frank_drebin No i co mamy plakac po tych agentach Stalina ? 19.04.07, 09:01 To przeciez byli komunisci, ktorzy sami czesto podkreslali ze narod maja w ...pie. A do Hiszpanii jechali bo im Stalin kazal, jako kadrowi enkawudowcy nie mieli wyjscia musieli jechac. Kazali by im to by pojechali na Antarktyde walczyc o komunizm wsrod pingwinow. Odpowiedz Link Zgłoś
pos3gacz Nastepny idiotyczny pomysł oszołomów 19.04.07, 09:02 Paranoja.Szkoda słów. Odpowiedz Link Zgłoś
mg2005 Nie dość ,że idioci, to jeszcze bezczelni... 19.04.07, 09:12 Bezczelnie ingerują w polskie sprawy. Odpowiedz Link Zgłoś
jankowski1960 Re: Nastepny idiotyczny pomysł oszołomów 19.04.07, 09:12 !los catofascistas no pasarán! Odpowiedz Link Zgłoś
jakkaw Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:12 Dąbrowszczacy to bandyci - zarówno dla Polski, jak i Hiszpani. Komuniści, którzy w Polsce mordowali AK-owców i współpracowali z Sowietami, a w Hiszpanii palili kościoły, zabijali duchownych i również współpracowali z Sowietami. Jednym z dąbrowszczaków jest, chociażby gen.Świerczewski, zdrajca i stalinowiec. Dąbrowszczaków to się powinno postawić przed sądem, a nie wypłacać im emerytury! Odpowiedz Link Zgłoś
rebjot Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:16 Jasne! Krwawo walczyli z demokratycznym i liberalnym rządem Franco wspieranym przez innych demokratów jak Hitler i Mussolini Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:41 Jeśli chodzi o udział Niemiec w hiszpańskiej wojnie domowej, to wojska niemieckie wkroczyły do Hiszpanii dopiero na początku roku 1938, kiedy to wojna już była strategicznie rozstrzygnięta na korzyść prawicy. Powody przystąpienia Niemiec do wojny w Hiszpanii dadzą się wytłumaczyć na podstawie tak zwanej "narady Hoßbacha" z listopada 1937, odbytej w gronie: Hitler, Göring (lotnictwo), Raeder (marynarka wojenna), von Neurath (sprawy zagraniczne), von Blomberg (minister spraw wojskowych), von Fritsch (naczelny dowódca sił lądowych) (protokolantem był pułkownik Fritz Hoßbach, stąd nazwa, protokół narady był ważnym dowodem w Norymberdze). Na tej naradzie Hitler zapowiedział rychłe przystąpienie do wojny oraz konieczność "wypróbowania" wojska w jakimś lokalnym konflikcie, Hiszpania doskonale się do tego nadawała. Nie wszyscy uczestnicy byli zgodni z Hitlerem: von Neurath, von Blomberg i von Fritsch byli oponentami i dlatego wkrótce utracili stanowiska. Niemiecki kontygent wojskowy w Hiszpanii obejmował siły lotnicze (pod dowództwem Hugo Sperrle) oraz wojska pancerne (pod dowództwem Viktora von Thoma). Sowieckimi "doradcami" wojskowymi (w Hiszpanii walczyło więcej czołgów sowieckich niż niemieckich) dowodził Grigorij Sztiern. Dowodził tak, że został później rozstrzelany w ramach czystek, aczkolwiek dopiero wiosną 1941. Odpowiedz Link Zgłoś
rebjot Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:03 Wszystko to prawda ale to nie zmienia faktu, że III rzesza zaangazowała się militarnie w obcy konflikt. Co za tym idzie święte oburzenie niektórych internautów i twierdzenia o "brygadach NKWD wysłanych przez Stalina" jest bezsensowne Każda ze stron konfliktu korzystała z obcej pomocy Różnica tkwi w tym, że to Franco był "puczystą" chcącym oblić legalny i demokratycznie wybrany rząd To swoisty paradoks gdy Stalin, jeden z najkrwawszych dyktatorów w historii popiera (oczywiście dla swoich celów politycznych) demokrację I nie mów, że republikanie też nie byli niewiniątkami i popełniali zbrodnie Specyfiką wojen domowych jest ich okrucieństo, gdy twoim przeciwnikiem nie jest jakiś anonimowy żołnierz obcej armii ale często sąsiad "zza płotu" Wystarczy wspomnieć co się wyprawiało w byłej Jugosławii I nie chodzi o ocenę wojny domowej w Hiszpanii ani i rozliczanie zbrodni obu stron ale o zwykłą przyzwoitość i zdolność do wybaczania, obcą jak się wydaje naszym rządzącym "chrześcianom" Hiszpanów jakoś nie mierżą komuniści w historii kraju, nawet obcy a nasi rządzący (celowo nie piszę MY)chcą rozliczać każdego i za wszystko Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:24 Nie chcę ingerować w to, jak sami Hiszpanie dziś podchodzą do dawnego konfliktu. Chciałem jednak zaznaczyć, że wmieszanie się Hitlera nastąpiło długo po wmieszaniu się Stalina. Odpowiedz Link Zgłoś
uu1 Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:38 > Chciałem jednak zaznaczyć, że wmieszanie się Hitlera nastąpiło długo po > wmieszaniu się Stalina. Czyżby? Legion Condor to niemiecki korpus lotniczy wspierający siły antyrepublikańskie podczas hiszpańskiej wojny domowej. Pierwsze oddziały Legionu Kondor przybyły do Hiszpanii na początku sierpnia 1935, w tym czasie nastąpiła eskalacja niemieckiej pomocy wojskowej i na początku listopada w składzie Legionu znajdowało się już ponad 100 samolotów i ponad 5000 żołnierzy pod dowództwem Hugo Sperrle'a (1885-1953). Odpowiedz Link Zgłoś
joushua [...] 19.04.07, 11:09 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
adeinwan Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 20.04.07, 11:31 Czy każdy wróg Hitlera zasluguje na cześć i chwalę? Niektorzy chyba nie rozumieja, ze historia nie jest czarno-biala. Odpowiedz Link Zgłoś
rebjot Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:13 Szykuje sie kolejna miedzynarodowa "heca" Dla Hiszpanów "Dąbrowszczacy" to bojwnicy o demokrację i przeciw faszyzmowi, dla naszych "patriotów" to "paskudni komuniści" niegodni miejsca w narodowym panteonie Dojdzie do tego, że obce rządy zacznną nas pouczać kto w Polsce powinien być kombatantem Ale nasi nawiedzeni parlamentarzyści sami do takiej paranoicznej sytuacji doprowadzili Odpowiedz Link Zgłoś
tsuranni wyszło szydło z worka 19.04.07, 09:24 cała ta polska katolicka prawica brunatnym kolorem jest podszyta - neofaszystowskie poglądy Giertychów nie są tam wyjątkiem Odpowiedz Link Zgłoś
maureen2 Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:24 zabrać uprawnienia tym spod MonteCassino,Narviku,Tobruku i z Syberii.Tylko Powstanie Warszawskie jest godne wyróżnienia, no i oczywiście styropian. Odpowiedz Link Zgłoś
uu1 Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:54 > zabrać uprawnienia tym spod MonteCassino,Narviku,Tobruku i z Syberii.Tylko > Powstanie Warszawskie jest godne wyróżnienia, no i oczywiście styropian. Co do Powstania są poważne wątpliwości. Przecież Bracia w nim nie uczestniczyli. Styropian i IV Brygada (stąd IV RP) - jak najbardziej. Odpowiedz Link Zgłoś
adeinwan Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 18:57 Ej, to porównanie jest żenujące... Odpowiedz Link Zgłoś
adeinwan Pytanie do obrońców dąbrowszczaków 19.04.07, 09:30 Dlaczego polski podatnik ma finansować uczestników obcej awantury? Czy uprawnienia kombatanckie mają dostać również najemnicy walczący w jugoslowianskiej wojnie domowej? A może bylych żolnierzy Waffen-SS, których trochę jeszcze w Polsce mieszka? Odpowiedz Link Zgłoś
lebaim Zbiszczyć pomniki Piłsudskiego! 19.04.07, 09:42 Wymazać go z pamięci zbiorowej! Wszak też był socjalistą! Chciałbym wierzyć, że ta cała paranoja to tylko koszmarny sen, z którego wkrótce się obudzę... :( Odpowiedz Link Zgłoś
m15 dąbrowszczakom renty powinna płacić międzynarodówk 19.04.07, 09:52 lebaim napisał: > Wymazać go z pamięci zbiorowej! Wszak też był socjalistą! > > Chciałbym wierzyć, że ta cała paranoja to tylko koszmarny sen, z którego wkrótc > e > się obudzę... :( i dlatego ,że był socjalistą-a nie moskiewskim pachołkiem-pozamykał wszystkich komuchów w berezie,za to mu cześć i chwała Odpowiedz Link Zgłoś
3guziec co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 09:51 Wystarczy spojrzec tylko na jedno zdanie: "Franco dostał wsparcie militarne od faszystowskich Włoch i hitlerowskich Niemiec. Rząd ludowy dostał wsparcie od ZSRR (broń, doradcy wojskowi)." Czyli Niemcy i Włochy niedobre do faszystowskie i hitlerowskie a ZSRR dobry bo kierowane przez miłującego pokój Stalina. To gorzej niz manipulacja, to Gazeta Wyborcza. Odpowiedz Link Zgłoś
b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:21 3guziec napisał: > Wystarczy spojrzec tylko na jedno zdanie: > "Franco dostał wsparcie militarne od faszystowskich Włoch i hitlerowskich > Niemiec. Rząd ludowy dostał wsparcie od ZSRR (broń, doradcy wojskowi)." > Czyli Niemcy i Włochy niedobre do faszystowskie i hitlerowskie a ZSRR dobry bo > kierowane przez miłującego pokój Stalina. To gorzej niz manipulacja, to Gazeta > Wyborcza. no może nie skandal, ale faktycznie cos jest na rzeczy... taka dziwna asymetria, oni to mają chyba we krwi Odpowiedz Link Zgłoś
uu1 Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:24 b52h napisała: > no może nie skandal, ale faktycznie cos jest na rzeczy... > taka dziwna asymetria, oni to mają chyba we krwi Chyba nie zauważyłeś, że Franco obalał rząd demokratycznie wybrany a Stalin stanął w jego obronie. PS. Jeżeli bandyta uratuje osobę tonącą, uznasz to za czyn naganny? Odpowiedz Link Zgłoś
b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:27 uu1 napisała: Chyba nie zauważyłeś, że moja uwaga dotyczy nie czynu JS ale stylu narracji w GazWyb > Chyba nie zauważyłeś, że Franco obalał rząd demokratycznie wybrany a Stalin > stanął w jego obronie. > PS. Jeżeli bandyta uratuje... Odpowiedz Link Zgłoś
uu1 Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:33 b52h napisała: > Chyba nie zauważyłeś, że moja uwaga dotyczy nie czynu JS ale > stylu narracji w GazWyb Notka GW nie zawiera oceny postaci i działań JS tylko odniesienie do konkretnego wydarzenia - Wojny Domowej w Hiszpanii. A co miał na sumieniu JS wie każdy czytelnik. Odpowiedz Link Zgłoś
b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:38 uu1 napisała: > b52h napisała: A co miał na sumieniu JS wie każdy > czytelnik. > Co miał na sumieniu A. Hitler i B. Mussolini też wie każdy czytelnik ale jednakowoż trzeba to było przypomnieć... Redaktorzy GazWyb mają to w podświadomości, jak psy Pawłowa... Odpowiedz Link Zgłoś
uu1 Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:42 b52h napisała: > Redaktorzy GazWyb mają to w podświadomości, jak psy Pawłowa... To jest niepotrzebna (moim zdaniem) złośliwość. Chodzi o poparcie przez A. Hitlera puczystów a przez JS demokratycznie wybranego rządu. I żadne figury stylistyczne tego faktu nie zmienią. Odpowiedz Link Zgłoś
b52h Re: co za tendencyjny artykuł, to skandal 19.04.07, 10:47 > To jest niepotrzebna (moim zdaniem) złośliwość. to jest stwierdzenie faktu (forma być może ironiczna). oczywiście to taże moje zdanie Odpowiedz Link Zgłoś
wolsztyniak1 Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:52 Jeśli Dąbrowszczacy walczyli w Hiszpanii to niech ich emerytury płaci rząd Hiszpanii lub Rosji.W końcu jak ktoś służył w Legii Cudzoziemskiej to nie domaga się od Polski by mu płaciła emeryturę. Odpowiedz Link Zgłoś
uu1 Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 09:56 Legia Cudzoziemska to wojsko zawodowe. Odpowiedz Link Zgłoś
b52h Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:14 W projekcie ustawy proponuje się odebranie prawa do pobierania specjalnych rent osobom skazanym zgodnie z prawem za zbrodnie nazistowskie i komunistyczne, a także przeciwko pokojowi, prawom człowieka i inne zbrodnie wojenne". serwisy.gazeta.pl/swiat/1,34212,3992129.html wygląda na to, że mało kto projekt tej ustawy czytał. Ja też nie czytałe, btw... Jeżeli wszakże powyższe polega na prawdzie to nie widzę tu nic nagannego, a cała ta dyskusja, troska itp... to zwykłe bicie piany Odpowiedz Link Zgłoś
ffamousffatman Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:38 Dlaczego Rosji? Odpowiedz Link Zgłoś
matrek Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 20.04.07, 23:59 Bo zwiazek Radziecki ktorego spadkobierca w prostej linii jest Rosja, finansowal tych ludzi. Odpowiedz Link Zgłoś
princealbert Republikanie bronili legalnego rzadu przed puczem 19.04.07, 09:55 Szkoda, ze Republika sie nie utrzymala, Hiszpania nie stracilaby 40 lat z przyglupawym generalissimusem. Odpowiedz Link Zgłoś
amanasunta53 Rząd Hiszpanii w 1936-1939 był czerwony! 19.04.07, 10:10 Jestem ,chyba,pierwszą która na tym forum wyraźnie to napisała.Hiszpanię popierał Komintern czyli sowiecka Rosja i jej wódz Józek.Demokracje zachodnie zachowały DYSTANS do OBU walczących stron,przy lekkiej sympatii dla Franko.Sympatia była dlatego,że uważana powszechnie do 1938 a nawet 1939 ,że to KOMUNIZM jest największym wrogiem demokracji.Ślepota(nie zauważenie istoty faszyzmu)skończyło sie...II wojną swiatową.Przy okazji USA i Wlk.Brytania poszły na współpracę z ZSRS co skończyło sie źle m.in.dla Polski! Jeżeli komuniści maja być sławieni to...sławmy również Adolfa i jego kumpli! Szklanka wody ..dla lewaków powyzej! Odpowiedz Link Zgłoś
aberdeen Hehe, wcale nie 19.04.07, 10:26 Byl socjalistyczny, dopiero pod koniec zaczal zjazd w strone komunizmu (stad np. rozprawa z POUM i anarchistami). Nieprawda rowniez, ze nie wspieraly ich rzady demokratycznych panstw. Dostawali pomoc np. z Francji czy Szwecji. Odpowiedz Link Zgłoś
amanasunta53 Re: Hehe, wcale nie 19.04.07, 11:52 aberdeen napisał: > Byl socjalistyczny, dopiero pod koniec zaczal zjazd w strone komunizmu (stad > np. rozprawa z POUM i anarchistami). > Nieprawda rowniez, ze nie wspieraly ich rzady demokratycznych panstw. Dostawali > > pomoc np. z Francji czy Szwecji. Największa ..pomoc''(o istocie tej ,,pomocy'' można wiele pisać ,najwieksza była w pomocy dla hiszpańskiego NKWD na zapleczu)Koscioły niszczono juz w 1937,pod hasłem walki z kontrewolucją! Odpowiedz Link Zgłoś
saniba Re: Hehe, wcale nie 19.04.07, 12:12 Masz rację, z istotą pomocy bywa różnie, czego najlepszym przykładem jest "pomoc", której miał stoczniowcom udzielić papa Rydzyk. To dopiero "pomoc"! Odpowiedz Link Zgłoś
zigzaur Re: Rząd Hiszpanii w 1936-1939 był czerwony! 19.04.07, 10:29 W innym miejscu napisałem: W roku 1936 świat jeszcze dobrze nie wiedział, co to takiego Hitler i hitleryzm. Za to doskonale doskonale wiedział, co to Lenin i leninizm. Odpowiedz Link Zgłoś
ffamousffatman Re: Rząd Hiszpanii w 1936-1939 był czerwony! 19.04.07, 19:46 A Polska sprzedawala bron obydwu stronom. Zrobila na tym 3 mln zlotych. Odpowiedz Link Zgłoś
jerzy30 dla PiSdzielcow idalem sa stalin hitler, pol-pot 19.04.07, 10:15 ki ir sen itp Odpowiedz Link Zgłoś
reakcjonista1 "republikanie:" w tym "dąbrowszczacy" to byli 19.04.07, 11:02 właśnie chłoptasie Stalina... oj nieuctwo się szerzy. Odpowiedz Link Zgłoś
jacek2235 Przyznać prawa kombatanckie w Hiszpanii!!!!! 19.04.07, 10:34 Abstrachując od wszystkiego senat hiszpański może im przecież przyznać hiszpańskie prawa kombatanckie i wypłacać hiszpańskie renty, ale widać Hiszpanie mają węża w kieszeni i wolą bronić demokracji na polski koszt. Odpowiedz Link Zgłoś
uu1 Re: Przyznać prawa kombatanckie w Hiszpanii!!!!! 19.04.07, 10:46 jacek2235 napisał: > Abstrachując od wszystkiego senat hiszpański może im przecież przyznać > hiszpańskie prawa kombatanckie i wypłacać hiszpańskie renty, ale widać > Hiszpanie mają węża w kieszeni i wolą bronić demokracji na polski koszt. Piszesz o miesięcznym dodatku w wysokości ca 200 zł dla 23 osób. Odnieś tę kwotę do uszczerbku w opinii międzynarodowej. To jest biznes na miarę kaczego zacietrzewienia. Odpowiedz Link Zgłoś
rsrh Pytania sondy sa typowe dla GW. 19.04.07, 10:38 Oni nie walczyli o Polske tylko o KOMUNĘ wspierani przez CCCP. Tacy "bojownicy" jak Śweirczewski czy Mołojce - to byli funkcjonariusze NKWD. Jakie renty?? Ileż maja lat ci z wojny w latach 30-tych.? Ilu ich żyje? Stanowisko Hiszpani to sprawa pana Zapatero wywodzącego się z tej włąśnie czerwonej garstki sterowanej z Moskwy a działających głównie tzw "brygadami miedzynarodowymi" Wieczna chwała gen Franco że ich dobił !!! Odpowiedz Link Zgłoś
mulla_komar Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 10:43 I wroci do Polski to moze zosatc aresztowany. Moze Hiszpanie i tym ludziom chca z naszych pieniadzy wyplacac jakies renty kombatanckie? Czy ci ludzie walczyli w polskiej armii? Czy najemnikom walczacym w Jugoslawii czy Czeczenii tez mamy cos wyplacac? O co walczyli Dabrowszczacy? O komunizm w Hiszpanii. Nie wiem z jakiej racji maja byc za to wynagradzani przez Polske. Niech i sobie Hiszpanie utrzymuja. Odpowiedz Link Zgłoś
ffamousffatman Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 10:54 ochotnicy miedzynarodowi nie byli najemnikami Odpowiedz Link Zgłoś
mulla_komar Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 11:12 No i? Ochotnicy w Legii Cudzoziemskiej tez nie sa. Odpowiedz Link Zgłoś
ffamousffatman Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 19:42 No To Berlingowcom tez trzeba zabrac emerytury a czerniakowski memorial zaorac. Nawet wieksza wyjdzie oszczednosc. Odpowiedz Link Zgłoś
mulla_komar Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 20.04.07, 20:51 Ale dlaczego zabierac emerytury jakims Berlingowcom? Dabrowszczakom tez nikt emerytur ne chce zabierac. Nie wiem po co zaczynasz nowy watek i to nie na temat. Odpowiedz Link Zgłoś
2560a Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 19.04.07, 16:57 mulla_komar napisał: O co walczyli Dabrowszczacy? O komunizm w Hiszpanii. A czytac umie? A rozumie to co czyta? Oni walczyli z faszyzmem.To ze akurat ZSRR wspomogl wojne z Franko to glownie dlatego ze innym to zwisalo. > Czy ci ludzie walczyli w polskiej armii? .. Nie wiem z jakiej racji > maja byc za to wynagradzani przez Polske. Swietny pomysl. Ci w polskich mundurach we Wloszech walczyli pod obcym zachodnim dowodztwem. Zabrac swiadczenia kombatanckie. Ci z I i II Armii LWP walczyli pod obcym wschodnim dowodztwem! Zabrac swiadczenia. Ci z partyzantki to czort wie czy walczyli kiedy. Zabrac swiadczenia. Ci z Getta , no,to calkiem obce interesy mieli. Zabrac wszystko! W ten sposob zaoszczedzimy sporo kasy ktora bedzie mozna wydac na budowe kolejnych swiatyn! Odpowiedz Link Zgłoś
mulla_komar Re: Jak ktos sluzyl w Legii Cudzoziemskiej 20.04.07, 20:58 > A czytac umie? A rozumie to co czyta? Kto? >Oni walczyli z faszyzmem. Oni walczyli z gen. Franco u boku KOMUNISTOW. > Swietny pomysl. Ci w polskich mundurach we Wloszech walczyli pod obcym > zachodnim dowodztwem. Zabrac swiadczenia kombatanckie. Ale walczyli jako armia POLSKA. W Polskich mundurach i formalnie jako armia panstwa Polskiego. Nie widzisz roznicy? > Ci z I i II Armii LWP walczyli pod obcym wschodnim dowodztwem! Zabrac > swiadczenia. Tez walczyli jako armia POLSKA. Comprende? > Ci z partyzantki to czort wie czy walczyli kiedy. Zabrac swiadczenia. > Ci z Getta , no,to calkiem obce interesy mieli. Zabrac wszystko! Kazde panstwo moze uhonorowac partyzantki walczace na jego teranie ale nie musi. Nie podchodz do tego tak emocjonalnie. partyzantki moga byc oficjalnie wspierane przez rzad danego panswa a moga byc zwalczane. Z tego co wiem te, o ktorych piszesz byly uznane i oficjalnie wspierane przez Polske. > W ten sposob zaoszczedzimy sporo kasy ktora bedzie mozna wydac na budowe > kolejnych swiatyn! A to niby po co tutaj? Nie odniosles sie do tego czy jesli polscy najemnicy walcza w Czeczenii czy Jugoslawii czy np w Afryce to tez maja dostac swiadczenia kombatanckie? Odpowiedz Link Zgłoś
kklinowski49 Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:49 Pytanie w sondzie to majstersztyk MANIPULACJI. Drugi jego czlon. Dabrowszcacy walczyli o wprowadzenie komunizmu w Hiszpanii. I w Europie tym samym. Na calym swiecie. Skandaliczny sposob Wyborczej na oglupianie i tak juz oglupionych swoich czytelnikow. Zwlaszcza tych mlodych - nie majacych pojecia o historii. Odpowiedz Link Zgłoś
ffamousffatman Re: Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 10:53 a potem na marsie. jezli kogo pouczasz to najpierw sam sie naucz. wielu ochotnikow nie bylo komunistami i nie walczylo tam na wezwanie stalina Odpowiedz Link Zgłoś
prof.penduszko Faszyzm nie przejdzie !!! 19.04.07, 11:04 Kaczyńskim pojęcie narodu służy głównie po to, żeby kogoś opluć i napiętnować, a w końcu wyrzucić ze wspólnoty Jeszcze trochę, a zamiast ulicy Dąbrowszczaków będziemy mieli w Warszawie ulicę Legionu Condor. Tak, tak, tego, który bombardował Guernicę. Odpowiedz Link Zgłoś
rsrh Re: 80% forumowiczów...Nie !! To po prostu ostatni 19.04.07, 10:54 stadium "michnikowszczyzny" czyli totalnego ogłupienia czytelników. Herbert o Michniku -kliknij w Google Odpowiedz Link Zgłoś
joushua [...] 19.04.07, 11:07 Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu. Odpowiedz Link Zgłoś
saniba Jak nic, niedługo wezmą się i za Kościuszkę. 19.04.07, 11:16 Co się dzieje z tym krajem i z Polakami?! Nie pamiętam aby kkiedykolwiek w ludziach było tyle złych emocji, nienawiści, zazdrości, żądzy zemsty. Pan Bóg chyba za nami nie przepada, skoro pozbawia nas rozumu. Odpowiedz Link Zgłoś
kolter Re: Jak nic, niedługo wezmą się i za Kościuszkę. 19.04.07, 11:18 To PIS pozbawia rozumu walczac ze wszystkim co bylo dawniej , jakby bracia K nie wiedzieli ze ich tatus robil 2 letnie kursy dla bolszewickich aparatczykow , aby ci mogli legitymowac sie wyzszym wykszatalceniem!! PIS bydlo Odpowiedz Link Zgłoś
joushua A Lesio Prezydent to z czego niby pisal magisterke 19.04.07, 11:33 :-) Zabawne... Odpowiedz Link Zgłoś
zetisdead To komuniści zarżnęli Republikę 19.04.07, 11:16 Rząd republikański w Hiszpanii tworzyła koalicja ugrupowań demokratycznych od chreścijańskich demokratów po anarchistów. Republika nie posiadała swojej stałej armii, poszczególne partie wystawiały swoje milicje, które współpracowały ze sobą na froncie. Mimo tej dziwnej, jak na wojsko, organizacji początkowo szło całkiem nieźle i milicje stawiały dość skuteczny opór. Niestety, milicje były niedozbrojone. Wyjątek stanowiła partia komunistyczna, która, mimo, że wchodziła w skład republikańskiej koalicji, sterowana była bezpośrednio z Moskwy. Ramieniem zbrojnym komunistów były Brygady Międzynarodowe i to jedynie one otrzymywały sowiecką pomoc militarną i sowieckich instruktorów. Instruktaż okazał się skuteczny: komuniści zrobili zamach stanu, zdelegalizowali pozostałe partie polityczne; milicje zostały rozbrojone. Ich członkowie zostawali przymusowo wcielani do Brygad, opornych rozstrzelano. Niektóre milicje nie zgodziły się na taki stan rzeczy (np. milicja anarchistyczna) zostały więc zmasakrowane przez Brygady (George Orwell służył właśnie w milicji anarchistycznej i ledwo uszedł z życiem). Po zdławieniu opozycji wewnętrznej komuniści wraz ze swoimji Brygadami dostali w dupę od Franco. Niewiele to zmieniło, ponieważ terror, jaki wprowadzili komuniści wobec pozostałych sił republikańskich nie był ani odrobinę mniejszy od terroru frankistowskiej dyktatury. To komuniści zabili Rpublikę, Franco tylko dokończył. P.S. Po przejęciu władzy komuniści wywieźli do Związku Sowieckiego całą rezerwę finansową Republiki Hiszpańskiej, kilkanaście ton złota. Stalin pozbył się konkurencji na Zachodzie i jeszcze na tym zarobił. Odpowiedz Link Zgłoś
kon_troyansky Gdybyż ten rząd 19.04.07, 11:16 Gdybyż ten rząd się raczył tak gorliwie, jak tego typu pierdołami, zająć sprawami gospodarczymi, rzeczywistymi ułatwieniami w prowadzeniu działalności gospodarczej, prawdziwymi działaniami prowadzącymi do rozwoju gospodarzego. Ale nie, najpierw rząd musi odebrać przywileje dwudziestu paru dziadkom, by chyba tylu ich jeszcze zostało. Rzecz niecierpiąca zwłoki, bo już niedługo nie byłoby komu odbierać. Odpowiedz Link Zgłoś
ffamousffatman Madryt w obronie dąbrowszczaków 19.04.07, 11:18 za stary jestem prawicowiec zeby odpowiadac na bajeczki mlodych ledwieponadczterdziestoletnich "prawicowych" szczyli zatrudnionych na stanowisku bibliotekarza o dobrym Franco Odpowiedz Link Zgłoś
jjr44 nieuk? 19.04.07, 11:19 proponuję uzyc google zamiast od nieuków od razu wyzywac. Auschwitz to odpowiednik polskiej nazwy Oświęcim. Obozy były trzy a obozem śmierci była Brzezinka - Birkenau (jak bardzo chcesz Auschwitz Birkenau), pozostałę dwa Auschwitz I (Oświęcim) i Auschwitz Monowitz (Manowice) były obozami pracy. W sprawie merytorycznej chciałbym powiedzie że przykładanie różnych miarek do prawicowych i lewicowych dyktatur jest naiwne. Może lepiej tak tradycyjnie po chrześcijańsku powiedziec że zbrodnia to zbrodnia niezależnie od poglądów mordercy? Podobno w średniowieczu uważano że rycerze splamieni zabójstwem (nawet w dobrej sprawie) do nieba nie trafią... Odpowiedz Link Zgłoś
por.ub.jajec Niech GW poda informacje gdzie znalezli sie 19.04.07, 11:19 Dabrowszczacy po wojnie w Hiszpani i co robili w polsce w okresie 1939-1956 Odpowiedz Link Zgłoś