wpstrowski 26.03.06, 12:37 Co to jest ta sepsa? Czy jest zarazliwa ? Jesli tak to w jaki sposob? Dlzczego dziennikarze tego nie tłumaczą? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
umo Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 12:45 pl.wikipedia.org/wiki/Sepsa tu masz wszystko wytlumaczone. Odpowiedz Link Zgłoś
ohmygoodnes Dzieki za informacje! 26.03.06, 17:03 dobrze ze w komentarzach mozna sie dowiedziec, bo dziennikarz z gory uznal ze kazdy wie co to jest ta SEPSA newsy z 26 marca 1956: Mleko skondensowane pierwszy raz na rynku Odpowiedz Link Zgłoś
sebastunio Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 12:45 Sepsa jest chorobą nie tylko powszechną, ale też często śmiertelną w skutkach. Na podstawie dostepnych danych można stwierdzić, że w Stanach Zjednoczonych sepsa jest główną przyczyną zgonów w niekardiologicznych oddziałach intensywnej terapii i jedenastą przyczyną zgonów w ogóle. Śmiertelność u pacjentów z sepsą wynosi od 28% do ponad 50%. Na podstawie liczby przypadków sepsy w ciągu roku i przy znanej śmiertelności możemy przewidywać, że z powodu tej choroby umiera codziennie ponad 1400 ludzi na całym świecie. Szczególowe dane zbierane w Stanach Zjednoczonych pozwalają na stwierdzenie, iż częstość występowania ciężkiej sepsy narasta w Stanach Zjednoczonych i oczekuje się, że na początku XXI wieku wzrost ten się utrzyma. Przyczyny oczekiwanego wzrostu są rozmaite i obejmują zwiększoną świadomość istnienia choroby, starzenie się społeczeństwa, coraz częstsze stosowanie inwazyjnych metod diagnostycznych, monitorujących i leczniczych, jak również wzrost liczby pacjentów z zaburzeniami odporności, a więc ze zwiększonym ryzykiem zachorowania. W chwili obecnej dane epidemiologicznego dotyczące częstości sepsy w Polsce nie są dostepne. Ze względu na to, iz u podstaw sepsy leży wiele przyczyn (uraz, zabieg chirurgiczny, wyniszczenie, choroby przewlekłe oraz przewlekła terapia np.immunosupresyjna, nowotwory) doprowadzających do zakażenia (bakterie, wirusy, grzyby, inne czynniki patogenne) obraz kliniczny u konkretnych pacjentów może nie być łatwy do diagnostyki i postawienia właściwego rozpoznania. Sepsa to zespół określonych objawów chorobowych, spowodowany gwałtowną reakcją organizmu na infekcję lub uraz, prowadzący do postępującej niewydolności wielu narządów i śmierci.Reakcja ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, obejmującego cały organizm oraz silnej aktywacji układu krzepnięcia krwi z wtórnym zahamowaniem fibrynolizy (zdolności "rozpuszczania" mikrozatorów). U podstaw patomechanizmu sepsy leży uszkodzenie komórek śródbłonka naczyniowego mikrokrążenia z następowym rozwojem "błędnego" koła samonapędzających sie procesów nadmiernego krzepnięcia i zapalenia oraz zahamowania fibrynolizy. Doprowadza to do tworzenia się mikrozakrzepów w krążeniu, dalszego uszkadzania komórek środbłonka, upośledzenia przepływu krwi (oraz dostarczania tlenu, usuwania produktów przemiany materii) w narządach. Tak nasilona odpowiedź organizmu prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia narządów, a nastepnie bardzo często do zgonu chorego. Sepsa może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno zdrowych jak i cierpiących wcześniej na inne choroby.Wiele czynników determinuje ewentualne rokowanie w sepsie. Najważniejszy zdaje się być stan układu immunologicznego chorego. Obecność chorób współistniejących, niewydolność narządów, immunosupresja, niedożywienie zwiększają śmiertelność związaną z sepsą. Ponadto na przebieg sepsy ma wpływ rodzaj mikroorganizmu, miejsce zakażenia. Rokowanie pogarsza pojawienie się nowych zaburzeń czynności narządów, wzrost ilości punktów wyliczonych na podstawie skal prognostycznych, nieskuteczność antybiotykoterapii, zła kontrola chirurgiczna miejsca zakażenia, nieskuteczność wspomagania układu krążenia, wentylacji, regulacji temperatury ciała i zły stan odżywienia chorego. Ostatnie 20 lat to nieustanny wysiłek badaczy nad zrozumieniem i zinterpretowaniem mechanizmów towarzyszących rozwojowi sepsy. Ma to doprowadzić do odkrycia czynnika mogącego zahamować kaskadę patomechanizmu sepsy i uchronić miliony ludzi przed śmiertelnym powikłaniem np."banalnego" zabiegu jakim jest usunięcie zęba. Opublikowane w 2001 roku w New England Journal of Medicine wyniki dużego badania klinicznego wskazują, że drogą do leczenia kaskady sepsy powinna być cząsteczka mającą wpływ na wszystkie składowe kaskady sepsy. Rekombinowe ludzkie aktywowane białko C, odpowiednik endogennej cząsteczki aktywowanej na powierzchni śródbłonka, działając poprzez zahamowanie nadmiernego procesu krzepnięcia i uogólnionej reakcji zapalnej oraz usprawniając mechanizmy "rozpuszczania" mikrozatorów w mikrokrążeniu, w sposób istotny klinicznie i statystycznie zmniejsza śmiertelność w ciężkiej sepsie. Jak do tej pory kliniczne zastosowanie aktywowanego białka C jest jedynym sukcesem człowieka w walce z uspionym wrogiem tkwiącym w naszych własnych naczyniach krwionośnych. Daje to nadzieje, że co 5 chory w ciężkiej sepsie, a co 3 chory z dysfunkcją co najmniej 2 narządów, leczony tym preparatem ma szanse na przeżycie. Odpowiedz Link Zgłoś
jtfk Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 13:37 Jeśli się coś kopiuje i wkleja po swoim imieniem/nazwiskiem/nickiem, to warto wówczas podać conajmniej tego źródło (w tym przypadku www.lilly.pl). W przeciwnym razie, takie postępowanie to zwyczajny plagiat. Odpowiedz Link Zgłoś
podyanty Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 13:14 NB Zarejestrowano rowniez przypadki sepsy (toxic shock syndrom) u nastolatek uzywajacych tamponow. Odpowiedz Link Zgłoś
maruda.r Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 14:25 podyanty napisała: > NB Zarejestrowano rowniez przypadki sepsy (toxic shock syndrom) u nastolatek uz > ywajacych tamponow. ********************************* To jest możliwe, o ile nosi sie jeden tampon przez trzy dni. Odpowiedz Link Zgłoś
xxxxyyyyzzzz Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 15:14 Nieprawda. Tampony, ktore utrzymuja gnijaca krew w pochwie to siedlisko bakterii. Nawet po 15 min ta krew sie juz rozklada, i nie odpylywa. Nie ma to jak klasyczne juz podpaski. Zastanowcie sie dziewczyny, a juz na pewno nie wchodzcie z tamponami do basenu, do czego zachecaja was w reklamach, bo nic bardziej mnie nie brzydzi... Odpowiedz Link Zgłoś
dziewczynka.z.tatuazem Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 16:45 xxxxyyyyzzzz napisała: > Zastanowcie sie dziewczyny, a juz na pewno nie wchodzcie z tamponami do basenu, > > do czego zachecaja was w reklamach, bo nic bardziej mnie nie brzydzi... Od dzis bede w podpasce, albo najlepiej bez... Odpowiedz Link Zgłoś
maruda.r Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 17:46 xxxxyyyyzzzz napisała: > Nieprawda. Tampony, ktore utrzymuja gnijaca krew w pochwie to siedlisko > bakterii. Nawet po 15 min ta krew sie juz rozklada, i nie odpylywa. Nie ma to > jak klasyczne juz podpaski. > Zastanowcie sie dziewczyny, a juz na pewno nie wchodzcie z tamponami do basenu, > > do czego zachecaja was w reklamach, bo nic bardziej mnie nie brzydzi... ******************************** To ciekawe, ale żadna z moich znajomych nie miała takich problemów. Pewnie dlatego, że dbają o higienę. Odpowiedz Link Zgłoś
lysy_w_beemce Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:12 Narkotyki dozylne podawane nieprawidlwo (brudne igly, etc.). Nic innego mi na mysl nie przychodzi. Odpowiedz Link Zgłoś
bloody_rabbit Re: Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:21 To masz małą wyobraźnię... osoba z mojej rodziny o mało co nie miała sepsy (tak jej powiedzieli lekarze), bo się skaleczyła brudnym patykiem w nogę, kopiąc w ogródku. Odpowiedz Link Zgłoś
jtfk Re: Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:26 Zgadza się. Wystarczy nawet nieleczona próchnica zębów. Odpowiedz Link Zgłoś
maruda.r Re: Podstawowe podejrzenie co do przyczyny: 26.03.06, 14:27 bloody_rabbit napisał: > To masz małą wyobraźnię... osoba z mojej rodziny o mało co nie miała sepsy (tak > jej powiedzieli lekarze), bo się skaleczyła brudnym patykiem w nogę, kopiąc w > ogródku. ************************************* Jednak w opisach sepsy wskazuje się na okresową podatność organizmu powstałą w wyniku osłabienia układu odpornościowego. Odpowiedz Link Zgłoś
ubu_roy Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 15:12 SEPSA (posocznica) - narastający problem medyczny na świecie Sepsa to zespół określonych objawów chorobowych, spowodowany gwałtowną reakcją organizmu na infekcję lub uraz, prowadzący do postępującej niewydolności wielu narządów i śmierci. Reakcja ta polega na wytworzeniu się stanu zapalnego, obejmującego cały organizm oraz silnej aktywacji układu krzepnięcia krwi z wtórną aktywacją fibrynolizy. Stan zapalny i wykrzepianie powodują zaburzenia przepływu krwi w naczyniach krwionośnych. Tak nasilona odpowiedź organizmu prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia narządów, a nastepnie bardzo często do zgonu chorego. Sepsa może wystąpić u osób w każdym wieku, zarówno zdrowych jak i cierpiących wcześniej na inne choroby. Odpowiedz Link Zgłoś
kum.z.antalowki Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 16:36 Znalazłem dość obszerne wyjaśnienie "co to jest" sepsa - ale bez optymistycznych rokowań... www.zdrowemiasto.pl/modules.php?name=News&file=article&sid=2402&alt=38 Wyglada na to, że z sepsą jest podobnie jak z budową IV RP. Z jakiegoś powodu centralny system sterowania organizmem wpada w panikę, że krążące w nim od zawsze obce mikroorganizmy: bakterie, wirusy, grzyby zawiązały spisek. Wysyła więc alarmujace listy i polecenia słuzbowe do wszystkich organów, pobudzając je do gorączkowych działań przeciwko atakujacemu zewsząd "złowieszczemu układowi". W efekcie - organizm, którego system odpornosciowy dotąd sobie z infekcjami nieźle radził (czasem z pomocą aspiryny, czasem z pomocą lekarza, który przepisywał sulfamidy i antybiotyki, albo jakies leki specjalistyczne), otóz ten organizm, pod wpływem nieustającego wzanawiania alarmów o zagrożeniu - dostaje ogólnego pie..a, zaczyna zwalczać nie tylko obce dronoustroje, ale także i sam siebie, swoje najwazniejsze, potrzebne do życia organy... W efekcie cały ustrój zaczyna gnić od środka, proces destrukcji nabiera charakteru lawinowego i wymyka sie spod wszelkiej kontroli... Odpowiedz Link Zgłoś
aelithe Re: Poprawia się stan żołnierzy chorych na sepsę 26.03.06, 17:18 Skoro sami nie mają pojęcia co to jest posocznica tow jaki sposób moją ci to wytłumaczyć. Posocznica jest to zespół uogólnionej odpowiedzi zapalnej wywołany czynnikiem zakaźnym ( bakterią, wirusem, pasożytem). Posocznica nie mozna sie zakazic. Jest to zespol chorobowy wspolny dla wielu chorob. Zakaznosc zalezy od jednostki chorobowej. Odpowiedz Link Zgłoś