Dodaj do ulubionych

Czerwona maki...

18.05.14, 12:39
Dziś taka rocznica a tu cicho?
Obserwuj wątek
    • billy.the.kid Re: Czerwona maki... 18.05.14, 13:02
      no, zupełnie jak w rocznicę bitwy pod lenino.
      • bmc3i Re: Czerwona maki... 18.05.14, 20:22
        billy.the.kid napisał:

        > no, zupełnie jak w rocznicę bitwy pod lenino.

        Moze dlatego ze zajecie Monte Casino mialo kluczowe znaczenie dla calej kampanii wloskiej, zas o bitwie pod Lenino pewno tylko Polacy slyszeli.
        • krzy-czy Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:04
          matru.ś jak prwdziwy wolak czcisz tylko to co pindosi szanują.
          a i tu,i tu było dużo POLSKICH OFIAR.
          • antyk-acap Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:12
            Tyle że pod Monte Casino przełamano front a pod Lenino co wygrano? Czy bitwa pod Lenino była zwycięska, czy przegrana?
            Zbigniew Wawer: Dla żołnierzy była to walka zwycięska w tym sensie, że zaczęli bić się z Niemcami. Natomiast, jeśli chodzi o 1 Dywizję, trzeba pamiętać, że dywizje sowieckie mające razem z nią prowadzić natarcie, poszły do przodu, ale następnie cofnęły się. Polacy zostali więc sami. To spowodowało, że Niemcy byli w stanie cały swój wysiłek skoncentrować na odcinku 1 Dywizji, mogli ją atakować ze skrzydeł. Dywizja wobec postawy skrzydłowych dywizji Armii Czerwonej nie mogła wykonać postawionego przed nią zadania przełamania niemieckiej obrony - więc nie był to bój zwycięski. Trzeba też powiedzieć, że dowódca 33. Armii, gen. Gordow z niewiadomych przyczyn nienawidził Polaków. Dywizjom sowieckim wydał rozkaz przerwania natarcia, ale polskiej dywizji – nie. Nie mamy jednak dostępu do wszystkich dokumentów i rozkazów 33. Armii, a bez nich trudno o pełny obraz sytuacji.
          • bmc3i Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:12
            krzy-czy napisał:

            > matru.ś jak prwdziwy wolak czcisz tylko to co pindosi szanują.


            Po prostu bredzisz.


            > a i tu,i tu było dużo POLSKICH OFIAR.
            • krzy-czy Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:18
              No już dobra,nie obrażaj się tak bardzo o tego wolaka.
              i o jackowo trakoż.
        • stasi1 Ale Polacy zajeli tylko 18.05.14, 21:44
          klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy.
          • bmc3i Re: Ale Polacy zajeli tylko 18.05.14, 21:57
            stasi1 napisał:

            > klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy.

            Czyli glowny punkt oporu broniacy przejscia na Rzym,
            • jopekpl Re: Ale Polacy zajeli tylko 19.05.14, 14:17
              bmc3i napisał:

              > stasi1 napisał:
              >
              > > klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy.
              >
              > Czyli glowny punkt oporu broniacy przejscia na Rzym,

              Ale po prawdzie zajęli(nie zdobyli) opuszczone przez Niemców pozycje, a te zostały opuszczone bo Francuzi przełamali linie Gustawa w innym miejscu.
              A wiec zajecie klasztoru przez polaków to naprawdę zasługa Wolnych Francuzów
              • maxikasek Re: Ale Polacy zajeli tylko 19.05.14, 14:56
                Zajęcie klasztoru to zasługa całego frontu. To Francuzi przełamali linię obrony, ale i Polacy wiązali siły niemieckie utrudniając przerzut na inne odcinki. Inna sprawa, że Niemcy wycofywali i tak siły z polskiego odcinka (większośc artylerii). A i siły Niemców - cztery bataliony topniały w walkach.
          • azyata Klasztor 19.05.14, 13:37
            Klasztor=Monte Cassino.

            Anglicy zajęli miasto Cassino (ponizej klasztoru).
            • azyata Tak się złożyło 19.05.14, 13:50
              Że byłem na Monte Cassino 18 maja 2012 r.

              fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3646969,2,2,Spadochroniarze.html
              Wycieczka po Włoszech na szczęście nie omijała tego miejsca.
          • bmc3i Re: Ale Polacy zajeli tylko 19.05.14, 16:17
            stasi1 napisał:

            > klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy.


            Ha, wyglada na to, ze polski wklad w zajecie Monte Cassino, pomnijeszaja tylko Polacy....
            • stasi1 Re: Ale Polacy zajeli tylko 22.05.14, 21:22
              Przesadzasz! Niektórzy to nawet nie wspominają o tym że tam byli Polacy.
              Inna sprawa że mamy się chwalić czymś czego nie dokonaliśmy?
              • bmc3i Re: Ale Polacy zajeli tylko 23.05.14, 03:59
                stasi1 napisał:

                > Przesadzasz! Niektórzy to nawet nie wspominają o tym że tam byli Polacy.


                A konkretnie? Niektorzy twierdza nawet ze komor gazowych w Aushwitz nie bylo.



                > Inna sprawa że mamy się chwalić czymś czego nie dokonaliśmy?

                Pewnie, to Rosjanie byli. W mundurach ze sklepu surwiwalowego.
            • maxikasek Re: Ale Polacy zajeli tylko 23.05.14, 10:28
              > Ha, wyglada na to, ze polski wklad w zajecie Monte Cassino, pomnijeszaja tylko
              > Polacy.
              W zajęcie nie. W zdobycie i owszem, bo Niemcy wycofali swoje skrwawione cztery bataliony po przełamaniu Francuzów. Polacy zdobyli wzgórza wokół klasztoru. Ale to nie ich wina, że ktoś rzucił 40 tys. korpus,który do walki mógł skierować jakieś 9 tys. bagnetów.
            • buona_parte Re: Ale Polacy zajeli tylko 26.05.14, 19:47
              bmc3i napisał:
              Ha, wyglada na to, ze polski wklad w zajecie Monte Cassino, pomnijeszaja tylko Polacy....


              Mity w narodzie sOM potrzebne :)
              Powstają z potrzeby chwili, chwila się kończy, a mity... żyją.
    • wojciech6j Re: Czerwona maki... 18.05.14, 17:55
      No i dobrze. Za dużo plugawstwa tutaj. Była ładna uroczystość na MC transmitowana na TVP1!
      • marek_boa Re: Czerwona maki... 18.05.14, 18:37
        No pewnie ,że za dużo - Odezwałeś się jako kolejne!

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka