Dodaj do ulubionych

Gdzie najlepiej inwestowac

16.05.20, 08:35
po tym jak pandemia COVID-19 przejdzie do historii? Ano biorac pod uwage takie elementy jak corruption, freedom, workforce, investor protection, infrastructure, taxes, quality of life, red tape and technological readiness to Polska jest brazowym medalista a nasi poludniowi sasiedzi maja 10., punktowane miejsce.

Do kryteriow branych pod uwage przez CEO Magazine dodalbym ambicje. I Polska i Czechy dostaly sie na 45 dlugich lat po 2 ws. pod kontrole notorycznie niedorozwinietego ekonomicznie imperium ze wschodu. Dostaly nareszcie szanse pokazania ile sa naprawde warte i czego moga dokonac. I maja ambicje i wlasnie ta ambicja jest, w moich oczach, najwazniejsza.

PF

P.S. Red tape znaczy zgrubsza biurokracja

Obserwuj wątek
    • boomerang Re: Gdzie najlepiej inwestowac 16.05.20, 09:19
      akurat teraz to najlepiej inwestować w kopalnie złota, bo cena złota jest zdecydowanie powyżej kosztu wydobycia złota nawet w tych najgorszych kopalniach i ciągle rośnie

--
      jestem zabanowany, a fachowcy z Czerskiej twierdzą że nie jestem
      "Logowanie chwilowo niedostępne. Blokada antyspamowa"
      • engine8 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 16.05.20, 23:40
        Jakos ja nigdy nie bylem o tym przekonany.. a jesli to jedynie jako "complementary" ..
        Ceny akcji zaleza nie tylko od normalnych wahan rynku ale i od cen zlota ktore tez nie sa stabilne i nie gwartantuja zawsze godziwego zarobku a dodatkowo kopalnie zlota sa jak wiemy zloklizowane glownie na terenach niestabilnych nie tylko klimatycznie ale politycznie i socjalnie.
        • boomerang Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 02:05
          Żyjemy w niezwykłych ekonomicznie czasach. Ujemne stopy procentowe w bankach (w USA jeszcze nie, ale się zanosi). Mówi się że nawet mortgage może wkrótce spaść poniżej 0%. Są więc warunki do tego żeby taki relikt starożytności jakim jest złoto pofrunęło wysoko. Gdzieś te pieniądze kreowane aktualnie przez Fed muszą zostać zaparkowane. Giełda to duże ryzyko w tej chwili. Bitcoin znany jest z ogromnych skoków, bo nikt nie wie jaka jest jego wartość, gdyż jego wartość praktyczna jest wciąż bliska zeru. Złoto na tym tle jest stabilne. Jego cena rośnie lub spada, ale powoli. Zawsze jest czas na to żeby sprzedać albo kupić i w wypadku złej decyzji za dużo nie stracić. Australijskie kopalnie złota są stabilne. Inna alternatywa to inwestowanie w hi-tech na NASDAQ, ale tu trzeba uważać żeby nie przepłacić. Ryzyko wejścia w złym momencie na rynek jest spore. Liderzy hi-tech są skapitalizowani na rynku na setki albo tysiące miliardów dolarów, choć najczęściej nie mają jeszcze ani centa zysku (Tesla), albo ten zysk jest niewspółmiernie niski do kapitalizacji rynkowej (Amazon, Alphabet).

--
          • engine8 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 03:54
            Kazdy postepuje wg wlasnych radarow i sytuacji... Moja obecna strategi to juz nie jak najwiekszy potencjamny zrobek ale utrzymanie wartosci, troche wrostu i troche zarobku w postaci devidendow.
            Ja sie np wycofuje prawie kompletnie z inwestycji miedzynarodowych....za duze skoki i za duza niewiadoma. Jak sie Swiat uspoki za klika lat to zobaczymy...
            Obecnie siedze w 2/3 cash....Reszta to stabilne - placace devidendy firmy amerykanskie roznego kalibru...Ci co pomagaja mi inwesgtowac maja o wile wieksze rozeznanie na wlasnym podworku. A Azja i Europa to w tej chwili ogromne ryzyko i nie widomo zo bedzie i jak sobie poradza jesli Korona pokroluje jeszcze troche.
            Wycofalem sie z energii - ropy gazy i wegla... nie wiadomo gdzie co i kiedy poleci i w ktora strone. Ostroznie tez z Farma - beda ogormne skoki bo 100 form si ebije o szczepionli i leki na korone i beda tacy co oglosze - akcje poleca a sie okaze podobnie jak z potencjalnymi koplniami zlota - dobrze wygladalo a duzch zyl zlota niet...
            To prawda ze czesc ludzi parkuje kase w zlocie ale nie az tak duzo - wiecej robi chyba podobnie jak ja - tzn siedze na cash gotowy na kupienie nastepnych kilku stabilnych inwestycji dajacych zarobek i szanse na wzrost... Gielda to ryzyko ale na tym mase ludzi robi duze kase (albo traci)
            Zloto ~stabilne i rosnie powoli ale i na nim tez mozna stracic..
            Jak tylko sie sytucja poprawi to wszyscy poleca na "surfing"i zloto znow spadnie..
            Bitcoin nigdy nie stanie sie waluta swaitowa.... Oni toruja droge technologiom i w koncu im leb utna poniewaz zaden kraj sobie nie pozwoli na to aby stracic kontrole nad swoimi pieniedzmi...
            Stany maja gotowy pieniadz cyfrowy i tylko nie wiadomo jak i kiedy go oficjalnie wprowadza...Juz nawet jest ekwiwalent FeD-u do kontroli.. i to bedzie kontrolwane tak samo a w zasadzie o wiele bardziej i doklandniej niz pieniadz papierowy.
            Tesla jedzie na stratach ale mozna spokojnie okreslic wartosc firmy jako lidera i posiadacza patentow.
            Ale taki Uber czy AirBnB(jeszcze prywatna)? Jednym pociagnieciem moze spadnac na ziemie..
            Amazon jest stosunkowo na dobrej pozycji - zwiekszy a nie zmniejszy sie ich rola w czasie i po Koronie bo ludzie beda wiecej kupowac on-line no i AWS urosnie jak zwiekszy i rozszerzy sie "swiat cyfrowy"... Alfabet podobnie - Maja Claud i reklamy i wszystko inne co Google oferuje.. Powiedzilabym ze so pewniejsza inwestycja niz FB - tym jak naloza restrykcje prywatnosci to sie udusza.
            Ale jedno jest pewne ze nedlugo jak formy oglosza wyniki z II kw to wszytko poleci ena leb jak nigy wczesniej ale potem im bardziej ekonomi sie bedzie stabilizowac tym wiecej bedzie wracan na Rynek i kupowac " okazje" zeby sie odkuc....
            A ja sobie na razie "posiedze" zapiety w pasy.. :)
          • 1.melord Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 04:25
            >>Mówi się że nawet mortgage może wkrótce spaść poniżej 0%

hehe... bank bedzie doplacal by pozyczke wziasc?

--
            Nie nalezy sadzic ludzi wedlug ich przekonan ,lecz wedlug tego,co przekonania te z nich czynia
    • engine8 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 16.05.20, 23:27
      Jak zawsze tam gdzie sa najwieksze szanse na to ze sie zarobi. A zarobi sie nie tam gdzie logika nakzuje ale tam gdzie ktos od nas odkupi nasze inwestycje ze wiecej.
      Regula ze za inwestycja musza stac "realne warotosci" przestala pracowac.
      Na pewno wsrosna akcje swiata cyfrowego.
      • boomerang Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 02:15
        Myślę że w którymś momencie wróci ludzkości rozsądek i akcje świata cyfrowego zaczną spadać, no chyba że uda się wprowadzić na kuli ziemskiej permanentną kwarantannę dla ludzi i przenieść wszystkich do świata wirtualnego.

--
        • engine8 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 03:17
          Swiat idzie od lt i pojdzie dalej w strone cyfrowa i to byl i jest proces ktorego sie nie da zatrzymac czy odwrocic.. Coraz wiecej kontroli urzadzen, procesow i niestety ludzi, coraz wiecej komunikacji przez internet zamiast twarza w twarz..
          Korona tylko te procesy przyspieszy.
    • felusiak1 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 00:12
      Zadziwiające, ze niektorzy postrzegaja inwestowanie jako zakup akcji.
      Tu nie o takie inwestowanie chodzi.
      Moja corka pracowala w firmie, ktora ma oddzialy rozsiane po świecie i miala jeden w Moskwie i wyprowadzila sie stamtąd do Warszawy. Rosjanie nie dawali im zyć. Nie, ze robili rewizje iczepiali się. Tam nic nie można zalatwić normalną droga. Wsi pa błatu.
      • boomerang Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 02:11
        Po prostu inwestowanie w akcjach jest najrozsądniejszym rozwiązaniem dla emeryta, czy prawie emeryta.

--
        • engine8 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 04:04
          Pomijajac juz co i jak maluczcy moga "inwestowac"
          Wiekszsc inwestycji mozna sprowadzic do tej pozycji czy analizowac podobnie jak akcje bo te w uproszczeniu to udzialy % w firmach ktore moga byc male ale moga byc i 100%...
          Bo np mozna wybudowac fabryke butow w Polsce i wziac na siebie 100% ryzyka a mozna wykupic 100% istniejacej fabryki. A mozna za ta sama kase kupic 55% udzialow fabryki butow w Polsce i 51% w Czechach i miec kontrole nad obydwoma. A czy te udzialy beda w formie formalnych akcji dostpenych na rynku czy w formie umow to juz taktyczne i finasowe podejscie....
        • yurek_1111 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 12:39
          boomerang napisał:

> Po prostu inwestowanie w akcjach jest najrozsądniejszym rozwiązaniem dla emeryt
          > a, czy prawie emeryta.
          >

×××××
          FED zlupi emeryta inwestujacego na giełdzie...

youtu.be/LjaYjlB8XDU

--
          Pieniądz i władza stały się współczesnymi bóstwami upadającego świata...
          • boomerang Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 00:26
            FED dostarcza ogromnej ilości paliwa na giełdę i to już zaowocowało odbiciem wskaźników giełdowych. Firmy IT w USA wróciły już nawet do poziomu sprzed 21 lutego, tak samo kopalnie złota w Australii. Może jeszcze nie wszystkie ale wiele z nich.

--
      • polski_francuz Nowy Piotr Wielki 17.05.20, 08:35
        "Moja corka pracowala w firmie, ktora ma oddzialy rozsiane po świecie i miala jeden w Moskwie i wyprowadzila sie stamtąd do Warszawy. Rosjanie nie dawali im zyć."

To samo pisze denirus i daje do zrozumienia swiblowo. Rosja jest daleko oddalona od reszty swiata wlasnie przez oddalenie od norm: bankowych, adminstracyjnych,...Czeka ich duzo pracy. Moze zamiast nowego szpiona trzeba wziac do wladzy jakiegos nowego Piotra Wielkiego. Z Niemiec albo z Polski?

Ciekawym co mysli na ten temat Ola vel Natasza. Jesli nie poszla na msze by sie z grzechow wyspowiadac:)

PF
    • czizus Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 10:40
      Zdecydowanie w Polsce. Świetna infrastruktura, wykwalifikowani pracownicy, duży rynek - cała UE, dobre przepisy, mała korupcja, cały czas dość niskie koszty, atrakcyjne ciekawe miasta . . . . jedyny mankament to brak euro. Właśnie brak euro w Polsce jako największą wadę i barierę w działalności wskazywali zagraniczni przedsiębiorcy działający w Polsce.
      • engine8 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 19:16
        No moze tak bylo przed wojna z wirusem a jak bedzie po wojnie i jeszcze go tego jak sie EU obrazi i przestanie lozyc to trudno powiedziec czy to wszytko pozostanie i bedzie ciagle sie tak kreciec?
        O dazeniach Pani Ambasadow USA nie wspomne (na temat przeniesienia broni nukleranej z terenow Niemieckich do Polski)
      • felusiak1 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 19:20
        Bullshit. Brak euro w UK i w Szwecji i w Szwajcarii i w Norwegii i w Danii nie przeszkadza im inwestować a w Polsce jest barierą. Inwestują w Chinach i w Wietnamie i brak euro nie przeszkadza.
        Brak euro w Polsce jest darem bozym. Dzieki temu Polska idzie do gory i do przodu. W Czechach tez nie mają euro i dobrze sobie radzą.
        A euro ich boli bo sa uzaleznieni od wahań kursow.
        • yurek_1111 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 21:06
          felusiak :
          Brak euro w Polsce jest darem bozym...
          ×××××
          Święte słowa, tego daru zabrakło Grecji i skończyło się to dla niej kompletną degrengolada.
          Polsce euro nie grozi, do 3 -4 lat, jeżeli się uchowa, euro będzie zmarginelizowana waluta, obowiązującą po rozpadzie EU ,w zadłużonych i nie radzących sobie ekonomicznie i gospodarczo, państwach takich jak Włochy czy Hiszpania...
          Możliwe że jak będą grzebać Unię, pogrzebia też euro...

--
          Pieniądz i władza stały się współczesnymi bóstwami upadającego świata...
          • felusiak1 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 17.05.20, 21:51
            No popacz ty yurek. Jest teren zgody.
            Euro jest dobre dla Niemiec i przyczepionej do nich pijawki pod nazwą Francja. Holandia, Belgia i Finlandia sobie z tym radzą a reszcie doskwiera a szczegolnie Wlochom, ktore byly w miare tanim krajem turystycznym i staly się bardzo drobie. Grecja zreszta też ale tam żadna waluta nie daje rady. Tak mają.
            • boomerang Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 00:31
              Grecja zreszta też ale tam żadna waluta nie daje rady. Tak mają.

Drachma by im nie zaszkodziła.

--
            • polski_francuz Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 09:21
              "Euro jest dobre dla Niemiec"

Silna waluta nie jest atutem dla kraju, ktory zyje z eksportu.

Z drugiej strony, dla krajow Europy poludniowej sa normy z Maastricht: 3 % budzetu i 60% PIB zadluzenie trudne do utrzymania. Nie dla Niemiec, ktore umieja oszczedzac.

Z kraju pijawek

PF
              • felusiak1 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 18:05
                Ten kraj zyjacy z eksportu sprzedaje do kraju, ktory używa tej samej waluty. A sprzedaje tylko dlatego, ze jest ta sama waluta. To tak jaby niemal wszyscy w Europie uzywali deutsche mark czym euro de facto jest.
        • czizus Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 09:10
          felusiak1 napisał:

> Bullshit. Brak euro w UK i w Szwecji i w Szwajcarii i w Norwegii i w Danii nie
          > przeszkadza im inwestować a w Polsce jest barierą.

Tak, w Polsce jest barierą, . . tak twierdza sami przedsiębiorcy. Euro na Słowacji, na Litwie czy w Estonii nie zaszkodziło gospodarce, raczej pomogło. Te kraje rozwijają się szybciej i wyprzedziły Polskę w PKB per capita i to z tymi krajami powinniśmy się porównywać a nie z Danią, Szwecją czy UK.
          Grecja miała kryzys nie przez euro a przez fatalna politykę finansową i gospodarczą w ogóle.
    • kylax4 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 15:42
      Padłem po przeczytaniu, że Polska ma dobry "institutional framework". Kraj, gdzie przepisy zmieniają się co chwilę, jedne są sprzeczne z drugimi, urzędnicy i komornicy niszczą firmy działające zgodnie z prawem....

--
      1. Polski tzw. kościół katolicki, to nic innego jak banda faszystów.
      2. Democracy such as America needs an adversary or a conflict as George Orwell said, “To keep the fabric of society intact.”
      • kylax4 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 15:44
        Filipiny to nie jest hub technologiczny. To kraj taniej siły roboczej, wykonującej procesy backoffice i składanie prostej elektroniki.

Hubem technologicznym są Japonia, Korea S, Singapur i Tajwan.

--
        2. Democracy such as America needs an adversary or a conflict as George Orwell said, “To keep the fabric of society intact.”
        • kylax4 Re: Gdzie najlepiej inwestowac 18.05.20, 15:45
          Skorumpowane Indie mają dobry "institutional framework"?

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka