Dodaj do ulubionych

Rdzenni! :)

23.01.20, 20:54
Kto to, ach! kto to? shock

https://dzienniknaukowy.pl/assets/media/cheddarman.jpg
Obserwuj wątek
  • 1agfa Re: Rdzenni! :) 23.01.20, 20:59
   Dzień dobry, Sorellino : )
   To chyba nie jest fotografia "z życia". Odtworzenie wyglądu na podstawie budowy twarzoczaszki? Ale skąd pochodzącej, gdzie znalezionej? Ciekawe.

   --
   "Akt ustawowy, grożący uniemożliwieniem kontroli konstytucyjności, sam musi być poddany takiej kontroli, zanim zostanie zastosowany przez sąd" (Komisja Wenecka)
  • sorel.lina Re: Rdzenni! :) 23.01.20, 21:10
   To rdzenny, najrdzenniejszy... Brytyjczyk! Indygen najprawdziwszy wyspiarski.
   Zdziwieni? Oburzeni, że taki ciapaty? big_grin
   "Prawdziwi" Europejczycy byli... czarni! Biali byli ci... z Bliskiego Wschodu!
   Wyznawcy "white power" , "białej Europy" i tym podobnych głupstw muszą się z tym pogodzić - nauce zaprzeczyć się nie da. smile

   A teraz poważnie.

   Naukowcy ustalili, że wcześni mieszkańcy Wysp Brytyjskich byli ciemnoskórzy i mieli niebieskie oczy. Dokonali tego przy pomocy najnowszych technik analizy DNA szczątków tzw. człowieka z Cheddar, najstarszego znanego przodka Brytyjczyków.

   Analiza szczątków jednego z najstarszych Brytyjczyków przyniosła zaskakujące rezultaty. Człowiek z Cheddar (Cheddar man) żył około 10 tysięcy lat temu w okresie mezolitu. Jego szczątki zostały znalezione w 1903 roku w jaskini Gough's Cave w wąwozie Cheddar Gorge. Człowiek z Cheddar to najstarszy kompletny ludzki szkielet znaleziony na terenie Wielkiej Brytanii.

   Naukowcy z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, gdzie odsłonięto zrekonstruowany wizerunek pradawnego Brytyjczyka, wyodrębnili DNA człowieka z Cheddar, ale to ich koledzy z University College London wykorzystali DNA do rekonstrukcji jego twarzy. Analiza przez nich przeprowadzona dostarcza nowych, cennych informacji na temat pierwszych ludzi, którzy zasiedlili Wielką Brytanię po ostatniej epoce lodowcowej.

   Badaczom udało się ustalić, że wczesnym Brytyjczykom brakowało wariantów genetycznych odpowiednich dla jasnej skóry, która rozprzestrzeniła się później w całej Europie. Człowiek z Cheddar miał ciemną skórę, niebieskie oczy oraz czarne, kręcone włosy. Był dosyć niski, mierzył zaledwie nieco ponad 150 centymetrów. Ta kombinacja cech może się nam dziś wydawać dość zaskakująca, ale w tamtym czasie była powszechna w Europie Zachodniej.

   - Badam szkielet człowieka z Cheddar od około 40 lat. Stanąć twarzą w twarz z jego wizerunkiem i tym uderzającym połączeniem koloru skóry, oczu i kręconymi włosami – to coś, czego jeszcze kilka lat temu byśmy sobie nie wyobrazili, ale tak wskazują dane naukowe – powiedział profesor Chris Stringer pracujący w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie.

   Złamania na powierzchni czaszki sugerują, że jego śmierć nastąpiła gwałtownie. Mógł zostać zabity lub zginął wskutek nieszczęśliwego wypadku. Dokonał żywota w wieku około 20 lat. Nie wiadomo, w jaki sposób znalazł się w jaskini, ale możliwe, że został tam umieszczony przez swoich towarzyszy.


   Holenderscy specjaliści w zakresie modelowania paleontologicznego - Alfons i Adrie Kennis - podjęli temat. Połączyli informacje dostarczone z analizy DNA, takie jak kształt czaszki czy nosa oraz wcześniej wspomniany kolor skóry i oczu z fizycznymi pomiarami ze skanów szkieletu. Rezultatem jest uderzająco realistyczna rekonstrukcja twarzy prehistorycznego Brytyjczyka.

   Genom człowieka z Cheddar wskazuje, że ​​był on blisko spokrewniony z innymi mezolitycznymi osobnikami z Hiszpanii, Luksemburga i Węgier, których DNA było analizowane przez naukowców.

   Informacje te burzą dotychczasowy i szeroko rozpowszechniony pogląd, który przedstawia Europejczyków jako wysokich i jasnoskórych.
   Jasna skóra pojawiła się prawdopodobnie w Wielkiej Brytanii oraz w całej Europie wraz z migracją ludzi z Bliskiego Wschodu około sześć tysięcy lat temu, którzy mieli jasną karnację i ciemne oczy.


   Obecne badania naukowe nie wskazują jednoznacznie, dlaczego jasna skóra zdominowała europejską populację. Być może odpowiada za to dieta oparta na produktach zbożowych ubogich w witaminę D, co wymusiło wchłanianie tego niezbędnego składnika odżywczego ze światła słonecznego przez skórę.

   Źródło: Natural History Museum, BBC, fot. Tom Barnes/Channel 4

   • sorel.lina Re: Rdzenni! :) 23.01.20, 21:18
    Już za tydzień będę w kraju tego rdzennego Brytyjczyka "witała"... Brexit. Nie powiem, żeby mnie to cieszyło, ale cóż, płakać też nie będę. Ich wybór. Zobaczymy, co Albionowi przyszłość przyniesie...

    P.S. Dobry wieczór, Agfo! smile
    • 1agfa Re: Rdzenni! :) 23.01.20, 21:29
     Sorellina napisała:
     "Już za tydzień będę w kraju tego rdzennego Brytyjczyka "witała"... Brexit. Nie powiem, żeby mnie to cieszyło, ale cóż, płakać też nie będę. Ich wybór. Zobaczymy, co Albionowi przyszłość przyniesie..."(...)
     Udanej, spokojnej podróży Sorellino...
     Oczywiście źle nie życzę Anglikom...ale ani im, ani nam w Polsce, ani Unii ten brexit na dobre nie wyjdzie. Rynki ogromnie ucierpią, w ślad za czym opustoszeją kieszenie, przecież to nie jest już czas Imperium gdzie słońce nigdy nie zachodziło.
     Czas na mądre decyzje Irlandii i Szkocji. Żeby nie powrócił czas IRA.

     --
     "Akt ustawowy, grożący uniemożliwieniem kontroli konstytucyjności, sam musi być poddany takiej kontroli, zanim zostanie zastosowany przez sąd" (Komisja Wenecka)
     • 1agfa Re: Rdzenni! :) 24.01.20, 13:25
      Przede mną także, już wkrótce, mała wyprawa poza domowe pielesze.
      Na wszelki wypadek pozdrawiam Podwórko.
      dn.

      --
      "Zrobili sobie z patriotyzmu zwyczajne przedsiębiorstwo, w którym piórem i językiem reklamują i powiększają większe i mniejsze czyny przez siebie dokonane, a nawet- co gorsza - dokonane przez innych". Wincenty Witos
      • sorel.lina Re: Rdzenni! :) 24.01.20, 13:39
       1agfa napisał:

       > Przede mną także, już wkrótce, mała wyprawa poza domowe pielesze.
       > Na wszelki wypadek pozdrawiam Podwórko.


       Jak mała, a właściwie - jak długa to wyprawa, Agfo? Będziemy tęsknić...

       Przede mną najpierw mała - tylko za kanał Ła Manche - wyprawa, potem większa, o wiele dalsza. Ale o tym w swoim czasie.

       Serdeczności, Agfo ❤️
   • 1agfa Re: Rdzenni! :) 23.01.20, 21:21
    Ciemne, a nawet czarne włosy przy równocześnie żywo niebieskich oczach spotyka się do dzisiaj na Wyspach. Pewnie i gdzie indziej, bo nawet w Hiszpanii (na własne oczy!) : ).
    Wędrówka ludów przez tysiąclecia zrobiła swoje.
    Co do nauki, której jak twierdzisz zaprzeczyć się nie da, to pozwolę sobie zauważyć że zaprzecza się nauce każdego dnia, od dzieci poczynając, dwa razy w tygodniu w szkole.

    --
    Róbmy tylko to, co moralnie słuszne, wtedy nigdy nie popełnimy błędu. Ronald Reagan
    Gdybyśmy przyjęli założenia czysto moralne, tobyśmy nigdy niczego nie mieli. Jarosław Kaczyński.
    • sorel.lina Re: Rdzenni! :) 23.01.20, 21:37
     1agfa napisał:


     > Co do nauki, której jak twierdzisz zaprzeczyć się nie da, to pozwolę sobie
     > zauważyć że zaprzecza się nauce każdego dnia, od dzieci poczynając, dwa razy w tygodniu w szkole.


     Chyba wiem, co masz, Agfo, na myśli, ale... tym, którzy nauce zaprzeczają, tylko wydaje się, że zaprzeczają... wink

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka