Dodaj do ulubionych

Święty Javelin

03.05.22, 03:55
Znakomite wideo tłumaczące zasadę działania i - co więcej - obsługi Javelina, przygotowane przez autorów bardzo dobrego kanału objaśniającego zasady działania najróżniejszych rzeczy i urządzeń o dużym stopniu skomplikowania - nie tylko wojskowych. Co interesujące, genezę powstania Javelina autorzy rozpoczęli od powstania polskiego karabinu przeciwpancernego wz. 35.Good job Raytheon.
Obserwuj wątek
  • bmc3i Re: Święty Javelin 03.05.22, 23:12
   Przed chwilą słyszałem w NPR-ze, że Biden był dzisiaj w zakładach Lockheeda Martina w Alabamie. Alabama jest tui zapewne nieprzypadkowa, bo to właśnie tam produkowane są Javeliny. Nie przypadkowo też zapewne, wsiadając do Air Force One obok sprawy Roe v. Wade, Biden wspomniał tez o Javelinach, mówiąc że zyskały status ikoniczny do tego stopnia, że istnieje plotka, iż jacyś ukraińscy rodzice dali swojej córce na imię Jawelina.

   Komentując sprawę, dziennikarz NPRu - który ponoć specjalizuje się w broni - stwierdził że do tej pory USA dostarczyły na Ukrainę 5500 Javelinów. Jak stwierdził, USA nie sa jedynym krajem dostarczjącym Ukrainie broń przeciwpancerną. Wspomniał w tym kontekście o NLAW, tyle że jak stwierdził, Javeliny są znacznie bardziej zaawansowane od NLAW.

   Zła informacja jest taka, że najnowszy pakiet pomocy nie obejmuje ANI JEDNEGO Javelina. W zamian Amerykanie wysyłają inne rodzaje broni - nie wskazał jakie. Ameryka nie wysyła teraz ani jednego Świetego Javelina, bo przez dostawy dla Ukrainy, amerykańskie zapasy tych pocisków skurczyły się o 1/3, co już rodzi zagrożenie dla operacyjności amerykańskich wojsk. Podczas gdy zakłady w Alabamie są w stanie produkować "jedynie" 600 pocisków rocznie. I tu zapewne wracamy do dzisiejszej wizyty POTUSA w Alabamie - zapewne nie jest przypadkowa w kontekście Javelinów.

   • bmc3i Re: Święty Javelin 09.05.22, 16:51
    www.msn.com/en-us/money/markets/lockheed-ceo-says-supply-chain-must-crank-up-to-build-javelins/ar-AAX34wb?ocid=msedgntp&cvid=8827e31b92ec4d0180fe3c28749a22fc

    Wg CEO Lockheed jest w stanie zwiększyć produkcje Javelinów do 4000 rocznie, "ale wymaga to mobilizacji poddostawców i uniezależnienia się od kooperantów zagranicznych. Każdy Javelin potrzebuje 250 procesorów. Lockheed rozmawia w tym celu z Intelem"

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka