Dodaj do ulubionych

Rowniez pytanie do LW

26.09.04, 00:40
Mam 7 miescieczna syberyjke. O dosc duzej bo 4 kg wadzie. Z tym, ze mala nie
jest tlusta a duza po prostu.Niepokoi mnie fakt, ze mala zbyt duzo wedlug
mnie pije wody.Nie ma czestomoczu. Pytalam weta, poprosil o mocz do zbadania,
ale skonczy sie chyba na wyciskaniu, bo nijak nie zesiusia sie do pustej
kuwety. A ja wieczorem padam i nie mam jak zlapac siusiu do pojemniczka.Z
tego co slyszalam od weta, moze to byc: wersje pesymistyczne : cukrzyca lub
schozrenie tarczycy.Az boje sie ja zaprowadzic na to wyciskanie...
Jaka jest zatem wersja optymistyczna? Dlaczego mala tyle pije? Co jest?
Dodam, ze je : Hill'sa, Animonde, Royala, Nutro czasem surowe miesko.

Ja juz nic nie rozumiem....
Obserwuj wątek
    • wiesia.and.company Re: Rowniez pytanie do LW 27.09.04, 09:56
      Cukrzyca jest schorzeniem występującym raczej u starszych kotów, więc może to
      nie u Twojej małej. Co do pobierania próbki moczu, to mnie się udaje bez
      usuwania żwirku z kuwety (mam stadko kotów i tę jedną dużą kuwetę, jak basen,
      więc inne też by strajkowały bez żwirku). Koło kuwety mam przygotowany płaski
      talerzyk deserowy i kiedy tylko delikwent przykuca i w zadumie załatwia
      potrzebę, podstawiam talerzyk od tyłu, delikatnie pod pupę, nie nabierając
      żwirku. Wbrew pozorom jest to dosyć proste, bo kot czynności nie przerywa.
      Wystarczy nawet niewielka ilośc moczu do małego wyparzonego pojemniczka,
      najlepiej małej buteleczki po jakichś lekarstwach. Uda Ci się na pewno, jak nie
      za pierwszym podejściem, to za drugim lub trzecim, najlepiej z rana po nocy.
    • Gość: lw Re: Rowniez pytanie do LW IP: *.crowley.pl 27.09.04, 17:24
      jeśli da się zrobić coś takiego,że w butelce lub pojemniku z podziałką
      mililitrową nabierać wodę i odmierzać ile z tego kot pije dziennie to będzie to
      bardziej wiążące niż określenie że kot optycznie pije za dużo wody
      ogólnie można powiedzieć,że ciężkie schorzenia przejawiają się jednocześnie
      większym pragnieniem i większym oddawaniem moczu jednocześnie
      (np.cukrzyca-zwierzak musi więcej pić-organizm się domaga,bo cukier
      przedostający się do moczu "ciągnie" za sobą wodę,podobnie w nadczynności
      nadnerczy-dochodzi do zaburzenia zageszczania moczu więc wydalane jest go wiecej
      i zwierzak musi to nadrobić wiecej pijąc,zaś w przypadku np.ropomacicza lub
      innej infekcji gdzie do krwi dostaja się toksyny bakteryjne zwierzak pije wiecej
      aby rozrzedzić toksyny,a to,że pije więcej powoduje większe wydalanie moczu)

przypadki gdy zwierzak pije więcej a nie wydala więcej moczu mogą być np.w
      przypadku wysokiej temperatury otoczenia lub gorączki-gdy inną drogą niż z
      moczem jest wydalana woda(parowanie przez skórę i w czasie
      oddechu,biegunka,obrzęki np.płyn w jamach ciała itp.),wchodzi pod to także duża
      aktywnosć fizyczna(nie na darmo sportowcy pakują w siebie litrami Izostary i tp.:)

na ilość wypijanej wody może mieć wpływ jak najbardziej dieta-czyli przy
      karmieniu suchą karmą zwierzak musi wypić więcej płynów niż gdyby jadł np.coś w
      rodzaju zupy

poniewaz trudno uwzględnić te wszystkie czynniki naraz to jedną z form
      sprawdzania czy zwierzak pije tyle co powinien może być oznaczenie hematokrytu
      krwi czyli zagęszczenia krwi,jako kolejnego badania po badaniu moczu,no i
      niestety trudno określić jaką ilość wody zwierzak powinien wypijać
      konkretnie(tak jak konkretnie podać ile kalorii ma jeść dziennie bez poprawki na
      podstawie wyglądu zwierzaka-po ustaleniu wstępnie np.wg wieku i wagi,stanu
      fizjologcznego to i tak tabele podają wartosci srednie dla populacji,nie
      uwzględniając indywidualnych cech przemiany materii u jednego osobnika)

średnie ilości wypijanej wody można sobie wyliczyć np.tu:
      www.mycockerspaniel.com/h2o.htm (tylko że waga do potęgi a potem razy
      1.2)-mnie wychodzi 238 mililitrów(197x1.2)
      albo wg niektórych wskazań wyliczyć 44 mililitry(66 mililitrów x waga psa) x
      waga kota(4 kg)=176 mililitrów(jak widać różni naukowcy podają różne wartości-te
      drugie są minimalnym zapotrzebowaniem dziennym,bez wody potrzebnej do przemian
      metabolicznych)
      ale młode zwierzęta mają w organizmie więcej wody niż starsze(podobnie jak u
      ludzi ta różnica wynosić może 15%,czyli dorosły kot ok.70% a kociaki 85%,więc
      potrzebują więcej wody),podobnie po obliczeniu ile wody dziennie powinien wypić
      powinno się policzyć ile wody przyjmie w pokarmie,np.suche karmy mają 10%
      wody(gęstość wody to 1 gram na mililitr więc 1 gram=1 mililitr)procent oznacza
      że 10 gram(mililitrów)jest w 100 gramach karmy,ale w 100 gramach mięsa jest już
      około 70 % wody czyli 70 mililitrów

jeśli zwiększone pragnienie pojawiło się teraz to albo-włączono ogrzewanie w
      domu,albo jakiś nowy domownik i stres lub więcej ruchu ma kot,albo mało
      prawdopodobne jeśli kotka się dobrze czuje ogólnie-jeśli były ciągłe rujki lub
      kotka dostawała już hormony-a w zasadzie nawet sama ruja może spowodować,że
      kotka mniej je ale za to jako efekt stresu więcej pije

łapanie moczu świetnie opisali już właściciele kotów,jeśli chodzi o wyciskanie
      to nie wiem czy obędzie się bez premedykacji(zestresowany kot tak zaciska
      zwieracz cewki,że wcale niełatwo zmusić niektóre osobniki do puszczenia
      moczu,choć kotki łatwiej niż kocury-szersza i krótsza cewka-aby mieć pewność,że
      lekarz bedzie miał co wyciskać,czasem trzeba schować kuwetę na jakieś 3-4
      godziny przez ustaloną wizyta,żeby się nie okało,że nie ma co wyciskać z
      pęcherza,zdarza się i tak,że zestresowany bardzo kot odda mocz w czasie jazdy
      lub w poczekalni,więc może nie tyle jest stresujace samo pobranie moczu co
      utrzymanie go w kocie przed pobraniem)-jeśli kot ma też inne objawy poza
      prawdopodobnym wzmożonym pragnieniem to warto tą ewentualną premedykację
      wykorzystać także do pobrania krwi
    • jul-kot Re: Rowniez pytanie do LW 29.09.04, 17:18
      Witam!
      Nie jestem co prawda Lw, ale też Ci odpowiem. Nie piszesz, co to znaczy dużo.
      Może Twoja kotka pije NORMALNIE? Wśród posiadaczy kotów panuje przeświadczenie,
      że koty piją mało. A to, że to jest zwierzę pustynne, albo że woda jest w
      pokarmie. Twoja kotka dostaje głównie suchy pokarm, ona POWINNA pić dużo, bo
      inaczej będzie chorować na choroby układu moczowego wskutek zbyt małej ilości
      wody w organizmie, we krwi i w moczu.
      Moje koty piją dużo, pomimo że dostają głównie pokarm mokry, suchego niewiele.
      Wszystkie są zdrowe. Ile kot pije widać po ilości mokrego żwirku w kuwecie,
      powinno być go sporo, co świadczy nie tylko o dostatecznej ilości wody, ale i o
      prawidłowej pracy nerek.
      Najlepiej złap mocz i daj do badania. Oprócz innych danych otrzymasz ciężar
      właściwy moczu, który świadczy również o nawodnieniu organizmu. Mocz możesz
      łatwo złapać - usuwasz na kilka godzin kuwetę, najlepiej przed porą, w której
      kotka zwykle siusia, a potem zaczajasz się na nią ze spodeczkiem albo czymś
      podobnym i podkładasz, kiedy zaczyna.
      Pozdrawiam, Juliusz.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka