Dodaj do ulubionych

Zmarł Ryszard Kapuściński

    • warewolf Lapidarium V 23.01.07, 23:29
      "7 wrzesnia 2001 - Rano- badanie. Dowiedzialem sie, ze cos mam w ewej nerce.
      Lekarz zegnajac se ze mna mial zafrasowana mine i nie patrzyl mi w oczy.

      11 wrzesnia 2001 - Wazny jest kazdy dzien, kazda godzina, czuje jak popedza mnie
      czas, czuje jego presja. Niepokoj we mnie. Ciagle wyrzuty z powodu straconych
      chwil. Niechec do wszystkiego, co nie jest pisaniem, obmyslaniem nowego tekstu,
      ksiazka." Lapidarium V
    • evek Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 23.01.07, 23:30
      [*]
    • zbych45 Zmarł Ryszard Kapuściński 23.01.07, 23:30
      Wielki, mądry człowiek..WIELKA STRATA [*]
    • pau_ Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 23.01.07, 23:35
      muszę szczerze napisć, że Go nie znałam. i muszę szczerze napisać, że bardzo mi
      przykro
    • gemini10 Niesmiertelny dziennikarz 23.01.07, 23:37
      Odszedl wspanialy Czlowiek, ktorego slowa pozwalaja mi zrozumiec swiat, jego
      skomplikowana nature. Jego rozwazania zawsze bede nosil w sercu, a jego
      przezycia i madrosc, ktora przelal na tysiace kartek papieru beda zawsze
      towarzyszyly mi przez podroz, jakim jest zycie. Swa odwaga i wspanialym zmyslem
      obserwcji udowodnil, ze mozna wszystko dotknac, objac, poznac, zrozumiec,
      zmienic. Pan Kapuscinski odszedl, ale na zawsze pozostanie w naszej -
      czytelnikow pamieci i sercu.
      • de-de Kapuscinski uciekal plutonom egzekucyjnym.. 23.01.07, 23:41
        ..ale nie uciekl polskim lekarzom. Prozaiczne jak na kogos takiego jak R.K.

        Genialny pisarz, reportazysta o wrazliwosci poety, czlowiek o pelnym przygod
        zyciu. Mozna bylo sie nie zgadzac z jego pogladami, ale nie ze stylem, w ktorym
        kazdy wyraz byl na swoim miejscu, tworzac niezrownana calosc. Mam nadzieje ze
        jesli grzeszyl, to przez wzglad na dobro jakie uczynil swoim czytelnikom, Bog
        mu wszystko wybaczy. Wielka strata.
    • jvenables14 Ktore z jego książek są dobre?? 23.01.07, 23:44
      Przeczytałem notke w wiki, bo jak dotad wiedziałem tylko, że to polski
      podróznik i pisarz. Jakie jego książki są najciekawsze? Co polecicie?
      • mkrzyzanowski Re: Ktore z jego książek są dobre?? 23.01.07, 23:55
        Osobiście najbardziej odpłynąłem z nim do Afryki czytając Heban. Polecam.
        • boncza Re: Ktore z jego książek są dobre?? 23.01.07, 23:57
          Mnie bardzo podobało się imperium.
        • uszy_urbana dobre książki 23.01.07, 23:58
          dla mnie najbardziej 'Imperium' i 'Wojna Futbolowa'
      • moon5 Re: Ktore z jego książek są dobre?? 24.01.07, 01:20
        "Cesarz"
    • absurdello <i>(i)<i> 23.01.07, 23:51
      Jak słyszę, że kogoś zawieźli do szpitala na Banacha, to mi się Ojciec
      przypomina ... też tam leżał .. i tak go leczyli na serce, że tylko przeszczep
      mógł mu jeszcze tylko przedłużyć życie ale już się nie zdecydował ...

      Nie mogli Pana Ryszarda do Instytutu Kardiologii zawieźć ?
    • sucharov Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 23.01.07, 23:56
      [*] Niech spoczywa w pokoju...
    • kapustka Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 00:07
      Kolejna świeczka w Warszawce... ale smutno.
      • fibich-ekiel Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 00:29
        kapustka napisała:

        > Kolejna świeczka w Warszawce... ale smutno.

        Tak bardzo nam smutno, tak ciężko... Dodajemy świeczki.
    • pasquda Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 02:33
      ['] ['] ['] spoczywaj w pokoju towarzyszu mych podróży. Oddaję Ci hołd.
    • ifinity Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 06:49
      Czesc jego wspanialemu zyciu, uwag o politycznej filozofi, uwag, ktore
      pozwalaly nabierac nam powietrza w PRL-u.. A co bylo powodem???? Czyz nie on
      byl reporterem ze stacji Arctowskiego, na podbiegunie??? A moze sie, zupelnie
      myle.
    • fune Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 08:07
      kurczę wielki wielki zal ze juz odszedl, przeciez mial dopiero 73
      lata....dowiedzialam sie dzis rano w drodze do pracy i zrobilo mi sie bardzo
      bardzo smutno...kolejny autorytet umiera i nastepcow brak
    • lexgm Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 08:22
      W tej smutnej chwili mała refleksja - ciekawe, które bydle wywlecze teraz jako
      pierwsze teczkę pisarza. Bo, że wywlecze, to pewne. Taki los zgotowano przecież
      Herbertowi.
      • adufer Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 09:30
        lexgm napisał:

        > W tej smutnej chwili mała refleksja - ciekawe, które bydle

        Dlaczego bydle ???

        Te bydle w twoim mniemaniu to ci ich ojcowie zginęli w Katyniu albo zostali
        bestialsko zamordowani przez UB w ciszy więziennych cel ???

        Te bydle w twoim mniemaniu to ci co chcą w końcu ujawnić prawdę o pieszczochach
        komuny jakim z pewnością było i wielu ze świecznika kultury w tym i wielu
        dziennikarzy jak ten pan co mu się zmarło.

    • adufer Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 09:21
      tomek.lysakowski napisał:

      > Kolejny wielki Polak i świetny pisarz...

      Dla mnie ten pan to tylko reporter bo takiego go pamiętam z dawnych lat, gdzie
      jego reportarze mogłem czytać w gazetach typu 'Poznaj Świat' - nie wiem
      dlaczego nikt nie wspomina o jego współpracy z tym czasopismem i temu
      podobnych, typowo komunistycznych periodyków.

      Pamiętam też doskonale jak ten pan jeżdżąc po Afryce legitymowal się polską
      legitymacja prasową komunistycznej agencji PAP, ale gdy sprawy nabierały innego
      biegu natychmiast z kieszeni owego pana wyskakiwała (pożyczona od kolegi z
      USA !) legitymacja znanej na caly świat, amerykańskiej agencji prasowej, gdzie
      sama okładka owej legitymacji była gwarancją ujścia z życiem z tych
      afrykańskich, plemiennych rozpierduch.

      A więc jak zawiało tym się legitymowało ! :(

      A swoją drogą to jakim cudem ten pan w owych latach 70-tych podróżował po
      świecie jako dziennikarz komunistycznej agencji PAP bez podpisania lojalki ???

      NIKT wtedy nie dostał paszportu bez kontaku z ówczesną SB.

      To tak na marginesie zachwytów nad tym panem co pół życia spędził za granicą
      pracując dla komunistycznej agencji propagandowej jaką niewątpliwie była
      (musiała być !) PAP.

      • ewcia1976 Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 09:56
        A jaką legitymacją miał się legitymować??????????????????? Zły Kapuściński !:)
        Powinien wtedy pisać do Gazety Wyborczej lub National Geografic. Jak wogóle
        śmiał coś robić w komunie. Powinien żłopać piwsko i olewac system.
        Adufer jesteś chory.

        Żal wielkiego człowieka [*]
      • dymna Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 10:07
        Człowieku, stuknij się w czoło i idź się leczyć do zamkniętego szpitala
        psychiatrycznego.
        Bo to urojenia, gdy się we wszystkim widzi spisek.
        Nic tylko klapki na oczach. Człowieku przeskocz samego siebie i spójrz na
        pisarstwo Kapuścińskiego okiem wolnym od choroby, której na imię "żądza sensacji".

        Czy Ty naprawdę nie dostrzegasz autorytetów? Tylko ściany swoich ciasnych
        horyzontów?

        Biedny Ty.

        Nawet Cię nie pozdrawiam.
        • lexgm Do : "ewcia1976" i "dymna" 24.01.07, 11:17
          Cieszę się, że jesteście po mojej stronie (pewnie stoję teraz tam, gdzie stało
          kiedyś ZOMO, jak mawia pewien moralista i prawnik z wykształcenia).
          Długo nie trzeba było czekać, odezwał się pierwszy sprawiedliwy, bez winy
          i "rzucił kamieniem". Okropieństwo.
    • dymna Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 10:02
      Taki mądry człowiek...
    • urho ['] ['] ['] 24.01.07, 11:08

    • eirene.k Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 11:21
      Boże, jak mi szkoda. Dlaczego tak świetni ludzie tak często odchodzą przed
      czasem???
      • widmowolnosci Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 12:03
        Na zachodzie byl tez bardzo znany jako jeden z bojownikow o wolnosc homoseksualistow. Jawnie krytykowal polska homofobie w telewizyjnych i prasowych wywiadach nawet wtedy kiedy rzadzili komunisci, nie bal sie przyznawac do swoich przekonan.
    • hypatia100 Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 13:14
      "Człowiek nie odchodzi sam. Razem z nim znika ten świat, który tworzył on wokół
      siebie, który był jego przedłużeniem, ten odrębny, jedyny, unikalny mikroświat,
      istniejący samą mocą obecności tego człowieka na ziemi. Razem z jego śmiercią
      umiera więc coś jeszcze, coś więcej" (Lapidarium III).
    • mela67 Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 14:04
      Wielki.mądry,skromny człowiek.To wielka strata dla Polski i świata.Będzie nam
      Ciebie brakowało Mistrzu.
    • wj_2000 Re: Zmarł Ryszard Kapuściński 24.01.07, 14:17
      Ciekawe, kiedy jakaś hiena dziennikarska razem z wampirem z IPN zauważy grę
      słów: Kapuś Kapuściński.

      No bo czy ktoś jeżdżący 60 lat za granicę mógł pluć na oficerów SB, gdy ci
      chcieli z nim rozmawiać? Czy mógł być, a przynajmniej manifestować,
      nielojalność wobec swojego Państwa? I pewnie jak Wielgus, czy Wołoszański
      nikomu nie szkodził!
    • szerszen039 Re: Zmarł Ryszard Kapuściński[*][*][*][*][*][*][*] 24.01.07, 15:13
      Wróciłam z pracy,otworzyłam tvn 24, i
      Kochał ludzi,
      Ryszard Kapuściński dał mi naukę,
      specyficzną taktykę obrony, z której mogłam
      nauczyć się,zrozumiałam i przyjęłam.

      szerszen

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka