Dodaj do ulubionych

Madryt w obronie dąbrowszczaków

    • frank_drebin No i co mamy plakac po tych agentach Stalina ? 19.04.07, 09:01
      To przeciez byli komunisci, ktorzy sami czesto podkreslali ze narod maja w
      ...pie. A do Hiszpanii jechali bo im Stalin kazal, jako kadrowi enkawudowcy nie
      mieli wyjscia musieli jechac. Kazali by im to by pojechali na Antarktyde walczyc
      o komunizm wsrod pingwinow.
    • pos3gacz Nastepny idiotyczny pomysł oszołomów 19.04.07, 09:02
      Paranoja.Szkoda słów.
      • mg2005 Hiszpanie całkiem zgłupieli pod rządami lewaków ? 19.04.07, 09:11
        ?!
        • mg2005 Nie dość ,że idioci, to jeszcze bezczelni... 19.04.07, 09:12
          Bezczelnie ingerują w polskie sprawy.
      • jankowski1960 Re: Nastepny idiotyczny pomysł oszołomów 19.04.07, 09:12
        !los catofascistas no pasarán!
    • jakkaw Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:12
      Dąbrowszczacy to bandyci - zarówno dla Polski, jak i Hiszpani. Komuniści,
      którzy w Polsce mordowali AK-owców i współpracowali z Sowietami, a w Hiszpanii
      palili kościoły, zabijali duchownych i również współpracowali z Sowietami.
      Jednym z dąbrowszczaków jest, chociażby gen.Świerczewski, zdrajca i
      stalinowiec.

      Dąbrowszczaków to się powinno postawić przed sądem, a nie wypłacać im
      emerytury!
      • rebjot Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:16
        Jasne! Krwawo walczyli z demokratycznym i liberalnym rządem Franco wspieranym
        przez innych demokratów jak Hitler i Mussolini
        • zigzaur Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:41
          Jeśli chodzi o udział Niemiec w hiszpańskiej wojnie domowej, to wojska
          niemieckie wkroczyły do Hiszpanii dopiero na początku roku 1938, kiedy to wojna
          już była strategicznie rozstrzygnięta na korzyść prawicy.

          Powody przystąpienia Niemiec do wojny w Hiszpanii dadzą się wytłumaczyć na
          podstawie tak zwanej "narady Hoßbacha" z listopada 1937, odbytej w gronie:
          Hitler, Göring (lotnictwo), Raeder (marynarka wojenna), von Neurath (sprawy
          zagraniczne), von Blomberg (minister spraw wojskowych), von Fritsch (naczelny
          dowódca sił lądowych) (protokolantem był pułkownik Fritz Hoßbach, stąd nazwa,
          protokół narady był ważnym dowodem w Norymberdze). Na tej naradzie Hitler
          zapowiedział rychłe przystąpienie do wojny oraz konieczność "wypróbowania"
          wojska w jakimś lokalnym konflikcie, Hiszpania doskonale się do tego nadawała.
          Nie wszyscy uczestnicy byli zgodni z Hitlerem: von Neurath, von Blomberg i von
          Fritsch byli oponentami i dlatego wkrótce utracili stanowiska.
          Niemiecki kontygent wojskowy w Hiszpanii obejmował siły lotnicze (pod dowództwem
          Hugo Sperrle) oraz wojska pancerne (pod dowództwem Viktora von Thoma).

          Sowieckimi "doradcami" wojskowymi (w Hiszpanii walczyło więcej czołgów
          sowieckich niż niemieckich) dowodził Grigorij Sztiern. Dowodził tak, że został
          później rozstrzelany w ramach czystek, aczkolwiek dopiero wiosną 1941.
          • rebjot Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:03
            Wszystko to prawda ale to nie zmienia faktu, że III rzesza zaangazowała się
            militarnie w obcy konflikt. Co za tym idzie święte oburzenie niektórych
            internautów i twierdzenia o "brygadach NKWD wysłanych przez Stalina" jest
            bezsensowne Każda ze stron konfliktu korzystała z obcej pomocy Różnica tkwi w
            tym, że to Franco był "puczystą" chcącym oblić legalny i demokratycznie wybrany
            rząd To swoisty paradoks gdy Stalin, jeden z najkrwawszych dyktatorów w
            historii popiera (oczywiście dla swoich celów politycznych) demokrację
            I nie mów, że republikanie też nie byli niewiniątkami i popełniali zbrodnie
            Specyfiką wojen domowych jest ich okrucieństo, gdy twoim przeciwnikiem nie jest
            jakiś anonimowy żołnierz obcej armii ale często sąsiad "zza płotu" Wystarczy
            wspomnieć co się wyprawiało w byłej Jugosławii
            I nie chodzi o ocenę wojny domowej w Hiszpanii ani i rozliczanie zbrodni obu
            stron ale o zwykłą przyzwoitość i zdolność do wybaczania, obcą jak się wydaje
            naszym rządzącym "chrześcianom" Hiszpanów jakoś nie mierżą komuniści w historii
            kraju, nawet obcy a nasi rządzący (celowo nie piszę MY)chcą rozliczać każdego i
            za wszystko
            • zigzaur Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:24
              Nie chcę ingerować w to, jak sami Hiszpanie dziś podchodzą do dawnego konfliktu.
              Chciałem jednak zaznaczyć, że wmieszanie się Hitlera nastąpiło długo po
              wmieszaniu się Stalina.
              • uu1 Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:38
                > Chciałem jednak zaznaczyć, że wmieszanie się Hitlera nastąpiło długo po
                > wmieszaniu się Stalina.
                Czyżby?
                Legion Condor to niemiecki korpus lotniczy wspierający siły antyrepublikańskie
                podczas hiszpańskiej wojny domowej.
                Pierwsze oddziały Legionu Kondor przybyły do Hiszpanii na początku sierpnia
                1935, w tym czasie nastąpiła eskalacja niemieckiej pomocy wojskowej i na
                początku listopada w składzie Legionu znajdowało się już ponad 100 samolotów i
                ponad 5000 żołnierzy pod dowództwem Hugo Sperrle'a (1885-1953).
              • joushua [...] 19.04.07, 11:09
                Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
        • adeinwan Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 20.04.07, 11:31
          Czy każdy wróg Hitlera zasluguje na cześć i chwalę? Niektorzy chyba nie
          rozumieja, ze historia nie jest czarno-biala.
    • rebjot Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:13
      Szykuje sie kolejna miedzynarodowa "heca" Dla Hiszpanów "Dąbrowszczacy" to
      bojwnicy o demokrację i przeciw faszyzmowi, dla naszych "patriotów"
      to "paskudni komuniści" niegodni miejsca w narodowym panteonie Dojdzie do tego,
      że obce rządy zacznną nas pouczać kto w Polsce powinien być kombatantem Ale
      nasi nawiedzeni parlamentarzyści sami do takiej paranoicznej sytuacji
      doprowadzili
    • tsuranni wyszło szydło z worka 19.04.07, 09:24
      cała ta polska katolicka prawica brunatnym kolorem jest podszyta -
      neofaszystowskie poglądy Giertychów nie są tam wyjątkiem
    • maureen2 Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:24
      zabrać uprawnienia tym spod MonteCassino,Narviku,Tobruku i z Syberii.Tylko
      Powstanie Warszawskie jest godne wyróżnienia, no i oczywiście styropian.
      • uu1 Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:54
        > zabrać uprawnienia tym spod MonteCassino,Narviku,Tobruku i z Syberii.Tylko
        > Powstanie Warszawskie jest godne wyróżnienia, no i oczywiście styropian.
        Co do Powstania są poważne wątpliwości. Przecież Bracia w nim nie uczestniczyli.
        Styropian i IV Brygada (stąd IV RP) - jak najbardziej.
      • adeinwan Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 18:57
        Ej, to porównanie jest żenujące...
    • adeinwan Pytanie do obrońców dąbrowszczaków 19.04.07, 09:30
      Dlaczego polski podatnik ma finansować uczestników obcej awantury? Czy
      uprawnienia kombatanckie mają dostać również najemnicy walczący w
      jugoslowianskiej wojnie domowej? A może bylych żolnierzy Waffen-SS, których
      trochę jeszcze w Polsce mieszka?
    • lebaim Zbiszczyć pomniki Piłsudskiego! 19.04.07, 09:42
      Wymazać go z pamięci zbiorowej! Wszak też był socjalistą!

      Chciałbym wierzyć, że ta cała paranoja to tylko koszmarny sen, z którego wkrótce
      się obudzę... :(
      • m15 dąbrowszczakom renty powinna płacić międzynarodówk 19.04.07, 09:52
        lebaim napisał:

        > Wymazać go z pamięci zbiorowej! Wszak też był socjalistą!
        >
        > Chciałbym wierzyć, że ta cała paranoja to tylko koszmarny sen, z którego
        wkrótc
        > e
        > się obudzę... :(
        i dlatego ,że był socjalistą-a nie moskiewskim pachołkiem-pozamykał wszystkich
        komuchów w berezie,za to mu cześć i chwała
    • 3guziec co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 09:51
      Wystarczy spojrzec tylko na jedno zdanie:
      "Franco dostał wsparcie militarne od faszystowskich Włoch i hitlerowskich
      Niemiec. Rząd ludowy dostał wsparcie od ZSRR (broń, doradcy wojskowi)."
      Czyli Niemcy i Włochy niedobre do faszystowskie i hitlerowskie a ZSRR dobry bo
      kierowane przez miłującego pokój Stalina. To gorzej niz manipulacja, to Gazeta
      Wyborcza.
      • b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:21
        3guziec napisał:

        > Wystarczy spojrzec tylko na jedno zdanie:
        > "Franco dostał wsparcie militarne od faszystowskich Włoch i hitlerowskich
        > Niemiec. Rząd ludowy dostał wsparcie od ZSRR (broń, doradcy wojskowi)."
        > Czyli Niemcy i Włochy niedobre do faszystowskie i hitlerowskie a ZSRR dobry bo
        > kierowane przez miłującego pokój Stalina. To gorzej niz manipulacja, to Gazeta
        > Wyborcza.
        no może nie skandal, ale faktycznie cos jest na rzeczy...
        taka dziwna asymetria, oni to mają chyba we krwi
        • uu1 Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:24
          b52h napisała:
          > no może nie skandal, ale faktycznie cos jest na rzeczy...
          > taka dziwna asymetria, oni to mają chyba we krwi
          Chyba nie zauważyłeś, że Franco obalał rząd demokratycznie wybrany a Stalin
          stanął w jego obronie.
          PS. Jeżeli bandyta uratuje osobę tonącą, uznasz to za czyn naganny?
          • b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:27
            uu1 napisała:

            Chyba nie zauważyłeś, że moja uwaga dotyczy nie czynu JS ale
            stylu narracji w GazWyb

            > Chyba nie zauważyłeś, że Franco obalał rząd demokratycznie wybrany a Stalin
            > stanął w jego obronie.
            > PS. Jeżeli bandyta uratuje...
            • uu1 Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:33
              b52h napisała:
              > Chyba nie zauważyłeś, że moja uwaga dotyczy nie czynu JS ale
              > stylu narracji w GazWyb
              Notka GW nie zawiera oceny postaci i działań JS tylko odniesienie do konkretnego
              wydarzenia - Wojny Domowej w Hiszpanii. A co miał na sumieniu JS wie każdy
              czytelnik.

              • b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:38
                uu1 napisała:

                > b52h napisała:
                A co miał na sumieniu JS wie każdy
                > czytelnik.
                >
                Co miał na sumieniu A. Hitler i B. Mussolini też wie każdy czytelnik
                ale jednakowoż trzeba to było przypomnieć... Redaktorzy GazWyb mają
                to w podświadomości, jak psy Pawłowa...
                • uu1 Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:42
                  b52h napisała:

                  > Redaktorzy GazWyb mają to w podświadomości, jak psy Pawłowa...
                  To jest niepotrzebna (moim zdaniem) złośliwość. Chodzi o poparcie przez A.
                  Hitlera puczystów a przez JS demokratycznie wybranego rządu. I żadne figury
                  stylistyczne tego faktu nie zmienią.
                  • b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:47
                    > To jest niepotrzebna (moim zdaniem) złośliwość.

                    to jest stwierdzenie faktu (forma być może ironiczna).
                    oczywiście to taże moje zdanie
    • wolsztyniak1 Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:52
      Jeśli Dąbrowszczacy walczyli w Hiszpanii to niech ich emerytury płaci rząd
      Hiszpanii lub Rosji.W końcu jak ktoś służył w Legii Cudzoziemskiej to nie domaga
      się od Polski by mu płaciła emeryturę.
      • uu1 Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:56
        Legia Cudzoziemska to wojsko zawodowe.
      • b52h Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:14
        W projekcie ustawy proponuje się odebranie prawa do pobierania specjalnych rent
        osobom skazanym zgodnie z prawem za zbrodnie nazistowskie i komunistyczne, a
        także przeciwko pokojowi, prawom człowieka i inne zbrodnie wojenne".
        serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34212,3992129.html
        wygląda na to, że mało kto projekt tej ustawy czytał. Ja też nie czytałe, btw...
        Jeżeli wszakże powyższe polega na prawdzie to nie widzę tu nic nagannego, a cała
        ta dyskusja, troska itp... to zwykłe bicie piany
      • ffamousffatman Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:38
        Dlaczego Rosji?
        • matrek Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 20.04.07, 23:59
          Bo zwiazek Radziecki ktorego spadkobierca w prostej linii jest Rosja, finansowal
          tych ludzi.
    • princealbert Republikanie bronili legalnego rzadu przed puczem 19.04.07, 09:55
      Szkoda, ze Republika sie nie utrzymala, Hiszpania nie stracilaby 40 lat z
      przyglupawym generalissimusem.
    • amanasunta53 Rząd Hiszpanii w 1936-1939 był czerwony! 19.04.07, 10:10
      Jestem ,chyba,pierwszą która na tym forum wyraźnie to napisała.Hiszpanię
      popierał Komintern czyli sowiecka Rosja i jej wódz Józek.Demokracje zachodnie
      zachowały DYSTANS do OBU walczących stron,przy lekkiej sympatii dla
      Franko.Sympatia była dlatego,że uważana powszechnie do 1938 a nawet 1939 ,że to
      KOMUNIZM jest największym wrogiem demokracji.Ślepota(nie zauważenie istoty
      faszyzmu)skończyło sie...II wojną swiatową.Przy okazji USA i Wlk.Brytania poszły
      na współpracę z ZSRS co skończyło sie źle m.in.dla Polski!
      Jeżeli komuniści maja być sławieni to...sławmy również Adolfa i jego kumpli!
      Szklanka wody ..dla lewaków powyzej!
      • aberdeen Hehe, wcale nie 19.04.07, 10:26
        Byl socjalistyczny, dopiero pod koniec zaczal zjazd w strone komunizmu (stad
        np. rozprawa z POUM i anarchistami).
        Nieprawda rowniez, ze nie wspieraly ich rzady demokratycznych panstw. Dostawali
        pomoc np. z Francji czy Szwecji.
        • amanasunta53 Re: Hehe, wcale nie 19.04.07, 11:52
          aberdeen napisał:

          > Byl socjalistyczny, dopiero pod koniec zaczal zjazd w strone komunizmu (stad
          > np. rozprawa z POUM i anarchistami).
          > Nieprawda rowniez, ze nie wspieraly ich rzady demokratycznych panstw. Dostawali
          >
          > pomoc np. z Francji czy Szwecji.
          Największa ..pomoc''(o istocie tej ,,pomocy'' można wiele pisać ,najwieksza była
          w pomocy dla hiszpańskiego NKWD na zapleczu)Koscioły niszczono juz w 1937,pod
          hasłem walki z kontrewolucją!
          • saniba Re: Hehe, wcale nie 19.04.07, 12:12
            Masz rację, z istotą pomocy bywa różnie, czego najlepszym przykładem
            jest "pomoc", której miał stoczniowcom udzielić papa Rydzyk. To dopiero "pomoc"!
      • zigzaur Re: Rząd Hiszpanii w 1936-1939 był czerwony! 19.04.07, 10:29
        W innym miejscu napisałem:

        W roku 1936 świat jeszcze dobrze nie wiedział, co to takiego Hitler i hitleryzm.
        Za to doskonale doskonale wiedział, co to Lenin i leninizm.
      • ffamousffatman Re: Rząd Hiszpanii w 1936-1939 był czerwony! 19.04.07, 19:46
        A Polska sprzedawala bron obydwu stronom. Zrobila na tym 3 mln zlotych.
    • jerzy30 dla PiSdzielcow idalem sa stalin hitler, pol-pot 19.04.07, 10:15
      ki ir sen itp
      • reakcjonista1 "republikanie:" w tym "dąbrowszczacy" to byli 19.04.07, 11:02
        właśnie chłoptasie Stalina... oj nieuctwo się szerzy.
    • jacek2235 Przyznać prawa kombatanckie w Hiszpanii!!!!! 19.04.07, 10:34
      Abstrachując od wszystkiego senat hiszpański może im przecież przyznać
      hiszpańskie prawa kombatanckie i wypłacać hiszpańskie renty, ale widać
      Hiszpanie mają węża w kieszeni i wolą bronić demokracji na polski koszt.
      • uu1 Re: Przyznać prawa kombatanckie w Hiszpanii!!!!! 19.04.07, 10:46
        jacek2235 napisał:

        > Abstrachując od wszystkiego senat hiszpański może im przecież przyznać
        > hiszpańskie prawa kombatanckie i wypłacać hiszpańskie renty, ale widać
        > Hiszpanie mają węża w kieszeni i wolą bronić demokracji na polski koszt.
        Piszesz o miesięcznym dodatku w wysokości ca 200 zł dla 23 osób. Odnieś tę kwotę
        do uszczerbku w opinii międzynarodowej. To jest biznes na miarę kaczego
        zacietrzewienia.
    • rsrh Pytania sondy sa typowe dla GW. 19.04.07, 10:38
      Oni nie walczyli o Polske tylko o KOMUNĘ wspierani przez CCCP. Tacy "bojownicy"
      jak Śweirczewski czy Mołojce - to byli funkcjonariusze NKWD. Jakie renty?? Ileż
      maja lat ci z wojny w latach 30-tych.? Ilu ich żyje?
      Stanowisko Hiszpani to sprawa pana Zapatero wywodzącego się z tej włąśnie
      czerwonej garstki sterowanej z Moskwy a działających głównie tzw "brygadami
      miedzynarodowymi"
      Wieczna chwała gen Franco że ich dobił !!!
    • mulla_komar Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 10:43
      I wroci do Polski to moze zosatc aresztowany. Moze Hiszpanie i tym ludziom chca
      z naszych pieniadzy wyplacac jakies renty kombatanckie?

      Czy ci ludzie walczyli w polskiej armii? Czy najemnikom walczacym w Jugoslawii
      czy Czeczenii tez mamy cos wyplacac?

      O co walczyli Dabrowszczacy? O komunizm w Hiszpanii. Nie wiem z jakiej racji
      maja byc za to wynagradzani przez Polske. Niech i sobie Hiszpanie utrzymuja.
      • ffamousffatman Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 10:54
        ochotnicy miedzynarodowi nie byli najemnikami
        • mulla_komar Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 11:12
          No i? Ochotnicy w Legii Cudzoziemskiej tez nie sa.
          • ffamousffatman Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 19:42
            No To Berlingowcom tez trzeba zabrac emerytury a czerniakowski memorial zaorac.
            Nawet wieksza wyjdzie oszczednosc.
            • mulla_komar Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 20.04.07, 20:51
              Ale dlaczego zabierac emerytury jakims Berlingowcom? Dabrowszczakom tez nikt
              emerytur ne chce zabierac. Nie wiem po co zaczynasz nowy watek i to nie na temat.
      • 2560a Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 16:57
        mulla_komar napisał:
        O co walczyli Dabrowszczacy? O komunizm w Hiszpanii.

        A czytac umie? A rozumie to co czyta? Oni walczyli z faszyzmem.To ze akurat
        ZSRR wspomogl wojne z Franko to glownie dlatego ze innym to zwisalo.
        > Czy ci ludzie walczyli w polskiej armii? .. Nie wiem z jakiej racji
        > maja byc za to wynagradzani przez Polske.
        Swietny pomysl. Ci w polskich mundurach we Wloszech walczyli pod obcym
        zachodnim dowodztwem. Zabrac swiadczenia kombatanckie.
        Ci z I i II Armii LWP walczyli pod obcym wschodnim dowodztwem! Zabrac
        swiadczenia.
        Ci z partyzantki to czort wie czy walczyli kiedy. Zabrac swiadczenia.
        Ci z Getta , no,to calkiem obce interesy mieli. Zabrac wszystko!
        W ten sposob zaoszczedzimy sporo kasy ktora bedzie mozna wydac na budowe
        kolejnych swiatyn!
        • mulla_komar Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 20.04.07, 20:58
          > A czytac umie? A rozumie to co czyta?

          Kto?

          >Oni walczyli z faszyzmem.

          Oni walczyli z gen. Franco u boku KOMUNISTOW.

          > Swietny pomysl. Ci w polskich mundurach we Wloszech walczyli pod obcym
          > zachodnim dowodztwem. Zabrac swiadczenia kombatanckie.

          Ale walczyli jako armia POLSKA. W Polskich mundurach i formalnie jako armia
          panstwa Polskiego. Nie widzisz roznicy?

          > Ci z I i II Armii LWP walczyli pod obcym wschodnim dowodztwem! Zabrac
          > swiadczenia.

          Tez walczyli jako armia POLSKA. Comprende?

          > Ci z partyzantki to czort wie czy walczyli kiedy. Zabrac swiadczenia.
          > Ci z Getta , no,to calkiem obce interesy mieli. Zabrac wszystko!

          Kazde panstwo moze uhonorowac partyzantki walczace na jego teranie ale nie musi.
          Nie podchodz do tego tak emocjonalnie. partyzantki moga byc oficjalnie wspierane
          przez rzad danego panswa a moga byc zwalczane. Z tego co wiem te, o ktorych
          piszesz byly uznane i oficjalnie wspierane przez Polske.

          > W ten sposob zaoszczedzimy sporo kasy ktora bedzie mozna wydac na budowe
          > kolejnych swiatyn!

          A to niby po co tutaj?

          Nie odniosles sie do tego czy jesli polscy najemnicy walcza w Czeczenii czy
          Jugoslawii czy np w Afryce to tez maja dostac swiadczenia kombatanckie?
    • kklinowski49 Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:49
      Pytanie w sondzie to majstersztyk MANIPULACJI. Drugi jego czlon.
      Dabrowszcacy walczyli o wprowadzenie komunizmu w Hiszpanii. I w Europie tym
      samym. Na calym swiecie.
      Skandaliczny sposob Wyborczej na oglupianie i tak juz oglupionych swoich
      czytelnikow. Zwlaszcza tych mlodych - nie majacych pojecia o historii.
      • ffamousffatman Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:53
        a potem na marsie.
        jezli kogo pouczasz to najpierw sam sie naucz. wielu ochotnikow nie bylo komunistami i nie walczylo tam na wezwanie stalina
      • prof.penduszko Faszyzm nie przejdzie !!! 19.04.07, 11:04
        Kaczyńskim pojęcie narodu służy głównie po to, żeby kogoś opluć i napiętnować,
        a w końcu wyrzucić ze wspólnoty

        Jeszcze trochę, a zamiast ulicy Dąbrowszczaków będziemy mieli w Warszawie ulicę
        Legionu Condor. Tak, tak, tego, który bombardował Guernicę.
    • rsrh Re: 80% forumowiczów...Nie !! To po prostu ostatni 19.04.07, 10:54
      stadium "michnikowszczyzny" czyli totalnego ogłupienia czytelników. Herbert o
      Michniku -kliknij w Google
    • joushua [...] 19.04.07, 11:07
      Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu.
    • saniba Jak nic, niedługo wezmą się i za Kościuszkę. 19.04.07, 11:16
      Co się dzieje z tym krajem i z Polakami?! Nie pamiętam aby kkiedykolwiek w
      ludziach było tyle złych emocji, nienawiści, zazdrości, żądzy zemsty. Pan Bóg
      chyba za nami nie przepada, skoro pozbawia nas rozumu.
      • kolter Re: Jak nic, niedługo wezmą się i za Kościuszkę. 19.04.07, 11:18
        To PIS pozbawia rozumu walczac ze wszystkim co bylo dawniej , jakby bracia K
        nie wiedzieli ze ich tatus robil 2 letnie kursy dla bolszewickich aparatczykow ,
        aby ci mogli legitymowac sie wyzszym wykszatalceniem!! PIS bydlo
        • joushua A Lesio Prezydent to z czego niby pisal magisterke 19.04.07, 11:33
          :-) Zabawne...
    • zetisdead To komuniści zarżnęli Republikę 19.04.07, 11:16
      Rząd republikański w Hiszpanii tworzyła koalicja ugrupowań demokratycznych od
      chreścijańskich demokratów po anarchistów. Republika nie posiadała swojej
      stałej armii, poszczególne partie wystawiały swoje milicje, które
      współpracowały ze sobą na froncie. Mimo tej dziwnej, jak na wojsko, organizacji
      początkowo szło całkiem nieźle i milicje stawiały dość skuteczny opór.
      Niestety, milicje były niedozbrojone. Wyjątek stanowiła partia komunistyczna,
      która, mimo, że wchodziła w skład republikańskiej koalicji, sterowana była
      bezpośrednio z Moskwy. Ramieniem zbrojnym komunistów były Brygady
      Międzynarodowe i to jedynie one otrzymywały sowiecką pomoc militarną i
      sowieckich instruktorów. Instruktaż okazał się skuteczny: komuniści zrobili
      zamach stanu, zdelegalizowali pozostałe partie polityczne; milicje zostały
      rozbrojone. Ich członkowie zostawali przymusowo wcielani do Brygad, opornych
      rozstrzelano. Niektóre milicje nie zgodziły się na taki stan rzeczy (np.
      milicja anarchistyczna) zostały więc zmasakrowane przez Brygady (George Orwell
      służył właśnie w milicji anarchistycznej i ledwo uszedł z życiem). Po
      zdławieniu opozycji wewnętrznej komuniści wraz ze swoimji Brygadami dostali w
      dupę od Franco. Niewiele to zmieniło, ponieważ terror, jaki wprowadzili
      komuniści wobec pozostałych sił republikańskich nie był ani odrobinę mniejszy
      od terroru frankistowskiej dyktatury. To komuniści zabili Rpublikę, Franco
      tylko dokończył.
      P.S. Po przejęciu władzy komuniści wywieźli do Związku Sowieckiego całą rezerwę
      finansową Republiki Hiszpańskiej, kilkanaście ton złota. Stalin pozbył się
      konkurencji na Zachodzie i jeszcze na tym zarobił.
    • kon_troyansky Gdybyż ten rząd 19.04.07, 11:16
      Gdybyż ten rząd się raczył tak gorliwie, jak tego typu pierdołami, zająć sprawami gospodarczymi, rzeczywistymi ułatwieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej, prawdziwymi działaniami prowadzącymi do rozwoju gospodarzego. Ale nie, najpierw rząd musi odebrać przywileje dwudziestu paru dziadkom, by chyba tylu ich jeszcze zostało. Rzecz niecierpiąca zwłoki, bo już niedługo nie byłoby komu odbierać.
    • ffamousffatman Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 11:18
      za stary jestem prawicowiec zeby odpowiadac na bajeczki mlodych ledwieponadczterdziestoletnich "prawicowych" szczyli zatrudnionych na stanowisku bibliotekarza o dobrym Franco
    • jjr44 nieuk? 19.04.07, 11:19
      proponuję uzyc google zamiast od nieuków od razu wyzywac. Auschwitz to
      odpowiednik polskiej nazwy Oświęcim.
      Obozy były trzy a obozem śmierci była Brzezinka - Birkenau (jak bardzo chcesz
      Auschwitz Birkenau), pozostałę dwa Auschwitz I (Oświęcim) i Auschwitz Monowitz
      (Manowice) były obozami pracy.

      W sprawie merytorycznej chciałbym powiedzie że przykładanie różnych miarek do
      prawicowych i lewicowych dyktatur jest naiwne. Może lepiej tak tradycyjnie po
      chrześcijańsku powiedziec że zbrodnia to zbrodnia niezależnie od poglądów
      mordercy? Podobno w średniowieczu uważano że rycerze splamieni zabójstwem
      (nawet w dobrej sprawie) do nieba nie trafią...
    • por.ub.jajec Niech GW poda informacje gdzie znalezli sie 19.04.07, 11:19
      Dabrowszczacy po wojnie w Hiszpani i co robili w polsce w okresie 1939-1956

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka