Dodaj do ulubionych

Zmiana klimatu

07.06.19, 16:49
Okazuje się, że kapitalizm jest bardziej korzystny dla klimatu niż wiele rządów. Wiele globalnych firm pod naciskiem inwestorów zaczęło baczniejszą uwagę zwracać na wpływ ich działalności na klimat. Na przykład w Shellu zdecydowali, że część premii rocznych dla zarządu zostanie wypłacona pod warunkiem, że Shell ograniczy emisję gazów cieplarnianych.

A władzuchna? W Polsce forsuje budowę elektrowni węglowych. Stan Waszyngton zagłosował ostatnio za zmniejszeniem opłat za emisje dwutlenku węgla. Trump wielokrotnie deklarował, że nie uważa zmian klimatu za zagrożenie...
Obserwuj wątek
  • oby.watel Re: Zmiana klimatu 18.06.19, 17:00
   Jakim trzeba być głąbem, żeby nie dostrzegać zmian klimatu? Nie dziwi, że zmian nie dostrzegają takie tuzy dziennikarstwa jak Gadomski czy Warzecha czy takie tuzy intelektu jak Kaczyński czy Giertych. Ale budzi największe zdumienie i przerażenie gdy brednie o klimacie wygadują ekonomiści, jak Petru czy Balcerowicz.
   • suender Re: Zmiana klimatu 18.06.19, 19:30
    oby.watel 18.06.19, 17:00

    > Jakim trzeba być głąbem, żeby nie dostrzegać zmian klimatu?

    Zmiany klimatu to od zawsze immanentna cecha klimatu, - o czym tu deliberować?
    cbdo.

    --------------------------------------------------------
    Łączę upał ze odświeżającym kapuśniaczkiem.
     • suender Jest naturalna zmiana klimatu ...... 19.06.19, 07:32
      oby.watel 18.06.19, 22:48

      > Nie pomylił Ci się aby klimat z pogodą?

      Nie pomylił.
      Tutaj czytaj:

      "Naturalna zmienność klimatu (w skrócie zmienność klimatu, ang. climate variability) – wahania stanu atmosfery i oceanu wokół stanu średniego, mające charakterystyczny czas trwania od miesięcy do tysiącleci i wynikające z przyczyn naturalnych"

      Więcej konkretów: pl.wikipedia.org/wiki/Naturalna_zmienno%C5%9B%C4%87_klimatu

      Łączę pozdrowienia.
      • oby.watel Re: Jest naturalna zmiana klimatu ...... 19.06.19, 08:49
       Przyjacielu, na płocie też było napisane i bezkrytyczny dureń, zupełnie do Ciebie przecież niepodobny, skaleczył się dawszy wiarę. Z samej definicji klimatu wynika, że nie jest to coś, co zmienia się z miesiąca na miesiąc. Poza tym tam wyraźnie napisane, że są to wahania wokół średniej, czyli to nie klimat się waha, lecz pogoda jest zmienna i czasem jest poniżej średniej, czasem powyżej. Generalnie jednak mówiąc na przykład o klimacie śródziemnomorskim można go dokładnie scharakteryzować. W tej chwili obserwujemy nie wahania, lecz gwałtowny wzrost temperatury. Powtarzam pytanie: jakim trzeba być durniem, by nie zauważyć, że w Polsce klimat się zmienia, a anomalie pogodowe, jak trąby powietrzne praktycznie u nas nie występujące, z roku na rok są coraz częstsze i groźniejsze?
        • oby.watel Re: Jest naturalna zmiana klimatu ...... 19.06.19, 10:44
         Nie bądź tak surowy. Ich pan przykazał im: Bądźcie płodni i rozmnażajcie się, abyście zaludnili ziemię i uczynili ją sobie poddaną. Już z pierwszym członem mają problemy, ale starają się jak mogą być płodnymi. Nie wymagaj jednak by przyznali się, że zamiast uczynić ziemię sobie poddaną czynią nienadającą się do życia. Są niczym ta żaba wrzucona do kotła. Dopiero wtedy zorientują się, że jednak się grzeje jak się już ugotują.
         • suender Re: Jest naturalna zmiana klimatu ...... 19.06.19, 11:24
          oby.watel 19.06.19, 10:44

          > Ich pan przykazał im ...

          - Nie mamy Pana i raczej to On nas wszystkich ma, - razem z Tobą oraz Diabollo i całą resztą pozostałych.

          - Co do Twojej nieumiejętności czytania ze zrozumieniem to tam nie użyto terminu <pogoda> lecz <wahania stanu atmosfery> które implikują klimat, - ot co ...

          "climate variability – wahania stanu atmosfery i oceanu wokół stanu średniego, mające charakterystyczny czas trwania od miesięcy do tysiącleci i wynikające z przyczyn naturalnych."

          A, że jeszcze się bawię za Twego nauczyciela j. polskiego to mnie bardzo cieszy!

          --------------------------------------------------------------
          Łączę Oby.watela z Diabollem na dobre i złe .........
          • oby.watel Re: Jest naturalna zmiana klimatu ...... 19.06.19, 11:45
           suender napisał:

           > - Nie mamy Pana i raczej to On nas wszystkich ma, - razem z Tobą oraz Diabollo
           > i całą resztą pozostałych.

           To coś nowego. A kto się "oddaje w opiekę panu swemu" Sam pan?

           > - Co do Twojej nieumiejętności czytania ze zrozumieniem to tam nie użyto termin
           > u <pogoda> lecz <wahania stanu atmosfery> które i
           > mplikują klimat, - ot co ...

           Więc powiadasz, że czytanie ze zrozumieniem polega na przeciwstawianiu pojęcia jego definicji? Czyli 'sucha trawa' i 'siano' to zupełnie co innego nie mającego ze sobą nic wspólnego? Zaś 'pogoda', która jest właśnie 'wahaniem stanu atmosfery' nie ma zw tymi wahaniami związku?

           > "climate variability – wahania stanu atmosfery i oceanu wokół stanu średnieg
           > o, mające charakterystyczny czas trwania od miesięcy do tysiącleci i wyn
           > ikające z przyczyn naturalnych."


           Wahania wokół stanu średniego trwające kilka miesięcy mają wpływ na klimat?Zima trwająca kilka miesięcy ma wpływ na klimat panujący w lecie? Przecież właśnie cechą określonego klimatu są określone cykliczne zjawiska, jak ochłodzenie, opady susze lub ulewy.

           > A, że jeszcze się bawię za Twego nauczyciela j. polskiego to mnie bardzo cieszy!

           Nauczycielu doucz się sam! Żeby móc coś przeczytać ze zrozumieniem to coś musi mieć sens. Słyszałeś o "tradition variability"?
  • oby.watel Jaka k...wa zmiana klimatu?! 20.06.19, 12:27
   Niektóre modele matematyczne zaproponowały taki rozwój wydarzeń, z którego wynikałoby, że temperatura w Niemczech czy w zachodnich województwach Polski sięgnie 40 stopni. Ta propozycja jest dość sensowna. Temperatura na pewno przekroczy grubo 30 stopni - powiedział synoptyk tvnmeteo.pl Artur Chrzanowski.


   40°C to w Polsce o tej porze roku normalka. Podobnie jak trąby powietrzne i woda ciurkiem lejąca się z nieba. Trzeba być idiotą, by wiązać to jakimś wyssanym z palca globalnym ociepleniem. Człowiek rozsądny prędzej uwierzy w gadającego węża niż w to, co plotą jacyś durni naukowcy. Wszystkie zdjęcia topniejących lodowców to taka sama mistyfikacja jak lądowanie Amerykanów na Księżycu.

   Bardzo korzystna sytuacja panuje w okolicach Bełchatowa, co dowodzi, że rozbudowa tej elektrowni to krok w bardzo pożądanym kierunku. Po kryzysie w Skierniewicach kolejne gminy w okolicy apelują do mieszkańców o oszczędzanie wody. Jej źródła wyczerpują się tym szybciej, im bliżej do kopalni Bełchatów. W Sulmierzycach, Kleszczowie, Rząśni...

   Co to w ogóle za argumentacja, że nie ma wody? Ale jest prąd! I to jaki!
  • oby.watel Jak k...wa nie ma wody!? 20.06.19, 12:39
   Wierzchowiska na Lubelszczyźnie:

   https://pbs.twimg.com/media/D9cTRpiWwAIiCbH.jpg

   Dlatego trzeba przyspieszyć betonowanie. Wiadomo, na beto nie nic nie tonie.

   https://pliki.portalsamorzadowy.pl/i/14/16/04/141604.jpg

   No i lepiej widać betonowe dno.

   https://pliki.portalsamorzadowy.pl/i/14/16/47/141647.jpg

   Warto zapytać jakie urzędnicy odnoszą korzyści działając na szkodę mieszkańców i środowiska? Bo to nie jest zwykły brak wyobraźni i zwykła głupota. To działanie obliczone na zintensyfikowanie szkód.
  • oby.watel Re: Zmiana klimatu 21.06.19, 10:41
   Na czwartkowym (20 czerwca 2019) szczycie Unii Polska – razem z Węgrami, Czechami i Estonią – zablokowała polityczny plan redukcji emisji netto (a więc z uwzględnieniem pochłaniania np. przez lasy) do zera w roku 2050.

   Dzień wcześniej Komisja Europejska opublikowała oceny tzw. Krajowych Planów na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK), czyli obowiązkowych dla każdego państwa członkowskiego strategii transformacji gospodarek w kierunku zmniejszonej emisji gazów cieplarnianych.

   Polski KPEiK wpisuje się w wieloletnią postawę Polski ponad politycznymi podziałami. Komisja Europejska oceniła go jako zbyt ogólnikowy w kwestii realizacji celów w nim zawartych. Również – w ocenie KE – celów nader skromnych.


   To nie może dobrze się skończyć. Lato jeszcze dobrze nie zaczęło się, a już mamy ekstremalne zjawiska i straty. Na szczęście Polacy en masse nie są w stanie powiązać skutków z przyczynami, wiec gremialnie poprą szaleńców, którzy narażają ich na cierpienia i straty. Kiedy Polacy pójdą po rozum do głowy? Gdy masowo zaczną ginąć ludzie? Dotąd trąby powietrzne omijały miasta. Niedługo nie będzie co jeść, bo rekompensatami dla rolników za straty nie da się najeść. Teoretycznie rolnicy powinni cieszyć się, że ceny szybują w górę. Tyle, że coraz bardziej nieliczni zbierają plony.

   Cytat
   Ważnym znakiem znamionującym początki rewizji polskiej postawy wobec polityki klimatycznej UE jest także opublikowany w styczniu 2019 roku projekt Krajowego Planu na Rzecz Energii i Klimatu do roku 2030. Niedawne deklaracje dotyczące utrzymania do połowy stulecia co najmniej 50% udziału węgla w polskim miksie elektroenergetycznym ustąpiły w nim prognozom wskazującym na ok. 1/3 udział technologii węglowych już w roku 2040. Mimo, że poziom ten jest nadal niespójny z celami z Paryża, strategią Komisji Europejskiej i deklaracjami większości innych państw członkowskich UE, można go traktować jako pewien postęp w porównaniu z wcześniejszymi planami rządowymi. Nieprzystawanie celów redukcyjnych KPEiK do zamierzeń innych krajów europejskich wynika przy tym z niedostatecznego osadzenia polskiego myślenia o polityce klimatycznej w globalnych trendach technologicznych i regulacyjnych. Krajowa klasa polityczna nie zna pełni zmian zachodzących na rynku technologii zeroemisyjnych, niedoceniając zarazem nieuchronności światowej polityki w tym obszarze. W rezultacie forsowane przez nią plany klimatyczne są nadal raczej próbą usatysfakcjonowania krajowych interesariuszy węglowego status quo, niż realnym działaniem nastawionym na osiąganie celów rozwojowych. Świadczy o tym szereg zapisów KPEiK i PEP2040 w tym m.in. postulowana w nich wymiana starych bloków węglowych na nowe czy deklarowany w oderwaniu od realiów ekonomicznych rozwój górnictwa albo stawianie – wbrew faktom – na tzw. „czyste technologie węglowe” jako na realnie przyszłościową opcję technologiczną dla branży wydobywczej. Plany te nie tylko pozostają w wyraźnej sprzeczności z działalnością innych państw, czy postulatami Porozumienia Paryskiego, ale nawet nie gwarantują osiągnięcia celów klimatycznych na rok 2030 powtarzając błędy dotychczasowego modelu działania, którego efektem jest niewywiązanie się kraju z deklaracji dotyczących roku 2020 i ryzyko poniesienia z tego tytułu poważnych konsewkencji finansowych w przyszłości.


   Źródło cytatu: NOWE OTWARCIE — POLSKA NA DRODZE DO ZEROEMISYJNEJ GOSPODARKI.
  • oby.watel 23:4 22.06.19, 06:16
   Jacek Żakowski pieje z zachwytu nad kolejnym gigantycznym zwycięstwem premiera z PiS-u. Też uważam, że skok na głowę do wyschniętego basenu na złość niemal wszystkim jest wielkim wyczynem.
  • oby.watel Re: Zmiana klimatu 04.07.19, 16:13
   1 czerwca w indyjskim Churu słupki rtęci przekroczyły 50 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura utrzymywała się przez kilka dni. Co prawda do rekordu wynoszącego 51 stopni, który padł w roku 2016, trochę brakowało, ale pokazuje to tylko, jak długo już mamy do czynienia z niepokojącymi falami znacznie podniesionej temperatury.

   Jedyne, czego naukowcy jeszcze nie są pewni, to tempo zmian klimatycznych. Według najbardziej optymistycznych przewidywań większość obszaru Indii stanie się niezdatna do zamieszkania przez człowieka około roku 2100. Warto pamiętać, że to najbardziej ludny kraj świata, który zamieszkuje 1,4 mld osób.

   https://bi.im-g.pl/im/1c/ce/17/z24963356Q,W-niektorych-czesciach-Azji-jest-juz-goraco-jak-w-.jpg

   Jeśli to prawda, jeśli mamy jeszcze 80 lat, to spokojnie możemy sobie pozwolić na dalszą dewastacje planety, wyrzynanie lasów i emisję gazów cieplarnianych. Zwłaszcza, że ci, których zmiany dotykają najbardziej, czyli ciemny lud, nie sięgają rozumkiem poza tu i teraz, dlatego nie dopuszczą, żeby im się byt pogorszył. Doskonałym przykładem jest Francja. Zła wiadomość jest taka, że przyroda przetrwa, a ludzie nie. Doskonałym przykładem działania efektu cieplarnianego jest Wenus, gdzie temperatura dochodzi do 500°C.

   Pytanie: W jakiej temperaturze ścina się białko? Pytanie pomocnicze: Kogo będzie stać na klimatyzatory zasilane energią słoneczna? Biedotę?
  • oby.watel Re: Zmiana klimatu 19.07.19, 09:05
   Zainwestowałem w porządny, rzetelny i całkiem do rzeczy tygodnik. Dzięki Rafałowi A. Ziemkiewiczowi zrozumiałem, że walka z globalnym ociepleniem to ściema i współczesna forma niewolnictwa. Tomasz Cukiernik z kolei dostarczył dowodów. Co prawda historycznych, sprzed dziesięciu lat i więcej, ale niepodważalnych. Oprócz tego okazało się, że przez PO wysycha jezioro Jamno.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka