antyk-acap 18.05.14, 12:39 Dziś taka rocznica a tu cicho? Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
billy.the.kid Re: Czerwona maki... 18.05.14, 13:02 no, zupełnie jak w rocznicę bitwy pod lenino. Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Re: Czerwona maki... 18.05.14, 20:22 billy.the.kid napisał: > no, zupełnie jak w rocznicę bitwy pod lenino. Moze dlatego ze zajecie Monte Casino mialo kluczowe znaczenie dla calej kampanii wloskiej, zas o bitwie pod Lenino pewno tylko Polacy slyszeli. Odpowiedz Link Zgłoś
krzy-czy Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:04 matru.ś jak prwdziwy wolak czcisz tylko to co pindosi szanują. a i tu,i tu było dużo POLSKICH OFIAR. Odpowiedz Link Zgłoś
antyk-acap Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:12 Tyle że pod Monte Casino przełamano front a pod Lenino co wygrano? Czy bitwa pod Lenino była zwycięska, czy przegrana? Zbigniew Wawer: Dla żołnierzy była to walka zwycięska w tym sensie, że zaczęli bić się z Niemcami. Natomiast, jeśli chodzi o 1 Dywizję, trzeba pamiętać, że dywizje sowieckie mające razem z nią prowadzić natarcie, poszły do przodu, ale następnie cofnęły się. Polacy zostali więc sami. To spowodowało, że Niemcy byli w stanie cały swój wysiłek skoncentrować na odcinku 1 Dywizji, mogli ją atakować ze skrzydeł. Dywizja wobec postawy skrzydłowych dywizji Armii Czerwonej nie mogła wykonać postawionego przed nią zadania przełamania niemieckiej obrony - więc nie był to bój zwycięski. Trzeba też powiedzieć, że dowódca 33. Armii, gen. Gordow z niewiadomych przyczyn nienawidził Polaków. Dywizjom sowieckim wydał rozkaz przerwania natarcia, ale polskiej dywizji – nie. Nie mamy jednak dostępu do wszystkich dokumentów i rozkazów 33. Armii, a bez nich trudno o pełny obraz sytuacji. Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:12 krzy-czy napisał: > matru.ś jak prwdziwy wolak czcisz tylko to co pindosi szanują. Po prostu bredzisz. > a i tu,i tu było dużo POLSKICH OFIAR. Odpowiedz Link Zgłoś
krzy-czy Re: Czerwona maki... 18.05.14, 21:18 No już dobra,nie obrażaj się tak bardzo o tego wolaka. i o jackowo trakoż. Odpowiedz Link Zgłoś
stasi1 Ale Polacy zajeli tylko 18.05.14, 21:44 klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy. Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Re: Ale Polacy zajeli tylko 18.05.14, 21:57 stasi1 napisał: > klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy. Czyli glowny punkt oporu broniacy przejscia na Rzym, Odpowiedz Link Zgłoś
jopekpl Re: Ale Polacy zajeli tylko 19.05.14, 14:17 bmc3i napisał: > stasi1 napisał: > > > klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy. > > Czyli glowny punkt oporu broniacy przejscia na Rzym, Ale po prawdzie zajęli(nie zdobyli) opuszczone przez Niemców pozycje, a te zostały opuszczone bo Francuzi przełamali linie Gustawa w innym miejscu. A wiec zajecie klasztoru przez polaków to naprawdę zasługa Wolnych Francuzów Odpowiedz Link Zgłoś
maxikasek Re: Ale Polacy zajeli tylko 19.05.14, 14:56 Zajęcie klasztoru to zasługa całego frontu. To Francuzi przełamali linię obrony, ale i Polacy wiązali siły niemieckie utrudniając przerzut na inne odcinki. Inna sprawa, że Niemcy wycofywali i tak siły z polskiego odcinka (większośc artylerii). A i siły Niemców - cztery bataliony topniały w walkach. Odpowiedz Link Zgłoś
azyata Klasztor 19.05.14, 13:37 Klasztor=Monte Cassino. Anglicy zajęli miasto Cassino (ponizej klasztoru). Odpowiedz Link Zgłoś
azyata Tak się złożyło 19.05.14, 13:50 Że byłem na Monte Cassino 18 maja 2012 r. fotoforum.gazeta.pl/zdjecie/3646969,2,2,Spadochroniarze.html Wycieczka po Włoszech na szczęście nie omijała tego miejsca. Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Re: Ale Polacy zajeli tylko 19.05.14, 16:17 stasi1 napisał: > klasztor. Samo Monte Casino zajeli Brytyjczycy. Ha, wyglada na to, ze polski wklad w zajecie Monte Cassino, pomnijeszaja tylko Polacy.... Odpowiedz Link Zgłoś
stasi1 Re: Ale Polacy zajeli tylko 22.05.14, 21:22 Przesadzasz! Niektórzy to nawet nie wspominają o tym że tam byli Polacy. Inna sprawa że mamy się chwalić czymś czego nie dokonaliśmy? Odpowiedz Link Zgłoś
bmc3i Re: Ale Polacy zajeli tylko 23.05.14, 03:59 stasi1 napisał: > Przesadzasz! Niektórzy to nawet nie wspominają o tym że tam byli Polacy. A konkretnie? Niektorzy twierdza nawet ze komor gazowych w Aushwitz nie bylo. > Inna sprawa że mamy się chwalić czymś czego nie dokonaliśmy? Pewnie, to Rosjanie byli. W mundurach ze sklepu surwiwalowego. Odpowiedz Link Zgłoś
maxikasek Re: Ale Polacy zajeli tylko 23.05.14, 10:28 > Ha, wyglada na to, ze polski wklad w zajecie Monte Cassino, pomnijeszaja tylko > Polacy. W zajęcie nie. W zdobycie i owszem, bo Niemcy wycofali swoje skrwawione cztery bataliony po przełamaniu Francuzów. Polacy zdobyli wzgórza wokół klasztoru. Ale to nie ich wina, że ktoś rzucił 40 tys. korpus,który do walki mógł skierować jakieś 9 tys. bagnetów. Odpowiedz Link Zgłoś
buona_parte Re: Ale Polacy zajeli tylko 26.05.14, 19:47 bmc3i napisał: Ha, wyglada na to, ze polski wklad w zajecie Monte Cassino, pomnijeszaja tylko Polacy.... Mity w narodzie sOM potrzebne :) Powstają z potrzeby chwili, chwila się kończy, a mity... żyją. Odpowiedz Link Zgłoś
wojciech6j Re: Czerwona maki... 18.05.14, 17:55 No i dobrze. Za dużo plugawstwa tutaj. Była ładna uroczystość na MC transmitowana na TVP1! Odpowiedz Link Zgłoś
marek_boa Re: Czerwona maki... 18.05.14, 18:37 No pewnie ,że za dużo - Odezwałeś się jako kolejne! Odpowiedz Link Zgłoś