Dodaj do ulubionych

Dostojewski - najlepszy pisarz!

04.05.03, 23:07
Według mnie Dostojewski to najlepszy pisarz jaki kiedykolwiek tworzył. Ale to
tylko moje skromne zdanie :-) Bardziej cenię Dostojewskiego niż Prousta,
Joyce'a, Becketta (czyli tych, których czytają wszyscy, choć nikt tej
literatury pojąc nie może - jak np. sam Słomczyński - przynajmniej się
przyznał:-) ) razem wziętych. Dostojewski zawarł w swych książkach esencję
ludzkiej natury. Poza tym warsztat jest doskonały, choć na pierwszy rzut oka
prosty, zwłaszcza z punktu widzenia czytelnika współczesnej literatury.

Czy są tu jacys zwolennicy twórczości F.D.? Możemy wymienic poglądy.
Pozdrawiam! :-) Free
Obserwuj wątek
    • dr.krisk Jesteśmy, jesteśmy.. 05.05.03, 00:14
      Znaczy zwolennicy Wielkiego Fiodora.
      Ja osobliwie cenię sobie "Wspomnienia z domu umarłych". Zrobiła ta książka na
      mnie wielkie wrażenie...
      Natomiast "Zbrodnia i kara" jakoś nie. I nawet nie wiem dlaczego.
      KrisK
    • hania_76 Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! 05.05.03, 11:04
      Nie wiem czy najlepszy ale na pewno jeden z najlepszych. Co prawda po
      przeczytaniu jego książek długo długo jest mi niewygodnie na duszy, ale widać
      tak już być musi. Nie wiem tylko, czy potrafiłabym najlepszą książkę wybrać?
      Miałabym poważne kłopoty z wyborem pomiędzy "Biesami" a "Idiotą" (Agłaja -
      jedna z najciekawszych kobiet w literaturze, podobnie jak Donna Elvira w
      operze).
        • free79 Re: Dostojewski 05.05.03, 22:44
          Gość portalu: Cygnus X-1 napisał(a):

> Dostojewski? Czytałem "Zbrodnię i karę", nie zrobiła na mnie wielkiego
          > wrażenia. Natomiast, dla przykładu, opowiadanie Hemingway'a "Śniegi
          > Kilimandżaro" to majstersztyk.

Bo niestety "Zbrodnia i kara" to chyba najsłabsza z wielkich powieści
          Dostojewskiego. Źle że to ją właśnie polecają czytać uczniom, bo ludzie się
          potem zrażają do całej twórczości Dostojewskiego. Ale myślę, że jesli
          przeczytasz Biesy to może zmienisz zdanie o tym pisarzu. :-)

P.S. "Śniegi Kilimandżaro" to faktycznie cudowne opowiadanie i całkowicie się z
          Tobą zgadzam w tej kwestii! :-) Pozdrawiam serdecznie. :-)
          • decadent46 Re: Dostojewski 05.08.21, 20:44
            Z tym się zgodzę. W II klasie liceum (było to rok temu) wcisnęli mi "Zbrodnię i karę". Męczyliśmy ją od początku marca do połowy maja, żadnej lektury tak długo nie omawialiśmy. Nie mam zbyt przyjemnych wspomnień z tą lekturą.

Do dziś nie mogę się przekonać do Dostojewskiego.
    • ada08 Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! 05.05.03, 12:54
      Dostojewski jest zawsze w czołówce mojego ''rankingu'' :-)
      Jednak nie przesłania mi to faktu, ze był to pisarz bardzo
      ''nierówny''.
      Na wielu jego powieściach bardzo widac , że pisane były w
      gorączkowym pośpiechu, maja różne wady konstrukcyjne.

Powiedziałabym o Dostojewskim tak: był to pisarz wielki,
      może nawet WIELKI, ale czy dobry (w sensie warsztatowym)
      to już bym się tak nie upierała :-)
      a.
      • free79 Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! 05.05.03, 22:46
        Gość portalu: Ginny napisał(a):

> Ostatnio czytałam "Biesy", parę lat temu- "Zbrodnię i karę". Obie książki
        > zrobiły na mnie kolosalne wrażenie. Dostojewski świetnie oddaje
        > najpaskudniejsze obszary duszy, rozterki, bóle, niepokoje- aż duszno od tego
        > klimatu. Niesamowity pisarz.

Dokładnie ujęłaś sedno twórczości Dostojewskiego - moim zdaniem! :-) Właśnie to
        rozdarcie natury ludzkiej między dobrem a złem jest najważniejsze. I to jest
        święta prawda, choć straszna. :-)
    • Gość: anita Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! IP: 213.77.14.* 05.05.03, 15:14
      Uwielbiam twórczość Dostojewskiego, mam chyba wszystkie jego książki. Uważam,
      że wielką sztuką jest pisać prostym i klarownym językiem o wcale nie prostych
      sprawach. Uważam też, że jego pisarstwo w ogóle się nie zestarzało; nie ma w
      nim nic archaicznego (a tego chyba nie można powiedzieć o jakimkolwiek innym
      pisarzu XIX-wiecznym). W książkach Dostojewskiego jest więcej prawdy o
      człowieku niż we wszystkich książkach z dziedziny psychologii (może przesadzam,
      ale to efekt osobistej urazy). Trudno mi powiedzieć, która z jego książek robi
      na mnie największe wrażenie. Zaczęłam znajomość z Wielkim Fiodorem od "Biesów",
      co chyba nie było dobrym wyborem, bo to akurat dzieło jest wyjątkowo
      przygnębiające. "Idiota" jakoś bardziej do mnie przemówił. Ale potem wróciłam
      do "Biesów" - i kto wie, czy nie jest to największe dzieło Dostojewskiego. A z
      tych mniej obszernych - zdecydowanie "Potulna"...
      • free79 Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! 05.05.03, 22:48
        Moim zdaniem "Biesy" to najlepsza książka Dostojewskiego. A co do aktualności
        jego książek - zgadzam się. On po prostu zrozumiał i doskonale określił
        literacko (straszną) naturę człowieka. :-) Pozdrawiam serdecznie.
        • free79 Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! 05.05.03, 22:54
          stiria napisała:

> a to dzieki jego przezyciom...

Właśnie! Chodzi chyba o ten proces Pietraszewców.

CZY KTOŚ Z WAS CZYTAŁ MOŻE POWIEŚĆ STANISŁAWA MACKIEWICZA (CATA)
          PT. "DOSTOJEWSKI" (BIOGRAFIA PISARZA)? SZCZEGÓŁY Z ŻYCIA DOSTOJEWSKIEGO -
          BARDZO CIEKAWE - POZWALAJĄ WYJAŚNIĆ WIELE KWESTII (AUTOBIOGRAFICZNYCH?) W JEGO
          POWIEŚCIACH. CZY WIECIE NP. ŻE DOSTOJEWSKI PRAWDOPODOBNIE ZGWAŁCIŁ KIEDYŚ MAŁĄ
          DZIEWCZYNKĘ - I DLATEGO W "BIESACH" SCENA, KIEDY STAWROGIN NAPASTUJE DZIECKO, A
          POTEM OBSERWUJE Z SATYSFAKCJĄ AKT SAMOBÓJCZY TEJ DZIEWCZYNKI?

JESLI NIE CZYTALIŚCIE MACKIEWICZA, ZRÓBCIE TO. WARTO. :-)
          • absurd Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! 06.05.03, 00:01
            Cenię Dostojewskiego bardziej niż Lwa Tołstoja. Niewątpliwie trzeba się
            zgodzić, że doskonale (może nawet najlepiej ze wszystkich) pokazał złożoność i
            mroki ludzkiej duszy.
            Czy był najlepszym pisarzem? To byłyby trochę akademickie roztrząsania, bo o
            żadnym z pisarzy nie można tego obiektywnie stwierdzić ;) Z pewnością był
            jednym ze świętych literatury.
            Poświęciłem mu kiedyś (jeszcze w szkole średniej) całe wakacje. Pamiętam, że
            przeżycie to było kolosalne. Nie mogłem się oderwać, to był jakiś narkotyczny
            trans. Później już nie wracałem do jego twórczości. Wydawała mi się zbyt
            mroczna. Może jeszcze kiedyś do niego wrócę...
            Zwolennikom jego twórczości polecam książkę Anny Dostojewskiej "Mój biedny
            Fiedia". Pozdrowienia.
          • Gość: anita Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! IP: *.zicom.pl 06.05.03, 21:48
            Mackiewicza rzeczywiście warto przeczytać, bo ciekawie pisze, choć spotkałam
            się z opinią (nie pomnę czyją), że niekoniecznie ściśle trzyma się faktów,
            sporo koloryzuje... Ja mogę jeszcze polecić "Wspomnienia" Anny Dostojewskiej,
            rzucające jeszcze inne, nie zawsze najjaśniejsze światło na postać Fiodora (ale
            nie od dziś wiadomo, że wielcy pisarze w życiu rodzinnym byli hm... dość
            przeciętni). Jest też książka Bogdana Urbankowskiego "Dostojewski - dramat
            humanizmów" - ale to z kolei - jak dla mnie - trochę nazbyt filozoficzne (tj. w
            pewnym momencie się pogubiłam). Pozdrawiam wszystkim zwolenników FD.
    • Gość: diego Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! IP: *.internetdsl.tpnet.pl 06.05.03, 11:43
      dostojewski jest absolutnie genialny, wlasnie jestem na etapie idioty, bylam
      zachwycona zbrodnia i kara (chociaz czytalo mi sie dosc ciezko - mialam 13 lat).
      nie rozumiem zarzutow ady - ze niby f.d. jest slaby warsztatowo. ada, tak
      naprawde jestes maria janion, blonskim czy nyczkiem? rzeczywiscie, dostojewski
      w ogole sie nie zestarzal - pisal prosto a zarazem b. wnikliwie, uniwersalnie.
      ksiaze lew myszkin bedzie chyba moim ulubionym bohaterem literackim. aha, ktos
      wspominal o motywie skazanca - dostojewski sam byl skazany na smierc, ale
      wyroku nie wykonano, poza tym widzial egzekucje. czytalam tez gdzies, ze wielu
      jego bohaterow to odbicie chrystusa, myszkin jest chyba dobrym przykladem. a, i
      ze jeszcze czesto pojawia sie motyw pieca, ktory najczesciej jest zepsuty albo
      zimny i symbolizuje wewnetrzne rozbicie i zepsucie.
    • Gość: Savitarr Re: Dostojewski - najlepszy pisarz! IP: *.47.39.227.ipv4.supernova.orange.pl 24.03.20, 13:39
      No nie wiem czy najlepszy. Albo w sumie to wiem. Leży heh hen hen hen hen (hen) daleko od pierwszych miejsc. Owszem nie można odmówić jego dziełom "niesamowitej głębi, tego cudownego przekazu, esencji ludzkiej natury". Ale to nie zmienia faktu, że pisze on jakby to powiedzieć - niezbyt ciekawie. Albo raczej nudne. Prawdę powiedziawszy nawet polscy pisarze: Rafał Kosik czy Sapkowski a może i nawet (o zgrozo) Pilipiuk piszą na takim poziomie (jeśli nie wyższym). Zasadniczo nie znam osobiście nikogo kto po przeczytaniu jednej jego książki sięgnął by po drugą (lub może nikogo kto by się do tego czynu przyznał).
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka