Dodaj do ulubionych

Test na obywatelstwo?

20.03.06, 22:45
Hej :)

Zakladam watek zainspirowana ponizszym artykulem:

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,53600,3224344.html
W Niemczech coraz wiecej mowia o wprowadzeniu testu na znajomosc
realiow/historii niemieckiej przed przyznaniem obywatelstwa. Czy wedlug was
taki test to rozsadny pomysl?

I jeszcze jedno: czy kazdy obywatel Niemiec naprawde musi znac niemiecki? ;)
Obserwuj wątek
      • caysee Re: Test na obywatelstwo? 20.03.06, 22:57
        misiucha1 napisała:
        > podobno testy sa trudne,ze niemcy nie znaja odpowiedzi.

No wlasnie w artykule podali przyklady:

"Co rozumie Pan/Pani pod pojęciem reformacja? Kto ją zapoczątkował?", " Co w
        1938 r. osiągnął niemiecki fizyk Otto Hahn?", "Proszę wymienić cztery
        fundamentalne prawa gwarantowane przez niemiecką konstytucję"- to trzy z setki
        pytań, na jakie będą musieli odpowiedzieć mieszkający w Hesji imigranci, którzy
        wystąpili o niemieckie obywatelstwo.

Wedlug mnie rzeczywiscie zbyt trudne i watpie, zeby wiekszosc Niemcow znala na
        to odpowiedz. Prawde mowiac mysle, ze z 10% by znalo.
        No chyba ze wczesniej okreslaja zakres pytan i wydaja jakies materialy
        informacyjne - wtedy to ja rozumiem, mozna sobie "nadgonic" edukacje, ktora
        Niemcy zdobywaja zapewne w szkolach, a potem tak jak oni - zapomniec;) Hehe,
        przypomina mi sie zasada 3Z (zakuc, zaliczyc, zapomniec;)
        • annajustyna Trudne? 21.03.06, 09:34
          Moim zdaniem kazdy czlowiek o duzej wiedzy ogolnej roztrzaska ten test bez
          problemu. A ze wiedza ogolna Niemcow jets kiepska, to oczywiscie inna sprawa. Co
          do znajomosci jezyka niemieckiego - moim zdaniem, to skandal, ze czesc tzw.
          Niemcow naturalizowanych nie mowi w jezyku swojej nowej ojczyzny i nie zamierza
          tego zmienic. Plus jeszcze mentalnosc nieeuropejska. Caysee, odezwe sie jak
          najszybciej do Ciebie! Pzdr!:)))
                  • ggigus nie chodzi mi o przyznanie racji 21.03.06, 19:19
                    ale nie widzialas taz, wiec jak mozesz oceniac spiegla?
                    a na serio - zaden z moich rodowitych niemieckich znajomych po studiach tego
                    testu by nie zdal. taz przeproadzila nawet ankiete wsrod rodowitych niemcow.
                    aha, moj autorytet Heribert Prantl z SZ tez by nie zdal, pisal o tym dzisiaj
                    ja tez nie oceniam mojej wiedzy slabo, i padlabym na paru rzeczach
                    i dlatego ci nie wierze, ze zdalabys ot tak
                    nawet reich-ranicki by nie zdal!
                    • annajustyna Re: nie chodzi mi o przyznanie racji 21.03.06, 19:35
                      Akurat Reich-Ranicki to dla mnie zaden autorytet...Chyba ze w
                      przemadrzalstwie;)). Przede wszystkim w Niemczech nawet ludzie po studiach maja
                      kiepska wiedze ogolna (mowie to z wielkim bolem, bo nie lubie uogolnien...), a
                      poza tym tylko szaleniec poszedlby zdawac "egzamin na obywatela" nie
                      powtorzywszy wczesniej historii, polityki, geografii etc. Czyli summa summarum
                      mozna zalozyc, ze co bystrzejsi Niemcy po uprzednim przygotowaniu daliby sobie
                      rade;). A moze jednak mam wieksza wiedze ogolna niz Twoi znajomi (zaznaczam: mam
                      na mysli wiedze ogolna, nie specjalistyczna)...
                        • annajustyna Jestes uparta... 21.03.06, 21:47
                          Wiesz od dawna chce Ci to wyznac: przemadrzalstwo i zarozumialosc urodzie
                          szkodzi... I nie chodzi o to, czy masz racje czy tez jej nie masz. Chodzi o typ
                          argumentacji. jak chocby w tym nieszczesnym watku o mojej "aspolecznej"
                          kolezance i pokrzywdzonej sasiadzce. Ja tez uwielbiam mojego meza, ale nigdy bym
                          nie wpadla, ze mozna argumentowac: jestes glupszy, bo moj domowy geniusz to...
                          • ggigus aha 22.03.06, 16:42
                            jak sie zaczyna dbac o urode, juz sie jej nie ma, jak powiedziala Jeanne Moreau,
                            mam nadzieje, ze masz na tyle wiedzy ogolnej, ze wiesz, o kim pisze.
                            a na serio - nie argumentuje, ze moj dowmowy geniusz, bo pisze jeszcze o
                            znajomych. i jeszcze cos - wszyscy zgodnie twierdza, ze test jest trudny, ale
                            jedna gwiazda wiedzy ogolnej ten test roztrzaskala, ze hej.
                            nie wierze i koniec, bo widzialam te pytania. mozesz miec z racji wykszt. wiedze
                            w jednej dziedzinie, ale nie we wszystkich.
    • caysee Re: Test na obywatelstwo? 20.03.06, 22:54
      Od razu sama sobie odpowiem ;)

Jesli chodzi o jezyk niemiecki, to dla mnie jest to niesamowite wrecz, ze jest
      sporo obywateli Niemiec, ktore nie znaja tego jezyka. Wedlug mnie osoba bez
      znajomosci jezyka nie powinna w zadnym wypadku dostac obywatelstwa, bo bez tej
      znajomosci nie jest w stanie uczestniczyc w zyciu spolecznym. Nie mowie tutaj o
      znajomosci jezyka na poziomie C2 (Oberstufe), ale o zwyczajnej znajomosci jezyka
      (tak powiedzmy B2), ktora umozliwi normalne funkcjonowanie w spoleczenstwie i
      samodzielnosc.

Jesli chodzi o test, to mam mieszane uczucia. Z jednej strony uwazam, ze jesli
      ktos jest obywatelem, to powinien jednak wiedziec, ze nie zyje w kraju bez
      historii, powinien rozumiec co sie dzieje na scenie politycznej, powinien
      wiedziec gdzie Niemcy granicza z morzem itp. Ale bez przesady. Takie pytania
      jakie podali w tym artykule sa gruba przesada, no chyba ze wczesniej zapewniaja
      materialy zeby sie poduczyc. Ogolnie jestem za testem, ale niezbyt ostrym,
      mogliby np. testowac wczesniej Niemcow i minimalnie obnizyc poprzeczke.
    • alesko Re: Test na obywatelstwo? 20.03.06, 23:39
      przyznaje przyszly obywatel niemiec czy tez innego kraju powinien cos wiedziec
      o panstwie ktorego paszport chce otrzymac,
      a jezyk to juz na pewno powinien znac
      ale pomysl testu uwazam za mocno nieudany, na takie pytania na pewno wielu
      niemcow z dziada pradziada by nie odp, farsa i tyle,chca ograniczyc dostep,
      pokazac np muzulmanom ze oni tutaj nie pasuja, sa inni
      ale co jest ciekawe to wniosek z tego artykulu, niemcy czy holendrzy nie tyle
      boja sie imigrantow co zycia w kraju w ktorzym oni zaczna przewazac, najlepsze
      ze jest calkiem realna wizja, mysliscie ze w ktoryms momencie sie "zmobilizuja"
      i znow bedzie wyz demograficzny?jakos nie moge sobie wyobrazic niemiec malo
      niemieckich
      pa
    • marek.walkowiak Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 00:54
      To jest dobry pomysl, ale raczej nie licze sie z tym ze to na poziomie federalnym przyjdzie - co najwyzej Hesja wprowadzi to w jakiejs formie. Zreszta zobaczymy czy po wyborach komunalnych politycy w ogole beda jeszcze o tym mowic.

Test moze jest i trudny, ale jak beda materialy z ktorych mozna sie przygotowac, to jak najbardziej sensowny.
    • stary91 Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 05:08
      Tak.
      Dlatego:
      3.Strophe
      Einigkeit und Recht und Freiheit für
      das deutsche Vaterland,
      danach laßt uns alle streben brüderlich mit
      Herz und Hand.
      Einigkeit und Recht und Freiheit sind
      des Glückes Unterpfand.
      Blüh' im Glanze dieses Glückes, blühe
      deutsches Vaterland!

Oraz tez dlatego:
      2.Strophe

Deutsche Frauen, deutsche Treue,
      deutscher Wein und deutscher Sang,
      sollen in der Welt behalten ihren alten
      schönen Klang.
      Uns zu edler Tat begeistern unser ganzes
      Leben lang.
      Deutsche Frauen, deutsche Treue,
      deutscher Wein und deutscher Sang.
      • dede1 Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 08:36
        Jezyk niemiecki powinien znac kazdy obywatel niemiecki.
        W zakresie testu szczerze mowiac nie mam wyrobionego zdania. Z jednej strony
        mysle, ze taki test jest logicznym wymogiem w przypadku ubiegania sie o
        obywatelstow. Z drugiej strony uwazam, ze czesc pytan powinna byc zmieniona.
        Moze powinni najpierw przetestowac Niemcow (tutaj urodzonych) z roznych warst
        spolecznych, biorac pod uwage poziom wyksztalcenia itd i dopiero na podstawie
        tego co wie przecietny Niemiec sporzadzic test dla potencjalnych Niemcow.
        Iza
    • dunia77 Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 08:39
      Naprawde uwazacie, ze powyzsze pytania sa _trudne_ ? Jeszcze rozumiem z ta
      konstytucja, bo w koncu nie da sie znac konstytucji wszystkich krajow ? Ale
      reformacja ? Otto Hahn ? Toz to wiedza ogolna na poziomie matury co najwyzej !
      • caysee Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 08:55
        > Otto Hahn ? Toz to wiedza ogolna na poziomie matury co najwyzej !

Jasne :) Nie przypominam sobie, zebym sie o nim uczyla w LO, a na studiach
        mialam co najwyzej wzmianke.

No ale reformacja - fakt, o tym to kazdy cos tam wie.
      • dede1 Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 09:05
        Dunia, ale wez pod uwage, ze nie kazdy Niemiec ma w kieszeni mature! Nie
        twierdze, ze pytania sa wielce trudne. Uwazam tylko, ze nie nalezy zapominac iz
        spoleczenistow sklada sie nie tylko z maturzystow i ludzi z wyzszym
        wyksztalceniem, ale i z tych po zawodowce. I nalezy w pytaniach wziac ten fakt
        pod uwage. Nie wiem czy rozumiesz moj tok myslenia. Trzeba byc realista - ktos
        kto skonczyl podstawowke po czym jakies szkolenie zawodowe na....mechanika
        samochodowego np., niekoniecznie musi wszystko, co dla ciebie wydaje sie
        normalna wiedza ogolna, wiedziec. Troche empatii dunia! :)
        Iza
    • sabba Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 08:51
      jako obcokrajowiec zyjacy w NIemczech mam do testu podjescie na zasadzie: ok,
      mam pytania, na ktore odpowiedz w czesci znam reszte mozna sie doksztalcic, chca
      test ok moge rozwiazac.
      MOje prywatne zdanie: po co na cholere komu taki test? Czy ma on cos wspolnego z
      dmeokracja? Co sie ma dzieki temu testowi udowodnic? Bo chyba nie intergracje?
      Pan Koch i spolka ma wiele bzdurnych pomyslow i czas zeby na jego miejsce
      wybrali kogos innego w koncu.
      Zyjac w Niemczech jezyk trzeba znac.
    • caysee Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 08:58
      Hehe, jedna z opinii z forum Spiegla nt. testu:

Sehr sinnvoll, finde ich. Wenn jemand hier Staatsbürger werden will, sollte er
      auch Interesse an dem Land bekunden und darüber Bescheid wissen. Dass viele
      Deutsche Staatsbürger mit dem Test Probleme hätten, ist zwar sehr traurig, aber
      noch lange kein Grund, warum sich Menschen, die sich hier einbürgern lassen
      wollen, diesem TEst nicht unterziehen sollten.

;)
          • dunia77 Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 10:25
            A co w tym zlego ? Wiekszosc problemow integracyjnych w Niemczech wynika z tego,
            ze emigranci nigdy nie byli w jakikolwiek sposob selekcjonowani. Np. Nowa
            Zelandia czy Kanada od lat maja konkretne wyznaczniki dotyczace nowych
            emigrantow i nikt sie nie czepia.
            Bezrobotnych po podstawowce Niemcy maja juz chyba wystarczajaco duzo...
                  • ich11 to są Twoje pobożne życzenia, ale życie 22.03.06, 07:38
                    pokazuje coś innego! Porównanie np. imigrantów z Polski z imigrantami z Turcji
                    przemawia zdecydowanie na korzyść tych z Turcji. Niemiecko-tureckie kino odnosi
                    sukcesy, niemiecko-tureccy autorzy wydają książki, a o niemiecko-polskich nie
                    słychać. Ba, nawet Niemcy pochodzenia polskiego nie zawsze się zasymilowali i
                    nawet po kilkunastu latach nie znają języka. Zresztą liczne wypowiedzi
                    pokazują, że dużo z nas nie akceptuje nowej ojczyzny i chętnie wróciliby
                    spowrotem. Trzyma tylko wyższy standard życia i fakt, że można żyć, nic nie
                    robiąc. Pobrać AlG II, dorobić na boku i jest ok.
                    Nie uogólniam, są wyjątki. Ale tylko wyjątki.
                    • bluejanet Re: to są Twoje pobożne życzenia, ale życie 22.03.06, 09:59
                      no bo Polacy w Niemczech nie chca sie przyznawac do tego skad sa, bo zawsze
                      maja w swiadomosci to, ze bedzie sie ich oceniac i miec za zlodziei
                      niektorza nie ucza dzieci polskiego, bo po co,
                      sa tez Polacy, co sie nie zasymilowali, jak wszedzie, ale ci co odniosa sukces,
                      to juz niekoniecznie chca innym przypominac, skad pochodza,
                      no i Polacy na emigracji nie trzymaja tak ze soba, jak inne nacje, jesli dowiem
                      sie ze ktos z wsi gdzie mieszkam jest Polakiem, to przypadkiem,
                      no a patrzac i czytajac - to co chwile jakies polsko brzmiace nazwisko mi sie
                      obija o oczy i uszy

no a moze Turcy nie wstydza sie swojej kultury i tego kim sa i dlatego jest
                      wiecej przedsiewziec niemieckotureckich

moje zdanie - nie kazdy musi sie zgadzac

• sabba Re: Test na obywatelstwo? 22.03.06, 09:37
                    oraz blodnynow z niemieckimi aryjskimi rysami, wtedy to juz byloby bezproblemowo:)
                    sorry ludzie ale to juz jest dla mnie dyskryminacja - nie mowiac juz o tym calym
                    pieprzonym tescie. jezyk ok, jakas podtsawa musi byc, w koncu w kraju gdzie sie
                    chce zyc nalezy sie umiec dogadac - ale co kurde jak ktos nie lubi kina i nie ma
                    w domu telewizora? Slad ma wiedziec o czym jest taki film np Wunder von Bern?:)
    • bluejanet Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 11:01
      hmmm trudno powiedziec, czy taki test cokolwiek zalatwi
      nie mam obywatelstwa, wiec i w zasadzie nie musze jezyka znac, moj problem jak
      sobie poradze, nie musze nic wiedziec o kraju
      gdybym chciala przyjac drugie obywatelstwo - prosze bardzo moge zdawac i 2oo
      pytan testowych, wyuczyc sie ze specjalnej ksiazeczki, jesli takowa wydadza
      czego trzeba i sie testowac
      ale nic nie zmieni mojego wnetrza - co ja poradze, ze 25 lat nasiaklam kultura,
      literatura, sztuka i historia polska i najzwyczajniej w swiecie mi jest
      najblizsza i najbardziej mi sie podoba
      dodam, ze niemiecki znam, ksiazek czytam mase po nieemicku, interesuje sie juz
      wiecej rzeczami zwiazanymi z Niemcami niz wczesniej, no i to nie z przymusu,
      tylko z wlasnej woli, dla siebie
      wg mnie powinno byc cos na ksztalt spoleczenstwa amerykanskiego - gdzie ludzie
      moga sie czuc jednoczesnie WlochoChinkoAfroamerykanka i z przekonaniem
      powiedziec, ze chca dla Ameryki jak najlepiej i chca "pracowac ku chwale
      ojczyzny"
      Czy bylabym dobrym nabytkiem dla Niemiec - mysle, ze tak, o ile nikt nie
      oczekiwalby ode mnie, ze zapomne o mojej drugiej polowie duszy i jak juz chce
      byc Niemka to mam byc Niemka i koniec, zero polskiego;) nie bede sie czuc
      Niemka narodowosciowo, ale przez to ze tu mieszkam, zyje, pracuje, itd. mysle -
      ze moglabym sie poczuc w jakiejs czesci,

no i na koniec - kazdy muzulmanin moze wykuc na pamiec odpowiedzi, wyczuc, ze
      lepiej bedzie jesli odpowie, ze kobieta nie musi nosic chusty, ale czy tak
      rzeczywiscie bedzie myslal to juz inna sprawa
    • marchewa4 Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 11:07
      Uwazam, ze ogolne wymagania stawiane aktualnie przez prawo zwiazkowe, to troche
      za malo. Nie wymaga sie znajomosci praktycznie niczego, nie trzeba nawet
      wiedziec jak wyglada godlo, flaga i hymn niemiecki, a to chyba dla obywatela
      pewne mimimum. I nie nalezy tu mylic imigracji z naturalizacja, jak to
      stronniczo czyni Gazeta Wyborcza. Mieszkajac w Niemczech jako imigrant nie
      trzeba zdawac zadengo testu, trzeba uzyskac prawo pobytu, pracy itp zaleznie od
      kraju pochodzenia. Test mialby byc wymagany dopiero od osob, ktore staralyby sie
      o niemieckie obywatelstwo. To jednak troche wiecej niz imigrant. Nie
      zapominajmy, ze kazdy Niemice dowiaduje sie o sowim kraju w szkole wielu rzeczy.
      Wiekszosc po pewnym czasie zapomina, bo nie uzywa tego w zyciu codziennym, ale
      czy to powod, zeby ograniczac edukacje do umiejetnosci wypisywania czekow i
      glosowania SMSami w programie DSDS? Podobnie jest z tym testem. Chodi o to, zeby
      kandydat na Niemca zapoznal sie z tymi podstawowymi przeciez informacjami.
      Pozniej moze je zapomniec, jak wiekszosc Niemcow ;-) Pytania sa opublikowane w
      broszurze i nie wymaga sie od nikogo sczegolowej znajomosci geografii, historii
      ani kultury Niemiec.
      Jestem za!

Pozdrowienia
      M.
    • fufu_ffm Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 14:44

Uwazam ze test powinien byc - z jezka oraz z konstytucji. To jest oczywiste ze
      trzeby wiedziec jakie sa tu prawa i jak dziala polityka. W koncu po otrzymaniu
      obywatelwa ma sie mozliwosc glosowania to trzeba wiedziec na co. A zeby
      wiedziec na co to Niemiecki tez trzeba znac.

Natomiast pytania kulturowe, religijne itd. nie maja tu nic do szukania. Nie
      bedziesz sie przeciez listy Niemieckich noblistow uczyc na pamiec? I wogole po
      co sobie mozg zasmiecac taka do niczego nieprzydatna pamieciowa?

Ja nie ma pojecia co to wogole za Hahn byl.

Nie cierpie stylu edukacja w ktorej ludzie ucza sie na pamiec jakis nazwisk,
      dat etc. zamiast rozwiazywania problemow i zadan oraz krytycznego myslenia.
      Papugi tez potrafia slowa powtarzac ale to nie znaczy ze je rozumiaja.

Takie trivia sa dobre na "who wants to be a millionaire" a nie na test z
      obywatelstwa.
    • emilia1981 Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 15:47
      Dodam jeszcze ze wstyd mi czasami jak spotykam znajomych ktorzy mieszkaja tu
      juz 17 lat i nie mowia prawie wogule po niemiecku.Ale owi znajomi bedac w
      Polsce udaja wielkich Niemcow, tlumaczac wszystkim ze Niemcy to juz ich
      ojczyzna itd. Tylko ze sie nie przyznaja ze jezyka "ojczystego" nie znaja
      • alesko Re: Test na obywatelstwo? 21.03.06, 19:41
        zgadzam sie ze ten test moze nie jest taki trudny ale jest odtowrczy na maksa,
        wkuwanie dat i jakies wyliczanki naprawde nikogo jeszcze demokracji nie
        nauczyly, ani nie wyrobily zrozumienia i poszanowania dla kultury itp
        poruszylam ten sam temat w drugim watku "icha"
        jezeli panstwu niem naprawde zalezaloby na promowaniu swoich wartosci to
        zorganizowaloby jakies kursy z wiedzy o spoleczenstwie i panstwie niem dla
        przyszlych obywateli, jezeli na to nie ma kasy ani checi to po co bawic sie w
        jakies smieszne testy, jak ktos jest w miare inteligentny to sie do takiego
        testu spokojnie przygotuje ale czy bedzie rozumial i przyjmie za swoja niem
        kulture i europejska praworzadnosc to juz zuplenie co innego!ten test na pewno
        tego nie sprawdzi
        pa
    • misiucha1 do annyjustyny 21.03.06, 23:21
      powinny byc testy ale nie takie.zgodze sie z ggigusiem,ja tez zapytalam
      slubnego i tez nie jest kretynem do potegi.zna ogolna wiedze i to dobrze ale
      stwierdzil ze ten test jest trudny i mialby problemy go rozwiazac.a tobie
      skladam gratulacje jestes b.madra jezeli ten test to dla ciebie nic.pozdr.
      • annajustyna Re: do annyjustyny 21.03.06, 23:28
        Oczywiscie, ze ten test to dla mnie tez wyzwanie -mialam szczescie, ze akurat
        bylo duzo pytan z zakresu historii i polityki. Pytaliby z innych dziedzin, to
        lezalabym na obu lopatkach:))). Kto twierdzi, ze Twoj slubny to kretyn? Moj tez
        nie jest kretynem, ma zawod techniczny i pewnie musialby sie napocic:))). Z tego
        powodu go nie rzuce:))). Zreszta ani mi, ani mojemu slubnemu nie zalezy na
        obywatelstwie (tlumaczylam juz to kiedys na innym forum). Czy jestem madra? Na
        pewno bardzo oczytana i niespelniona naukowo. Nie przecze... Serdecznie
        pozdrawiam, a do tych, ktorzy maja zamiar ewentualnie starac sie o obyw. na
        podstawie -kto wie? moze to przejdzie?- takich i podobnych testow: znacie jezyk,
        poczytacie broszurki (na pewno beda specjalnie opracowane w tym celu) i
        spokojnie zdacie... Wszystko jest dla ludzi;)))
          • annajustyna Re: do annyjustyny 22.03.06, 10:32
            Ale chyba ten "wlasciwy" test bylby inny niz ten opublikowany? Jesli identyczny,
            to nie ma on sensu (jesli w ogole takie egzaminy sa sensowne, ja uwazam, ze
            trzeba cos zrobic z "niekontrolowana" imigracja, byc moze nie akurat test etc.).
            Pzdr!
            • michalina1974 Re: do annyjustyny 22.03.06, 10:52

z tego co widzialam to odpowiedzi byly jednak prawidlowe ;-)
              podane przez gazete, ale czy tenze wlasnie test znajdzie "zastosowanie" tego
              nie wiem :-)

-----------------------------------------------------
              Quand un homme te parle, souris-lui et ne l'écoute pas
    • osatnia Re: Test na obywatelstwo? 22.03.06, 22:07
      wg mnie kazdy obywatel Niemiec powinien umiec niemiecki. i znac bardzo dobrze
      historie Niemiec. przeciez nie ma obowiazku posiadania obywatelstwa. jak ktos
      chce, to niech sie postara.

a co do trudnosci testow - jestem pewna, ze wiekszosc z nas mialaby trudnosci z
      rozwiazaniem testu z matematyki czy historii na poziomie gimazjum (polskiego).
          • caysee Re: Test na obywatelstwo? 23.03.06, 22:39
            Bo podkreslilas koniecznosc b.dobrej znajomosci historii :) Ja jestem zupelnie
            "po innej stronie" - koncze politechnike, historia nigdy nie byla moim
            szczegolnym przedmiotem zainteresowania, uczylam sie bo taki jest program
            liceum. Znam niezbedne minimum, a ze uplynelo 6 lat od mojej matury, to nawet mniej.
            Bylam po prostu ciekawa, czy to ze napisalas ze historia jest taka wazna jest
            wynikiem twojego wyksztalcenia i pasji, czy jestes przecietnym egzemplarzem w
            tej dziedzinie (ani humanista, ani umyslem scislym). Po prostu takie mysli
            ostatnio mi po glowie chodza i jak zobaczylam ten wpis, musialam sie zapytac ;)

PS. Wg 99% moich wykladowcow najwazniejszym przedmiotem na swiecie jest
            matematyka =)
            • marek.walkowiak Bo jest :) 23.03.06, 23:07
              caysee napisała:

> PS. Wg 99% moich wykladowcow najwazniejszym przedmiotem na swiecie jest
              > matematyka =)

the one and only science. Przez ktora wszystko sie stalo i bez ktorej nic sie nie stalo co sie stalo. W Niemczech niestety za malo doceniana - i dlatego przyszlosc tego kraju jest coraz bardziej niepewna.
            • osatnia Re: Test na obywatelstwo? 24.03.06, 20:48
              moze to faktycznie jakies moje odchylenie:)
              ale z drugiej strony mowimy tutaj o obywatelstwie i wydaje mi sie, ze wiedza o
              historii danego kraju jest wazna. przeciez nie mozna sprawdzac przy tej okazji
              wiedzy z zakresu biologii, chemii czy matematyki. natomiast ogolna znajomosc
              kraju (rowniez geograficzna) powinna byc, wg mnie, wymagana. wiadomo, ze ludzie
              starajacy sie o obywatelstwo musza wykazac sie wieksza wiedza niz rodowici
              Niemcy - w pracy tez tak jest i dla wszystkich to jest normalne. moze troche
              niesprawiedliwe, ale normalne...
              pozdrawiam umysly scisle i humanistyczne:)

ps. na moich studiach kazdy z wykladowcow uwazal, ze JEGO przedmiot jest
              najwazniejszy i co jak co, ale ten wlasnie powinnismy miec w malym palcu:)
              • ich11 Daniel Cohen-Bendit zaproponował dzisiaj 24.03.06, 21:50
                na wiecu wyborczym zielonych, żeby temu testowi poddać wszystkich pełnoletnich
                Niemców. Kto nie zda, to odebrać jemu prawa wyborcze. Bo to jest jedyna różnica
                między obywatelami niemieckimi a osobami, które mają prawo pobytu w Niemczech.
              • fufu_ffm Re: Test na obywatelstwo? 24.03.06, 22:36

Tak apropo historia...

Byloby super gdyby nikt nigdy nic kompletnie nie wiedzial na temat historia
                swojego czy innego kraju.

Kompletnie swiezy start:-)

Pomyslcie jak by to ulatwilo kontakty Polsko - Niemieckie.

Niestety czesto Polsko Niemieckie spotkania koncza sie dyskusjami na temat
                naszej wspolnej historia i cale te dyskusje to mnie uszom wychodzi. Jakby
                ludzie wiecznie w przeszlosci zyli.

Wyobrazcie sobie ze nie ma historia, ze kazdy odbiera druga osoba wylacznie
                przez pryzmat tego co to jest za osoba a nie tego jaka jej narod mial historie
                etc.

Ktos tam kiedys powiedzial ze jak sie historii nie zna to jest sie skazanym na
                polenianie tych samych bledow ale z tego co wiem wyksztalcenie w latach 20tych
                19tego century basowalo wlasnie na humanistycznych dziedzinach z duzym
                naciskiem na historie. I co z tego wyszlo? Dwa wojna siatowa i zabicie milionow
                ludzi.

To moze bez historia lepiej?
                Historia najlepsza w przeszlosci. Zapomniec...

A teraz sie wszyscy humanisci na mnie obraza :(

-------------------------------------------------------------------------
                Imagine

John Lennon spiewal:

Imagine there's no heaven,
                It's easy if you try,
                No hell below us,
                Above us only sky,
                Imagine all the people
                living for today...

Imagine there's no countries,
                It isnt hard to do,
                Nothing to kill or die for,
                No religion too,
                Imagine all the people
                living life in peace...

Imagine no possesions,
                I wonder if you can,
                No need for greed or hunger,
                A brotherhood of man,
                Imagine all the people
                Sharing all the world...

You may say Im a dreamer,
                but Im not the only one,
                I hope some day you'll join us,
                And the world will live as one.

• osatnia Re: Test na obywatelstwo? 25.03.06, 22:21
                  pewnie masz racje... nigdy tak o tym nie myslalam...

tylko wtedy politycy musieliby rozwiazywac prawdziwe problemy (bezrobocie,
                  bieda) a nie tworzyc kolejne komisje ds. wszystkiego_co_sie_wydarzylo_do_tej_pory
                  ale by sie dzialo!

(nie obrazilam sie:))
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka