Forum Praca Praca
ZMIEŃ
    Dodaj do ulubionych

    wybór specjalizacji budownictwo

    21.09.07, 23:25
    Jestem studentem budownictwa, jaka specjalizacja jest lepsza "Mosty" czy
    "Konstrukcje miejskie i przemysłowe". Jakie są zarobki i możliwości po obu
    tych specjalnościach?
    Obserwuj wątek
      • forumix Re: wybór specjalizacji budownictwo 22.09.07, 15:33
        Po "konstrukcjach" jest dość dużo inżynierów.

        Natomiast mosty nie są już tak polularne.
        Absolwentów tej specjalności nie jest za dużo i z tego co wiem
        zarobki specjalisty w tej dziedziny przewyższają pensję "zwykłego"
        inżyniera budownictwa :)
        • evvik a może tak trochę 22.09.07, 19:33
          zainteresowania zawodem, a nie kasą..
          • axx611 Re: a może tak trochę 22.09.07, 23:01
            Sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga bacznej uwagi. Nie wiem
            jak to jest obecnie ale za komuny specializacja scisle byla
            zwiazana z dyplomem i uprawnieniami. I tak inzynier drogowy konczacy
            te sama uczelnie jezeli mial wpisane do dyplomu Budownictwo drogowe
            to nie mogl sie ubiegac o uprawnienia konstrukcyjno
            inzynieryjne.Inzynier mechanik mogl i chyba dalej moze ubiegac sie o
            uprawnienia budowlane powiedzmy mostowe czy konstrukcyjne.
            Zatem w budownictwie im wieksza ogolnikowosc tym lepiej dla
            absolwenta. Tytul budownictwo ladowe dobrze rozwiazuje te sprawe.
            Pasuje do wszystkiego a przeciez wiadomo ze mostow tak duzo sie nie
            buduje. Robota w terenie i nienadzwyczajnie platna. Drogi rowniez
            teren a majac do wyboru prace w terenie czy w miescie za wieksze
            wynagrodzenie to chyba wybor juz jest.
            W podsumowaniu "budownictwo ladowe" ,"civil engineering" pasuje do
            wszystkiego a praca bedzie tam gdzie bedzie najlepiej i byc moze w
            kilku nawet specialnosciach w roznych okresach zycia.
            • filus55 Re: a może tak trochę 22.09.07, 23:42
              Na wydziale spotykam sie z bardzo wieloma opiniami, dlatego postanowiłem zapytać
              się na forum co o tym myślą inni.
              Często słyszę że po mostach z racji tego że to rzadziej wybierana specjalizacja,
              są lepiej płatne i ciekawsze oferty pracy, a i sama praca jest bardziej
              interesująca.
            • roy_x Re: a może tak trochę 22.09.07, 23:48
              Inżynier mechanik nie może zrobić żadnych UB. Wystarczy zajrzeć do
              ustawy prawo budowlane.
              • piotr2569 Re: a może tak trochę 23.09.07, 12:54
                roy_x napisał:

                > Inżynier mechanik nie może zrobić żadnych UB. Wystarczy zajrzeć do
                > ustawy prawo budowlane.


                Widzisz AXX611 tego nie wie gdyż nie zna ustawy PB.
            • gran_turismo Re: a może tak trochę 23.09.07, 00:19
              1) UB nie są zależne od specjalizacji tylko od kierunku studiów (np na PW IL
              mimo kilku specjalizacji każdy ma na dyplomie wpisany kierunek 'budownictwo' i w
              świetle prawa może robić UB takie jakie mu się podoba, determinuje to tylko
              praktyka zawodowa).

              2) Po mostach można robić wszystko co 'zwykłej' specjalizacji konstrukcyjnej, ma
              sie jednak nieco większe szanse zostania 'mostowcem' i zrobienia uprawnień
              mostowych.

              3) Mostów buduje się obecnie b. dużo, może nie tyle mostów co obiektów
              mostowych. Laik jak usłyszy most, myśli Świętokrzyski albo Golden Gate, a
              obiektami mostowymi poza mostami właściwymi są wszelkie kładki, wiadukty,
              estakady, jakiekolwiek wyniesienia drogi powyżej pozimu terenu, nawet te
              najmniejsze i tym właśnie się zajmują mostowcy

              4)Praca może być równie dobrze na miejscu jeśli pracuje się jako projektant;
              praca w wykonawstwie jest często pracą w delegacji, niezależnie czy jest to
              budownictwo inżynieryjne, biurowce czy zwykła kubaturówka; taki zawód
              • roy_x Re: a może tak trochę 23.09.07, 14:19
                ???
                Czytanie ...
                Na jakim wydziale budownictwa w Polsce dają tytuł inżynier
                mechanik ???
                Uprawnienia budowlane można zrobić tylko mając wykształcenie wyższe
                kierunkowe.
              • roy_x Re: a może tak trochę 23.09.07, 14:19
                ???
                Czytanie ...
                Na jakim wydziale budownictwa w Polsce dają tytuł inżynier
                mechanik ???
                Uprawnienia budowlane można zrobić tylko mając wykształcenie wyższe
                kierunkowe.
                • axx611 Re: a może tak trochę 24.09.07, 00:16
                  Napisalem przeciez wyraznie ze obecnie nie sledze co napisano w
                  dziennikach. Uprawnienia mnie nie interesuja w ogole osobiscie bo je
                  posiadam ale pracuje nie w Polsce. Napisalem tylko ze za komuny
                  inzynier mechanik mogl a nawet musial takowe posiadac. Dlaczego?
                  Poniewaz wiele konstrukcji bylo powiedzmy wykonywane w zakladach
                  Np. konstrukcje stalowe,zaklady prefabrykacji,formy itp.
                  bojlery,maszty radiowe i inne.
                  Mam rowniez dobra wiadomosc. Uprawnienia beda zmienione bo okazalo
                  sie ze do kierowania budowa nie jest potrzebny mgr.inz. (a tak
                  naprawde wystarczy technik) Trudno tez szukac inzynierow chcacych
                  pracowac za te stawki w Polsce.Zatem trzeba obnizyc kryteria tym
                  bardziej ze inzynierowie z innych krajow zajmuja sie budownictwem i
                  posiadaja znacznie nizsze wyksztalcenie. Jak zwykle polacy sa winni
                  sami sobie.
                  Dlatego caly czas twierdze ze praca w Polsce za niskie
                  wynagrodzenie i oczekiwanie na uprawnienia jest zludzeniem i strata
                  czasu. Trzeba po prostu olac ten system uprawnien i zaczac pracowac
                  w budownictwie za pieniadze ale nie w Polsce. Majac praktyke poza
                  Polska zawsze mozna do egzaminu w Polsce sie zglosic jak ktos tak
                  koniecznie chce.
                  • piotr2569 Re: a może tak trochę 24.09.07, 07:13
                    axx611 napisał:

                    > Mam rowniez dobra wiadomosc. Uprawnienia beda zmienione bo
                    okazalo sie ze do kierowania budowa nie jest potrzebny mgr.inz. (a
                    tak naprawde wystarczy technik)

                    Mam nieodparte wrażenie, że jakoś celowo mijasz się z prawdą. Może
                    własnie dlatego, że nie posiadasz takowych uprawnień??? Nie widzę
                    jednak celowości wprowadzania w błąd - gdyż jak sam piszesz nie
                    znasz obowiązujących praw w Polsce - więc moim zdaniem nie
                    powinieneś się w tej akurat sytuacji o nich wypowiadać (to jest
                    logiczne).

                    Z tego co ja się orientuję nowe PB podtrzymuje dla uprawnień
                    wykształcenie min. wyższe zawodowe o kierunku budownictwo
                    (specialności wg. tabeli).
                    Zresztą patrząc na nasz system kształcenia szczerze watpię aby
                    technik odrazu po szkole (bez doswiadczenia) poradził sobie z dużą
                    budową (bo nie piszemy tutaj o domkach jednorodzinnych).
                    • michi3 Re: a może tak trochę 24.09.07, 21:14
                      To prawda ze poczciwa Izba forsuje zmiane zasad przyznawania
                      uprawnien w zaleznosci od wyksztalcenia. Inzynierowie bez mgr'a beda
                      mogli otrzymywac uprawnienia bez ograniczen do kierowania robotami
                      bud. a technicy pozbawieni mozliwosci zdobycia uprawnien beda mogli
                      uzyskac je w ograniczonym zakresie (rowniez do kierowania).
                      Odnoszac sie do opinii axxa611, ze polscy inzynierowie (i nie tylko)
                      sa mocno przekwalifikowani - zgadzam sie w 100%.
                      Pracuje jakis czas na Wyspach i co zauwazylem. Osoby z tytulem
                      odpowiadajacym naszemu mgr'wi to niezwykla rzadkosc. Z moich
                      obserwacji wiekszosc ma za soba jakies 2 lub 3 letnie studia i to o
                      scisle sprecyzowanym zakresie. Sa np. studia tylko dla
                      kosztorysantow, tylko dla rzeczoznawcow budowlanych, tylko dla
                      technologow budownictwa, tylko dla menadzerow budowy itd itd.
                      Cos takiego jak nasza (jedna) Izba Inz. Budownictwa nie istnieje. Sa
                      osobne organizacje dla: Civil Engineerow, Structural Engineerow,
                      Architektow, Technologow Architektury, Quantity i Building
                      Surveyorow, Menadzerow Budownictwa i wiele innych.
                      Osobiscie jestem mgr bud. po konstrukcjach i jeden z wiekszych
                      plusow zakresu studiow jakie zrobilem w Polsce jest to, ze na
                      Wyspach mam tak jakby kilka zawodow :)
                      • piotr2569 Re: a może tak trochę 26.09.07, 15:56
                        Moim zdaniem wąską specjalizację można robić ale pod warunkiem posiadania
                        jakiegoś podłoża. I tym podłożem jest tutaj ukończenie wyższych studiów o
                        kierunku budownictwo. Potem można sobie zrobić specjalizację jaką tylko sobie
                        chcesz.
                        Ten zakres o jakim piszesz - ściśle sprecyzowany w przypadku inżyniera nie
                        zawsze się sprawdza. Nie można zakładać, że przez całe życie będziesz robił
                        kosztorysy, lub zajmował się rozliczeniami budowy.
                        Każdy inżynier budownictwa powinien znać zasady pracy konstrukcji (mechanika
                        budowli, wytrzymałość materiałów itp) aby móc powiedzieć, że jest prawdziwym
                        budowlańcem. Co to za inżynier budowy, (który kończy wąską specjalność -
                        kosztorysowanie) i potem nie umie poprawnie skręcić konstrukcji, gdyż nie zna
                        zasady jej pracy.

                        Także:
                        Specjalizacja - tak ale po 5letnich studiach.

                        P.S. Moim zdaniem OIIB to wylęgarnia nierobów i urzędasów którzy żyrują na
                        naszych składkach.
              • knap.radoslaw Re: a może tak trochę 24.09.07, 11:47
                Rzeczywiscie mostowcy tez nie powinni narzekac na brak pracy i projektów
                mostowych (jak pisze gran_turismo - nie sa to wyłącznie mosty). Trudno
                powiedzieć o istotnych statystycznie różnicach w zarobkach pomiędzy róznymi
                kierunkami inz. budownictwa. Zależy czy ktoś pracuje w projektowaniu czy
                wykonawstwie, przy jakich projektach, firmie, ile ma doświadczenia i uprawnień.

                Uważam, że warto wybrac ten kierunek, który jest dla Pana bardziej interesujący
                i w których CHCE Pan pracować. Ze zdobyciem pracy nie powinno być dużego
                problemu, a lepsze pieniądze łączą się ze zdobyciem uprawnień i doświadczenia.

                Na temat uprawnień pisaliśmy już wielokrotnie, także przesyłając linki do
                rozporzędzeń prawnych, które są obecnie wiążące.
      • roy_x Re: wybór specjalizacji budownictwo 24.09.07, 08:40
        Jałowa dyskisja.
        Kto to jest inżynier mechanik ???
        Wg mnie absolwent wydziału mechanicznego.
        UB- nie zrobi !!!
        Absolwent wydziału energetycznego - też nie !!!
        Absolwent wydziału budownictwa - kierunek, specjalność - konstrukcje
        stalowe czy jakieś tam inne - tak !!!

        Nie wprowadzajmy ludzi w błąd. Później jest dużo rozczarowań.
        Robić można wszystko po każdej szkole - nawet rzeźnik może w domu
        operację na otwartym sercu przeprowadzić. Czemu nie ??? Poszuka się
        chirurga co to mu się za bardzo ręce trzęsą i sam nie może - to
        papiery dorobi i będzie git. A wyjdzie taniej i prościej. Nie święci
        garnki lepią.

        (a swoja drogą to trza się na teren MTK w Chorzowie wybrać coby
        pomnik durnoty ludziej zobaczyć !)

    Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


    Nakarm Pajacyka