Dodaj do ulubionych

"DEMBICKA" kompromitacja

18.08.13, 18:44
pragnę z oburzeniem wyrazić wyrazy swojej dezaprobaty w kierunku naszej lokalnej władzy i ludzi niby z "inicjatywą", którzy jednak nie potrafią dopiąć sprawy na ostatni guzik do końca i wystawiają nas na publicze drwiny. Apel o kupno słowniczka ortograficznego. A teraz przejdę do rzeczy o co chodzi: od jakiegoś czasu jest u nas na rynku kiermasz staroci w 2 sobotę miesiąca o czym głosi olbrzymi transparent na rynku. I wszystko byłoby w porządku gdyby na transparencie nie było napisane: "DEMBICKI kiermasz staroci". Dembicki przez "em". Ludzie trzymajcie mnie! Nikt tego nie mógł sprawdzić??? No chyba że mieszkamy w DEMBICY...
Obserwuj wątek
    • piglet Re: "DEMBICKA" kompromitacja 23.08.13, 21:59
      ...tyle, ze to celowo ;)

      Dlaczego „Dembicka Giełda Staroci” w Dębicy?
      01-08-2013


      Jak wskazują najstarsze, zachowane przekazy, dawna nazwa obecnej Dębicy brzmiała „Dembicha”. Po raz pierwszy o osadzie pod nazwą Dembicha wspominają XIII w. źródła historyczne. Odnajdujemy w nich informację o decyzji księcia krakowskiego Leszka I Czarnego (1241- 1288), że osada "Dembicha" została oddana w ręce rodu Gryfitów. Był to ród bardzo możny, po którym do dziś Dębica ma swój herb „Gryfa”.


      Znane są też zapisy z watykańskich ksiąg rachunkowych lat 1326, 27, 28, gdzie w zestawieniu dochodów z dziesięciny kościelnej, Dębica wymieniona jest jako siedziba dziekanatu, wchodzącego w skład diecezji krakowskiej. Ważna jest ta notatka tym bardziej, że mówi o dziekanacie dębickim, określając go bliżej jako: „Decanatus do Silvis seu de Dambitia”.

      W 1358 roku król Kazimierz III Wielki nadał Świętosławowi Gryficie przywilej lokacyjny miasta na prawie niemieckim, a wraz z nim zezwolił na organizowanie targów w każdą środę. Duży wpływ na rozwój miasta miał również wydany w 1446 r. przywilej organizacji i obrotu handlowego w formie jarmarków.

      Mimo występowania różnych form i pisowni (m.in. Dembicha Dambitia Dambycza, Dembicza), na gruncie języka polskiego, ostatecznie zadomowiła się i była używana nazwa Dembica, która funkcjonowała do ok. 1907r. Wówczas to dawną pisownię nazwy m. „Dembica” radni miasta, postarali się zmienić urzędownie na „Dębica”.

      Wyraz „Dembica” mylnie, kojarzył się bowiem z niemczyzną od zaboru Galicji, natomiast rzeczownik „Dębica” został tego pozbawiony. Nowa nazwa szybko przyjęła się w społeczeństwie, zastępując starą.

      Dlatego dziś, w Dębicy gościmy „Dembicką Giełdę Staroci”, sięgając do najdawniejszych dziejów miasta, aby tym samym stworzyć klimat spotkania dla tych wszystkich, którzy kochają rzeczy z duszą o nietypowej historii, znaczeniu czy też pochodzeniu.

      Żródło: strona UM w Dębicy: www.debica.pl/index.php?strona=aktualnosci&podstrona=247&id_wydarzenia=3583
      • gato.domestico Re: "DEMBICKA" kompromitacja 24.10.13, 14:22
        tyle ze pewnie wiele osob o tym nie wiem...moze gdyby jakas promocja historii miasta do tego by sie przydala ;)
    • debiczanka27 Re: "DEMBICKA" kompromitacja 05.10.13, 22:12
      Ta nazwa jest uwarunkowana historycznie ... więc proszę się tak bardzo nie oburzac ...
    • primum_non Re: "DEMBICKA" kompromitacja 03.11.13, 07:05
      wystarczy sprawdzić na nie tak starych mapach, około roku 1905.Historia.Jest również wytwórnia Dembitzer.Zmiany w języku - partia nie partya.Język Pana Tadeusza jest bogatszy i zrozumiały bardziej, ale zanika.Internet to prosty zwyczajny skrót, nawet nie język literacki.
    • pdygdon Re: "DEMBICKA" kompromitacja 09.11.13, 22:06
      Wydaje mi się Panie że to tobie nie potrzeba słownika tylko książki do Historii

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka