Dodaj do ulubionych

Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej

13.11.05, 10:28
Mamy: FN SCAR-H, prototypy SIG SAPR i HK417. Ciekawe, czy pojawi się wersja G36 w tym kalibrze (skoro jest HK417, byłoby to dość logiczne). Czy powstanie bull-pup w tym kalibrze (np. z rodziny AUG albo Tavor). I czy będą dostatecznie liczni klienci, bo na razie pewnego ma chyba tylko SCAR.
Obserwuj wątek
    • scceptyk Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej 13.11.05, 14:46
      no to jeszcze troche i Radomo zacznie znowu robic 7.62x54

      W koncu rozmiar sie liczy.
    • Gość: zwiadowca Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej IP: *.marwit.gliwice.pl 13.11.05, 20:32
      Bylby to niezly rechot historii ;-) Nie wydaje mi sie jednak, aby stary dobry
      (i za mocny do strzelania seriami) 7.62x51 mogl zyskac status naboju
      podstawowego. Na pewno przydatne bedzie zwiekszenia nasycenia pododdzialow
      bronia na ten kaliber 5.56x45 ma cokolwiek ograniczony zasieg, szczegolnie
      jesli bron jest poreczna, czyli skrocona.

      Czekam na powrot rewolwerow ;-)
      • dreaded88 Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej 14.11.05, 20:24
        Że na powrót do roli amunicji podstawowej nie .308 szans, przez grzeczność nie zaprzeczę. Niemniej jednak żadna broń wojskowa-niesnajperska i nie ukm w tym kalibrze od lat 70. (Galil 7.62, SG 542) się nie pojawiała, a tu proszę, wysyp. Ciekawe, jak te współczesne kbk czy kb będą kopały - coś pewnie konstruktorzy próbowali zaradzić? I czy ten renesans 7.62 nie pogrzebie definitywnie fajnych pomysłów w rodzaju 6.8 SPC.
      • Gość: MAREK_BOA Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej IP: 80.51.118.* 14.11.05, 23:22
        No cóż świat wraca do kalibru 7,62! My pozbyliśmy się właśnie wszystkich
        Tantali(5,45)! Z tego co pamiętam już na początku tłukaniny z Talibami
        amerykanie zażyczyli sobie "coś" na nabój od Kałacha i szybko to dostali(nawet
        magazynek jest wymienny z Kałachowym)Nie pamiętam ja "to" się nazywa! Choć to
        trochę nie na temat,ale jako ciekawostka!
        Pozdrawiam!
        • Gość: zwiadowca Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej IP: 204.151.5.* 15.11.05, 12:36
          Gość portalu: MAREK_BOA napisał(a):

          > No cóż świat wraca do kalibru 7,62! My pozbyliśmy się właśnie wszystkich
          > Tantali(5,45)! Z tego co pamiętam już na początku tłukaniny z Talibami
          > amerykanie zażyczyli sobie "coś" na nabój od Kałacha i szybko to dostali
          (nawet
          > magazynek jest wymienny z Kałachowym)Nie pamiętam ja "to" się nazywa! Choć to
          > trochę nie na temat,ale jako ciekawostka!
          > Pozdrawiam!

          Naboj 7.62x39 stosowany w rodzinie AK jest sporo blizszy 5.56x45 niz 7.62x51.
          Dwa pierwsze to naboje posrednie, ten ostatni to naboj karabinowy (czyli
          znacznie mocniejszy). Amerykanie zazyczyli sobie M4 na 7.62x39 ze wzgledu na
          duza dostepnosc amunicji. Nazwy tego ustrojstwa nie pamietam.
          • Gość: MAREK_BOA Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej IP: 80.51.118.* 15.11.05, 17:56
            A garret! A garret! Knight Armament 7,62 mm SR-47 - tak się "toto" nazywa!
            Wyprodukowano aż...6 sztuk! Był zasilany amunicją i magazynkami produkcji
            rosyjskiej! Wyprodukowany na bazie AR-16 ,a przeznaczony do walki w jaskiniach
            Afganistanu! Różnicę między nabojem karabinowym a pośrednim znam.Toć napisałem
            że to trochę nie na temat!
            Pozdrawiam!
    • crannmer Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej 14.11.05, 23:06
      dreaded88 napisał:

      > Mamy: FN SCAR-H, prototypy SIG SAPR i HK417. Ciekawe, czy pojawi się wersja
      > G36 w tym kalibrze (skoro jest HK417, byłoby to dość logiczne).

      Najlogiczniejszym karabinem dla tego kalibru jest G 3, ze wzledu na polswobodny
      zamek najlepiej radzacy sobie z problemem silnego odrzutu.

      BTW o ile przez downsizing mozna z duzego kalibru latwo zrobic maly (G 3 ->
      G33), o tyle odwrotna akcja w karabinach nie jest latwa.

      MfG

      C.
      • dreaded88 Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej 15.11.05, 19:27
        crannmer napisał:

        > Najlogiczniejszym karabinem dla tego kalibru jest G 3, ze wzledu na polswobodny
        > zamek najlepiej radzacy sobie z problemem silnego odrzutu.

        Z G3 strzelałeś w czasie służby wojskowej. Z innych kb tego kalibru też (w takich czy innych okolicznościach)? HK jednak z jakichś względów odpuścił sobie we wszystkich nowych konstrukcjach klasyczny dla siebie układ.

        > BTW o ile przez downsizing mozna z duzego kalibru latwo zrobic maly (G 3 ->
        > G33), o tyle odwrotna akcja w karabinach nie jest latwa.

        W przypadku M16 to poniekąd powrót do korzeni - AR10 ;-)
        • crannmer Re: Odrodzenie 7.62x51 mm w broni indywidualnej 15.11.05, 23:46
          dreaded88 napisał:

          > Z G3 strzelałeś w czasie służby wojskowej.

          Tak jest.

          > Z innych kb tego kalibru też (w
          > taki ch czy innych okolicznościach)?

          Z G1 (czyli zgermanizowanego FN FAL), w tym samym czasie (1989) i analogicznych
          okolicznosciach. Nie byl co prawda wyposazeniem etatowym, ale szef kompani mial
          jeden egzemplaz :-)

          G1 kopal jak mul. Szybki ogien pojedynczy nie byl dla mnie (wtedy waga wlasna 68
          kg) mozliwy. A z G3 owszem. Nawet na stojaco bez podporki.

          > HK jednak z jakichś względów odpuścił sobie we
          > wszystkich nowych konstrukcjach klasyczny dla siebie układ.

          W przypadku G36 mniemam, ze glownym powodem byly koszty. Zamek G3 zawiera kilka
          czesci o znacznych wymaganiach jakosciowych i minimalnej tolerancji (zespol
          klatki rolek, samych rolek i klina rozpierajacego rolki plus obsada klina w
          bloku zamka). Nie mialem rozebranego G36 w rekach, ale gdybam, ze jest
          technologicznie prostszy. I to nie tylko ze wzgedu na plastiki.

          > > BTW o ile przez downsizing mozna z duzego kalibru latwo zrobic maly (G 3
          > ->
          > > G33), o tyle odwrotna akcja w karabinach nie jest latwa.
          >
          > W przypadku M16 to poniekąd powrót do korzeni - AR10 ;-)

          Choc fakt, ze M16 byl na stanie, a AR10 nie, nie byl tylko wynikiem
          niesprawiedliwosci dziejowej ;-)

          MfG

          C.
    • wielki_czarownik Wariactwo 15.11.05, 22:19
      Czy to już koniec pomysłów 6,5-6,8 mm?
      Ciekawe co spowodowało taki powrót do przeszłości? Irak i Afganistan?
      Zresztą czekam aż wrócimy do starych dobrych czarnoprochowych ładunków 0.58 :)

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka