spatologizowana_sempiterna
26.10.03, 21:47
Już ładnych parę lat jak błogi żywot telewidza zatruwają nam reklamy. A
jeszcze kilka-kilkanaście lat temu był to przecież bardzo ciekawy punkt
programu TV.
Może zapodacie tutaj jakie raklamy z okresu początków kapitalizmu w III RP
utwiły wam w pamięci? Nie chodzi może o takie PRL-owskie jeszcze "Dziś
oszczędzam w PKO jutro w SKO", czy reklamę społeczną "Zgaś zbędną żarówkę" -
ale o takie pierwsze reklamy na serio.
Dla przypomnienia:
1. Persil - młody blondyn wracał z jakiejś pieszo-samochodowej wycieczki w
brudnych dżinsach. I dotarłdo domu, a mamusia (klasyczna siwowłosa Helga) od
razu zabierała się do prania. Reklamę kończyło słynne wówczas, do dziś chyba
nie rozwikłane przez językoznawców zdanie "Persil - to wie się co się ma".
2. Kasia Niekrasz i Anna Patrycy opowiadające o swoich podpaskach. Ja
pamiętam listy pełne oburzenia, że takie rzeczy serwuje się ludziom do
kolacji.
3. Blok reklam "z lepszego świata" o niedzielnej wieczorynce (jakichś
Gumisiach czy Kaczorach Donaldach) - TransFormers, lalki Barbie i filmy
Kodaka.
4. Sekodent - starsi panowie gryzący zębami orzechy - a potem pokazana cała
galeria zębów - w różnych kształtach i kolorach.
5. "Chcesz mieć akcje - kup obligacje" - młody chłopiec ("Już niedługo
Michasiu będziesz duzym chłopcem")wyobrażał sobie jak już w 1994 roku bedzie
właściecielem fabryki komputerów.
6. "Oferta ZREMBU zawsze na czasie" - wózki widłowe. Chyba najdłużej
emitowana reklama w historii tv.
7. "Teletombola" była taka loteria, której losy ludzie mieli kupować i mieć
ze trzy szanse na wygraną. I pierwsza edycja - to było pokazywanie nagród,
jakie czekają (i sponsorów) - i były jakieś konie od Animexu, Casino Warsaw
coś ufundowało - i wiele, wiele innych
8. "Wielka promocja Pepsi-Coli". Był kiedyś taki obciachowy "raper" MCHammer.
I miał wielki przebój pt. "U Can't Touch This". I on występował w tej
reklamie - a głos był podłożony przez Polaka, który śpiewał (a raczej
melodeklamował): "wielka promocja Pepsi-Coli, wygrana ta Cie zadowoli" A
potem "Telewizory, kompakty ,radia, oraz walkmany Philipsa, zagraj!" A żeby
zagrać trzeba było wysłać jakieś kapsle, czy nakrętki.
9. Konstal (chyba) - ale tu pamiętam jak przez mgłę - niewiem czy była to
reklama ryżu, czy czego - była jakaś akcja z więźniami w pasiakach, którzy
chyba uciekli z zakładu karnego - i jakiś wielki worek ryżu. Na koniec ten
worek ryżu unosił się w powietrzu, a oni jakoś chyba starali się go dosięgnac.
10. No i oczywiście "chłopcy moczą pieluszki z przodu, a dziewczynki
pośrodku".
Tyle wygrzebałem z mroków pamięci- dorzućcie coś jeszcze.