Dodaj do ulubionych

Zakaz na niedzielę

IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.06.04, 16:58
Tarnobrzescy radni chcą zabronić supermarketom handlu w święta
- Dla naszych sklepów są nieuczciwą konkurencją i wyzyskują pracowników -
twierdzi radny Wacław Golik (SLD). Chce, żeby Rada Miasta Tarnobrzega
zakazała handlu w niedziele i święta sklepom o dużej powierzchni. Do
głosowania ma dojść już na najbliższej, czwartkowej sesji.
Projekt uchwały "w sprawie ustalenia dni i godzin otwarcia i zamykania
placówek handlu detalicznego (...)", wniesiony przez radnego Golika, zyskał w
Radzie Miejskiej czternastu zwolenników. Chcą oni, żeby sklepy o powierzchni
większej niż 300 metrów kwadratowych nie prowadziły sprzedaży od godziny 18 w
sobotę do godziny 5 w poniedziałek. W dniach ustawowo wolnych od pracy też
mają być zamknięte. W Tarnobrzegu zakaz dotknąłby znane supermarkety,
m.in. "Albert", "Lidl", "Leader Price", sieć "Biedronek", budujący
się "Kaufland".
- Duże sklepy są zagrożeniem dla małych. Ograniczenie im godzin pracy ochroni
kupiectwo tarnobrzeskie przed ich oddziaływaniem. Poza tym praca w
supermarketach w niedziele i święta - i to głównie kobiet - powoduje
rozluźnienie więzi rodzinnych oraz zanik kontaktów towarzyskich - uzasadnia
Wacław Golik. Co więcej, jako członek władz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej
jest także współautorem projektu ustawy powstrzymującej ekspansję i
regulującej działalność w Polsce wielkich koncernów handlowych.
- Będzie to inicjatywa obywatelska. Projektem zajmuje się teraz sejmowa
Komisja Gospodarki - informuje Golik. Przypomnijmy, że zakaz handlu w
niedziele próbowali już, bez powodzenia, przeforsować w Sejmie posłowie AWS.
Pikanterii sprawie dodaje fakt, że radny wnosząc projekt uchwały nie jest
zupełnie bezinteresowny. Jest właścicielem sklepu spożywczo-mięsnego. Czy nie
boi się posądzeń o nieetyczne zachowanie? - Mam sklep, ale w niedziele i
święta jest zawsze nieczynny i tak będzie, nawet jeśli wprowadzimy zakaz
handlu dla dużych. Nie zamierzam swoich zasad zmieniać - broni się.
Anna Ślęzak, radca prawny Urzędu Miejskiego, która analizowała projekt
uchwały, wniosła sporo zastrzeżeń do jej treści. Na przykład w nazwie uchwały
są wymienione zakłady gastronomiczne i usługowe, których tak naprawdę projekt
nie dotyczy. Radny uważa, że projekt zdąży poprawić do czwartku. - Zgłoszę
przed sesją autopoprawki - zapewnia. Przeciwnicy zamykania sklepów w
niedziele domagają się społecznych konsultacji.

Bronimy się Wacław Golik, radny, autor projektu uchwały: - Tarnobrzeski
handel to około 600 małych i średnich sklepów, które zatrudniają w sumie 2,5
tysiąca ludzi. To my płacimy do miasta podatki. Supermarkety nas drenują,
wykańczają rodzinne firmy. To przez nie obroty naszych sklepów spadły o 20
procent. W mieście jest już sześć dużych sklepów, budują się kolejne i to w
samym centrum. Zakaz na niedziele to jeden ze sposobów ochrony rodzimego
handlu.

Prezydent za równością Józef Michalik, rzecznik prezydenta: -
Najsprawiedliwiej jest zakazać sprzedaży w niedziele wszystkim sklepom.
Prezydent jest za ochroną rodzimego kupiectwa, ale nie takimi metodami, jak
arbitralne ograniczanie działalności placówek akurat powyżej 300 metrów
kwadratowych. W projekcie czytam, że zakaz handlu w niedziele ograniczy
bezwzględne wykorzystywanie pracowników we wszystkie dni tygodnia. Czy to
znaczy, że będzie można wykorzystywać pracowników we wszystkie inne dni
tygodnia oprócz niedzieli? Co z pracownicami mniejszych sklepów, które
pracują w niedziele. Czy one nie opiekują się dziećmi i nie mają kontaktów
towarzyskich?

Wioletta WOJTKOWIAK
Echo Dnia 22.06.2004

Obserwuj wątek
    • Gość: dk Zakaz na niedzielę - ten sam temat w Nowinach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.06.04, 17:00
      Prezydent ma wątpliwości
      W Tarnobrzegu 15 radnych poparło pomysł zakazujący supermarketom handlu w
      niedzielę
      TARNOBRZEG. Radni chcą, żeby w sobotnie wieczory i niedziele duże sklepy były
      zamknięte. Inicjatorem projektu uchwały jest radny Wacław Golik, właściciel
      sklepu spożywczo - mięsnego.

      Projekt dotyczy jedynie sklepów o powierzchni powyżej 300 metrów kw. , czyli
      wszystkich 7 supermarketów w mieście. Zakaz obowiązywałby od godz. 18. w sobotę
      do 5 rano w poniedziałek. Uzasadnienie uchwały liczy 6 punktów. Jeden z nich
      brzmi: "Niedzielno - świąteczne wycieczkowe zakupy rodzinne w supermarketach
      wypaczają sens rodzinnego dnia wolnego, o czym socjolodzy społeczni mówią coraz
      głośniej.”
      - Supermarkety są świątyniami świeckimi - broni swych racji Wacław Golik,
      radny, szef tarnobrzeskiej Izby Przemysłowo - Handlowej i właściciel sklepu o
      powierzchni poniżej 300 metrów kw. - Rodziny uczą tu swoje dzieci tylko
      korzystania z różnych dóbr, a gdzie wspólne rozmowy, zabawy?
      Inne argumenty za zamknięciem sklepów to ochrona kupiectwa tarnobrzeskiego i
      bezwzględne wykorzystywanie pracowników we wszystkie dni tygodnia.
      - Dla mnie pracownik to przede wszystkim człowiek - dodaje Golik. - Dlatego mój
      sklep jest zawsze zamknięty w niedzielę i wszystkie święta.
      Pomysł radnego Golika poparło 15 kolegów z rady ze wszystkich jej ugrupowań
      politycznych.
      - Prezydent ma wątpliwości, czy zapisy uchwały są zgodne z prawem, dlatego
      skierował ją do biura prawnego - mówi Józef Michalik, rzecznik prasowy
      prezydenta miasta.
      Kategorycznie przeciwni uchwale są właściciele i kierownicy dużych sklepów. -
      Żyjemy w wolnym kraju i każdy kto ma ochotę robić zakupy w sobotę i niedzielę,
      powinien mieć do tego prawo - mówi Waldemar Uliasz, kierownik supermarketu
      Lider Price.
      Kierownik odrzuca zarzuty o wyzyskiwaniu pracowników. - Każdy pracujący w
      niedzielę otrzymuje w zamian dzień wolny - dodaje Uliasz.
      Podobne inicjatywy uchwał ograniczających handel dużych sklepów podejmowali
      radni innych miast, m. in. Krakowa. Dotychczas jedynym miastem w Polsce, gdzie
      udało się wprowadzić podobny zakaz, jest Zgierz. - Będziemy drudzy - zapowiada
      radny Golik.

      Artur Zimnicki:
      Duże sklepy powinny być otwarte w niedziele, bo nie wszyscy mogą robić zakupy w
      dni powszednie. Sam lubię w niedzielne popołudnie odwiedzić duży sklep, w
      którym mogę kupić wszystko, od masła po mydło.

      Liliana Ciszewska:
      W ciągu tygodnia często nie mam czasu na zakupy, dlatego nie wyobrażam sobie,
      żeby sklepy były nieczynne właśnie wtedy, gdy mam w końcu czas by zrobić
      zaopatrzenie. A pracą w dni wolne i jej legalnością powinni się zająć
      pracownicy inspekcji pracy, a nie radni.

      Witold Furgał, radny, który podpisał się pod projektem uchwały:
      Wyszliśmy z założenia, że duże sklepy powinny dać możliwość odpoczynku
      pracownikom. Sobota i niedziela to dni, kiedy powinno się odpoczywać, a nie
      pracować. Taki trend panuje na całym świecie. My nie wymyśliliśmy niczego
      nowego.

      KATARZYNA SOBIENIEWSKA - PYŁKA
      WOJCIECH MALICKI

      Nowiny
      22 Czerwca 2004
      • Gość: spayke Re: Zakaz na niedzielę - ten sam temat w Nowinach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 22.06.04, 17:06
        ten Golik to chyba jednak ma coś z głową :/ ... poza tym gdy wejdzie ten
        idiotyzm zwolnią ludzi
        • Gość: siódmy dzień Re: Zakaz na niedzielę - ten sam temat w Nowinach IP: *.sistbg.net 23.06.04, 00:08
          > ten Golik to chyba jednak ma coś z głową :/
          Dokładnie tak myślę - tylko tego nie widać spod kapelusza.
          Czy ten gość zupełnie zwariował?
          Jeśli to radni zatwierdzą - ostatnia to ich będzie kadencja a prezydent też
          pójdzie w odstawkę.
      • Gość: janek Re: Zakaz na niedzielę - ten sam temat w Nowinach IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.06.04, 07:27
        zamknąć radnego Golika
    • madaszka1 Re: Zakaz na niedzielę 22.06.04, 20:15
      No i proszę, radni z SLD i nie tylko, po ostatnich wyborach do parlamentu UE
      przeszli do LPR, tak bardzo zatroskali się więziami rodzinnymi, co wynika z
      wypowiedzi:
      powoduje
      > rozluźnienie więzi rodzinnych oraz zanik kontaktów towarzyskich - uzasadnia
      > Wacław Golik.
      Poza tym wygląda na to, że markety nie płacą podatków w tym mieście, czyżby
      znowu jakaś korupcja?
      • Gość: PITR Re: Zakaz na niedzielę IP: *.bphpbk.pl 23.06.04, 08:49
        Slyszalem za Pan Golik i Ci Radni ktory podpisuja ta petycja maja co miesiac
        placic pracownikom zwolnionym ze sklepow wielkopowierzchniowych w Tarnobrzegu
        po 1500 zlotych brutto co miesiac na utrzymanie tych wiezi rodzinnych.

        Panie Goli i Radni wy to chyba chcecie aby ten nasz Tarnobrzeg zostal wasza
        wlasnoscia!!!!!!!!!!!!!!!!!!
        Panie Golik niech Pan zacznie z tymi sklepami konkurowac i obniz ceny na
        towarach. Przeciez nie musi Pan miec 30% marzy.

        Pozdrowienia
        • Gość: kasiek Re: Zakaz na niedzielę IP: *.sandomierz.pilicka.pl 23.06.04, 09:25
          No witajcie!
          Rzeczywiscie chyba ich pogielo! Co ma piernik do wiatraka???
          Zamkniecie supermarketow naprawi wiezi rodzinne???
          Wiezi rodzinne naprawi praca, placa i wiecej dbalosci o czas wolny mieszkancow
          w miescie.
          A co ja mam zrobic, jak caly tydzien pracuje ( bo jestem w tej mniejszosci,
          ktora nie narzeka tylko zapiernicza caly tydzien) i chce zrobic zakupy jak
          wyjde z pracy czyli ok. godz. 18.00 wdzien powszedni? I nie chodzi mi tylko o
          zakupienie chleba czy proszku, ale tez ubran i innych towarow? GDZIE MAM TO
          KUPIC PO 18.00w Tarnobrzegu??? NIGDZIE! Bo wszystko juz zamkniete!Nawet w dzien
          powszedni! Moze by tak Pan Golik ze swoja Izba Przemyslowa pomyslal o tym, zeby
          mozna bylo zrobic zakupy - w akceptowane przez niego dni powszednie- rozniez
          pozniej niz 17.00 - 18.00...moze by pomyslam, ze obsluga w sklepach pozostawiam
          wiele do zyczenia (wcale nie twierdze, ze w "supermarketach" (bo kto widzial w
          Tarnobrzegu prawdziwy supermarket?) jest dobrze, bo tez w Albercie jedna kasa
          czynna najczesciej) ale jest nad czym pracowac!
          A wiezi rodzinne niech pozostawi rodzinom, ktore - majac prace i co do garnka
          wlozyc, a takze biorac pod uwage lansowany inny styl zycia niz zakazywanie i
          narzekanie, a wolny wybor i prace same beda o te wiezi dbaly.
          zdrowia
    • Gość: sprzedwacam Re: Zakaz na niedzielę IP: *.sistbg.net 24.06.04, 01:16
      Oczywiscie ONI maja racje!!! Przeciez w pozostalych sklepach(tzn. tych ktorych
      powierzchnia nie przekracza 300m) w wolne dni pracuja sami wlasciciele-no ale
      oni maja w ciagu tygodnia czas na podtrzymanie wiezi rodzinnych... Okazuje sie
      ze moda na antysupermakety zawitala i do Tbg, szkoda ze nikt nie oponowal gdy
      zaczynaly sie kolejne budowy sklepow wielkopowierzchniowych.
    • Gość: maciek Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internetdsl.tpnet.pl 24.06.04, 01:54
      a pieprzenie głupot , ja tam chcę supermarkety! i nie tylko ja !!, moi znajomi
      są też za, normalne - a już jakieś zamykanie w niedziele to tatalny kretynizm
    • Gość: Lutek Re: Zakaz na niedzielę IP: 80.53.179.* 25.06.04, 22:10
      Jakim prawem jacyś radni będą mi dyktować gdzie,kiedy i u kogo mam robić
      zakupy??? K... co za kraj co za gmina gdzie ja k... mieszkam ???Czy ktoś mnie
      się pytał o zdanie??? Czy wogóle mogę mieć zdanie??? Chyba,że radni będą mi
      sponsorować zakupy w niedzielę.To tak,nawet jestem za.Zgadzam się i przepraszam
      Wacek.K....
      • Gość: siódmy dzień Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internet253.sistbg.net 27.06.04, 23:16
        Jeszcze raz całkowicie popieram - osobiście mam czas tylko w niedzielę.
        Pracuję bardzo dużo - płacę podatki ale niechcę aby ztych pieniędzy korzystali
        radni,którzy walczą raczej o swoją rację bytu a nie mają za grosz poczucia
        życia w realnym świecie.
        Przed kim wy(z małej - nie dorośli do dużej litery)chcecie się wykazać.
        Jeżeli macie swoje racje - odezwijcie się na Forum i nie chowajcie głowy w
        piasek.
    • Gość: Popierający Re: Zakaz na niedzielę IP: *.tarnobrzeg.sdi.tpnet.pl 27.06.04, 00:42
      Ja jestem za tym aby iść jeszcze dalej. Dlaczego te biedne pielęgniarki są
      oderwane od swoich rodzin w soboty i niedziele? Dlaczego muszą pracować po
      nocach? Zamknijmy szpitale po godzinie 18-tej. niech pracujący tam ludzie mogą
      spokojnie pójść do swoich domów i odpoczywać!
      Dlaczego policjanci i straż pożarna ma pracować po nocach?
      Niech też spędzają czas z rodzinami, ża o niedzielach już nawet nie wspomnę.
      Nie zapomnijmy o pogotowiu również
      Co wy na to?- panie Golik? i panie były lekarzu wojewódzki W.Furgał
      • Gość: dociekliwy Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internetdsl.tpnet.pl 27.06.04, 00:47
        to jak się wreszcie nazywa ten radny ? Furgał czy Fularz ?
    • Gość: Urzędnik Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internetdsl.tpnet.pl 28.06.04, 11:42
      Wracamy do starych systemów, zakaz dla jednych, radość dla drugich, system
      nakazowo rozdzielczy kwitł w PRL, co tam demokracja i wolny rynek, co tam
      wolnośc obywatelska, mały zakazik w Tarnobrzegu i PRL jak sie patrzy. Dobro
      rodziny jednej, tej która pracuje w małym sklepie, ale krzywda rodzinie
      drugiej, tej która pracuje w dużym sklepie. Sędziowie Radni więcej rozwagi.
    • madaszka1 Re: Zakaz na niedzielę 29.06.04, 09:08
      Projekt uchwały dotyczący zamykania supermarketów na niedzielę i święta skłócił
      wczoraj tarnobrzeskich radnych. Radny Marek Oko uznał propozycję zamykania
      dużych sklepów i dyskusję za żenujące. Do porozumienia nie doszli. Niektórzy
      radni nazwali projekt uchwały prawnym gniotem.


      Rada Miasta zajmie się ponownie sprawą na lipcowej sesji.

      więcej:
      www.echo-dnia.com.pl/?news=10435&mutacja=6&dzial=1
      Myślę, że wtedy zostanie podjęta właściwa uchwała, tzn. taka, która będzie
      nakazywała Golikowi opuszczenie miasta Tarnobrzega



      • Gość: Tylko w niedzielę. Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internet253.sistbg.net 29.06.04, 22:14
        Myślę, że wtedy zostanie podjęta właściwa uchwała, tzn. taka, która będzie
        > nakazywała Golikowi opuszczenie miasta Tarnobrzega
        >
        Tak trzymać - pochwalam Marka za bardzo rozsądną wypowiedź.
        Co do Golika i Zycha - wygnać z miasta do lasu,zamknąć niedzielny leśny sklepik.
        • madaszka1 Re: Zakaz na niedzielę 30.06.04, 08:03
          nie jestem Markiem...
      • Gość: gość Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.06.04, 23:39
        zamknąć radnego Golika na weekend !
    • Gość: Urzędnik Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.06.04, 10:20
      Skierowali Państwo Radni projekt do Komisji, moralność 300 metrów będzie
      jeszcze raz na sesji, już z opinią Komisji Zdrowia i Rodziny. Rodziny małych
      sklepów mają szansę, rodziny z dużych sklepów czekają na wyrok z odroczeniem.
      Pan radny Marek Oko ładnie powiedział o zakazach powietrza i oddychania, ale
      Pan Przewodniczący dr Taedusz Zych moralnie to spuentował. No i oczywiście
      inicjator Pan Radny Wacław Golik zaprosił autorytet naukowy, ale coś ten
      autorytet nie doczytał, politykę handlu silnego państwa i słabego obywatela na
      Sesji lansował. Oglądajcie Sesję w MTVTarnobrzeg.
      • Gość: Tego niewiem Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internet253.sistbg.net 29.06.04, 22:22
        > Pan Przewodniczący dr Taedusz Zych moralnie to spuentował
        Czy Panie Urzędniku jest Ci wiadomo z jakiej profesji pochodzi "dr" przed
        nazwiskiem Pana Przewodniczącego?
        Niektórzy różnie to kojarzą - lepiej gdyby to wiedzieli.
        • Gość: 2 doktory Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.06.04, 22:33
          z niego taki doktor jak ze mnie profesor,
          kiedys mnie uczyl historii,
          mial wszystko centralnie w dupie, teraz pewnie tez
          • Gość: Tego niewiem Re: Zakaz na niedzielę IP: *.internet253.sistbg.net 29.06.04, 22:53
            Teraz juuż wiem - tak myślałem.
          • Gość: zeo Doktorat Zycha IP: *.internetdsl.tpnet.pl 30.06.04, 19:04
            No, buraki. Od dziś można nabyć doktorat szanownego Tadeusza Zycha.
            Promocja była w MBP. Tytuł "Związek Walki Zbrojnej - Armia Krajowa w obwodzie
            tarnobrzeskim 1939-1945". Doktorat liczy ponad 350 stron, przedmowę napisał
            Władysław Bartoszewski.
            Jak tam "2 doktory"? Jaki z ciebie profesor?

            Mnie też uczył historii. Mam dobre wspomnienia.
    • madaszka1 Re: Zakaz na niedzielę 30.06.04, 08:09
      Tarnobrzeg, przynajmniej na razie, nie będzie drugim miastem w Polsce, które
      zamknie duże sklepy na niedziele i święta. Projekt uchwały Wacława Golika
      spotkał się z miażdżącą krytyką radnych i prawników. - Rada Miasta to zbyt
      poważne gremium, żeby dyskutowała nad takim gniotem - wytknął Wincenty
      Wołkowicz, zastępca przewodniczącego Rady Miasta.

      więcej:
      www.echo-dnia.com.pl/?news=10477&mutacja=6&dzial=1
    • Gość: Szadok Re: Zakaz na niedzielę IP: *.tarnobrzeg.sdi.tpnet.pl 30.06.04, 08:58
      Brawo Panie Golik, popieramy pana, więzi rodzinne bardzo ważna rzecz, a zakupy
      w niedzielę to ludzie pod przymusem robią, czekają cały tydzień i tylko jak
      niedziela to rzucają sie do sklepów i kupują, kupują. Brawo trzeba oduczyć
      głupie społeczeństwo od robienia zakupów w niedzielę, niech robią od
      poniedziałku do piątku w godzinach od 12-16, wtedy więzi rodzinne bardzo się
      wzmocnią, i babcia emerytka zyska, dziadzio by wspomóc rodzinę. Panie Golik, a
      nie było Pana ostatnio w Jankach w niedzielę, gdzieś pan wzmacniał więzi z
      Warszawą, Pozdrowienia dla Zakutego Łba.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka