adler_aus_bielitz
23.05.06, 18:16
Ten wątek musi się pojawić na naszym forum. Wydarzenia w Europie pokazują, że
stare państwa narodowe przegrywają w konfrontacji z jednej strony z
aspiracjami małych narodów, których dotychczas nikt nie dostrzegał z drugiej
z integracją w skali kontynentu. Europa Regionów to nasza przyszłość.
Czarnogóra już jest prawie niepodległa, blisko są Katalonia, Kraj Basków,
Walonia, Flandria. Może szybciej niż myślimy dołączy do nich Śląsk. Jakie
będzie miejsce Bielska-Białej w takim autonomicznym lub niepodległym Śląsku?
Może warto się nad tym zastanowić i wprowadzić do programu śląskich
regionalistów nasz pomysł na Bielsko, Cieszyn i Cały Śląsk Cieszyński. Moim
zdaniem Śląsk Cieszyński z zachowaniem proporcji ze swoją specyfiką może być
w suwerennym Śląsku czymś na kształt Bawarii w Niemczech, a Bielsko może
Muenchen (przemysł samochodowy, góry, urokliwe zabytki). Nie trzeba się
obrażać na Śląsk tylko już dziś włączyć ze swoimi pomysłami w coraz
silniejszy śląski ruch regionalistyczny. W przyszłą sobotę w Kobiórze kongres
śląskich regionalistów będzie opracowywał szczegóły programu i wizji
autonomicznego Śląska i nasze bielskie i cieszyńskie propozycje powinny tam
dotrzeć.