Dodaj do ulubionych

Kolejna nagroda dla TVP?

IP: *.visp.energis.pl 03.10.03, 18:15
WROCŁAW. Nierozliczona zbiórka pieniędzy na pomoc zatopionej Pradze

TELEWIZJA POLSKA SIĘ NIE SPIESZY

Telewizja Polska dotąd nie przekazała do Czech pieniędzy zebranych podczas
ubiegłorocznego koncertu "Wrocław - Pradze", z którego dochód miał być
przeznaczony na pomoc zniszczonej przez powódź stolicy naszych południowych
sąsiadów. Przedstawiciele Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej i
Stowarzyszenia Festiwal Wyszehradzki nie mogą uzyskać odpowiedzi od TVP,
kiedy i ile pieniędzy trafi wreszcie do Pragi.

- Ta historia podważa zaufanie do naszych organizacji i w ogóle do Polski.
Przecież za ten koncert premier Szpidla specjalnie dziękował premierowi
Millerowi - mówi Paweł Skrzywanek, rzecznik Solidarności Polsko-Czesko-
Słowackiej.

Piękna idea

Koncert na wrocławskim Rynku odbył się 7 września 2002 roku. Jego
inicjatorami byli działacze Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej i Festiwalu
Wyszehradzkiego, którzy widzieli ogrom strat, jakie rozlana Wełtawa
spowodowała w stolicy Czech i jej okolicach. Postanowili zorganizować koncert
we Wrocławiu, który pięć lat wcześniej został zniszczony przez powódź i
otrzymał pomoc między innymi z Czech. - Odwoływaliśmy się do doświadczeń
wrocławian, ponieważ liczyliśmy, że znając z autopsji klęskę powodzi, żywo
zareagują na apel o pomoc dla Czechów - mówi Krzysztof Jakubczak z SPCzS,
jeden z organizatorów imprezy.

Na ustawionej w Rynku estradzie przez osiem godzin koncertowało dziesięć
zespołów rockowych, folkowych i popowych. Patronat nad imprezą objęła
publiczna Dwójka, która przeprowadziła transmisję z Rynku. W czasie koncertu
na różne sposoby prowadzono zbiórkę pieniędzy. Na Rynku do puszek zbierali je
działacze Caritasu i SPCzS. Telewizja informowała o numerze telefonu, na
który wysyłano SMS - każde połączenie o wartości 5 złotych - zbierając w ten
sposób pieniądze z całej Polski. TVP zobowiązała się również do przekazania
na pomoc dla Czechów wpływów z reklam wyemitowanych w czasie transmisji
koncertu.

Ponadto telewizja wspólnie z Pocztą Polską prowadziła akcję "Powodzianom w
Europie". Specjalne skrzynki, gdzie można było wrzucać pieniądze na ten cel,
ustawiono w urzędach pocztowych. Podczas wrześniowego koncertu prowadzono tę
akcję na Rynku.

Z zebranych pieniędzy najszybciej rozliczył się Caritas. Około 35 tysięcy
złotych z kwesty zostało przekazanych jednej z praskich parafii. Kilka dni po
koncercie telewizja poinformowała organizatorów, że za połączenia
telefoniczne wpłynęło ponad 400 tysięcy złotych.

Minął rok i nic

I potem zapadła cisza. Działacze SPCzS zaczęli pytać TVP, co się dzieje z
pieniędzmi zebranymi podczas koncertu. Miały być one przeznaczone na remont
zniszczonego przez powódź praskiego pałacu Zofin, w którym mieści się centrum
kultury.

Na list wysłany przez organizatorów w kwietniu do prezesa Roberta
Kwiatkowskiego nadeszła odpowiedź, że... odpowiedź otrzymają na początku
maja. Ponieważ jej nie otrzymali, kolejny list wysłali w sierpniu. 2 września
Aleksander Gleichgewicht, prezes Stowarzyszenia Festiwal Wyszehradzki, został
zawiadomiony przez Bogusława Piwowara, dyrektora Biura Zarządu TVP,
że "dochód z koncertu "Wrocław - Pradze", a także środki pochodzące z reklam,
SMS oraz część pieniędzy zebranych w czasie ciągle trwającej
akcji "Powodzianom w Europie" zostaną przekazane zgodnie z założonym celem
niezwłocznie po zakończeniu tejże akcji". Jednocześnie dyrektor Piwowar
informował, że akcja "Powodzianom w Europie", prowadzona przez TVP i Pocztę
Polską, przyniosła w sumie 1,1 mln złotych.

"Nie wykluczam, że decyzja w tej sprawie (podziału środków) może być podjęta
po konsultacji ze Stowarzyszeniem Festiwal Wyszehradzki" - pisał Piwowar.

Czy ktoś oszukał

- To jest skandaliczny sposób załatwiania spraw publicznych. Zasadniczą
wątpliwość budzi wrzucenie do jednego worka pieniędzy uzyskanych za SMS i
reklamy oraz środków zebranych w czasie akcji "Powodzianom w Europie". Te
pierwsze miały być przeznaczone dla Pragi i dawno powinny trafić do Czech -
mówi Andrzej Jagodziński, który w ubiegłym roku był szefem Stowarzyszenia
Festiwal Wyszehradzki, jednym z organizatorów koncertu. - Jest zupełnie
niezrozumiałe, dlaczego TVP dotąd nie przekazała pieniędzy za SMS i reklamy
do Czech - komentuje Paweł Skrzywanek. Dodaje, że remont pałacu Zofin, na
który miały być przeznaczone pieniądze z wrocławskiej zbiórki, zakończył się
i dotąd nie wpłynęła na ten cel ani złotówka z Polski.

Biuro prasowe TVP potwierdziło w czwartek, że wszystkie pieniądze zebrane
podczas wrocławskiego koncertu zostały zdeponowane na koncie w Banku
Pocztowym. Michał Jędryka z biura prasowego banku powiedział "Rz", że nie
może poinformować, jaka kwota jest na koncie.

W połowie października ma się zebrać wspólny komitet Poczty Polskiej i
Telewizji Polskiej, który rozdysponuje środki. Informacje w sprawie rozdziału
pieniędzy zebranych w czasie akcji "Powodzianom w Europie" potwierdził
rzecznik Poczty Polskiej, który ustalił, że podczas koncertu na wrocławskim
Rynku do skrzynki "Powodzianom w Europie" zebrano ok. 15 tysięcy złotych.

Paweł Skrzywanek, rzecznik SPCzS, uważa, że przewlekłość i sposób rozliczenia
pieniędzy przez TVP rzuca na organizatorów podejrzenie o dokonanie oszustwa.

Rafał Bubnicki

www.rzeczpospolita.pl/gazeta/wydanie_031003/publicystyka/publicystyka_a_4.html
Obserwuj wątek
    • Gość: obi Re: Kolejna nagroda dla TVP? IP: *.icpnet.pl / *.cache.icpnet.pl 03.10.03, 18:31
      Grupa nadal trzyma władzę i kasę. Chyba już pora, aby zaczęła trzymać kratki w
      oknach swoich cel.
      Proponuję złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa...
      • Gość: Grim Re: Kolejna nagroda dla TVP? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.10.03, 18:37
        Proponuję kolejny atak terrorysty na TVP i wzięcie jako zakładnika
        Kwiatkowskiego. A tak na marginesie to o co chodziło temu gościowi, który wtedy
        napadł? Jakoś wyciszyli tą sprawę, może chodziło mu właśnie o pana K.
        • Gość: YA NE Re: Kolejna nagroda dla TVP? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 03.10.03, 19:39
          Eee tamten gosc poprostu przycpal i o nic mu nie chodzilo.Ale z ta kasa to
          ladnie zalatwili p.Kwiatkowski i jego ekipa.Jak dla mnie pachnie to
          kryminalem.Tylko kto ich wsadzi do tego kryminalu???
          • Gość: piecyk gazowy Re: Kolejna nagroda dla TVP? IP: *.visp.energis.pl 03.10.03, 22:23
            Gość portalu: YA NE napisał(a):

            > Eee tamten gosc poprostu przycpal i o nic mu nie chodzilo.Ale z ta kasa to
            > ladnie zalatwili p.Kwiatkowski i jego ekipa.Jak dla mnie pachnie to
            > kryminalem.Tylko kto ich wsadzi do tego kryminalu???

            Wsadzą tak jak Rywina wsadzili. A do pierdla pójdzie gówniarz, który nie miał
            na bilet i wkleił swoje zdjęcie do brata legitymacji...
            • Gość: Grim Re: Kolejna nagroda dla TVP? IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 04.10.03, 16:49
              Jak długo jeszcze bedą pieprzyć, panowie, jak długo jeszcze?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka