szmiejka 17.07.07, 13:10 Jedna z osób udzielających się na tym forum może Was podsłuchiwać. Miej oczy szeroko otwarte. Ideologia komunistyczna w umysłach wielu jest wciąż żywa. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
stefan_ems Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 14:54 szmiejka napisała: > Jedna z osób udzielających się na tym forum może Was podsłuchiwać. Miej oczy > szeroko otwarte. Ideologia komunistyczna w umysłach wielu jest wciąż żywa. Dostep jest chroniony HASLEM. Chwalilas sie nim komus? Odpowiedz Link
rybniker Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 14:56 Ona robi sobie tylko rozglos. Wszystkich chce sklucic ze soba. Odpowiedz Link
rybniker Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 15:28 mysle,ze nie musze tu podawac konkretnych przykladow :-) ale co napisze to wprawi w oslupienie niejedna osobe z tego forum :) ale jednak nie nie zrobie tego.A jej poprostu dam bana Odpowiedz Link
olandi1 Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 16:39 Niy dowej jyj bana, bo mi sie s niom fajnie dyskutuje :)) Odpowiedz Link
rybniker Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 16:46 a tobie tez proponowala malzenstwo?:) Odpowiedz Link
olandi1 Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 16:55 Mie niy, boch za "młody" :)) Odpowiedz Link
szmiejka Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 23:30 Co niby może wprawić w osłupienie? Napisz proszę... Odpowiedz Link
szmiejka Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 23:29 Miałam przypuszczenia, że jestem śledziona. Odpowiedz Link
szmiejka Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 23:28 Nikomu się nie chwalę hasłami. Odpowiedz Link
rybniker Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 17:09 jabym ja se wziol ale ona je z gorolowic chyba,ze posag bylby wysoki to jeszcze sie zastanowia Odpowiedz Link
szmiejka Re: Marysiu ,a duze masz gospodarstwo ? 17.07.07, 23:31 Tak. Gospodarstwo z nastawieniem na trzodę chlewną. Odpowiedz Link
hanys_hans Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 17:13 Hakerzy: Polska nie ma się czego wstydzić 21 sierpnia 2006 [PCWK Online] Polska nie jest komputerowym zaściankiem. Choć średni dochód na obywatela jest u nas niższy niż w Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy Zachodniej, można spotkać w naszym kraju ludzi, których nazwiska rozpoznawalne są na całym świecie. Znanymi i szanowanymi na całym świecie hakerami są nie tylko Joanna Rutkowska czy Maksymilian Arciemowicz. Czytelnicy listy Bugtraq z pewnością kojarzą również Jarosława Sajko czy Błażeja Migę - dwóch speców z Poznania, którzy zajmowali się poszukiwaniem błędów w popularnych polskich komunikatorach, w tym również Gadu-Gadu. Na tym przykładzie postanowiliśmy dowiedzieć się, co jest wymagane, by zostać specjalistą ds. bezpieczeństwa aplikacji z prawdziwego zdarzenia. PC World Komputer: Zasłynąłeś na Bugtraqu z aktywnych poszukiwań dziur w komunikatorach. Powiedz nam, czy celowo rozglądałeś się za błędami w Gadu-Gadu, czy może same ci się napatoczyły? Jarosław Sajko: Dziur było wiele. W zasadzie okazało się, że Gadu-Gadu jest dziurawe na tyle, na ile się spodziewaliśmy, czyli jak budżet naszego kraju. Nie mogę powiedzieć, że były to błędy znalezione przypadkowo. GG "niefrasobliwym zachowaniem" po prostu przyciągnęło naszą uwagę. To co się okazało (w przeciągu roku znaleźliśmy co najmniej 13 błędów), nie jest moim zdaniem wielką sensacją - jest to raczej logiczna konsekwencja tego, co wiemy o błędach bezpieczeństwa w oprogramowaniu w ogóle i tego co wiemy o Gadu-Gadu. Da się to wyrazić bardzo krótko: jeśli aplikacja powstaje w ciągu nocy i zajmuje się nią jedna osoba, nie ma nawet mowy o porannym przeprowadzeniu audytu bezpieczeństwa. Jak dotarłeś do dziur? Czy było to trudne? W oparciu o standardowe metodyki przeprowadzania audytu kodu binarnego czyli: deassemblację i śledzenie wykonania kodu. Cała operacja z pewnością wiele zawdzięcza wykorzystaniu długopisu, kartki papieru, mojej podstawowej znajomości assemblera x86 oraz ogólnych pojęć dotyczących przetwarzania informacji w sposób elektroniczny. Jarosław Sajko Jarosław Sajko to absolwent Politechniki Poznańskiej na kierunku informatyka. Od kilku lat związany z bezpieczeństwem ICT. Pracownik Zespołu Bezpieczeństwa PCSS (Poznańskie Centrum Superkomputerowo - Sieciowe), gdzie zajmuje analizą kodów źródłowych oraz binarnych pod kątem błędów problematycznych z punktu widzenia bezpieczeństwa aplikacji/systemu oraz audytami systemów teleinformatycznych. Podsumowując: jest to raczej kwestia chęci niż mitologicznych mocy czy umiejętności. Czego dotyczyły ujawnione błędy i czy zostały naprawione? Ujawnione błędy można posortować na kilka kategorii. Były to bugi łatwiejsze do poprawienia, czyli proste błędy w implementacji takie jak brak kontroli nad ilością danych zapisywanych w pamięci lub przesadne zaufanie do danych wejściowych. Było też kilka błędów, których naprawienie musiało kosztować sporo czasu. Wśród nich znalazł się protokół jakim posługuje się komunikator (został on zaprojektowany bez przykładania wagi do bezpieczeństwa) czy problemy z mechanizmami renderowania komunikatów. Tutaj nie ma żadnej natychmiastowej procedury tworzenia łaty polegającej na modyfikacji kilku linijek kodu - pewnie dlatego część z tych problemów istnieje do dzisiaj. Wydaje się jednak, że te najbardziej krytyczne zostały usunięte bądź ryzyko ich wystąpienia zostało zredukowane do minimum. Niezależnie od aktualnego statusu (załatany lub nie) - byłbyś skłonny szczegółowo opowiedzieć o jednym z błędów? Jeden z błędów bezpieczeństwa był o tyle ciekawy, że wykorzystywał jedynie błędy w logice aplikacji i przez to był niezależny od platformy systemowej, a ponadto wykorzystywał ukrytą funkcjonalność aplikacji GG. Był to bug związany z połączeniami bezpośrednimi, a umożliwiający kradzież poufnych danych. Mianowicie: jedną z funkcji GG jest możliwość przesyłania plików pomiędzy znajomymi użytkownikami. Usługa realizowana jest za pomocą połączeń bezpośrednich i działa również przez NAT-y i firewalle. W takim przypadku strona inicjująca operację wysyła specjalny pakiet do swojego rozmówcy, który oznacza mniej więcej tyle: Chcę wysłać Tobie plik, ale jesteś za NAT-em/zaporą, więc to ty musisz się ze mną połączyć, żeby go odebrać. Na co program rozmówcy automatycznie odpowiada łącząc się na podany przez stronę inicjalizującą adres i port. Już samo to jest potencjalnym źródłem zagrożenia, ale to nie koniec opowiastki. Od tego momentu stronę, która połączyła się z podanym adresem po otrzymaniu takiej prośby będziemy nazywać dla uproszczenia ofiarą. Odpowiedz Link
hanys_hans Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 17:14 Zdaniem zespołu Gadu-Gadu: Opisane w artykule informacje dotyczą okresu sprzed co najmniej roku i jak słusznie zauważa bohater tekstu "najbardziej krytyczne zostały usunięte bądź ryzyko ich wystąpienia zostało zredukowane do minimum". W Gadu-Gadu przykładamy dużą wagę do zagadnień bezpieczeństwa, stale ulepszamy komunikator - jak tylko dostaliśmy informację o błędach, niezwłocznie rozpoczęliśmy pracę nad ich wyeliminowaniem. Dostępna z naszej strony www.gadu-gadu.pl najnowsza wersja komunikatora jest wolna od tych błędów. Nad rozwojem komunikatora pracuje obecnie zespół kilkunastu wysokiej klasy informatyków, a wszelkie zgłoszenia i uwagi, również o błędach, przyjmujemy pod całodobowym adresem tech@gadu-gadu.pl W ciągu ostatniego roku żadna z wypowiadających się w artykule osób nie zgłaszała nam żadnych uwag o krytycznych błędach. Ofiara po przeprowadzeniu nieskomplikowanej procedury autoryzacyjnej polegającej m. in. na wysłaniu swojego identyfikatora i sprawdzeniu czy tajnym kodem dostępu otrzymanym od drugiej strony połączenia jest UDAG (czyli "GADU" w porządku little-endian) rozpoczyna pętlę oczekiwania na komunikaty od drugiej strony, która teraz dla uproszczenia będziemy nazywać atakującym. Atakujący wysyła komunikat z prośbą o przesłanie pliku z katalogu plików tymczasowych komunikatora ofiary. Trudno mi powiedzieć co autor programu miał na myśli programując taką funkcję, ale teraz to nieistotne. Ten plik, który chcemy z tego katalogu plików tymczasowych pobrać może się nazywać np.: '..\..\..\..\..\..\..\..\..\windows\repair\sam' lub '..\Ja\config.dat' lub '..\Ja\archive.dat'. Możliwości jest wiele, przesłaniu może ulec zawartość pulpitu, skrzynka pocztowa itd. Oczywiście program ofiary posłusznie, automatycznie taki plik odsyła i zamyka połączenie. Koniec opowiastki. Mamy tutaj generalnie dwie sprawy. Po pierwsze wydobyliśmy na światło dzienne ukrytą funkcjonalność o nieznanym przeznaczeniu. Po drugie dostrzegliśmy, że program zanadto ufa danym wejściowym. Aby wykryć tę dziurę, musiałem jedynie przeanalizować fragment kodu odpowiadający za nawiązywanie połączeń bezpośrednich. Dowiedziałem się, że poza zwykłym przesyłaniem plików można "poprosić" kogoś o przesłanie pliku z katalogu cache. Okazało się też, że nazwa pliku, o który prosimy nie jest sprawdzana pod kątem zawartości. To znaczy, że można było w jej miejsce podać dowolny ciąg znaków, co stwarza potencjalnie kilka możliwości. Jedną z nich jest możliwość kradzieży danych co udało się empirycznie stwierdzić. Inną ciekawą opcją jest fakt, że w podobny sposób można było dowolny plik w dowolnym miejscu na komputerze ofiary zapisać. Jak można było wykorzystać ujawnione dziury? Kilka z ujawnionych błędów można było wykorzystać do przejęcia całkowitej kontroli nad zdalnym komputerem. Pozostałe były mniej groźne, umożliwiały kradzież poufnych danych z komputera ofiary czy też zwykłe ataki na dostępność powodujące zawieszenie się czy to aplikacji lub systemu. Jak współpracowało Wam się z Gadu-Gadu? Błędy zgłaszane były dwukrotnie, w odstępie rocznym. Za każdym razem były inne i dotyczyły odmiennych edycji komunikatora (w tym Gadu-Gadu udostępniło nową wersję aplikacji). Początkowo rozmawialiśmy z panem Łukaszem Foltynem, autorem kodu GG - nasze wymiany zdań przebiegały bez zakłóceń. Wysłaliśmy opis błędów, dostaliśmy informację zwrotną wraz z prośbą o wyjaśnienie (oczywiście odpowiedzieliśmy) itd. Później po wysłaniu obszernej informacji otrzymaliśmy tylko ticket (bilet) z jakiegoś systemu, na który to ticket mieliśmy się powoływać w przypadku dalszej korespondencji. A po krótkim czasie jeszcze informację, że nasze wnioski zostały przekazane "tam gdzie trzeba". Wkrótce pojawiła się nowa wersja komunikatora... Odpowiedz Link
sloneczko1 Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 19:43 no właśnie Szmiejko,jak doszłaś do numerów GG osób piszących na tym forum? i do tego nikt z nich Ci je niy podowoł?może nom to zdradzisz? Odpowiedz Link
rybniker Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 19:58 Szmiejka dzis posadzila mnie o kradziez jej jak to ujela "dostepu do netu" :) Wogole ta osoba zmienia sie jak angielska pogoda.Wczoraj i dzis mnie agresywnie zaatakowala slownie.nawet tak romantyczna iwrazliwa dusza jak moja niewytrzymala tego i skierowala mojego kroki do lodowki po dwie biksy tyskiego.Ale to niewszystko !!! ile ja jej wyslalem fajnych rzeczy i bylem mily do niej.Ale teraz wiem,ze poprzez mnie chciala sie dostac do Ballesta.Jako,ze znam Ballesta i lubie go bardzo to ostrzegam go przed Nia ! Odpowiedz Link
rybniker a ja sie niezdziwie jak to bedzie sss9 17.07.07, 20:01 i nas wszystkich roluje Odpowiedz Link
rybniker Re: Willi 17.07.07, 20:08 Nie ja nawet nie mam od Ballesta i Hanysa Gadu Gadu kiedys mialem od Hanysa ale to mialem stare GG teroz mom nowe i go nimom. Ale Ona podawala sama na Silesianie numery swoje. Ja tylko napisalem,ze na gadu gadu mam rozne imiona,a ona myslala ze ja jej wlazlem na gadu gadu = absurd jo nawet jajecznicy nie umia porzadnie zrobic,a codopiero komus do kompa wlesc ? a co mnie to interesuje z kim ona pisze ? jo nie robia swinstw ludziom Odpowiedz Link
rybniker Re: Willi 17.07.07, 20:10 przeca niech sprawdzi w plikach gadu gadu kto jej wloz = proste Odpowiedz Link
hanys_hans Re: Willi 17.07.07, 20:45 rybniker napisał: > Nie > > ja nawet nie mam od Ballesta i Hanysa Gadu Gadu > kiedys mialem od Hanysa ale to mialem stare GG > teroz mom nowe i go nimom. > Ale Ona podawala sama na Silesianie numery swoje. > > Ja tylko napisalem,ze na gadu gadu mam rozne imiona,a ona myslala ze > ja jej wlazlem na gadu gadu = absurd > > jo nawet jajecznicy nie umia porzadnie zrobic,a codopiero komus do kompa wlesc > ? > a co mnie to interesuje z kim ona pisze ? > jo nie robia swinstw ludziom > Willi, jo te twoje GG wykasowou w pieroony po tym jak mie ta frelka zjechaua z goory na doou.... Odpowiedz Link
hanys_hans Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 20:41 rybniker napisał: > Szmiejka dzis posadzila mnie o kradziez jej jak to ujela "dostepu do netu" :) > Wogole ta osoba zmienia sie jak angielska pogoda.Wczoraj i dzis mnie agresywnie > zaatakowala slownie.nawet tak romantyczna iwrazliwa dusza jak moja niewytrzymal > a > tego i skierowala mojego kroki do lodowki po dwie biksy tyskiego.Ale to > niewszystko !!! ile ja jej wyslalem fajnych rzeczy i bylem mily do niej.Ale > teraz wiem,ze poprzez mnie chciala sie dostac do Ballesta.Jako,ze znam Ballesta > i lubie go bardzo to ostrzegam go przed Nia ! > To teroski jestech dooma! Jo kedys´ miouech od rybnikera GG numer co by se niyros snim pogodac o starych Polokach pszi niymieckich puytach a tu o rous sie tako jedna odezwaua i mi padaua rze sie moom odczepic´ i niyszterowac´ joom. Pomys´louech rze to na zicher jako nowo lipsta od Wilika a tu tera wychodzi na to rze to Szmiejka robi nos za bozna.... Odpowiedz Link
rybniker Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 20:47 A Hanys tys godol z Kasia :) Ona tako ostro je ;) Odpowiedz Link
ballest Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 21:24 Ode mnie mou bardzo malo osob GG, a Willi ji dac nie moze, bo tysz go nie mou;) Odpowiedz Link
rita100 Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 21:48 - Dziewczeta, chlopcy do nas ida, sciagnijcie szybko majtki! Slychac szum - NIE TE, TE ZE SZNURKA! ;)))) Odpowiedz Link
rita100 Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 22:05 O rany, jak to się stało, ze wic stary jak nic tutaj się znalazł ? Przepraszam bardzo. Można wpis usunąć. Odpowiedz Link
ballest Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 22:23 Nie Rita, bo uon je richtig fajny, a jou z Ty sorty wicow nie znom;) Odpowiedz Link
rybniker Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 23:44 Ty cos krecisz Panno Marysiu. Takie slodkie i drobne klamstewka nie przystojom Damie. Odpowiedz Link
szmiejka Re: UWAGA!! kradzież dostępu do GG 17.07.07, 23:51 Nie wiem dlaczego się te wpisy poprzestawiały. Odpowiedzi umieściły się pod niewłaściwymi postami. Mam tylko numer Twoj i od rica-chorzów, który zaginął. Odpowiedz Link