filus55 21.09.07, 23:25 Jestem studentem budownictwa, jaka specjalizacja jest lepsza "Mosty" czy "Konstrukcje miejskie i przemysłowe". Jakie są zarobki i możliwości po obu tych specjalnościach? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
forumix Re: wybór specjalizacji budownictwo 22.09.07, 15:33 Po "konstrukcjach" jest dość dużo inżynierów. Natomiast mosty nie są już tak polularne. Absolwentów tej specjalności nie jest za dużo i z tego co wiem zarobki specjalisty w tej dziedziny przewyższają pensję "zwykłego" inżyniera budownictwa :) Odpowiedz Link Zgłoś
axx611 Re: a może tak trochę 22.09.07, 23:01 Sprawa jest bardziej skomplikowana i wymaga bacznej uwagi. Nie wiem jak to jest obecnie ale za komuny specializacja scisle byla zwiazana z dyplomem i uprawnieniami. I tak inzynier drogowy konczacy te sama uczelnie jezeli mial wpisane do dyplomu Budownictwo drogowe to nie mogl sie ubiegac o uprawnienia konstrukcyjno inzynieryjne.Inzynier mechanik mogl i chyba dalej moze ubiegac sie o uprawnienia budowlane powiedzmy mostowe czy konstrukcyjne. Zatem w budownictwie im wieksza ogolnikowosc tym lepiej dla absolwenta. Tytul budownictwo ladowe dobrze rozwiazuje te sprawe. Pasuje do wszystkiego a przeciez wiadomo ze mostow tak duzo sie nie buduje. Robota w terenie i nienadzwyczajnie platna. Drogi rowniez teren a majac do wyboru prace w terenie czy w miescie za wieksze wynagrodzenie to chyba wybor juz jest. W podsumowaniu "budownictwo ladowe" ,"civil engineering" pasuje do wszystkiego a praca bedzie tam gdzie bedzie najlepiej i byc moze w kilku nawet specialnosciach w roznych okresach zycia. Odpowiedz Link Zgłoś
filus55 Re: a może tak trochę 22.09.07, 23:42 Na wydziale spotykam sie z bardzo wieloma opiniami, dlatego postanowiłem zapytać się na forum co o tym myślą inni. Często słyszę że po mostach z racji tego że to rzadziej wybierana specjalizacja, są lepiej płatne i ciekawsze oferty pracy, a i sama praca jest bardziej interesująca. Odpowiedz Link Zgłoś
roy_x Re: a może tak trochę 22.09.07, 23:48 Inżynier mechanik nie może zrobić żadnych UB. Wystarczy zajrzeć do ustawy prawo budowlane. Odpowiedz Link Zgłoś
piotr2569 Re: a może tak trochę 23.09.07, 12:54 roy_x napisał: > Inżynier mechanik nie może zrobić żadnych UB. Wystarczy zajrzeć do > ustawy prawo budowlane. Widzisz AXX611 tego nie wie gdyż nie zna ustawy PB. Odpowiedz Link Zgłoś
gran_turismo Re: a może tak trochę 23.09.07, 00:19 1) UB nie są zależne od specjalizacji tylko od kierunku studiów (np na PW IL mimo kilku specjalizacji każdy ma na dyplomie wpisany kierunek 'budownictwo' i w świetle prawa może robić UB takie jakie mu się podoba, determinuje to tylko praktyka zawodowa). 2) Po mostach można robić wszystko co 'zwykłej' specjalizacji konstrukcyjnej, ma sie jednak nieco większe szanse zostania 'mostowcem' i zrobienia uprawnień mostowych. 3) Mostów buduje się obecnie b. dużo, może nie tyle mostów co obiektów mostowych. Laik jak usłyszy most, myśli Świętokrzyski albo Golden Gate, a obiektami mostowymi poza mostami właściwymi są wszelkie kładki, wiadukty, estakady, jakiekolwiek wyniesienia drogi powyżej pozimu terenu, nawet te najmniejsze i tym właśnie się zajmują mostowcy 4)Praca może być równie dobrze na miejscu jeśli pracuje się jako projektant; praca w wykonawstwie jest często pracą w delegacji, niezależnie czy jest to budownictwo inżynieryjne, biurowce czy zwykła kubaturówka; taki zawód Odpowiedz Link Zgłoś
roy_x Re: a może tak trochę 23.09.07, 14:19 ??? Czytanie ... Na jakim wydziale budownictwa w Polsce dają tytuł inżynier mechanik ??? Uprawnienia budowlane można zrobić tylko mając wykształcenie wyższe kierunkowe. Odpowiedz Link Zgłoś
roy_x Re: a może tak trochę 23.09.07, 14:19 ??? Czytanie ... Na jakim wydziale budownictwa w Polsce dają tytuł inżynier mechanik ??? Uprawnienia budowlane można zrobić tylko mając wykształcenie wyższe kierunkowe. Odpowiedz Link Zgłoś
axx611 Re: a może tak trochę 24.09.07, 00:16 Napisalem przeciez wyraznie ze obecnie nie sledze co napisano w dziennikach. Uprawnienia mnie nie interesuja w ogole osobiscie bo je posiadam ale pracuje nie w Polsce. Napisalem tylko ze za komuny inzynier mechanik mogl a nawet musial takowe posiadac. Dlaczego? Poniewaz wiele konstrukcji bylo powiedzmy wykonywane w zakladach Np. konstrukcje stalowe,zaklady prefabrykacji,formy itp. bojlery,maszty radiowe i inne. Mam rowniez dobra wiadomosc. Uprawnienia beda zmienione bo okazalo sie ze do kierowania budowa nie jest potrzebny mgr.inz. (a tak naprawde wystarczy technik) Trudno tez szukac inzynierow chcacych pracowac za te stawki w Polsce.Zatem trzeba obnizyc kryteria tym bardziej ze inzynierowie z innych krajow zajmuja sie budownictwem i posiadaja znacznie nizsze wyksztalcenie. Jak zwykle polacy sa winni sami sobie. Dlatego caly czas twierdze ze praca w Polsce za niskie wynagrodzenie i oczekiwanie na uprawnienia jest zludzeniem i strata czasu. Trzeba po prostu olac ten system uprawnien i zaczac pracowac w budownictwie za pieniadze ale nie w Polsce. Majac praktyke poza Polska zawsze mozna do egzaminu w Polsce sie zglosic jak ktos tak koniecznie chce. Odpowiedz Link Zgłoś
piotr2569 Re: a może tak trochę 24.09.07, 07:13 axx611 napisał: > Mam rowniez dobra wiadomosc. Uprawnienia beda zmienione bo okazalo sie ze do kierowania budowa nie jest potrzebny mgr.inz. (a tak naprawde wystarczy technik) Mam nieodparte wrażenie, że jakoś celowo mijasz się z prawdą. Może własnie dlatego, że nie posiadasz takowych uprawnień??? Nie widzę jednak celowości wprowadzania w błąd - gdyż jak sam piszesz nie znasz obowiązujących praw w Polsce - więc moim zdaniem nie powinieneś się w tej akurat sytuacji o nich wypowiadać (to jest logiczne). Z tego co ja się orientuję nowe PB podtrzymuje dla uprawnień wykształcenie min. wyższe zawodowe o kierunku budownictwo (specialności wg. tabeli). Zresztą patrząc na nasz system kształcenia szczerze watpię aby technik odrazu po szkole (bez doswiadczenia) poradził sobie z dużą budową (bo nie piszemy tutaj o domkach jednorodzinnych). Odpowiedz Link Zgłoś
michi3 Re: a może tak trochę 24.09.07, 21:14 To prawda ze poczciwa Izba forsuje zmiane zasad przyznawania uprawnien w zaleznosci od wyksztalcenia. Inzynierowie bez mgr'a beda mogli otrzymywac uprawnienia bez ograniczen do kierowania robotami bud. a technicy pozbawieni mozliwosci zdobycia uprawnien beda mogli uzyskac je w ograniczonym zakresie (rowniez do kierowania). Odnoszac sie do opinii axxa611, ze polscy inzynierowie (i nie tylko) sa mocno przekwalifikowani - zgadzam sie w 100%. Pracuje jakis czas na Wyspach i co zauwazylem. Osoby z tytulem odpowiadajacym naszemu mgr'wi to niezwykla rzadkosc. Z moich obserwacji wiekszosc ma za soba jakies 2 lub 3 letnie studia i to o scisle sprecyzowanym zakresie. Sa np. studia tylko dla kosztorysantow, tylko dla rzeczoznawcow budowlanych, tylko dla technologow budownictwa, tylko dla menadzerow budowy itd itd. Cos takiego jak nasza (jedna) Izba Inz. Budownictwa nie istnieje. Sa osobne organizacje dla: Civil Engineerow, Structural Engineerow, Architektow, Technologow Architektury, Quantity i Building Surveyorow, Menadzerow Budownictwa i wiele innych. Osobiscie jestem mgr bud. po konstrukcjach i jeden z wiekszych plusow zakresu studiow jakie zrobilem w Polsce jest to, ze na Wyspach mam tak jakby kilka zawodow :) Odpowiedz Link Zgłoś
piotr2569 Re: a może tak trochę 26.09.07, 15:56 Moim zdaniem wąską specjalizację można robić ale pod warunkiem posiadania jakiegoś podłoża. I tym podłożem jest tutaj ukończenie wyższych studiów o kierunku budownictwo. Potem można sobie zrobić specjalizację jaką tylko sobie chcesz. Ten zakres o jakim piszesz - ściśle sprecyzowany w przypadku inżyniera nie zawsze się sprawdza. Nie można zakładać, że przez całe życie będziesz robił kosztorysy, lub zajmował się rozliczeniami budowy. Każdy inżynier budownictwa powinien znać zasady pracy konstrukcji (mechanika budowli, wytrzymałość materiałów itp) aby móc powiedzieć, że jest prawdziwym budowlańcem. Co to za inżynier budowy, (który kończy wąską specjalność - kosztorysowanie) i potem nie umie poprawnie skręcić konstrukcji, gdyż nie zna zasady jej pracy. Także: Specjalizacja - tak ale po 5letnich studiach. P.S. Moim zdaniem OIIB to wylęgarnia nierobów i urzędasów którzy żyrują na naszych składkach. Odpowiedz Link Zgłoś
knap.radoslaw Re: a może tak trochę 24.09.07, 11:47 Rzeczywiscie mostowcy tez nie powinni narzekac na brak pracy i projektów mostowych (jak pisze gran_turismo - nie sa to wyłącznie mosty). Trudno powiedzieć o istotnych statystycznie różnicach w zarobkach pomiędzy róznymi kierunkami inz. budownictwa. Zależy czy ktoś pracuje w projektowaniu czy wykonawstwie, przy jakich projektach, firmie, ile ma doświadczenia i uprawnień. Uważam, że warto wybrac ten kierunek, który jest dla Pana bardziej interesujący i w których CHCE Pan pracować. Ze zdobyciem pracy nie powinno być dużego problemu, a lepsze pieniądze łączą się ze zdobyciem uprawnień i doświadczenia. Na temat uprawnień pisaliśmy już wielokrotnie, także przesyłając linki do rozporzędzeń prawnych, które są obecnie wiążące. Odpowiedz Link Zgłoś
roy_x Re: wybór specjalizacji budownictwo 24.09.07, 08:40 Jałowa dyskisja. Kto to jest inżynier mechanik ??? Wg mnie absolwent wydziału mechanicznego. UB- nie zrobi !!! Absolwent wydziału energetycznego - też nie !!! Absolwent wydziału budownictwa - kierunek, specjalność - konstrukcje stalowe czy jakieś tam inne - tak !!! Nie wprowadzajmy ludzi w błąd. Później jest dużo rozczarowań. Robić można wszystko po każdej szkole - nawet rzeźnik może w domu operację na otwartym sercu przeprowadzić. Czemu nie ??? Poszuka się chirurga co to mu się za bardzo ręce trzęsą i sam nie może - to papiery dorobi i będzie git. A wyjdzie taniej i prościej. Nie święci garnki lepią. (a swoja drogą to trza się na teren MTK w Chorzowie wybrać coby pomnik durnoty ludziej zobaczyć !) Odpowiedz Link Zgłoś