Dodaj do ulubionych

pomniejszona klatka - nieuczciwy developer

IP: 195.94.206.* 19.05.03, 08:46
Mam problem. Jestem miesiąc przed odbiorem mieszkania. Mój developer zmienił
powierzchnię klatki schodowej. Razem z sąsiadem mieliśmy wspólny korytarz.
Developer zlikwidował 3/4 tego korytarza powiększając mieszkanie sąsiada.
Odległość między moimi drzwiami a jego w chwili obecnej wynosi 159 cm!!!
Drzwi znajdują się na przeciw siebie. Jestem wściekły!!!Czy istnieją jakieś
możliwości zablokowania tej zmiany? Czy taka odległóść między drzwiami jest
zgodna z normami budowlanymi? Błagam pomóżcie. Nie wiem co mam robić. Na
mieszakaniu mi zależy. Może mieliście podobne przygody?


Obserwuj wątek
    • Gość: xxx Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: *.pkp.wroc.pl / 10.2.18.* 19.05.03, 09:04
      Wiesz co nie mam zielonego pojęcia co z tym zrobić, ale wydaje mi się, że są
      jakieś plany budynku i wg. tych planów developer dostał pozwolenie na budowę. W
      przeciwnym razie to samowola budowlana. Jeśli tak to nie ma szans na odbiór
      techniczny budynku. No chyba, że plany zostały (za odpowiednie pieniądze)
      zmienione w wydziale budowalnym.
      Na pewno spróbuj w jakiś sposób dowiedzieć się jakie aktualne plany budynku.
      Czy były jakieś aneksy, czy nie i kto je podpisał. Jeśli były aneksy to poproś
      o numer normy budowlanej określającej odległość drzwi od siebie (pamiętaj drzwi
      naprzeciw siebie), bo wg ciebie ta odległość jest niezgodna z prawem. Nawet
      jesli nie było żadnych aneksów to jak się do nich przejdziesz, to zobaczą
      czyjeś zainteresowanie i napewno zainteresują się tym tematem.
      Pozdrawiam i życzę ZWYCIĘSTWA
      • Gość: krzysiek Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 195.94.206.* 19.05.03, 10:02
        Dzięki za podpowiedź. Może coś jeszcze?
    • Gość: uny Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 19.05.03, 10:07
      witam
      wiesz co chyba nic nie wygrasz.
    • Gość: yan Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: localhost:* 19.05.03, 10:50
      a czy załącznikiem do umowy przedswtępnej nie jest przypadkiem plan wykonawczy
      mieszkania, garaży i klatki schodowej??? jeśli tak (a tak być powinno) to
      deweloper nie ma prawa nic zmieniać bez Twojej zgody.
      • Gość: krzysiek Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 195.94.206.* 19.05.03, 10:59
        Niestety, załącznikiem jest tylko plan mieskzania (bez klatki). Dodatkowo mam
        rozplanowany garaż i piwnicę. Może coś wiecie na ten teamt tych 159 cm między
        drzwiami - czy jest to zgodne z polskimi normami. Dzięki za dotychczasowe
        podpowiedzi.
    • Gość: bankroot Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 193.111.166.* 19.05.03, 11:19
      nie komentuję faktu zmiany planów przez dewelopera (swoja drogą to musi
      byc "mocny" ten sąsiad jak sobie załatwił takie powiększenie mieszkania)

      nie znam również norm budowlanych, ale pocieszę Cię (a może i nie), że ja też
      mam drzwi sąsiada naprzeciw i to w odległości 140 cm (nowy budynek, więc chyba
      budowany zgodnie z normami)

      bankroot
      • Gość: Krzysiek Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 195.94.206.* 19.05.03, 12:48

        > nie znam również norm budowlanych, ale pocieszę Cię (a może i nie), że ja też
        > mam drzwi sąsiada naprzeciw i to w odległości 140 cm (nowy budynek, więc
        chyba
        > budowany zgodnie z normami)
        Mam nadzieję, że masz ładną sąsiadkę bo przy wchodzeniu i wychodzeniu z
        mieszkania musicie się ostro ocierać ;)
    • Gość: kb Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 217.153.60.* 19.05.03, 12:08
      moi znajomi musieli miec zgode wszystkich lokatorow z pietra aby dokupic czesc
      korytarza, i to jedszcze była wneka z ktorej bylo wejscie tylko do ich
      mieszkania, ale pomimo tego, developer wymagal zgody pozostalych lokatorow z
      pietra, a pozniej byly zmiany w planach architektonicznych.
      kb
      • Gość: krzysiek Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 195.94.206.* 19.05.03, 12:44
        No to masz fajnie. Być może tak was dopieszczali bo było już po odbiorze. U
        mnie działa metoda faktów dokonanych. Co do motywacji developera - to chodzi o
        kasę - oni te metry sąsiadowi sprzedają!!!
        • Gość: bankroot Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 193.111.166.* 19.05.03, 12:53
          Czy nie przesadzasz?
          przeciez nie bedziesz mieszkał na klatce schodowej (korytarzu).
          fakt, że łatwiej jest wnosic graty szerokim korytarzem (jak będziesz miał
          kłopot to poprosisz sąsiada, aby otworzył swoje drzwi ;)).
          Podejrzewam, że drażni Cie fakt, że macie drzwi naprzeciw siebie (co przeciez
          nie jest rzadkoscia w blokach)

          bankroot
          • Gość: krzysiek Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 195.94.206.* 19.05.03, 14:20
            Gość portalu: bankroot napisał(a):

            > Czy nie przesadzasz?
            > przeciez nie bedziesz mieszkał na klatce schodowej (korytarzu).
            > fakt, że łatwiej jest wnosic graty szerokim korytarzem (jak będziesz miał
            > kłopot to poprosisz sąsiada, aby otworzył swoje drzwi ;)).
            > Podejrzewam, że drażni Cie fakt, że macie drzwi naprzeciw siebie (co przeciez
            > nie jest rzadkoscia w blokach)
            >
            > bankroot

            Wiesz dlaczego to mnie tak drażni - gdy kupowałem mieszkanie to do drzwi
            sąsiada miałem ok. 6m a teraz 160cm. Różnica dla mnie jest ogromna. Już sobie
            wyobrażałem, że będę miał gdzie postawić rower, wózek - cokolwiek - a teraz
            muszę uważać by się z sąsiadem nie zderzyć. Wiem, że zdarzają się gorsze
            nieszczęścia np. WARINWEST, alo ta drobnostka bardzo mnie wkurzyła.
            Pozdrawiam,
            Krzysiek
        • Gość: kb Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 217.153.60.* 19.05.03, 14:15
          bylo w trakcie budwy i trzeba bylo czekac jak znajda sie lokatorzy na pozostale
          mieszkania, tez trzeba bylo placic za dodatkowe metry korytarza
    • Gość: ugh Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: *.acn.waw.pl 19.05.03, 15:06
      na mój gust, to deweloper nie miał prawa tego zrobić.
      jest to dość skomplikowane, ale postaram się rzecz
      przystępnie wyjaśnić.

      1. korytarze stanowią część wspólną budynku, któej
      jesteś, na mocy umowy, współwłaścicielem.
      2. w związku z tym, deweloper sprzedał coś, co do niego
      nie należy, tylko do każdego z właścicieli mieszkań w
      częsci ułamkowej, proporcjonalnie do wielkości mieszkania.
      3. taka czynność prawna ("sprzedaż" rzeczy cudzej) jest
      nieważna z mocy prawa.(art. 58 kc)
      3a. nawet jeśli nie nastąpiła formalnie sprzedaż, to
      naruszone zostają przepisy o zarządzie współwłasnością
      (por. art 199 kc i 206 kc)
      4. co powoduje, że możesz żądać przywrócenia stanu
      zgodnego z prawem (art. 222 par. 2 kc)

      Rzecz się komplikuje, ze względu na to, że umowa między
      deweloperem a twoim sąsiadem została zawarta zanim
      nastąpiło przeniesienie własności. Cały problem dotyczy
      teraz więc nie naruszenia własności, ale umowy
      zobowiązującej do przeniesienia własności.

      1. założę się, że w umowie nie masz określone, jaka jest
      powierzchnia części wspólnych, ani też nie masz
      określonej powierzchni korytarza np. w postaci załącznika
      do umowy.
      2. w związku z tym, zmiana powierzchni nie musi stanowić
      naruszenia twojej umowy z deweloperem (zawsze może on
      powiedzieć, że na taką wielkość powierzchni wspólnych
      właśnie się umówiliście) - a przynajmniej, nie da się
      udowodnić tego, że umowa została naruszona.
      3. jednak, jeśli zmiana nastąpiła już w trakcie na pewno
      deweloper musiał uzyskać zmianę pozwolenia na budowę, a
      więc musiał zmienić plany budynku. jeśli zrobił to po
      fakcie podpisania umowy z tobą, to jesteśmy w domu -
      wystaczy, że wykażesz ten fakt.
      4. w takiej sytuacji, możesz domagać się naprawienia
      szkody z tytułu niewłaściwego wykonania zobowiązania (471
      kc) - np. przywrócenia stanu zgodnego z umową. sąsiadowi
      będzie wtedy przysługiwać odszkodowanie od dewelopera.
      5. jeśli zmiana planu nastąpiła przed podpisaniem umowy,
      to nic nie wskórasz, przynajmniej tą drogą.
      6.istotne jest też to, co zostało zawarte w umowie...
      (np. jakieś wyłączenie odpowiedzialności)


      W każdym wypadku warto jednak obadać, czy takie
      usytuowanie drzwi jest zgodne z prawem budowlanym (zdaje
      mi się, że norma mówi o 200 cm ?), i czy w ogóle taka
      przebudowa jest zgodna z planem, na którego podstawie
      wydano pozwolenie na budowę. Jeśli nie, oznacza to
      kłopoty - np. brak zgody na użytkowanie... Proponowałbym
      więc powiadomić nadzór budowlany, albo lepiej najpierw
      porozmawiać z deweloperem, a potem powiadomić nadzór.
      Sęk w tym, że to problem najpierw dla ciebie, a dopiero
      potem dla dewelopera, ponieważ to ty się nie zameldujesz
      w mieszkaniu, i to z tobą deweloper nie podpisze aktu
      notarialnego.

      Tak czy siak, daleka droga przed tobą - prawdopodobnie
      bez sądu się nie obejdzie.
      • Gość: krzysiek Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 195.94.206.* 19.05.03, 15:28
        Dzięki za bardzo wyczerpującą podpowiedź.
        Co do umowy to zawarłem ją w listopadzie 2001, a zmiany są świeże. W umowie nie
        ma nic o udziale w częściach wspólnych budynku. Mam gdzieś w moim archiwyum
        pierwotne plany które mi udostępnili.
        Co do norm to w sąsiednim forum dowiedziałem się, że minimum to 140 cm od drzwi
        do drzwi. Więc mam 20 cm luksusu. Przypuszczam, że powinienem w chwili obecnej
        dopłacić za ponadnormatywną przestrzeń ;)
        Będę próbował znaleźć jakiegoś prawnika lub inspektora od nieruchomości. Jak
        znasz kogoś lub jesteś jednym z nich to daj mi znać.
        Jeszcze raz dzięki!!!
        • Gość: krzysiek Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: 195.94.206.* 20.05.03, 08:50
          Zaczynam mieć wątpliwości. Szkoda mi relacji z przyszłym sąsiadem. Szkoda by
          było na stracie wszystko popsuć. Pomimo formalnych podstaw do wszczynania wojny
          z developerem, być może zrezygnuje ze względu na sąsiadsa.
          Pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wszystkie rady!
          • Gość: uny Re: pomniejszona klatka - nieuczciwy developer IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 20.05.03, 10:57
            witam.
            odpuść sobie. nie wiele zdziałasz.
            1. jeśli ktoś włączył część korytarza klatki schodowej do mieszkania musiał
            uzyskać na to zgodę dewelopera i projektanta (rysunki zamienne).
            2. musi za to zapłacić i to pewnie sporo i będzie płacił czynsz za dodatkowe
            metry (interes dewelopera).
            3. nikt nie dopuści aby przejście powstałe w ten sposób nie spełaniało norm
            ochrony przeciwpożarowej (szerokość przejść).
            radzę odpuścić. nie wyjdziesz na pieniacza i zadzrzesz z sąsiadem.
            PZDR
            • Gość: pegaz_ nieuczciwy developer - podaj jego nazwę IP: 126.17.59.* 20.05.03, 11:04
              > radzę odpuścić. nie wyjdziesz na pieniacza i zadzrzesz z sąsiadem.
              > PZDR

              A dla podsumowania dyskusji podaj jeszcze info co to za Developer (aby inni
              wiedzieli, że trzeba nań uważać).

              pegaz_
              • Gość: krzysiek Re: nieuczciwy developer - podaj jego nazwę IP: 195.94.206.* 20.05.03, 11:28
                Gazomontaż w Ząbkach
                • Gość: Sekret Re: nieuczciwy developer - podaj jego nazwę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 20.05.03, 11:33

                  Krzychu, głowa do góry :-)
                  Za to jaki masz balkon! Widziałam, widziałam ;-)

                  Pozdrawiam
                  (Monika)
                  • Gość: krzysiek Re: nieuczciwy developer - balkon IP: 195.94.206.* 20.05.03, 13:04
                    Wiem, wiem - balkon jest dłuuuuugi i szerrrroki.
                    My chyba się znamy (pośrednio). Na balkoooon już zapraszam.
                    Za balkoooon należy im się: Łubu dubu, łubu dubu niech nam żyje prezes
                    Gazomonażu ;)!!!!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka