Dodaj do ulubionych

Doktorat czy młodszy programista Java

IP: *.adsl.inetia.pl 23.08.11, 17:53
Cześć,

Mam ostatnio spory dylemat, nie wiem którą sćieżką w życiu podążyć, dostałem się do pracy jako młodszy programista java oraz mam możliwość zrobienia doktoratu, obydwie dziedziny interesują mnie tak samo. W przypadku doktoratu obowiązkowy jest wyjazd na rok na stypendium zagraniczne, natomiast jeżeli chodzi o programistę java to pozostaję w Polsce w firmie przez cały czas. Ważnym czynnikiem jest też moja dziewczyna, z którą podczas wyjazdów widział bym się raz na miesiąc. Co byście wybrali?
Obserwuj wątek
    • Gość: gość Re: Doktorat czy młodszy programista Java IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 23.08.11, 18:22
      Zależy co Ciebie bardziej interesuje, bo doktorat jest związany z typową pracą naukową-mało czy wręcz brak praktyki albo praca programisty, co powoduje rozwój praktyki. Doktoraty są raczej dla osób chcących zostać wykładowcami, raczej nie dla osoby chcącej pracować jako programiści czy jacyś inni specjaliści w informatyce, bo tutaj w ciągu ok. 4 lat (bo mniej więcej tyle trwa doktorat) osoba po doktoracie nie ma co wpisać do CV, a osoba praktykująca w zawodzie programisty ma dużo praktyki i jakbyś po doktoracie chciał iść do roboty jako programista, to ubiegnie Ciebie osoba, która przez ten czas pracował w zawodzie i zdobył praktykę, a Ty tylko zajmowałeś się teorią. Programista zdobywając praktykę i wyższe stanowiska z czasem mają coraz większą pensję, a wykładowcy/pracownicy naukowi mają stałą pracę i może taki programista po kilku latach dostanie więcej kasy, a jak założysz rodzinę, to kasa się przyda, a praca np. wykładowcy na państwowej uczelni jest bardziej stała niż programisty, który prędzej może wylecieć z pracy niż wykładowca, więc tym się ,,nadrabia". Zresztą jak programista siedzi godzinami w kompie, to może się dosłownie uzależnić od komputera. Oczywiście zrób jak chcesz, w końcu to Twoje życie i rób to co chcesz, tylko przemyśl to co powiedziałam, żeby później nie było że Ty chciałeś coś innego, a ja namówiłam Ciebie na coś innego. Przemyśl co wolisz-pracę naukową (czyli teorię) czy pracę w zawodzie=praktykę. Ja tylko przedstawiłam co Ciebie czeka po doktoracie a co czeka jak będziesz robić w zawodzie programisty
      • dr_pitcher Re: Doktorat czy młodszy programista Java 24.08.11, 04:37
        "nie ma co wpisac do CV"?
        znam jednego (a nie jest to wyjatek) , ktorzy po trzech latach studiow PhD ma 3 patenty, 5 publikacji, dwa granty i cztery nagrody uznaniowe. Broni w pazdzierniku - pierwsza praca szef sporego projektu dla duzej firmy. Czy szary programista po czterech latach stukania w klawiature ma takie mozliwosci? Watpie. Utarlo sie, ze PhD czy praca naukowa to dzialalnosc "sobie a muzom". W tzw. cywilizacji, co raz wiecej projektow badawczych na uczelniach przynosi dochod i przyczynia sie do powstawania "spin-off companies"
        • Gość: mol Re: Doktorat czy młodszy programista Java IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.08.11, 09:52
          dr_pitcher napisał:

> "nie ma co wpisac do CV"?
          > znam jednego (a nie jest to wyjatek) , ktorzy po trzech latach studiow PhD ma 3
          > patenty, 5 publikacji, dwa granty i cztery nagrody uznaniowe. Broni w pazdzier
          > niku - pierwsza praca szef sporego projektu dla duzej firmy. Czy szary programi
          > sta po czterech latach stukania w klawiature ma takie mozliwosci? Watpie. Utarl
          > o sie, ze PhD czy praca naukowa to dzialalnosc "sobie a muzom". W tzw. cywiliza
          > cji, co raz wiecej projektow badawczych na uczelniach przynosi dochod i przyczy
          > nia sie do powstawania "spin-off companies"

W końcu ktoś zorientowany.

Utarło się że uczelnia = teoria, praca = praktyka i większość klepie jak pani "gość" za tłumem. Tak to jest jak się nie wie, ale chce się koniecznie buzię otworzyć...
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka