Dodaj do ulubionych

Mickiewicz

29.01.09, 18:51
O tem że dumać na paryskim bruku,

Przynosząc z miasta uszy pełne stuku,

Przeklęstw i kłamstwa, niewczesnych zamiarów,

Za poznych żalów, potępieńczych swarów!



Biada nam, zbiegi, żeśmy w czas morowy

Lękliwe nieśli za granicę głowy!

Bo gdzie stąpili, szła przed nimi trwoga,

W każdym sąsiedzi znajdowali wroga,

Aż nas objęto w ciasny krąg łańcucha

I każą oddać co najprędzej ducha.



A gdy na żale ten świat nie ma ucha,

Gdy ich co chwila nowina przeraża

Bijąca z Polski jako dzwon smętarza,

Gdy im prędkiego zgonu życzą straże,

Wrogi ich wabią z dala jak grabarze,

Gdy w niebie nawet nadziei nie widzą -

Nie dziw, że ludzi, świat, sobie ohydzą,

Że utraciwszy rozum w mękach długich,

Plwają na siebie i żrą jedni drugich!
Obserwuj wątek
    • 3nd Re: Mickiewicz 29.01.09, 19:13
      Cześć . myślałem ,że PF się zjawił smile
      • maaric Re: Mickiewicz 29.01.09, 19:17
        Wystarczy sobie przetlumaczyc moj nick na polskiwink
        • 3nd Re: Mickiewicz 29.01.09, 20:06
          Zrozumiałem wink
          • polski_francuz Re: Mickiewicz 29.01.09, 21:26
            Przetlumacz i mi, bom ciekawsmile

            PF
            • marksistowski Re: Mickiewicz 29.01.09, 21:30
              Oj cos ten Mickiewicz za bardzo na Polakow dziobem kłapie.
              No cóż, Litwinek z zydowskiej matki.
              Lub Zyd z Litewskiego Ojca.
              • polski_francuz Ty na wieszcza 29.01.09, 21:34
                nic nie mow.

                Mama na pamiec Wielka Improwizacje znala.

                PF
                • marksistowski Slowacki i Norwid to byli wieszcze 29.01.09, 21:43
                  A co na pseudo-wieszcza się nie szcza?
                  Slowacki i Norwid to byli wieszcze.
                  • polski_francuz Re: Slowacki i Norwid to byli wieszcze 29.01.09, 21:45
                    Powiem jak Mickiewicz do Slowackiego : paszol won durak.

                    A serio: nie ma porownania i ty mi swietych nie ruszaj!

                    PF
                    • polski_francuz Profesor Mickiewicz 29.01.09, 22:14
                      nie czul sie chyba dobrze "na paryskim bruku".

                      Stad te slowa. Ale wlasnie emigracja, o ile pamietam, pozwolila na napisanie
                      "Pana Tadeusza". Z nostalgii wlasnie.

                      Musze przeczytac raz jeszcze biografie wieszcza.

                      PF
                      • enemy-at-the-gate Re: Profesor Mickiewicz 29.01.09, 22:27
                        ha ha,hihi nostalgia ... oj się posikam ...
                        podróżował po Europie – początkowo w roku 1829 udał się do Niemiec,
                        potem do Włoch i Szwajcarii. W 1831 r. przyjechał do Wielkopolski z
                        zamiarem przekroczenia granicy i udania się do ogarniętego
                        powstaniem Królestwa Polskiego, lecz ostatecznie pozostał w Dreźnie
                        do roku 1832. Czytał wtedy wnikliwie dzieła Henriego de Saint-Simona.
                        -----------
                        • polski_francuz Re: Profesor Mickiewicz 29.01.09, 22:30
                          Dzielo tworzy mistrza a nie zyciorys.

                          I by polska kulture pokazac pojde sapc.

                          Dobranoc.

                          PF
                • belgijska Niewiele znala, prawde powiedziawszy n/t 29.01.09, 22:37

                  > Mama na pamiec Wielka Improwizacje znala.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka