27.09.20, 17:42
Azerbejdżan rozpoczął wojnę z Armenią. Są plotki że ma wsparcie Turcji i protureccy bojownicy z Syrii jadą wesprzeć Azerów. Można też przyjąć że azerscy operatorzy dronów zostali doszkoleni przez tureckich, gdyż armeńskie Osy ponoszą duże straty, podobnie jak Pancyry w Libii i Syrii. Choć fakt że Osy to już stary złom (zwłaszcza jeśli nie są zmodernizowane i nie mają pasywnej elektrooptyki), no i są doniesienia że azerskich dronów też spadło już kilkanaście.
Filmy z uderzeń ppk na azerskie czołgi i bwp:

Obserwuj wątek
  • kstmrv Re: Karabach 27.09.20, 18:00
   Jak teraz sprawdziłem podczas zaognienia sytuacji 4 miesiące temu Azerowie stracili 13 dronów, w tym drogiego Hermesa 900, choć tu użyto Torów a nie Os:

   W przypadku starć, które wybuchły 12 lipca główną rolę odegrały drony. Armenia twierdzi przy tym, że zestrzeliła aż 13 azerskich dronów produkcji izraelskiej, w tym 10 typu „kamikaze”, a dodatkowo jeden przejęła za pomocą swego systemu walki elektronicznej, kierując na swoje terytorium. Wszystkie, poza jednym, który został zestrzelony w Arcachu, były użyte przeciwko Armenii w rejonie Berd, prowincji Tawusz. Wprawdzie Azerbejdżan twierdzi, że również zestrzelił armeńskie drony ale Erewań, w przeciwieństwie do Baku, zorganizował wystawę swoich trofeów wojennych w tym zakresie. Ormianie twierdzą przy tym, że mają przewagę nad Azerbejdżanem w ramach wojny elektronicznej. W ostatniej walce z azerskimi dronami produkcji izraelskiej wykorzystywali przede wszystkim system rakietowy TOR.
   Publicznie zaprezentowano w Erewaniu 8 azerskich dronów. Jeśli chodzi o pozostałe to Armenia stwierdziła, że 5 z nich znajduje się na terenie neutralnym i jest otwarta na inspekcję międzynarodowej komisji, w skład której mogą wejść przedstawiciele Izraela. Ma to świadczyć o wiarygodności twierdzeń Armenii co do tak dużej liczby zestrzelonych azerskich dronów produkcji izraelskiej. Azerbejdżan bowiem zaprzecza by do tego doszło. „Dla Izraela jest to też problem, gdyż jest to antyreklama ich sprzętu” – powiedział mi jeden z moich rozmówców z armeńskiego MSZ. W szczególności sukcesem Armenii było zestrzelenie wartego 30 mln usd bezzałogowca Hermes 900. Znajduje się on obecnie w jednym z zalewów w strefie neutralnej, jednak Ormianie przedstawili zdjęcia dokumentujące jego zestrzelenie, a poza tym również i w tym wypadku stwierdzili, że Izraelczycy mogą sobie to sprawdzić na miejscu.
   Armenia również wykorzystywała drony w ostatnich walkach, przy czym chodzi przede wszystkim o UAV Hresh rodzimej armeńskiej produkcji. To dzięki nim Ormianie zabili gen. Polada Haszimowa i płk Ilgara Mirzayeva, dwóch kluczowych dowódców azerskich uczestniczących w walkach. Ormianie zarzucają przy tym Azerom, że o ile armeńskie drony atakowały wyłącznie cele militarne, to w przypadku dronów azerskich były to cele cywilne.

   www.defence24.pl/lipcowa-wojna-azerbejdzanu-z-armenia
  • argonauta10 Re: Karabach 27.09.20, 18:39
   Jak to jest ze Izrael co szykuje sie do wojenki w Iranem, szkoli szyitow z Azerbejdzanu i tam jakas bron dostarcza? czy tylko im o kasiorke chodzi na chwile obecna a co tam bedzie sie dzialo za iles tam lat to ...jakos tam Izraelici nie mysla czy jak???

   jak tam Wladymir nt tego konfiktu???
   Erdeogan juz sie miesza i tam moze byc grubsza sprawa, znajac jego chararkter
  • kstmrv Re: Karabach 29.09.20, 00:47
   Zastanawiają mnie te filmy, gdzie pociski dronów rozwalają nieruchome, odkryte cele. Rozumiem że jak czołgi idą do natarcia to nie mogą się ukrywać. Ale jak stoją w miejscu to pierwsze co się robi to je maskuje. A one są w tych wykopanych rowach doskonale widoczne z powietrza. To samo tyczy się oczywiście systemów plot. Podejrzewam że sporo z tych zniszczonych Os i czołgów to były makiety (tak, żaden problem zrobić makietę z obracających się "radarem").
    • kstmrv Re: Karabach 30.09.20, 00:36
     stasi1 napisał:

     > Może nie sądzili że będą ich atakować z powietrza?

     Znali doskonale możliwości dronów. Zresztą sami w lipcu zestrzelili 13 azerskich dronów. Było oczywiste że w razie ataku Azerowie ich użyją. Jednocześnie znali też przebieg kampanii lotniczej w Serbii'99, wiedzieli jak skuteczne jest maskowanie.
      • kstmrv Re: Karabach 01.10.20, 00:45
       stasi1 napisał:

       > To jakoś Serbom pomogło to maskowanie?

       Przy tak ogromnej dysproporcji sił musieli przegrać. Ale dzięki maskowaniu uniknęli większych strat, a i NATO zmarnowało w ten sposób sporo pocisków. Pozatym dzisiejsze doniesienia potwierdziły moją hipotezę, Armenia użyła sporo makiet produkowanych przez polsko-armeńską spółkę Lubawa. Te makiety były na tyle realistyczne że z pułapu drona wyglądały jak prawdziwe, dopiero video z głowicy pocisku z bliskiej odległości ujawniało że to imitacje prawdziwego sprzętu.
        • kstmrv Re: Karabach 01.10.20, 23:35
         argonauta10 napisał:

         > czyli jaki kosz makiety vs koszt pocisku?

         1:10? Np. Tajwan też inwestuje w makiety, mimo że tandetne chińskie rakiety to taniocha.
       • stasi1 Re: Karabach 04.10.20, 11:43
        Po czym sądzisz że Serbia miała małe straty? Swoją drogą NATO starało się bez powodu tych strat nie robić. Pamiętasz jak cywile weszli na most aby tylko nie został zbombardowany? I nie został
        • bmc3i Re: Karabach 18.10.20, 03:19
         stasi1 napisał:

         > Po czym sądzisz że Serbia miała małe straty? Swoją drogą NATO starało się bez p
         > owodu tych strat nie robić. Pamiętasz jak cywile weszli na most aby tylko nie z
         > ostał zbombardowany? I nie został


         Jak chcieli wyłączyć instalacje energetyczne w Belgradzie, Nowym Sadzie i Niszu, zasilające kluczowe elementy elementy serbskiego zintegrowanego SOP, to przez 3 noce je bombardowali, ale tylko za pomocą bomb grafitowych - aby udało się je szybko naprawić, a nie aby nieodwracalnie je zniszczyć. Elektrownie w Belgradzie Serbowie naprawili w ciągu 24 godzin.
         • amunicyjny1 Re: Karabach 19.10.20, 13:35
          bmc3i napisał:

          > stasi1 napisał:
          >
          > > Po czym sądzisz że Serbia miała małe straty? Swoją drogą NATO starało się
          > bez p
          > > owodu tych strat nie robić. Pamiętasz jak cywile weszli na most aby tylko
          > nie z
          > > ostał zbombardowany? I nie został
          >
          >
          > Jak chcieli wyłączyć instalacje energetyczne w Belgradzie, Nowym Sadzie i Nisz
          > u, zasilające kluczowe elementy elementy serbskiego zintegrowanego SOP, to prze
          > z 3 noce je bombardowali, ale tylko za pomocą bomb grafitowych - aby udało się
          > je szybko naprawić, a nie aby nieodwracalnie je zniszczyć. Elektrownie w Belgra
          > dzie Serbowie naprawili w ciągu 24 godzin.
          >
          Bombardować elektrownie,i na przykład stacje uzdatniania wody zaczęto później i nic to wspólnego nie miało z jakimś sop. Zwykłe terroryzowanie społeczeństwa
       • bmc3i Re: Karabach 18.10.20, 03:13
        kstmrv napisał:

        > stasi1 napisał:
        >
        > > To jakoś Serbom pomogło to maskowanie?
        >
        > Przy tak ogromnej dysproporcji sił musieli przegrać. Ale dzięki maskowaniu unik
        > nęli większych strat, a i NATO zmarnowało w ten sposób sporo pocisków. Pozatym
        > dzisiejsze doniesienia potwierdziły moją hipotezę, Armenia użyła sporo makiet p
        > rodukowanych przez polsko-armeńską spółkę Lubawa. Te makiety były na tyle reali
        > styczne że z pułapu drona wyglądały jak prawdziwe, dopiero video z głowicy poci
        > sku z bliskiej odległości ujawniało że to imitacje prawdziwego sprzętu.

        Polsko-armeńska spółkę?


        www.lubawa.com.pl/pl/
  • kstmrv Re: Karabach 01.10.20, 23:36
   Pojawiły się plotki że S-300 zestrzelił dwie azerskie Lory już w przestrzeni powietrznej Armenii. Może to oznaczać przejście wojny na nowy poziom, gdyż Ormianie mogą odpowiedzieć Iskanderami.
   • marcowsky Re: Karabach 07.10.20, 17:12
    Na avia.pro wojna azersko-armeńska nabiera kształtu międzypaństwowego, trwa wymiana ciosów rakietowych. Iskandery już zostały użyte, elektrownia atomowa w Armenii została zaatakowana ale niezawodne S-300 przechwyciły azerskie toczki.
    avia.pro/news/azerbaydzhan-nanyos-dva-raketnyh-udar-po-armyanskoy-aes-video?utm_referrer=https%3A%2F%2Fpulse.mail.ru&utm_source=pulse_mail_ru
  • kstmrv Re: Karabach 11.10.20, 16:43
   Wojna już się kończy, ale wnioski z niej są jak zwykle te same. Rosyjski sprzęt był masowo niszczony z powietrza, choć tym razem nawet nie przez nowoczesne amerykańskie samoloty, ale przez powolne, tanie izraelskie i tureckie bezpilotowce.
   • maxikasek Re: Karabach 18.10.20, 17:13
    "Całkowity blamaż armeńskich S-300, już podobno wszystkie zostały zniszczone przez TB-2, Haropy lub artylerię."
    A jakis dowód? Póki co Azerowie/Turcy udowodnili zniszczenie jednego radaru 35D6 i dwóch Repellent-1.
    Przy okazji Azerom zestrzelono 6 An-2- do czego ich używają? Zaopatrzenie?
    • bmc3i Re: Karabach 18.10.20, 18:19
     maxikasek napisał:


     > Przy okazji Azerom zestrzelono 6 An-2- do czego ich używają? Zaopatrzenie?


     Jako drony, jako konie trojanskie, majace na celu ujawnienie stanowisk SAM

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka