Dodaj do ulubionych

Narty Powiat Legionowski

20.02.11, 08:17
Witam
Często podczas wyjazdów delegacyjnych w południowe rejony naszego kraju zabieram ze sobą narty. 25 kilometrów za Piotrkowem jest Góra Kamieńsk - 4 kilometry od gierkówki. Góra w całości usypana z pozostałości pokopalnianych, stacja narciarska zaplanowana już w PRL ! (mieli wtedy fajne wizje !!!). Góra ma 123 różnicy poziomów trzy wyciągi - jeden nowoczesne krzesełka, trasy 900 m. Wszystko naśnieżane, sztuczne oświetlenie - zupełnie jak np w Białce. Normalny dzień tygodnia pełno ludzi - rejestracje Bełchatów 20 km, Piotrków 30 km i Łódź - jakieś 50 km. Podobno szykowana jest w pobliżu inna górka z dłuższą trasą - interes się kręci.... trochę im pozazdrościłem.
Teraz konkretnie - zacząłem się zastanawiać czy czegoś takiego nie można zrobić w Powiecie Legionowskim. Trzy kilometry od Serocka są góry Pobyłkowskie - 138 metrów wysokości - Narew która płynie 2km obok ma w tym miejscu jakieś 77m - czyli góry wznoszą się 60 metrów nad.
Gdyby tak dosypać ze 20 metrów ( np kosztem ukształtowania terenu na dole - normalna procedura przy takich inwestycjach) to byłaby górka jakieś 75 metrów różnicy wzniesień z długóscią trasy nawet 700 metrów . Proszę pomyśleć 30 km od Warszawy, tuż przy trasie ekspresowej - super dojazd. Wokół lasy czyste powietrze - ośrodki wczasowe wokół Jeziora Zegrzyńskiego - świecące zimą pustkami.....
Porównując do góry Kamieńsk - korzystniejsze położenie - prawie 200 kilometrów na północ - zdecydowanie lepiej tu zalega śnieg. Inwestycja to oczywiście gigantyczny koszt, no chyba można trochę pomarzyć....
Pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • godgod Re: Narty Powiat Legionowski 20.02.11, 10:35
      Wszystko fajnie, tylko weź i dojedź do tej 'trasy ekspresowej'. Z Legionowa może i łatwiej, ale z Warszawy (a nie oszukujmy się, to byłby ew. 'target'), chyba prościej i szybciej pod Bełchatów. Z poprawką na Janki, ale poza godzinami szczytu i tam da się przejechać.
    • mirekpa Re: Narty Powiat Legionowski 21.02.11, 07:53
      Z tym tylko, że 2 lata temu Kamieńsk działał chyba tylko ze 2 tygodnie, całe sztucznie naśnieżenie popłynęło razem z ociepleniem, a 3 lata temu było chyba jeszcze gorzej.
      Górka szczęśliwicka też chyba nikomu kokosów nie przynosi.
      Ja jak jadę na południe naszego kraju (niestety mało narciarskie), to biorę narty i jadę do Czech,
      bo wiadomo do 3 jest za darmo.
      pzdr
      M
    • gazo-beton Re: Narty Powiat Legionowski 21.02.11, 11:46
      Legionowo ma ogromny niewykorzystany potencjał biegówkowy. Takich lasów wielu nam zazdrości. Wystarczyłoby, żeby MOSiR na przykład, zadbał o założenie śladów i można biegać. Las Legionowski, łąki wieliszewskie; czego chcieć więcej. Nigdzie nie trzeba jechać, karnetu nie trzeba kupować, sprzęt duuuuużo tańszy i lżejszy. Rewelacja!
      Póki co biegacze sami sobie radzą. W lesie widać dużo śladów. Szkoda tylko, że spacerowicze nie widzą, albo udają, że nie wiedzą o co chodzi i ślady niszczą:-(
      Ludzie! Takie dwa ślady obok siebie na śniegu to nie ścieżka do chodzenia. Nie niszczcie ich!
    • rudy_63 Re: Narty Powiat Legionowski 23.02.11, 08:05
      Kilka lat temu sprawiłem sobie narty biegowe. Jest to dość fajna sprawa, która zmieniła moje podejście do zimy - od tej pory trochę inaczej traktuję Zimę i śnieg - nie jako przyczynę korków, konieczność odśnieżania posesji etc. - czekam na śnieg i tyle. Podobnie albo zdecydowanie bardziej bywa w przypadku narciarstwa zjazdowego, lecz dotyczy to głównie osób które mają do jakiegoś sensownego wyciągu mniej niż np. 100 km.
      Przykład Góry Kamieńsk zainspirował mnie do założenia tego wątku - okolica trzy razy mniej ludna niż rejon Warszawy (Łódź 75 km, Warszawa- Serock 45 km ), mająca do gór 2,5 godziny drogi bliżej, średnie temperatury zimowe o 1 C wyższe, a jednak się kręci...
      Gdyby władze Powiatu w jakiś sposób umożliwiły/zainspirowały/pozwoliły/....../zwolniły z podatku.... to może by się ktoś znalazł kto zaryzykuje swoje pieniądze......
      Górka Szczęśliwicka może jest fajna - ale zupełnie nie mam na nią ochoty - dla mnie narty to świeże powietrze , jakiś las, widoki nie na blokowiska , łatwy dojazd bez problemów parkingowych, no i oczywiście jakaś minimalna długość trasy. Dane miejsce trzeba polubić, mieć ochotę po pracy wsiąść w samochód (może nawet wziąść dzień urlopu na odstresowanie) i pojeździć na nartach przy sztucznym oświetleniu.....
      Taki biznes może nawet przynosić wpływy sięgające nawet 50 tys PLN dziennie (dni powszednie) - porównajcie to np z Areną Legionowo (bardzo fajna sprawa) - może tylko pomarzyć o zarobieniu na swoje koszty nie mówie o jakimkolwiek zwrocie nakładów na inwestycje.
      Dla mnie np jednodniowe wyjazdy na narty są dużo bardziej owocne niż np tygodniowe w góry - tutaj po jednym dniu już tylko zmagam się z zakwasami.....
      Pomyślcie też o miejscach pracy, atrakcyjności okolicy, cenach działek budowlanych, potencjalnych inwestorach, zarobku hotelarzy nad Zalewem. etc
      Pozdrawiam
      • saabb Re: Narty Powiat Legionowski 23.02.11, 13:13
        Myślę, że z ekonomicznego punktu widzenia taka górka ma sens. Zobaczcie ile latem jest ludzi nad Zegrzem. Dlaczego? Bo jest dość blisko z Wawy, z każdym rokiem więcej atrakcji a w okolicy nie ma innego lepszego miejsca. Tak samo by było z górką. Obecnie najbliżej Kamieńsk, choć alternatywą może być jeszcze Bałtów, jakieś 180 km od Wawy. Ja znam masę osób, którzy chętnie by pojechali gdzieś pozjeżdżać ale jak trzeba jechać do Kamieńska tyle kilosów i jeszcze stać w gigantycznej kolejce to się odechciewa. Warunek: szybki wyciąg, dł. zjazdu nie mniej niż te 700m, oświetlenie (po pracy można jeszcze podjechać na 2h), naśnieżanie (gwarancja, że przy słabych opadach a mrozie będzie stok czynny), duży parking, jakaś chata do zjedzenia i to tyle życzeń :).
        Można też się pokusić o jakieś letnie atrakcje, konie, tor saneczkowy, quady itp... Kto ma do wydania kilka baniek do dzieła :)
          • saabb Re: Narty Powiat Legionowski 23.02.11, 15:18
            Wiem, to nie będzie łatwe... nie znam dokładnie ukształtowania terenu ale może gdzieś jest już naturalna połowa stoku a reszta do usypania. Można część ziemi wybrać z dołu, porobić kaskady... opcji jest wiele. Tak sobie chyba tylko gadamy bo ten pomysł w zderzeniu z rzeczywistością raczej nie ma szans.
          • rudy_63 Re: Narty Powiat Legionowski 23.02.11, 15:51
            Cały czas miałem na myśli tzw Góry Pobyłkowskie - można sprawdzić na mapie np Google Earth że od strony północnej na przestrzeni około 800 - 900 metrów górka wznosi się bardzo łagodnie od 95 do 138 metrów. Gdyby to jakoś ukształtować - 95 metrów obniżyć, górę podwyższyć to już by pewnie coś było (w Płocku planowano stok narciarski z podwyższeniem o 28 metrów). Zwracam uwagę, że w Warszawie czasem powstają takie inwestycje jak np II linia metra i występuje problem zagospodarowania setek tysięcy metrów sześciennych ziemii !!!!!
            Jest mały problem trochę natury patriotycznej - byłem pewien, że to Gmina Serock - 3km odległości. Natomiast jest to Gmina Pokrzywnica !!!!
            pozdr

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka