mblawyer 19.11.02, 15:59 Chciałabym wiedzieć jak opiekować sie Skimmią - nigdzie nie znalazłam opisu tej ciekawej rośliny. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
jerzy.wozniak Re: Skimmia 21.11.02, 18:14 Witam na forum Gazety! Sikimie to kilka gatunków wiecznie zielonych krzewów i drzew występujących w lasach od Himalajów, Azji, Chin i Japonii. Uprawiane ze względu na efektowne liście, kwiaty i owoce. W naszym klimacie część z nich może przemarzać podczas mroźniejszych zim. Ich charakterystyczną cecha są podłużne wiecznie zielone liście oraz piękne kwiatostany, z których wiosną tworzą się wierzchołkowe wiechy gwiazdkowatych kwiatów, u niektórych gatunków mocno pachnące. Niektóre gatunki są dwupienne tj. występują samce i samiczki a mięsiste, kuliste, czerwone lub czarne owoce pojawiają się tylko na roślinach żeńskich. Są to bardzo dekoracyjne rośliny i na dodatek wytrzymałe na niesprzyjające warunki środowiska. Znoszą cień, zatrucie atmosfery, i nawet podstawowe błędy w pielęgnacji. Uwaga na dzieci gdyż owoce nie nadają się do jedzenia. – Ale tu uwaga dla redaktorów wciągających moje artykuły do swych wypocin nie są trujące!! Mogą co najwyżej spowodować szybka kupkę która nazywacie rozwolnieniem. Jedynie, czego nie lubią to bezpośredniego nasłonecznienia i suchych piaszczystych stanowisk, są bowiem roślinami lasów i takie tez stanowisko należy zapewnić im w naszych ogrodach. Jedynie niektóre mieszańce i odmiany ogrodowe jak na przykład S. x confusa 'Kew Green' znosi pełne nasłonecznienie i suchą glebę. Najlepsze jest umiarkowanie żyzne, próchniczne, wilgotne, i dobrze przepuszczalną podłoże. Skimie można rozmnażać z nasion lub sadzonek półzdrewniałych odcinanych późnym latem i ukorzenianych w podgrzewanych od spodu mnożarkach. W uprawie znajdują się następujące gatunki - S. antiquetilia, S. x confusa 'Kew Green', S. japonica. Należy dodać, że szczególnie tej ostatniej wyhodowano wiele pięknych odmian ogrodowych i aż szkoda, że rośliny te są u nas tak mało popularne. Szczególnie, że nadają się do uprawy pojemnikowej, a ze względu na zimotrwałe liście są cennym i bardzo dekoracyjnym uzupełnieniem ubogiej oferty roślin zimozielonych do dekoracji balkonów i tarasów. Pozdrowienia, Jerzy Woźniak Odpowiedz Link Zgłoś
mblawyer Re: Skimmia 25.11.02, 10:28 Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje, jednak nadal nie wiem jak pielęgnować skimmię w domu. kupiłam ją tydzień temu w doniczce jako rośline pokojową. mieszkanie mam pn-wsch. ponadto nie chciałabym trzymać jej blisko okna ale na komodzie w głębi mieszkania. skoro znosi dobrze cień to może przetrwa? a jak ją podlewać, nawozić? będę wdzięczna o dalsze info. pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
jerzy.wozniak Re: Skimmia 29.11.02, 21:07 Witam na forum Gazety! Czasem skimie są uprawiane jako rośliny doniczkowe podobnie jak np. Hebe, która ma podobne warunki uprawy. Skimie lubią chłód i wilgotne powietrze i nie bardzo nadają się do uprawy w mieszkaniu. Jeśli już je trzymamy to powinny mieć widne miejsce ( w głębi pokoju może być zbyt ciemno! Zależy to jednak od tego w która stronę skierowane jest okno) i co najważniejsze, położone z dala od kaloryfera. W miejscu gdzie dobrze rosną paprotki lubiące widne miejsca, lub azalie doniczkowe to tam dobrze będzie się czuła również skkimia. Jednak na okres wegetacyjny lepiej ja przenieść do ogrodu. Ziemia powinna być stale lekko wilgotna i umiarkowanie żyzna. Nawożenie przeprowadzamy tylko w okresie wegetacji a nawozy powinny być nawozami do np. różaneczników. Pozdrowienia, Jerzy Woźniak Odpowiedz Link Zgłoś