Dodaj do ulubionych

Franciszek

07.03.20, 18:42
Imię dostojne, nie oklepane ale już od jakiegoś czasu częściej nadawane, choć mega popularne raczej nie będzie. Zdrabnia się super. Ale jak zwracać się do Frania nastolatka?, Franek? Frank? Tak średnio brzmi. Co sądzicie o tym imieniu? Macie Franciszków w swoim otoczeniu?
Obserwuj wątek
  • inga.a.m.r Re: Franciszek 07.03.20, 20:00
   Imię nawet mi się podoba, choć wolę żeńska wersję wink
   U mnie wysyp małych Franków i Antków, wiec na pewno bym nie nadała, zbyt popularny. Dla nastolatka chyba Franek, ale jakoś nie jestem przekonana.
  • adalwinka Re: Franciszek 07.03.20, 20:02
   Myślę, że Franciszek już jest bardzo popularny. Od kilku lat znajduje się w pierwszej dziesiątce nadawanych imion. W 2019r. miał 6805 nadań.
   Moim zdaniem Franek jak najbardziej nadaje się dla nastolatka - brzmi jak np. Bartek czy Olek.
   Mam w rodzinie małego Frania, poza tym znam dwóch w wieku 7 i ok. 10 lat.
   Odbieram go neutralnie - lubię imiona retro, ale te mniej spotykane.
  • dalenia Re: Franciszek 07.03.20, 21:53
   Bardzo lubię Franciszka. Mój pradziadek miał tak na imię i jako dziecko zawsze twierdziłam, że nazwę tak syna. Z tym, że wówczas to imię było bardzo niecodzienne wśród małych dzieci wink w międzyczasie spopularyzowało się na tyle, że z pewnością bym go nie nadała, ale nadal mi się podoba. Mam w rodzinie kilku małych Franków i jednego nastolatka, licealistę. Funkcjonuje on po prostu jako Franek, IMO to zupełnie normalne, neutralne zdrobnienie, dobre dla młodego chłopaka.
   • dalenia Re: Franciszek 07.03.20, 21:55
    Aha, no i dodam, że zdecydowanie uważam go za popularnego i już oklepanego. Odczuwam wysyp małych Franków i to raczej ogólnopolski.
  • kaga9 Re: Franciszek 07.03.20, 22:25
   Franek chyba już się "oklepał", co więcej, oprócz innych wariacji znam już dwa rodzeństwa - zestawy Filip i Franek (z cyklu "Chcemy imiona dzieci na tę samą literę, a na <f> jest mało"). Franciszkami było dwóch moich pradziadków no i, niestety, mnie osobiście kojarzy się wyłącznie ze starszym, wąsatym panem z nagrobnego zdjęcia, a nie współczesnym nastolatkiem. Staram się zmienić to skojarzenie, ale na razie słabo mi idzie, nawet natężenie małych Franków w otoczeniu nie pomaga wink
  • gaudencja Re: Franciszek 07.03.20, 23:24
   6. miejsce wśród imion nadanych dzieciom płci męskiej w Polsce w ubiegłym roku to wysoko, jak już wcześniej zauważono... Franciszek od jakichś 20 lat jest na fali wznoszącej, myślę, że jeszcze trochę na niej zabawi (nawet jeśli to już będzie szczyt jego popularności, choć w to wątpię - myślę, że jeszcze może i znajdzie się w pierwszej trójce).

   Można się oczywiście decydować na Franciszka, ale przeświadczenie, że jest to imię nieczęste, odważne, może zostać boleśnie zweryfikowane w pierwszym lepszym żłobku. Jeśli miałoby to być imię nie aż tak popularne, może lepszy byłby Fryderyk?

   --
   Oni kwitnęli dopiero w III wieku.
   (Jarosław Olesiak)
  • sulimira Re: Franciszek 08.03.20, 01:00
   Franciszek jest juz imieniem oklepanym i mega popularnym w obecnym pokoleniu. W skali populacji nie jest tak zle, tylko 111 365 (2018).
   Franek jest zwykle uzywanym zdrobnieniem.
  • paula.anna Re: Franciszek 10.03.20, 08:15
   Sądzę, że imię JEST bardzo popularne i przez to oklepane.
   Tak, mam Franków w otoczeniu. Bo jest bardzo popularny.

   Dla nastolatka wg mnie Franek jest ok.
   Frank natomiast brzmi dziwnie.

   --
   pink stinks
   Porównując się z innymi, możesz stać się próżny i zgorzkniały, zawsze bowiem znajdziesz lepszych i gorszych od siebie. Dezyderata
  • annthonka Re: Franciszek 10.03.20, 09:53
   Franek od kilku lat jest megapopularny, jeżeli zależy Ci na mniej oklepanym imieniu, to szukaj dalej.

   Zdrobnienia są ok - mały Franio, nastoletni Franek, dorosły pan Franciszek. Frank jakoś dziwnie brzmi.
  • agatonika Re: Franciszek 11.03.20, 16:08
   Podpiszę się pod komentarzami innych forumowiczek, imię jest oklepane, chociaż nie aż tak jak Kubuśwink Znam dwóch Franków piętnastoletnich i jednego (chyba) ośmioletniego. Tylko tych sobie przypominam, a to na pewno nie wszyscy...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Wybierz imię dla dziecka

Sprawdź co znaczą nasze imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi.