Dodaj do ulubionych

Sukienkowe zboki

02.06.20, 14:20
Nóż się w kieszeni otwiera.

Ślub kościelny. Nowe przepisy obowiązują od 1 czerwca
Od 1 czerwca narzeczeni będą musieli spełnić szereg dodatkowych wymogów, aby zawrzeć małżeństwo w kościele. Episkopat tłumaczy, że te zmiany związane są z rosnącą liczbą rozwodów w Polsce.
Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego opublikowano w "Aktach Konferencji Episkopatu Polski" 26 listopada 2019 r. W swoich zapisach zawiera znowelizowane przepisy kościelnego prawa małżeńskiego, które obowiązują od 1 czerwca 2020 roku w Kościele katolickim na terenie całej Polski.
Ślub kościelny. Jak zmieniły się przepisy?

Od 1 czerwca narzeczeni, którzy chcą powiedzieć sobie "tak" w kościele, będą musieli spełnić szereg dodatkowych wymagań. Od tej pory ksiądz będzie rozmawiał z każdym z partnerów osobno, a także wspólnie, aby uzyskać jak najbardziej szczegółowe informacje odnośnie ich życia intymnego i poprzednich związków.
Dodatkowo do sakramentu małżeństwa nie będą mogły przystąpić pary, które nie chcą mieć dzieci, a także impotenci. Zgody na ślub kościelny nie dostaną też osoby rozważające możliwość separacji.

Wymagana będzie również specjalna zgoda na zawarcie małżeństwa w rodzinnej parafii. Ślub kościelny powinien odbywać się w parafii jednego z narzeczonych. Jednak według przepisów taką parafią jest ta przy miejscu zamieszkania, już nawet miesiąc po przeprowadzce. Jeśli więc sakrament ma mieć miejsce w mieście rodzinnym, wówczas trzeba będzie uzyskać specjalną zgodę.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka