Gość: Ed Re: jak ja lubie te strone IP: gw:* / 192.168.115.* 08.11.02, 12:00 Fakt, fajna stronka. Szkoda tylko, że nie do każdego sprzętu są odnośniki. No i opisy mogłyby byc trochę lepsze. Odpowiedz Link Zgłoś
grogreg Re: jak ja lubie te strone 08.11.02, 12:04 Ale znajdz mi tak bogata dokumentacje foto. Cudo powiadam, cudo! Odpowiedz Link Zgłoś
swiatlo AC-130? 14.11.02, 23:08 grogreg napisał: > <a href="http://www.jed.simonides.org"target="_blank">www.jed.simonides.org</a> No wiec chcialem tam znalezc informacje o AC-130, amerykanskim gunshipie, i niestety pod AC sa tylko australian cruisers. Nie jestem znawca militarystyki, ale AC-130 Spooky sa niesamowite. To one byly decydujace w Pustynnej Burzy i w Afganistanie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: grogreg Re: AC-130? IP: proxy / 212.160.165.* 15.11.02, 07:46 Akurat lotnictwo jest tam potraktowane po macoszemu. Co do Pystynnej Burzy. AC-130 nie odegraly tam tak istotnej roli. Jesli juz szukac "gwiazdy" to byl nim E-8 Joint Star. Ale w Afganistanie AC-130U Spectre Swoje zrobily. Wieksza role odegaraly tam wyposarzenie obserwacyjne gunshipa niz jego uzbrojenie. Odpowiedz Link Zgłoś
swiatlo Re: AC-130? 15.11.02, 09:19 Gość portalu: grogreg napisał(a): > Akurat lotnictwo jest tam potraktowane po macoszemu. > > Co do Pystynnej Burzy. AC-130 nie odegraly tam tak istotnej roli. Jesli juz > szukac "gwiazdy" to byl nim E-8 Joint Star. > > Ale w Afganistanie AC-130U Spectre Swoje zrobily. Wieksza role odegaraly tam > wyposarzenie obserwacyjne gunshipa niz jego uzbrojenie. Z tego co pamietam gushipy przetrzebily niesamowicie kulumne wojsk irackich w czasie odwrotu. Urzadzily tam istna rzez. Jezeli chodzi o Afganistan to zoraly one kompletnie pozycje Talibow w czasie obrony i potem takze urzadzily hekatombe w czasie rebelii w wiezieniu Mazar-i- Sharif. Nie znam sie na militarii, ale slyszalem ze od gunshipa nie ma ucieczki. Na obszarze wielkosci boiska pilkarskiego kazdy kwadrat wielkosci stopy kwadratowej dostaje kilka kul. Czesto sie tez ich uzywa do rozminowania. Czy mozesz troche powiedziec o ich faktycznej efektywnosci? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: grogreg Re: AC-130? IP: proxy / 212.160.165.* 15.11.02, 10:37 Ostrzelanie Irackie kolumny uciekajacej z Kuwejtu to byla egzekucja. Irakijczycy jechali w haotycznej formacji glownie zarekwirowanymi/skradzionymi cywilnymi pojazdami. Nie byli w stanie podjac jakiejkolwiek walki. Amerykanskie dowodztwo bylo wstrzasniete efektem nocnego ostrzalu i zabronilo tego typu dzialan. Cyt. "to nie rycerskie" Byl to juz koncowy epizod wojny i nie mial wplywu na jej efekt. Co do mozliwosci AC-130U Spectre. Uzbrojony jest on w 2 25mm armaty sytemu Gatlinga, dwie armaty 40mm i jedna haubice 105mm. Wszystko jest naprowadzane radarem. Ponadto Spectre dysponuje zestawem kamer tv, wzmacniaczy swiatla i termowizorow. Wszystkie nerwalgiczne elementy samolotu sa otulone Kelwarowymi "kocykami". Spectre moze rowniez pelnic funkcje stanowiska dowodzenia i obrubki danych, centrum lacznosci, i stanowista transmisynego (taki maly E-8). Fakt, ze "laweta" systemu spectre jest C-130 rodzi pewne ograniczenia. Trza miec pelne i bezdyskusyjne panowanie w powietrzu. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Szef Re: AC-130? IP: *.bydgoszcz.sdi.tpnet.pl 15.11.02, 17:58 To przykład jak duża i dość brzydka rzecz potrafi cieszyć.Poczekajmy co te "cudeńka" zrobią jak Bush będzie się rozprawiał z Saddamem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: grogreg Re: AC-130? IP: proxy / 212.160.165.* 18.11.02, 09:30 To zalezy od taktyki walki jaka przyjmie Saddam. szczeze watpie aby wyprowadzil w pustynie te swoje slabiutie trzy dywizje zmechanizowane. Spodziewam sie raczej walk w miescie. Tutaj AC-130 przydadza sie raczej jako stanowiska dowodzenia i samoloty rozpoznawcze. Odpowiedz Link Zgłoś