jotrope 06.07.05, 12:26 Czy w Polsce naprawde nie ma mozliwosci znalezienia pracy i ludzie musza masowo szukac jej za granica ? Dlaczego tak sie dzieje ? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Ania Re: Polski exodus IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 06.07.05, 12:55 Masowo to może nie, bo w Wielkiej Brytanii stanowią zaledwie 0,5% aktywnych zawodowo. Wielu z nich wyjeżdża z konieczności i rozsądku i nie można mieć o to pretensji, że chcą pracować za godziwą zapłatę i pragną się spełniac w swoim zawodzie. Znam sporo takich osób, które w Polsce nie miały żadnych szans na pracę a za granicą spełniły się ich marzenia. Gdybyś jednak zapytał każdego - czy wolałby żyć i pracować za taka sama pensję jak ma na Zachodzi w Polsce, odpowiedziałby, że w Polsce. Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 13:01 "> Gdybyś jednak zapytał każdego - czy wolałby żyć i pracować za taka sama pensję > jak ma na Zachodzi w Polsce, odpowiedziałby, że w Polsce." Niektórzy odpowiedzieliby tak, inni inaczej. Świat jest mały, Europa jeszcze mniejsza - tu wszędzie jest blisko. Nie ma większego znaczenia, gdzie się pracuje; dzis tu, jutro tam. Minęły czasy biletów w jedną stronę. Pracuje sie tam, gdzie aktualnie jest satysfakcjonująca praca, albo dany kraj darzy sie szczególną sympatią - czy to jest Polska, czy każdy inny. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: J. Re: Polski exodus IP: *.fbx.proxad.net 06.07.05, 19:45 No ale czy my tak zawsze musimy ? Odpowiedz Link Zgłoś
marecki997 Re: Polski exodus 06.07.05, 13:01 No tak, ale na przykład dentyści wyjeżdżają masowo, bo na Zachodzie jest zapotrzebowanie na ich usługi, a w Polsce - niskie zarobki i Narodowy Fundusz Zdrowia. Niedługo większość lepszych dentystów wyemigruje, zostaną same miernoty i wtedy strach będzie leczyć sobie zęby. Chociaż z drugiej strony niektórzy i tak się boją wizyty w gabinecie stomatologicznym. Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 13:06 Gorzej, jak wyjadą wszyscy hydraulicy. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Roman Re: Polski exodus IP: s2.l:* / *.internetdsl.tpnet.pl 06.07.05, 13:12 O,hydrlaulików niech nam nie zabierają. Odpowiedz Link Zgłoś
des4 Re: Polski exodus 06.07.05, 13:19 marecki997 napisał: > No tak, ale na przykład dentyści wyjeżdżają masowo, bo na Zachodzie jest > zapotrzebowanie na ich usługi, a w Polsce - niskie zarobki i Narodowy Fundusz > Zdrowia. Niedługo większość lepszych dentystów wyemigruje, zostaną same miernot > y > i wtedy strach będzie leczyć sobie zęby. Chociaż z drugiej strony niektórzy i > tak się boją wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zarobki nie są niskie. Z przeciętnego gabinetu w mieście powiatowym dochód przed opodatkowaniem to min. 10 000 PLN miesięcznie, przy kontrakcie z NFZ te dochody rosną co najmniej dwukrotnie. Pracujący w państwowych przychodniach zarabiają mało, ale nie spotkalem jeszcze takiego, który nie miałby dodatkowo wlasnego gabinetu lub nie zatrudniał się w prywatnej klinice. Problemem jest to, że mamy póki co nadpodaż absolwentów stomatologii, istnieje mordercza konkurencja (zwłaszcza w miastach), a zalozenie przez absolwenta własngo bizneu to spora inwestycja (lokal, sprzęt itp)... Odpowiedz Link Zgłoś
llukiz Re: Polski exodus 06.07.05, 13:13 Ponieważ znając angielski u umiejąc zmywać naczynia można zaoszczędzić 800funtów na miesiąc, co daje 100 tyś złotych po dwóch latach :-) Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 13:16 ... które mozna nastepnie wydać w Polsce, co chyba nie budzi niczyjego sprzeciwu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: Polski exodus IP: *.fbx.proxad.net 09.07.05, 08:17 Wyjechac, zarobic, wydac w Polsce. Historia sie powtarza ... Odpowiedz Link Zgłoś
lavinka Re: Polski exodus 06.07.05, 14:35 To raczej mit,że na zachodzie jest lepiej. Poza tym Polska cierpi na nadwyżki fachowców których tam brakuje(hydraulika, elektryka monterzy itp) lav Odpowiedz Link Zgłoś
lavinka Re: Polski exodus 06.07.05, 14:49 Zgadza się. Wyższa jest płaca ale i droższe utrzymanie się tam(wyższe ceny, najmu lokali itp.) Kiedyś gadałam z tamtejszym parkieciarzem i kiedy obliczył mi ile mu zostake po zapłaceniu czynszu i kupeniu jedzenia to zarabiał tyle samo co mój wujek tu w Polsce(ta sama profesja). tyle,że w Polsce by pewnie wogóle nie zarobił, bo tu liczą się znajomości. lav Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 14:58 pewnie, ze bajeczne zarobki to mit. moj francuski facet, owszem, zarabia pewnie 2-4 razy wiecej niz zarobilby w Polsce na tym samym stanowisku - ale tzw. zycie zabiera mu wiekszosc kasy Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:01 niewiele - nawet, jak na polskie warunki Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 15:09 A w Polsce ilu by mu sostało przy identycznych wydatkach? Wtedy dopiero mozna porównywać Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:10 tez niewiele - ale to dosc oczywiste ;) Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 15:13 Tak). Mnie chodzi o to, że - dajmy na to - w Szkocji przysłowiowa kelnerka za pensję wynajmie pokój i sie utrzyma, w Polsce na pewno nie. i nie jest to mit. Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:24 po_godzinach napisała: > Tak). > Mnie chodzi o to, że - dajmy na to - w Szkocji przysłowiowa kelnerka za pensję > wynajmie pokój i sie utrzyma, w Polsce na pewno nie. i nie jest to mit. Zgoda. We Francji za najnizsza pensje (minimalna to ok. 900-1000 € - pelny etat) jestes w stanie wynajac male mieszkanko (do ktorego byc moze doplaci ci CAF - czyli Kasa Dodatkow Rodzinnych), oplacic rachunki, benzyne (jesli masz samochod), kupic (niedrogie) jedzenie i czasem pozwolic sobie na jakas rozrywke. Inna sprawa, ze tu zaczynaja sie schody - bo do wynajmowanego mieszkania musisz kupic jakies sprzety (przewaznie wynajmowane sa puste) - bierzesz wiec kredyty. Psuje ci sie samochod - mozesz miec problem z dojazdem do pracy, a naprawa sporo kosztuje. Itd, itp. Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 15:27 Wiem. Ale to dotyczy każdego kraju. Mnie chodziło o pokazanie, że jednak ta relacja: płaca - podstawowe wydatki jest niewspółmierna. Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:29 no tak, jednak ta roznica nie jest az tak wielka... Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 15:32 Polskie kelnerki chyba jednak inaczej na to patrzą)) Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:37 tu chyba jednak masz racje. choc niestety nie mam pojecia ile w Polsce zarabia kelnerka (pewnie nieduzo, nawet z napiwkami), tutaj minimalna placa brutto za godzine to - o ile sie nie myle - troche ponad 8 € (niedawno podskoczylo). netto wiec troche mniej, ale nieduzo, bo tu system fiskalny zdziera jednak mniej z tych slabo zarabiajacych Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 15:40 Nie wiem, na ile moje dane sa aktualne, ale cos około 4 złotych netto za godzine. Często pracuja na czarno, bo inaczej nie pracowałyby w ogóle z uwagi na bardzo wysokie koszty peacy. Poza tym w Polsce nie ma zwyczaju napiwków. Sporadycznie. Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:42 jednym slowem kelnerka we Francji moze sie zaliczyc do nizszej klasy sredniej. w Polsce - to prawie nedzarka? Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 15:47 Na wynajęcie mieszkania i utrzymanie samochodu na pewno nie zarobi. Na tym własnie polega różnica - niskie zarobki (bo ogromne koszty pracy) i wysokie koszty utrzymania. Ktos jednak tą kelnerką być musi. Często są to studentki. Mysle, że podobnie jest w innych, nie wymagających kwalifikacji ani ryzyka zawodach Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:50 tutaj nikt nie pozwolilby na taki wyzysk... ale Polacy nie tworza zwiazkow zawodowych i daja sie tak strasznie wykorzystywac. a przeciez mamy takie piekne tradycje zwiakowe (vide "Solidarnosc") Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 15:52 Póki co nie stać nas na związki zawodowe. Dzis słyszałam, że zmniejszyło sie bezrobocie i wynosi tylko 18,2% ) Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 15:59 co to znaczy, ze "nie stac nas na zwiazki zawodowe"?? przeciez pierwsze zwiazki byly zakladane w czasach, gdy przecietny robotnik pracowal conajmniej 12 godz. na dobe w straszliwych warunkach za pieniadze, ktore nie wystraczaly na najbardziej podstawowe potrzeby!! to jest wlasnie najwlasciwszy czas na zakladanie zwizkow - inaczej cofniemy sie do stanu z XIX w. Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 06.07.05, 16:03 No tak, ale "nie stać nas" to znaczy, że (mysle) ludzie po pierwsze chca miec pracę i pieniądze - a to kłóci sie z ideą solidaryzmu społecznego. Poza tym - w Plsce przeciez nie ma kapitalizmu, tylko jakas efemeryda. Przeciwko komu te związki organizować, jesli są tu przeważnie małe firmy? Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 16:10 zgoda, ale kapitalizm zmienia sie na calym swiecie - w zwiazku chociazby z globalizacja. wlasciwie z podstawowych wartosci przyswiecajacych poczatkom kapitalizmu (patrz : "etos mieszczanski") zostalo niewiele ;) a polskie male i srednie firmy maja najwiekszego wroga w wielkich korporacjach i panstwie, ktore praktycznie sluzy jedynie ich interesom tak wiec zwiazki zawodowe - owszem, by zmusic przedsiebiorcow do jednoczenia sie i wspolnej walki z wielkim kapitalem Odpowiedz Link Zgłoś
lavinka Re: Polski exodus 06.07.05, 16:25 Nasze Polskie kelnerki tez nieźle zarabiają. Moja znajoma czasem zarabiała 200zł dziennie na napiwkach. Fakt, miała zgrabną pupę ;-PPP lav Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: Polski exodus 06.07.05, 17:35 Polska to kraj cudow ;) BTW - w knajpach na zachodzie napiwkami kelnerzy dziela sie rowno z calym personelem... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: P. Re: Polski exodus IP: *.fbx.proxad.net 06.07.05, 21:23 Nie ma zwiazkow zawodowych. Ale przeciez chyba sa przepisy chroniace pracownika. Odpowiedz Link Zgłoś
murowany Re: Polski exodus 07.07.05, 20:30 Nie rozumiem, jak parkieciarz - rzemieslnik zyjacy ze zlecen ma zdobywac nowe zlecenia nie majac "znajomosci"??? Jak mam do zlecenia polozenie parkietu, to dzwonie do takiego parkieciarza, ktory juz cos dla mnie robil i zrobil to dobrze. Cale zycie to "znajomosci" - juz w piaskownicy poznajesz kolezanki i kolegow. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lavinka z nielogu Re: Polski exodus IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.07.05, 11:04 Chodziło mi oto jak zacząć. jak się ma pracę i jest się dobrym to jej przybywa. A jak kiepskim to się jedzie zbierać truskawki do Szwecji. lav Odpowiedz Link Zgłoś
hansii ZMIENI SIE TO ZA KILKA LAT. Jest to efekt upadku 06.07.05, 19:56 jotrope napisała: > Czy w Polsce naprawde nie ma mozliwosci znalezienia pracy i ludzie musza masowo > szukac jej za > granica ? > Dlaczego tak sie dzieje ? Jest to efekt upadku komunizmu i procesow dostosowawczych. w koncu 1/3 nieefektywnych firm padla. wiem, ze nie pisze nic radosnego. musicie sobie jakos radzic 3 -4 lata potem POWOLI zacznie sie poprawiac. Hansi ekonomista. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: ZMIENI SIE TO ZA KILKA LAT. Jest to efekt upa IP: *.fbx.proxad.net 06.07.05, 20:43 Ludzie zniechecaja sie coraz bardziej, ci najbardziej zdesperowani wyjezdzaja. W Polsce jest mnostwo rzeczy do zrobienia. Kto ma sie tym zajac ? Odpowiedz Link Zgłoś
sprite36 Re: Polski exodus 07.07.05, 20:01 Kolezanka własnie wraca z Niemiec,bo nie mogła tam znaleźc pracy ze względu na "zbyt wysokie wykształcenie". W Polsce znalazła dobrą pracę w miesiąc. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: Polski exodus IP: *.fbx.proxad.net 08.07.05, 10:13 Moze wreszcie wracamy do normalnosci ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lovin'K. Re: Polski exodus IP: *.internetdsl.tpnet.pl 08.07.05, 17:44 Ty lepiej uważaj z ta normalnością, bo Cię od parady zaczna wyzywać ;-PPP lav Odpowiedz Link Zgłoś
lpr_rasta Re: Polski exodus 08.07.05, 10:27 wczoraj spotkalem dwoch polskich rasta ktorzy wyemigrowali z kraju. Ogolnie kolo 70 % rasta z mojego miasta juz sie przenioslo do innych krajow- holandia, wyspy. Adam -------------- LPR (Liga Polskich Rasta)- bo rasta też noszą berety! www.rasta-liga.prv.pl strona z mp3jkami i sznurkami do nich! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Polski exodus IP: *.ventca.adelphia.net 08.07.05, 18:29 Zyjac od lat w USA, w Kalifornii, musze powiedziec ze kraj ten, ktory kiedys byl 'mlekiem i miodem plynacy' zamienil sie na 'wode nie do picia i dziurami w bruku istniacy'. Pracy jest duzo ale za $7 - $10 za godzine, a przecietny dom kosztuje $600,000 lub komorne $1,700 na miesiac, a wiec przeliczcie czy mozna wyzyc. Dolary jednak to tylko jedna sprawa tego aspektu. Co jest bardzo bolace to zanikanie WOLNOSCI osobistej i ogromne kanciarstwo (ekonomiczne i polityczne) oraz idiotyczna polityka rzadu. O wszystkim dla normalnego obywatela tutaj, teraz decyduje tzw "FICO score" i "credit rating". Jesli bron Boze jest ponizej 680 punktow to czlowiek jest drugiej klasy albo nawet trzeciej. Zanim sie jako taka prace dostanie musza sprawdzic powyzsze dwa elementy a nawet wyslac napisany przez aplikanta esej do Izraela na badanie charakteru pisma i motywacji ktora jest miedzy liniami (nie zartuje bo moja zona taki proces musiala przejsc). I wtedy albo sie ta prace dostanie albo nie. Suma sumarum, jedyne co mnie tutaj trzyma to moi synowie, ktorzy nota bene, maja bardzo ciezki byt zarabiajac bardzo malo. Takich mozliwosci jaka ja tutaj kiedys mialem to juz nie ma. Nawet coraz wiecej mowi sie o ogromnej depresji, wiekszej niz w latach 30tych, i dewaluacji dolara po 2010 r. Jesli to sie stanie to 'God have mercy upon our souls'. Moja rada dla was - robcie co mozecie by Polska rosla i rozwijala sie. Cieszcie sie z tego co macie, szanujcie i pielegnujcie rodzine zamiast ryzykowania i dystansu od rodziny i kraju. Mimo lat dystans i brak tej istoty Polskosci sa ranami duszy nie do uleczenia. Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 08.07.05, 18:33 Możesz wyjasnic, co rozumiesz przez "zanikanie WOLNOSCI osobistej"? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Polski exodus IP: *.ventca.adelphia.net 08.07.05, 19:02 "Zanikanie WOLNOSCI osobistej" objawia sie tak ... - Patriot Act pozwala na sledzenie, podsluchiwanie, itd. - Sprawdzanie FICO score, credit rating - Koniecznosc dania Social Security Number - Czarne Listy z ludzmi czesto zupelnie nie winnymi - Niepozwalanie na protest (aresztowanie ludzi ktorzy spokojnie protestuja) - Rozdawanie dat osobistych do setek odbiorcow - Sledzenie emailow - W pracy zbieranie wiadomosci o adresach Internetowych ktore sie odwiedza. Jedyne co zostalo to prawo do Trial by Jury, ktore nie zawsze sprawnie dziala (OJ Simpson, Jackson, itd). Odpowiedz Link Zgłoś
po_godzinach Re: Polski exodus 08.07.05, 19:04 a czy to czasem nie jest dla Waszego wiekszego bezpieczeństwa? Odpowiedz Link Zgłoś
sprite36 Re: Polski exodus 08.07.05, 19:11 Dobra... teraz proszę po polsku FICO i "dat osobistych" Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Andrzej Re: Polski exodus IP: *.ventca.adelphia.net 08.07.05, 19:25 Odpowiedz #1 - FICO (Fair Isaac & Company) jest metoda ewaluowania kazdego obywatela USA. Oparty jest na kilku elementach - jak sie splacalo kredyt, ile ma sie kart kredytowych, jaki jest stosunek dlugu do zarobkow, ile jest negatywnych reportazy albo nie splacenia dlugu, albo bycia z tym poznym, itd. Daty osobiste to Social Security Numer, data urodzenia, adres, gdzie sie pracuje, jakie sie odwiedza Internetowe strony, co sie kupuje, itd. Odpowiedz # 2 - Czy bezpieczenstwo, ktore zostalo zrujnowane idiotycznym zaatakowaniem Iraku i Husejna zamiast Osama bib Laden, moze byc przyczyna pozbyciem sie Praw Konstytucyjnych ? Ja nie sadze, bo jesli sie na to pozwoli to bedzie to tylko poczatkiem do Totalitarianizmu. Dlatego, na szczescie Demokratyczni Senatorzy nie pozwolili na przedluzenie i rozszerzenie Patriot Act. Pozatym, coraz wieksza czesc spoleczenstwa Amerykanskiego 'budzi' sie i widzi ze obecne metody nie pokonaja teroryzmu, bowiem za tym wszsytkim kryje sie masa innych agent. P.S. Mam nadzieje ze wyjasnilem wszystko, bo musze wrocic do codziennej rzeczywistosci. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lavinka z nielogu Re: Polski exodus IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.07.05, 15:10 To może spakowac walizki i wrócić? Póki co można wyżyć z emerytury babuni i renty tatusia (kupionej za łapówkę) pod warunkiem,że ma się pietruszkę i ziemniaki z własnego ogródka ;-))) lav Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: Polski exodus IP: *.fbx.proxad.net 09.07.05, 16:14 Renty kupionej za lapowke, mowisz ? Zastanawiam sie, czy mozliwie jest zalatwianie sobie lewych reny za granica na taka skale jak Polsce... Odpowiedz Link Zgłoś
wilknaanne Re: Polski exodus 09.07.05, 16:30 Gość portalu: Joanna napisał(a): > Renty kupionej za lapowke, mowisz ? > Zastanawiam sie, czy mozliwie jest zalatwianie sobie lewych reny za granica na > taka skale jak Polsce... Medi Ci mózg wyprały. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: Polski exodus IP: *.fbx.proxad.net 09.07.05, 16:34 Co masz na mysli ? Odpowiedz Link Zgłoś
wilknaanne Re: Polski exodus 09.07.05, 16:44 Gość portalu: Joanna napisał(a): > Co masz na mysli ? Znasz osobiście kogoś kto kupił sobie rentę? Ja znam osobiście ludzi którym je odebrano! A to co głosza media w tej sprawie to margines. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: Polski exodus IP: *.fbx.proxad.net 09.07.05, 16:47 Juz nie mieszkam w Polsce od wielu lat. Ale znalam niestety ludzi, ktorzy zalatwiali sobie renty. I zalatwili je. Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 renty 10.07.05, 21:13 Joanno, to jest raczej tak, ze jesli odpowiednio nie zaplacisz komisji lekarskiej, mozesz miec trudnosci z uzyskaniem naleznej ci renty (dostaniesz np. nizsza kategorie albo wcale...) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: renty IP: *.fbx.proxad.net 10.07.05, 21:20 Heureko, czy mozesz mi wyjasnic czym sie rozni to o czym piszesz od lapowkarstwa ? Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: renty 10.07.05, 21:23 moj tata powaznie choruje i bez laski nalezy mu sie renta (tak twierdzi kazdy lekarz, ktory go leczy), tymczasem od lat dostaje zanizona, poniewaz jest upartym idealista i lapowek dawac nie chce. lekarze tez sa uparci i uparcie go olewaja Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: renty 10.07.05, 21:26 roznica jest taka, ze z pomoca lapowki jestes zmuszony dochodzic naleznych ci praw. to lapowkarstwo "II stopnia" ;) - ale bynajmniej NIE wyludzenie (o ktorym pisalas wczesniej) Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: renty IP: *.fbx.proxad.net 10.07.05, 21:32 Eureko, ja wiem, ze w Polsce sa ludzie, ktorzy powinni dostac rente natychmiast. Nie dostaja jej, bo sa rowniez tacy, ktorzy rente sobie zalatwili. Przeciez to sa rzeczy bardzo latwe do sprawdzenia. Wytlumacz mi, dlaczego to tak dobrze funkcjonuje ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: renty IP: *.fbx.proxad.net 10.07.05, 21:39 Czy ta renta sie nalezy czy nie. Odpowiedz Link Zgłoś
heureka7 Re: renty 10.07.05, 21:50 nie wiem, czy to takie proste. w Polsce trudno uwierzyc w obiektywnosc srodowisk lekarskich... ;) problemem jest caly SYSTEM opieki zdrowotnej. juz tu kiedys pisalam, ze b.podoba mi sie system francuski Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joanna Re: renty IP: *.fbx.proxad.net 10.07.05, 21:57 Polacy chca "normalnosci". No wiec co przeszkadza, zeby zaczelo wreszcie normalniec ? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: lavinka Re: renty IP: *.internetdsl.tpnet.pl 11.07.05, 15:35 Tylko,że sprawdzaja to Ci sami , którzy ją wydają.... czyli w kółko Macieju lav Odpowiedz Link Zgłoś