Dodaj do ulubionych

Facebook nie mógł naprawić Facebooka

05.10.21, 13:57
Facebook przypadkowo wysłał aktualizację protokołu trasowania (deep-level routing protocol) , która w uproszczeniu mówi: 'Hej, nie mamy już żadnych serwerów' (...). Zazwyczaj, taki błąd można w łatwy sposób naprawić, wystarczyłoby wysłać kolejną aktualizację protokołu mówiącą w uproszczeniu: 'Nie martwcie się. Mamy jednak serwery. Są tutaj!'

Sęk w tym, że wysłanie takiej aktualizacji okazało się niemożliwe, gdyż, jak pisze Hern, "w Facebooku WSZYSTKO działa przez Facebooka". W efekcie zdalna naprawa problemu okazała się niemożliwa, gdyż serwery Facebooka zostały niejako odcięte od świata zewnętrznego. Aby uporać się z awarią, pracownicy FB musieli fizycznie pojawić się w serwerowni firmy i dokonać restartu serwerów.

Tu pojawił się kolejny problem. Otwarcie drzwi do serwerowni okazało się niemożliwe, ponieważ karty dostępu... również działają w oparciu o serwery Facebooka. Problem mógł rozwiązać szef ochrony, który dysponował fizycznym kluczem. Jednak tu znów coś poszło nie tak, bo system alarmowy, który umożliwia szybki kontakt z szefem ochrony - tak, zgadliście - działa na serwerach Facebooka.
Obserwuj wątek

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka