Dodaj do ulubionych

Isc swoja droga

16.05.21, 09:24
Pokazala sie ksiazka biograficzna "C'était Merkel" opîsujaca dziecinstwo i mlodosc pani Merkel napisana przez Marion van Renterghem. A ze ten okres zycia nas ksztaltuje warto zerknac na wazne elementy Jej zycia za Le Figaro
Z Hamburga do NRD

Il a eu loriginalité, au moment où les Allemands de lEst fuyaient vers lOuest, avant la construction du mur de Berlin, deffectuer le chemin inverse. On lui a proposé un poste pour former des séminaristes dans la ville de Templin. Horst Kasner partageait lidéal socialiste de la République démocratique allemande (RDA), celle de lEst. Il a donc entraîné sa famille dans son sillage, en 1957, avec la petite Angela, âgée de 3 ans.

Wtedy, kiedy NRD-wcy uciekali jak mogli na zachod Niemiec, ojciec pani Mrkel, pastor protestancki, przyjal stanowisko w NRD by szkolic seminarzystow.

Jaka byla w szkole?

Cétait une petite fille réservée, studieuse, mais aussi très bonne camarade et rigolote. Elle lisait énormément, et elle était la meilleure élève de sa classe en maths. Elle était douée dans toutes les matières, sauf en sport, car elle était maladroite avec son corps. Elle se qualifiait elle-même de «petite idiote du mouvement».

Byla spokojna, pracowita i dobra i wesola kolezanka. Swietna w matematyce i kiepska w sporcie

Droga Putina nie dla niej i rola Taty

Tout comme Angela Merkel, qui sen est dailleurs servi comme excuse lorsque la Stasi (le Ministère de la Sécurité dÉtat, le service de renseignements et de police politique dAllemagne de lEst, NDLR) a tenté de la recruter. «Je suis beaucoup trop bavarde, je ne serai jamais capable de tenir un secret», aurait-elle assuré à un espion. Son père la beaucoup marquée par sa rigueur morale, son ambition et son éthique du travail.

Szpiony chcialy ja zarekrutowac ale sie wykpila. Jej Tata wplynal ja Jej wysokie morale, ambicje i etyke pracy

Waga slow i nieufnosc

Angela Merkel est aussi très économe dans ses mots. Cela provient de ses valeurs protestantes et du fait quen Allemagne de lEst, on se méfiait de ses voisins et on ne parlait pas trop. On ne faisait pas confiance aveuglément, on prenait le temps de connaître les gens.

Pani Merkel wazy slowa jako protestantka i bo niezbyt ufa innym


W czym ta kariera jest interesujaca dla forumowiczowe/ek? Ano, mimo mlodosci i szkoly w komunistycznym kraju, pani Merkel miala i ma wiele cech i uzytecznych i godnych szacunku dla kariery w kraju demokratycznym. To znaczy komunizm nie pietnowal tatuazem, tak jak pietnowal pobyt w obozie koncentracyjnym. Ale dawal tez cechy uzyteczne gdzie indziej. Ja widze u siebie, chec bycia uzytecznym innym i sadze, ze to tez jest cecha z lat mlodosci.

Rodzice, ktorzy maja bardzo silny charakter i potrafia plynac pod prad (z zachodu na wschod) sa rzadcy. Ale sila charakteru jest bardzo wazna dla lidera politycznego. A nawet bardzo wazna. Odwage trzeba miec by podejmowac niezbedne decyzje. Tej odwagi brakuje obecnie naszemu liderowi we Francji.

W koncu, pani Merkel, nalezy do tego samego pokolenia co Kaczynski w Polsce i Putin w Rosji. Oni sa bardzo rozni od niej. Jeden jest manipulatorem i kieruje z tylnego siedzenia. A drugi, poszedl na latwizne i zostal szpionem i dziala jak szpion. Pani Merkel swieci chyba najjasniejszym blaskiem.

Mozna jej zyczyc spokojnej renty/emerytury a i Niemcom i ich sasiadom, udanego nastepcy.

PF
Obserwuj wątek
   • polski_francuz Re: Isc swoja droga 16.05.21, 10:15
    boomerang napisał:

    " jak tu iść, kiedy nie wiadomo o co idzie"

    W Jej wypadku, raczej "o co szlo"? Wyzwan bylo wiele. W Niemczech to integracja Ossis i odnowienie bylego NRD-wa. W skali Europy, to integracja wschodnich i poludniowo-wschodnich czlonkow i traktowanie emigrantow z Afryki i BW (najwazniejszy chyba temat) a w skali swiata to zmiana geopolityczna zwiazana z rosnieciem w wage Chin.

    PF
  • herr7 Re: Isc swoja droga 16.05.21, 10:44
   polski_francuz napisał:

   > Pani Merkel wazy slowa jako protestantka i bo niezbyt ufa innym

   Ten fragment mnie wręcz ubawił. Czy gdyby urodziła się w katolickiej rodzinie to w tym panegiryku by napisano, że pani Merkel jako katoliczka jest otwarta i ufa innym?

   Co by z nią się stało, gdyby NRD nie upadło? Merkel robiłaby karierę w SED? Może by została członkiem politbiura, a nawet pierwszym sekretarzem? W końcu jest osobą bardzo inteligentną i pracowitą? Historia pani Merkel po raz kolejny pokazuje, że politycy to są ludzie zrobieni z plasteliny. Można z nich ulepić praktycznie wszystko. My zresztą też mamy podobne przypadki. W końcu, gdyby PRL przetrwał to Aleksander Kwaśniewski byłby dzisiaj członkiem politbiura o ile nie pierwszym sekretarzem PZPR. Kariera Putina zresztą jest podobna, z tym że on byłby dzisiaj emerytowanym pułkownikiem KGB, jednym z tysięcy, a za młodu tak jak Merkel i Kwaśniewski musiał wierzyć w świetlaną komunistyczną przyszłość. A przynajmniej udawać, że wierzy.
   • polski_francuz Re: Isc swoja droga 16.05.21, 13:08
    herr7 napisał:

    " Co by z nią się stało, gdyby NRD nie upadło? Merkel robiłaby karierę w SED? Może by została członkiem politbiura, a nawet pierwszym sekretarzem? W końcu jest osobą bardzo inteligentną i pracowitą? [b]Historia pani Merkel po raz kolejny pokazuje, że politycy to są ludzie zrobieni z plasteliny. "

    Co by bylo gdyby, to trudno powiedziec. System komunistyczny byl nieudolny ekonomicznie i bylby padl wczesnie czy pozniej. Gdyby padl pozniej...No coz kariera naukowa nie byla zla kariera (sa ja wybralem za mlodu). Niezle byly zarobki i byla mozliwosc dorobienia sie na Zachodzie na postdoku czy stazu. Moze wiec by pozostala naukowcem. Widzialem Jej publikacja z chemii kwantowej. Sa do dzis na Scopusie. Byla zatem porzadnym naukowcem.

    Co do flexibility (bo o tym piszesz) to nie jest najgorsza cecha. Jeden z australijskich kolegow z Monashu mi ja zalecal:)

    PF
     • vermieter Re: Isc swoja droga 16.05.21, 18:35
      felusiak1 napisał:

      > "politycy to są ludzie zrobieni z plasteliny" to nie flexibility lecz malleabil
      > ity.
      >


      ten tuman nie zna żadnego języka, nie można go jakoś wypierdolić stąd, żeby dupy nie zawracał? ;)
      • j-k lec , ty durnoto pro-niemiecka, do slownika 17.05.21, 06:34
       vermieter napisał(a):
       > ten tuman nie zna żadnego języka, nie można go jakoś wypierdolić stąd, żeby dup
       > y nie zawracał? ;)


       i dowiedz sie ze znaczy to - "ciagliwosc" - czyli mowiac jasniej - bezpostaciowosc.

       Tfu(j), jak zawsze, Dr. J.K.
     • polski_francuz Re: Isc swoja droga 16.05.21, 18:49
      felusiak1 napisał:

      " "politycy to są ludzie zrobieni z plasteliny" to nie flexibility lecz malleability."

      Pani Merkel jest flexible ale nie jest malleable . Slowo zostalo dopasowane do osoby.

      PF
    • herr7 Re: Isc swoja droga 16.05.21, 18:07
     polski_francuz napisał:

     > Co by bylo gdyby, to trudno powiedziec. System komunistyczny byl nieudolny ekon
     > omicznie i bylby padl wczesnie czy pozniej. Gdyby padl pozniej...No coz kariera
     > naukowa nie byla zla kariera (sa ja wybralem za mlodu). Niezle byly zarobki i
     > byla mozliwosc dorobienia sie na Zachodzie na postdoku czy stazu. Moze wiec by
     > pozostala naukowcem. Widzialem Jej publikacja z chemii kwantowej. Sa do dzis na
     > Scopusie. Byla zatem porzadnym naukowcem.

     Komuna upadła gdyż komunistyczna elita przestała wierzyć w idee komunistyczne, a ponadto chciała swobodnie korzystać z zasobów państw, którymi rządziła. To dlatego stała się wyznawcami własności prywatnej. W ZSRR dotyczyło to głównie ludzi związanych z KGB i Komsomołem. W Polsce zachodziły podobne procesy i nowe pokolenie działaczy dochodzące do głosu pod koniec PRL nie traktowało tej ideologii poważnie. To dlatego takim ludziom jak Kwaśniewski udało się tak łatwo przefarbować po 89 r.

     Po 89 r nastąpił też upadek partii politycznych na świecie i nastały czasy bezideowych - zawodowych polityków. Skutkiem jest upadek polityki i jej coraz większa "rytualizacja". A w końcu, trzeba czymś ludzi zachęcić żeby zechcieli głosować. W Polsce wyciągnięto więc z rękawa Hołownię.

     Podobne procesy rozkładu wynikającego z utraty wiary zachodzą obecnie w kościele katolickim. Zresztą moja odpowiedź na Twój post wynikała z moich przemyśleń dotyczących kościoła, a konkretnie przywileju bogactwa dla hierarchów. Gdyby księżom-biskupom przyszło żyć skromnie tak jak zwykłym śmiertelnikom to kościół utraciłby jeden z głównych argumentów konsolidujących tę instytucję. Kościół ubogich hierarchów bardzo szybko by się po prostu rozpadł.
     • polski_francuz Re: Isc swoja droga 16.05.21, 18:57
      herr7 napisał:


      "Po 89 r nastąpił też upadek partii politycznych na świecie i nastały czasy bezideowych - zawodowych polityków."

      Po 89 roku skonczyla sie zimna wojna i zgodzono sie na reunifikacje Niemiec. Efekty? Globalizacja ekonomii i wzrost wagi Niemiec.

      Czy czasy sa bezideowe? Wzrost wagi Zielonych w Niemczech pokazuje, ze nowe idee sa i sie licza. Zreszta, ekologia to wazny temat i dotyczy calego swiata.

      I moze, co sie jeszcze zmienilo, ale to juz moze troche pozniej, to powrot nacjonalizmu. I w Stanach (Trump) i w Polsce (Kaczynski) i chyba tez w Rosji Putin gra na tej cytrze. I tak bym tez ocenil Chiny dla ktorych komunizm jest tym systemem, ktory nie tyle ideologiczny, co popiera ich nacjonalizm.

      PF
      • boomerang Re: Isc swoja droga 16.05.21, 23:54
       Putina i Chin bym do tego nie mieszał. Nacjonalizm Putina opiera się na sfałszowanej historii, podobnie jak nacjonalizm Prus, a potem 3 Rzeszy. Rosja to Wielkie Księstwo Moskiewskie, nie mające historycznego prawa do Białorusi i Ukrainy. Chiny natomiast nie szanują swojej narodowej buddyjskiej historii i kultury. Co to za naród, który składa się z niewolników.
       • j-k ciekawy wpis... 17.05.21, 08:27
        boomerang napisał:
        Rosja to Wielkie Księstwo Moskiewskie, nie mające historycznego prawa do Białorusi i Ukrainy.
        > Chiny natomiast nie szanują swojej narodowej buddyjskiej historii i kultury.


        ciekawy wpis...
        tylko Ameryka tez ma swoje za rekawem...

        nikt nie jest bez winy.
  • senioryta13 Re: Isc swoja droga 16.05.21, 12:49
   polski_francuz napisał:
   > Pokazala sie ksiazka biograficzna "C'était Merkel" opîsujaca dziecinstwo i mlod
   > osc pani Merkel.

   Odwracasz uwage od aktualnych wydarzen w Europie. Sa protesty przeciwko Izraelowi, daj znac kto bierze w nich udxial. Palestynczycy, czy przebierancy ?
   • polski_francuz Re: Isc swoja droga 16.05.21, 13:16
    senioryta13 napisał:


    " Odwracasz uwage od aktualnych wydarzen w Europie. Sa protesty przeciwko Izraelowi, daj znac kto bierze w nich udzial. Palestynczycy, czy przebierancy ?"

    Senioryta, senioryta...brakuje Ci jakiegos partnera by mu powydawac rozkazy:) Ja juz mam zone, ktorej mam byc posluszny.

    Co do Twego pytania, to sadzac z akcentow tych, ktorych przez radio slysze to sa i bialasy, ktorzy protestuja. Zaloz watek na temat to pogadamy.

    Pozdro

    PF

    • senioryta13 Re: Isc swoja droga 16.05.21, 16:27
     polski_francuz napisał:
     > Senioryta, senioryta...brakuje Ci jakiegos partnera by mu powydawac rozkazy:) J
     > a juz mam zone, ktorej mam byc posluszny.

     no tez cos, gdzie, kto, z kim, to ze nie jestes kawalerem do wziecia to juz nie tylko wszystkie jaskolki na dachu cwierkaja, ale i ty sam, ze zonaty, dzieciaty..itd.
     • polski_francuz Re: Isc swoja droga 17.05.21, 08:45
      boomerang napisał:

      " Ale była za to agitatorką FDJ, komunistycznego związku młodzieży, przybudówki partii. Była nawet sekretarzem FDJ ds. kultury."

      Bez przesady z tym FDJ. Byla aktywna osoba i dzialala dla innych. Niemcy po reunifikacji przepuscili przez bardzo sito wschodnich politykow. I pani Merkel przez sito przeszla.

      Zreszta, ja sam dzialalem w ZSP na mojej politechnice. Nic to nie mialo z ideologia wspolnego.

      PF

  • j-k Isc swoja droga, byle nie za dlugo, Drogi P_F 17.05.21, 06:40
   widze, ze kochasz te Niemcy, - zupelnie jak moja Slubna :)

   ja - kocham je nieco mniej.

   a wracajac do tematu:

   Merkel mozna pochwalic, za pracowitosc , rzetelnosc i uczciwosc - to wazne cechy - dla polityka.

   ale rzadzi juz o jedna kadencje ZA DLUGO - bo widac, ze sie miota i nie ma koncepcji - co dalej ?

   czas na innych.

   • polski_francuz Re: Isc swoja droga, byle nie za dlugo, Drogi P_ 17.05.21, 08:51
    j-k napisał:


    " ja - kocham je nieco mniej. A wracajac do tematu: Merkel mozna pochwalic, za pracowitosc , rzetelnosc i uczciwosc - to wazne cechy - dla polityka.Aale rzadzi juz o jedna kadencje ZA DLUGO - bo widac, ze sie miota i nie ma koncepcji - co dalej ?czas na innych."

    Ja ich nie kocham. Jestem do nich, jak mi mowiono podobny, stad zinteresowanie. Co do analizy pani Merkel, to wiesz wiecej. Takze, jeden z efektow Jej NRD-wskiej przeszlosci jest "wymieszanie" lewicy z prawica. Pani Merkel nie czula do Lewicy niecheci.

    Czas, pewnie, na Zielonych. Licze ze pani pani Baerbock nie prztyje:)

    PF

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka