskuteczność
      antybiotykoterapii, zła kontrola chirurgiczna miejsca zakażenia, nieskuteczność
      wspomagania układu krążenia, wentylacji, regulacji temperatury ciała i zły stan
      odżywienia chorego.
      Ostatnie 20 lat to nieustanny wysiłek badaczy nad zrozumieniem i
      zinterpretowaniem mechanizmów towarzyszących rozwojowi sepsy. Ma to doprowadzić
      do odkrycia czynnika mogącego zahamować kaskadę patomechanizmu sepsy i uchronić
      miliony ludzi przed śmiertelnym powikłaniem np."banalnego" zabiegu jakim jest
      usunięcie zęba.

      Opublikowane w 2001 roku w New England Journal of Medicine wyniki dużego badania
      klinicznego wskazują, że drogą do leczenia kaskady sepsy powinna być cząsteczka
      mającą wpływ na wszystkie składowe kaskady sepsy. Rekombinowe ludzkie aktywowane
      białko C, odpowiednik endogennej cząsteczki aktywowanej na powierzchni
      śródbłonka, działając poprzez zahamowanie nadmiernego procesu krzepnięcia i
      uogólnionej reakcji zapalnej oraz usprawniając mechanizmy "rozpuszczania"
      mikrozatorów w mikrokrążeniu, w sposób istotny klinicznie
      i statystycznie zmniejsza śmiertelność w ciężkiej sepsie. Jak do tej pory
      kliniczne zastosowanie aktywowanego białka C jest jedynym sukcesem człowieka w
      walce z uspionym wrogiem tkwiącym w naszych własnych naczyniach krwionośnych.
      Daje to nadzieje, że co 5 chory w ciężkiej sepsie, a co 3 chory z dysfunkcją co
      najmniej 2 narządów, leczony tym preparatem ma szanse na przeżycie.
      • jtfk Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 13:37
        Jeśli się coś kopiuje i wkleja po swoim imieniem/nazwiskiem/nickiem, to warto
        wówczas podać conajmniej tego źródło (w tym przypadku www.lilly.pl). W
        przeciwnym razie, takie postępowanie to zwyczajny plagiat.
    • podyanty Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 13:14
      NB Zarejestrowano rowniez przypadki sepsy (toxic shock syndrom) u nastolatek uzywajacych tamponow.
      • maruda.r Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 14:25
        podyanty napisała:

        > NB Zarejestrowano rowniez przypadki sepsy (toxic shock syndrom) u nastolatek uz
        > ywajacych tamponow.

        *********************************

        To jest możliwe, o ile nosi sie jeden tampon przez trzy dni.

        • xxxxyyyyzzzz Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 15:14
          Nieprawda. Tampony, ktore utrzymuja gnijaca krew w pochwie to siedlisko
          bakterii. Nawet po 15 min ta krew sie juz rozklada, i nie odpylywa. Nie ma to
          jak klasyczne juz podpaski.
          Zastanowcie sie dziewczyny, a juz na pewno nie wchodzcie z tamponami do basenu,
          do czego zachecaja was w reklamach, bo nic bardziej mnie nie brzydzi...
          • dziewczynka.z.tatuazem Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 16:45
            xxxxyyyyzzzz napisała:

            > Zastanowcie sie dziewczyny, a juz na pewno nie wchodzcie z tamponami do basenu,
            >
            > do czego zachecaja was w reklamach, bo nic bardziej mnie nie brzydzi...

            Od dzis bede w podpasce, albo najlepiej bez...
          • maruda.r Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 17:46
            xxxxyyyyzzzz napisała:

            > Nieprawda. Tampony, ktore utrzymuja gnijaca krew w pochwie to siedlisko
            > bakterii. Nawet po 15 min ta krew sie juz rozklada, i nie odpylywa. Nie ma to
            > jak klasyczne juz podpaski.
            > Zastanowcie sie dziewczyny, a juz na pewno nie wchodzcie z tamponami do basenu,
            >
            > do czego zachecaja was w reklamach, bo nic bardziej mnie nie brzydzi...

            ********************************

            To ciekawe, ale żadna z moich znajomych nie miała takich problemów. Pewnie
            dlatego, że dbają o higienę.



    • lysy_w_beemce Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:12
      Narkotyki dozylne podawane nieprawidlwo (brudne igly, etc.). Nic innego mi na
      mysl nie przychodzi.
      • bloody_rabbit Re: Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:21
        To masz małą wyobraźnię... osoba z mojej rodziny o mało co nie miała sepsy (tak
        jej powiedzieli lekarze), bo się skaleczyła brudnym patykiem w nogę, kopiąc w
        ogródku.
        • jtfk Re: Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:26
          Zgadza się. Wystarczy nawet nieleczona próchnica zębów.
        • maruda.r Re: Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:27
          bloody_rabbit napisał:

          > To masz małą wyobraźnię... osoba z mojej rodziny o mało co nie miała sepsy (tak
          > jej powiedzieli lekarze), bo się skaleczyła brudnym patykiem w nogę, kopiąc w
          > ogródku.

          *************************************

          Jednak w opisach sepsy wskazuje się na okresową podatność organizmu powstałą w
          wyniku osłabienia układu odpornościowego.

    • ubu_roy Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 15:12
      SEPSA (posocznica) - narastający problem medyczny na świecie

      Sepsa to zespół określonych objawów chorobowych, spowodowany gwałtowną reakcją
      organizmu na infekcję lub uraz, prowadzący do postępującej niewydolności wielu
      narządów i śmierci.
      Reakcja ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, obejmującego cały organizm
      oraz silnej aktywacji układu krzepnięcia krwi z wtórną aktywacją fibrynolizy.
      Stan zapalny i wykrzepianie powodują zaburzenia przepływu krwi
      w naczyniach krwionośnych. Tak nasilona odpowiedź organizmu prowadzi do
      niedokrwienia i niedotlenienia narządów, a nastepnie bardzo często do zgonu chorego.
      Sepsa może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno zdrowych jak i cierpiących
      wcześniej na inne choroby.
      • kum.z.antalowki Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 16:36

        Znalazłem dość obszerne wyjaśnienie "co to jest" sepsa - ale bez optymistycznych
        rokowań...

        www.zdrowemiasto.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2402&alt=38
        Wyglada na to, że z sepsą jest podobnie jak z budową IV RP. Z jakiegoś powodu
        centralny system sterowania organizmem wpada w panikę, że krążące w nim od
        zawsze obce mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby zawiązały spisek. Wysyła
        więc alarmujace listy i polecenia słuzbowe do wszystkich organów, pobudzając je
        do gorączkowych działań przeciwko atakujacemu zewsząd "złowieszczemu układowi".
        W efekcie - organizm, którego system odpornosciowy dotąd sobie z infekcjami
        nieźle radził (czasem z pomocą aspiryny, czasem z pomocą lekarza, który
        przepisywał sulfamidy i antybiotyki, albo jakies leki specjalistyczne), otóz ten
        organizm, pod wpływem nieustającego wzanawiania alarmów o zagrożeniu - dostaje
        ogólnego pie..a, zaczyna zwalczać nie tylko obce dronoustroje, ale także i
        sam siebie, swoje najwazniejsze, potrzebne do życia organy... W efekcie cały
        ustrój zaczyna gnić od środka, proces destrukcji nabiera charakteru lawinowego i
        wymyka sie spod wszelkiej kontroli...
    • aelithe Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 17:18
      Skoro sami nie mają pojęcia co to jest posocznica tow jaki sposób moją ci to
      wytłumaczyć.

      Posocznica jest to zespół uogólnionej odpowiedzi zapalnej wywołany czynnikiem
      zakaźnym ( bakterią, wirusem, pasożytem).

      Posocznica nie mozna sie zakazic. Jest to zespol chorobowy wspolny dla wielu
      chorob. Zakaznosc zalezy od jednostki chorobowej.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka